Doklady kone

Dora Bohuslavová

Vloženo 19.8.2005 - 12:01
Ahoj. Prosím kohokoliv o radu. Zajímalo by mě jaké jsou povinné doklady koně. Potřebovala bych poradit co znamená že je kůň s papírama a jaké dopady to má např. na klisnu a prodej jejího hříběte.Za veškeré informace děkuji!!

Romana Vochozková

Vloženo 19.8.2005 - 12:08
Kůň s papírama znamená že kůň má průkaz původu.Zrovna tak může být kůň z jednostranným původem,buď po otci nabo po matce.Nebo p.p.mít nemusí,může být jen registrovaný(též doklad).Dále ke každému koni musí být průkaz koně(nahrazuje očkovací průkaz s popisem a registračním číslem koně).

Dora Bohuslavová

Vloženo 19.8.2005 - 13:31
aha, a když je kůň pouze registrovany (bez p.pp) tak nemá takovou hodnotu? A předpokládám, že i případné hříbě. Ještě jsem se chtěla zeptat jak je to se svodem tříletých klisen. Tam získají také doklad a potřebují nějaký k zápisu? Je to pro ně důležité? A může tam jít i 4 letá klisna? Mockrát díky, vážně v této oblasti "pokulhavam"

Romana Vochozková

Vloženo 22.8.2005 - 17:02
Jak se to veme,záleží na danném koni.Znám koně bez p.p.co sportují a dosahují velmi dobrých výsledků a jsou koně s plným původem co nepřeskočí křížek.Já osobně mám 4 letého teplokrevného valacha bez p.p.,jeho původ znám,ale není po licentovaném hřebci(plemeníkovi),tak je bez původu.Jeví se moc dobře je to pěknej naroslej šiml.Ceny koní bez p.p. a s p.p. se budou nejsíše pohybovat na stejné relaci.U svodu klisen (nemusejí být jen tříleté,já klisnu brala na svod ve 12 letech,až když sem chtěla na ní chovat)je třeba průkaz původu,nebo doklad o registraci klisny pokud je bez p.p. a průkaz koně(ten mají všechny koně).Pokud je klisna CT,bude na svodu vypálena.

Martin Blazek

Vloženo 23.8.2005 - 6:27
No s tou cenou to tak docela pravda neni. Pokud v rodokmenu budes mit zvucna jmena koni vykazujicich dobre sportovni vysledky a puvod do nekolika generaci, pak cena kone bude jednoznacne vyssi. Take zalezi na plemeni. U CT je to zpravidla jedno, protoze do CT se dava vsechno, co se nevejde jinam. Ale u ostatnich plemen na puvodu znacne zalezi.

Romana Vochozková

Vloženo 23.8.2005 - 9:16
Podle mého to nemusí být ani CT,třeba A1/1,může mít v rodokmenu sebezvučnější jména,ale když nezaběhne je skoro bez cenný. Shrnu to,podle mého záleží na danném jedinci a ani ne tak na plemeni.Rorhoduje zde mnoho faktorů: exteriér,povaha,atd.

Dominika Švehlová

Vloženo 23.8.2005 - 9:32
Projdi si inzeráty prodeje koní - srovnej si vždy v jedné věkové kategorii (nejlépe koně před obsednutím nebo v základním výcviku) původ koně a jeho cenu. Uvidíš sama, že je lepší prodávat původová hříbata... hlavně proto, že obojí zbaští stejnou porci krmení, obojí potřebují odčervení a korekturu, obojí potřebují stejnou péči. A dostaneš za ně různé peníze... Mám klisnu, jedno hříbě jsem prodala - samozřejmě záleželo na jedinci, ale vzhledem k tomu, že to bylo necelá dvouletka, kupující ji viděla jednou ve výběhu, kde spíš jen postávala, pak se proběhla v kruhovce, ale bylo to o ničem, protože tam společně lítala ještě se dvěma dalšími dvouletky, kteří se honili a požďuchovali, pak měl jistě i vliv na její koupení to, jaké měla rodiče, tedy původ. Pokud budu svou klisnu znovu připouštět, rozhodně budu hřebce pečlivě vybírat. Mimochodem - to hříbě taky původně nemělo být na prodej, ale život umí zamíchat kartami i jinak, než si přejeme. Proto je dobré vyrábět koně s původem.

Martin Blazek

Vloženo 23.8.2005 - 9:39
No pokud beres ciste sportovni kone, pak mas pravdu, ale kone nejsou vzdy jen na sport. Mas kone, kteri casteji nez na sportovni klani jezdi treba na vystavy.

Martin Blazek

Vloženo 23.8.2005 - 9:43
Naprosto souhlasim. Puvod navysuje cenu predevsim u mladych koni, kteri nemeli jeste sanci dokazat nejake vysledky. Tam se podle puvodu da odhadnout, jake maji predpoklady. Puvod jednoznace svou cenu ma. Kdyz to ted trosku s tim prirovnanim prezenu, pak auto, ktere ma servisni knizu a jasnou historii se bude take prodavat daleko lepe a za lepsi penize...

Romana Vochozková

Vloženo 23.8.2005 - 9:47
Ale přeci i u výstavních koní hraje velkou roli exteriér a né jen špičkový původ.Je ale jasné že koně bez p.p.,na výstavách nebudou...

Dominika Švehlová

Vloženo 23.8.2005 - 9:55
Je pravda, že původ ti nezaručí, že kůň bude "dobrý" (je jedno, jestli na výstavě, závodech, pro děti atd). Ale - dědičný je exteriér a exteriér velmi ovlivní další schopnosti koně. Pokud máš v původu koně s exteriérem, který ti vyhovuje dle tvých požadavků, máš jistou pravděpodobnost (a poměrně velkou), že tebou vybraný mladý kůň (a třeba zatím s pupkem, přestavěný, střapatý roček či dvouletek) bude v dospělosti přinejmenším exteriérově (a tím i částečně pohybově) vhodný k tomu, k čemu chceš. Za to si připlatí mnoho lidí. A ono "mnoho lidí" znamení hodně - i proto mají koně s původem větší šanci na prodej - je prostě "mnoho lidí", kteří je koupí spíš, než voříška (a přitom ten voříšek vážně může být v dospělosti k nezaplacení....). Pokud budu mít koně bez původu, ale už v životě dokázal, že je fakt dobrý, taky se cena vyšplhá nahoru. A on se nedědí jen exteriér... do jisté míry se dědí i temperament a vlastnosti koní. Samozřejmě je velmi důležitý odchov hříběte - to je další faktor, na který bych kladla velký důraz při koupi mladého koně; ani koně s ohnivým původem bych ze špatné odchovny nekoupila za velké peníze.

Romana Vochozková

Vloženo 23.8.2005 - 10:13
Tak tak,já nechci propagovat koně bez p.p.,ale také je nechci zatracovat.Já mám celkem tři koně,dva bez p.p.(klisnu dovezenou z Belgie,bohužel p.p.zůstaly v Belgii,protože pro předchozí majitelku neměly cenu a já už to nedohoním je jí 15 let,100%povaha,pracovitá,spolehlivá,sportovně prověřená v L.Pro mě ideální kůň,druhý kůň je její 17 měsíční hříbě,kobylka s jednostranným původem po otci Carismo.A třetí kůň je 4 letý valach bez p.p.Původově je po Carlo(Carettino)- není plemeník a matka je Corina po Gottward.I já pouštěla plemenným hřebcem,alespoň aby mělo hříbě nějaký původ.Ale né vždy koně bez p.p.jsou špatní,může být v tom jen lajdáckost chovatele p.p. nevyběhat.

Martin Blazek

Vloženo 23.8.2005 - 10:20
Ja myslim, ze tu ale nikdo nezpochybnuje kvalitu koni bez PP a ze papiry nemusi nutne vypovidat o kvalite kone. Ale se shodneme na tom, ze predevsim u mladych koni, kteri jeste nejsou hotovi a tudiz se neda soudit podle soucasneho exterieru ani podle dosazenych vysledku, budou papiry pomerne slusnym ukazatelem toho, co by z konika mohlo byt a tudiz se ti takovy konik bude snadneji prodavat, kdyz muzes ukazat na kvality jeho rodicu... Pochopitelne s prihlednutim na odchov, jak popsala JAJA.