Co delat?

Ivana Švajdová

Vloženo 4.5.2005 - 10:57
Ahoj! Co byste dělali kdybyste věděli o koníkovi který celý den je na řetězu v malém temném boxu ještě s jedním koněm, ven se dostane jen když si na něj majitelka vzpomene a jde s ním jezdit do lesa. koník je plňas 8 let. Samozřejmě že koník dělá v lese bordel protože prostě chce běhat. Majtelka to řeší tím způsobem že mu snižuje dávky krmení takže teď je asi jen na senu a vodě a trestá ho za každou blbost. je jak uzlíček nervů. Koník je u Hradce králové. Co byste dělali?

Dana Vorlová

Vloženo 4.5.2005 - 11:11
Tak ať ho prodá,když ji on štve.Asi to nemá cenu,že?Když si myslí,že to tímhle nějak vyřeší,že mu nebude dávat krmení.Nechápu co od něj čeká,že jako bude vpoho?Já mám plňase už sedm let a vím,jací ty koníčci jsou.Jsou to prostě temperamentní koně a záleží na každým,jestli si takového koně pořídí.Hlavně každej musí počítat s tím,že to nejsou muly.Majitel takového koníka s tím musí počítat,že jsou běhavý a tempramentní a jak jeho vlastnosti využije v jezdeckém sportu,neb rekreaci.Když ten kůň takovej je,tak se snažím využít jeho energii.Jezdím rychlostky a vyhovuje mi to.taky mě rozčílí,když to s temperamentem přežene,že se někdy rozparádí,než by se mi líbilo.Ale nevyhazuje,není zlej, jen prostě "běhavej" blázínek, no a co.Ať ho prodá a oba budou vpohodě.

Petra Švarcrová

Vloženo 4.5.2005 - 11:22
No, to že ho krmí jen senem, když je prakticky bez práce, bych jako problém neviděla, to ostatní asi jo. V podstatě máš tyhle možnosti: 1) dělat že nic nevidíš 2) přemluvit majitelku k prodeji 3) přemluvit majitelku ať si najde pomocníka, který bude brát koně pravidelně ven (a on jí pak mj. nebude dělat takový bordel - na to by mohla slyšet) - a třeba se nabídnout 4) pokud s majitelkou nebude domluva, zkusit to nahlásit, ale jestliže je to jen o tom, že kůň nechodí ven, tak bych tomu moc naději nedávala. Nejlíp z toho určitě vychází domluva s majitelkou...

Markéta Peterková

Vloženo 4.5.2005 - 16:12
Zkus to nafotit.

simona Pivoňková

Vloženo 4.5.2005 - 17:00
zašla bych za tou paní a pokud máš zájem, tak bych jí nabídla že jí s koníkem vypomohu, že ho vezmu sem tam na procházku, sem tam olonžovat, že by bylo fajn, kdyby mohl být ve výběhu, že bys ho tam dávala. Víš do detailů jaké je pozadí jejího chování ? ono někdy soudit z vnějšku je ošemetné. Asi dřív než nějaké udání a zlé jazyky bych zkusila nabídnout pomoc, pokud ti na tom záleží...

Ivana Švajdová

Vloženo 9.5.2005 - 12:51
Omlouvám se ale nemám moc příležitosti navštěvovat tuto stránku protože doma mi to prostě odmítá fungovat! Za koníčkem jezdím lonžuju ho a zdá se že je na tom lépe! Nemyslím si že jen seno je v oblasti výživy to nejlepší i když nepracuje! Pokud byste mi chtěli pomoci jak ho psychicky uklidnit - pracovala bych zatím jen ze země napište mi prosím na mail - kiwi.cvak@seznam.cz! Moc děkuji za všechny rady!

Roman Gronský

Vloženo 9.5.2005 - 16:10
pokud na to kouknu z druhý strany, tak - vazné ustájení je normovaný způsob stájení koní dle příslušné vyhlášky a koně většinou žerou seno a pijou vodu. Pokud by je někdo krmil a napájel něčím jiným, jako třeba mlíkem a čokoládovejma pokrutinama - to bych viděl jako problém. Sorry, tak jak si to popsala má koně krmený a ustájený dobrá polovina majitelů. Chápu, že je hrozný dívat se na to, jak majitel zcela svobodně a dle svého uvážení nakládá se svým koněm ..... píšeš, že na něm majitelka dokonce jezdí - jaká hrůza..... Prospěšnější by možná bylo přestat tam jezdit a pořídit si koně vlastního....

Aneta Kratochvílová

Vloženo 9.5.2005 - 16:36
Já myslela, že vázné ustajení, štonty, je už EU zakázáno?

Hana Fraitova

Vloženo 9.5.2005 - 16:39
každopádně bych tohle týrání nahlásila! Musí se to řešit! Je to hnus! H.

simona Pivoňková

Vloženo 9.5.2005 - 20:36
taky jsem o tom přesvědčena, i když kam vlezu, tam mají tažné koně na štontech a dokonce jsou komerční stáje, které to nabízejí jako levnější variantu k boxům... jinak už je dáno jak velký musí být štont a jak velký box pro koně určité váhové kategorie... a také je někde dáno co patří do zoohygieny chovu zvířat, tedy co zvířeti je třeba dodat a co mu nelze odepřít. Potíž asi bude ve vymahatelnosti, hjistě nikde není napsáno, že kůň má chodit na tolik a tolik hodin pod sedlo, do výběhu a podobně, to je na uvážení každého majitele. asi bych nehýřila výhrůžkami a podala pomocnou ruku...

Roman Gronský

Vloženo 9.5.2005 - 21:22
nepovolí ti oficiálně postavit nový pro trvalé ustájení a na předělání štontů na boxové ustájení je možné získat dotace z fondů EU v rámci welfare. Pořád to ale zůstává standartní způsob ustájení koní - zejména v zemědělsky vysoce produkčních oblastech ( střední polabí nebo jižní morava) nebo v našich velkých hřebčínech.

Svatava Punčochářová

Vloženo 9.5.2005 - 22:51
Tohle ale není týrání(rozhodně ne podle zákona). Kůň má žrádlo i vodu, vazné ustájení není zakázané. Samozřejmě to zdaleka není ideální způsob držení koně, ale ne jen kvůli tomu, že je na štontu, ne kvůli tomu, že nedostává oves, granule a vitamíny(kůň, který chodí třeba dvakrát týdně na chvíli pod sedlo, ani žádné jádro nepotřebuje), a už vůbec ne kvůli tomu, že má kůň nadmíru energie a pod sedlem vyhazuje. Špatné je to hlavně proto, že kůň nemá výběh- na to ale bohužel žádná vyhláška nehledí, pokud vím:o(

Ivana Švajdová

Vloženo 11.5.2005 - 10:31
Právě proto vím že by mě žádné udání nepomohlo jen bych si proti sobě poštvala majitelku a za koníkem bych už dále jezdit nemohla! jak jsem psala koníka se teď snažím lonžovat! je hodný dokonce si myslím že už trošku přibral! Jen bych vás poprosila o nějaké typy na cviky ze země! Osobně si myslím že kůň který nemá k dispozici výběh a své stádo ( dříve byl prakticky celý den venku ve výběhu s dalšími koňmi) a dostane se ven jen když si ho majitelka vezme pod sedlo nemůže být šťastný! Nyní bych vás tedy poprosila o rady jak tohoto koníka psychicky zklidnit - zkusím na něj metody pata pareliho - bohužel to znám většinou jen teoreticky takže jsem zvědavá na výsledek! Pokud byste měli nějaké nápady prosím napište mi na mail - kiwi.cvak@seznam.cz jsem tam častěji než na této diskusi! Hodně úspěchů s vašimi koníky

Kateřina Štechová

Vloženo 6.5.2015 - 8:53
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Dnes jsem v 6:30 dala na kobylku pláštěnku. Přišla jsem ,že se jen podívám jestli náhodou nepromokla . Kobylka byla navlhlá , ale myslím , že by to byla otázka 20 min než by byla promočená . Jinak máme nepromokavou pláštěnku . Co s tím mám dělat ? A nechci , aby kobylka byla celej den ve stáji .

Martina Brousková

Vloženo 6.5.2015 - 9:05
Reakce na 1554740: A co to je za pláštěnku? Je stará, nová, jaká je to značka? Možná impregnace už nefunguje, je-li starší. Taky je možné, že se kobylka pod ní potí, protože dneska sice prší, ale je dost teplo- u nás kolem 13°C.

Kateřina Štechová

Vloženo 6.5.2015 - 9:20
Viz. foto a kupovali jsme použitou . Fotka není moje

Jaroslava Vaňková

Vloženo 6.5.2015 - 9:26
Reakce na 1554742: Tak tuhle mám taky a používám max jako větrovku. Promokla hned při prvním použití. :-(

Martina Brousková

Vloženo 6.5.2015 - 9:30
Reakce na 1554742: To bude zřejmě tahle http://www.jezdecke-potreby-galant.cz/plastenky/plastenka-nepromokava-modra dle ceny to není žádná extra kvalita a máte-li ji navíc už použitou, možné je všechno...i když, za tu chvíli, co popisujete, by propršet neměla. Vloni jsem krátce používala tu samou, ne tedy použitou, ale novou, kobyla pod ní nikdy mokrá nebyla. Dneska bych se ale přikláněla spíš k tomu pocení.

Kateřina Štechová

Vloženo 6.5.2015 - 9:36
Nevím zda pořídit novou ? A jestli budu kupovat tak nevím jakou,

Martina Brousková

Vloženo 6.5.2015 - 10:03
Reakce na 1554745: Pokud opravdu za dvě hodiny proprší a není to pocení, pak je vám k ničemu. Pláštěnkových diskuzí už tu bylo hodně, značek je taky hodně. Pokud chcete opravdu jen pláštěnku, hledejte nepromokavou deku bez zateplení, bez podšití - cenové relace jsou různé, kvalita taky. Osvědčené kvalitní pláštěnky vyrábí Bucas, Masta, dost lidí si pochvalovalo nepromokavou deku od HKM...každá značka taky nesedí každému koni. Ale myslím, že pod tisícovku se s cenou nedostanete, budete-li chtít něco trochu slušného - nebude-li to tedy z druhé ruky. Ještě bych taky zvážila nutnost dekování - zdravý kůň v dobré výživové kondici zvládne v teplejším období roku déšť i bez deky.

Eva Kůřilová

Vloženo 6.5.2015 - 10:14
Pokud chceš pláštěnku použitelnou při vyšších teplotách, hledej pláštěnku s turn out vlastností. Bohužel takové vlastnosti zaručí pouze kvalitní značky, takže se pod 1500,- nedostaneš a to se ti musí podařit najít nějakou v akci. Naše nejlevnější turn out pláštěnka stála akční cca 1800,- jinak ceny 2000,- a výše.:-) :-)

Kateřina Štechová

Vloženo 6.5.2015 - 11:27
OK