Bezudidlová uzdečka

andrea tolarová

Vloženo 11.1.2009 - 20:29
Ahojky, mám takovou otázku..chci jezdit na bezudidlové uzdečce, nicméně se nemohu rozhodnout jaký typ zvolit...bude to součást westernového ježdění...nejsem si jistá jestli použít bosal, side pull, nebo bitless bridle...nemáte s tím zkušenosti? díky za rady :-))

Anna

Vloženo 12.1.2009 - 7:30
Mám všechny typy tohoto uždění a bosal bych doporučila spíš do terénu (popřípadně na jízdárnu, pokud je už koník přiježděn). Můj kůň mi na něm chodí hezky, ale kdybych ho tam tom přiježďovala na jízdárně, tak nedosáhnu stejných výsledků jako na jiném typu uždění. Side-pull je určitě dobrá věc, používala jsem ho často na jízdárně a BB mam teď nově, a koník si na něj musel chvíli zvykat. BB je hrozně super typ uždění, ale kůň si musí chvilku zvykat na jeho působení. Když to můj kůň pochopil, začal mi na něm chodit moc pěkně. Dokáže se mi na něm sbalit naprosto skvěle na naprosto jemný tlak, a už dobře reaguje na použití otěží. Záleží na co bezudidlové uždění chceš použít....

Eva Krajinová

Vloženo 12.1.2009 - 15:00
Ahoj, o bezudidlovky se poslední dobou hodně zajímám , čtu a rozebírám.Já osobně bych preferovala bosal nebo sidepull. Na BB myslím nemůžeš chtít trvalé přilnutí a yslím , že na klidné westernové ježdění působí na koně moc složitě. Bosal je dobrá věc, při správném používání.Já bych poradila sidepull , je dobrej , koně neruší ,můžeš z něho docela snadno přejít na udidloa je jemnější něž ostatní zde jmenované uzdečky.

Jana Sojková

Vloženo 12.1.2009 - 21:02
Ráda bych se s dotazem připojila. Chtěla bych bezudidlovku na mlaďocha. přemýšlela jsem o skokovém hakamore. Mohli byste mi prosím někdo vysvětlit, jaké jsou vlastně rozdíly v použití mezi side pullem, bitless bridle a skokovým hakamore.Nejlépe kdyby šlo dát odkaz na nějaké foto pro srovnání. Moc díky.Jana

Anna

Vloženo 12.1.2009 - 21:47
Můj kůň má tu výhodu, že s podsazením nemá příliš velký problémy. Vyzkoušela jsem na něm snad takřka všechny bezudidlové uždění a právě na BB mi chodí nejlépe. Hlavu mi sbalí na BB na opravdu jemné pohraní pohrání s otěžemi. Tento typ uždění se mi zalíbil nejvíce, právě protože mi na něm koník chodí nejlépe a můžu používat mnohem méně tlaku do otěží.... Podotýkám, že mám koníka westerňáka a nijak to na něj složitě nepůsobí. Trvalo mu dva tréninky na jízdárně k tomu, aby pochopil všechny tlaky co BB dokáže vyvinout a podle toho dobře zareagovat...Určitě záleží taky na typu BB - od koho je ušitý a jak kvalitně je ušitý;)

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 8:56
co myslíš skokovým hackamore? tohle? http://equus.no-ip.info/skokove_hackamore.cfmJá to používám jako nánosník do bezudidlovky, takže s křížema pod bradou. Pokud zapneš otěže rovnou do bočních kroužků, tak máš sidepull, ale v tomto provedení by se ti asi dost přetáčel.Já jezdím na BB - http://adalin.rajce.idnes.cz/rodinka/#DSC00461.JPG a nánosník může zůstat dostatečně volný, takže nehrozí žádné odírání a kůň se pod tím ani nezpotí. BB může být trošku složitější pro koně na pochopení, ale je to otázka pár ukázek ze země, já jsem na tom bez nějaké velké přípravy obsedala a bez problémů. Výhoda je, že je to nejbezpečnější uždění vůbec (dle mého subjektivního názoru) a přitom nejméně ostré. Pokud se kůň rozhodne to s tebou zabalit, tak ho zastaviš s vyvinutím menší síly, než u sidepullu nebo dokonce udidla. Zatímco udidlem v tomto případě už budeš působit bolest, které se kůň může začít bránit, BB v podstatě tlakem stáhneš hlavu - tím, že jde otěž přes kroužek (kladku), tak na to potřebuješ menší sílu. Už asi 2x jsem byla ráda, že mám takto bezpečné uždění, ne u obsedání, ale později.Sidepull - http://www.dianathompson.com/dth.s.pull.pg1.html - i přímo na stránkách výrobce se doporučuje na už přiježděné koně, ta možnost kontroly nad koněm je tam menší. Ale umožňuje dobré stranové ohýbání (pokud to s tebou kůň zabalí, tak doporučují stočit ho na kruh) a ovládání je velmi podobně ježdění na udidlu. Takže pak na něj můžeš plynule přejít. Pokud chceš u bezudidlového uždění zůstat, tak narozdíl od BB s ním můžeš i na závodní kolbiště. Nelíbí se mi ale ta varianta s provazem na nose, přijde mi moc ostrá, upřednostnila bych kůži.Bosal mi přijde vhodný spíš na westernové ježdění a neckreining, takže o něm jsem pro svého koně neuvažovala, ale uvádí se, že je bezpečnější než sidepull, tj. umožní ti větší kontrolu nad koněm - je ostřejší, některé varianty na mě až moc. Tolik k bezpečnosti a ostrosti. Co se dá na konkrétních užděních dokázat ti neporadím, já zatím jezdím převážně na dlouhé otěži a do terénu, ale jsou lidi, kteří bez udidla dělají naprosto všechno, takže je to hlavně o ruce a schopnostech jezdce.

žofré

Vloženo 13.1.2009 - 9:04
adalin:hjezké odkazy,děkuju.U BB jsem si dovolila proklikat:-),takže dotaz:co je takové to růžové lano,začínající karabinkou kdesi pod bradou a jinak ho má kůň kolem krku bolě a při jízdě je to zřejmě neaktivní-k čemu to je?Za blbost se omlouvám:-) a děkuji.

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 11:14
To je vazák vedoucí od ohlávky, volně přivázaný na krku, aby bylo za co uvázat, až se dojede k hospodě:)

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 11:17
I když v tomto případě jsem ho měla proto, že jsem "nejezdce" vedla za vodítko z druhého koně, nebo ze země, zatímco otěže zůstali pro všechny případy nejezdci v rukou.

Jana Sojková

Vloženo 13.1.2009 - 13:21
Dík moc, přesně takovéhle vysvětlení jsem potřebovala. Tím skokovým hakamore jsem myslela to na tvém odkaze. Už jsem taky trochu pátrala, takže rozdíly mezi typy poznám,jen mi nebyly úplně jasné rozdíly v použití. Chci na mlaďocha pořídit BB, když jsem se ptala v obchodě, tak mi řekli, že bezudidlovka nemá na mlaďochovi co dělat tak, jsem trochu znejistěla :) J

žofré

Vloženo 13.1.2009 - 13:27
adalin:děkuju.Fakt musíte u hospody vázat,neumí u piva a řízku "odložení"?Odfláknutá práce ze země?:-)A pro všechny případy..hm,to budou asi případy špatných myšlenek jezdce nebo nejezdce...četla jsem,že koně chodí na myšlenku....Taky mám špatný myšlenky,někdy.Nutnost pojistky beru na vědomí:-).

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 14:22
"tak mi řekli, že bezudidlovka nemá na mlaďochovi co dělat"A řekli ti proč?

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 14:35
Odložení neumí, potvory:) Na myšlenku jinak chodí, ale na svou:)

Jana Sojková

Vloženo 13.1.2009 - 15:09
Řekli, že je bezudidlovka (jakákoli) vhodná jen na výborně přiježděného koně. Že by se mnou mohl zdrhnout apod. Mlaďocha mám přijezdit na stihle -a to nejlépe do tloušťky udítka 15mm. Byl to westernový obchod, ale já nevěděla co přesně chci, tak jsem chtěla jen poradit. Jako vstupní info jsem jim dala, že kůň chodí velmi spokojeně na obyč. parelce a že na udidlo nekouká nadšeně, mám silné, tak proto radili slabší. Tak jsem scháněla info, jestli se přeci jen nedá něco bez udídla použít. Teď se už zvyklat nenechám :)J

Blanka Richtar

Vloženo 13.1.2009 - 15:18
To je zajímavé, že v některých zemích je zvyklostí obsedat mladé koně např. na bosalu - kvůli přezubování.

andrea tolarová

Vloženo 13.1.2009 - 18:52
ahoj, tak to je skvěli, díky moc za rady....mno, začínáme přirozenou komunikaci, ale pouze ze země...teprve budeme obsedat. proto se tedy rozhoduji...budeme jezdit spíše rekreačně, nicméně dost na to, abychom se mohli trénovat. na jízdárně budeme určo cvičit ohebnosti a celkovou vzájemnou souhru právě pomocí těchto her, nicméně více času budeme trávit venku...rádi cestujeme.. celkově se mi jeví asi opravdu zatím nejlíp tedy side pull, bosal bych řekla že je tvrdší a BB jak jsi sama řekla působí jinak, takže bude asi lepší zatím ho vynechat, ať si nepletem hlavy :-))

Eva Krajinová

Vloženo 14.1.2009 - 15:10
No já četla , že koně od 3do 5ti let by se na udidle vůcec jezdit neměli . Kvůli zubům a proto že v tomto věku se prořezávají vlčí zuby.

Martina marta1

Vloženo 16.1.2009 - 21:44
Narazila jsem při brouzdání netem na tohle: http://equineink.files.wordpress.com/2008/03/lg-bridle.jpgpředpokládám že to bude nějaká domácí výroba, nebo už jste to viděli? Ale to že je otěž zapnutá (nebo provlečená?) až pod podbradním řemínkem mi přijde "zvláštní", co si o tom myslíte?

Štěpánka Malypetrová

Vloženo 16.1.2009 - 21:50
Podle mě je otěž vpředu, aby se při zatáhnutí kolečko otočilo a pevně stáhlo nánosník. A domácí výroba to není, myslím, že už jsem to viděla u více koní.

Hana Randáková

Vloženo 16.1.2009 - 23:14
je to tzv. LG Bridle http://www.lgbridle.com/

Karol Holly

Vloženo 18.1.2009 - 17:24
(...)v tomto věku se prořezávají vlčí zuby.(...) možno aj tie, ale väčšina koní žiadne vlčie zuby nemáva. To je nepravidelnosť. V tomto veku mladé koníky - podobne ako deti u ľudí - strácajú svoj mliečny chrup, vypadávajú im mliečne zuby a rastú im trvalé. Takže nie kvôli vlčím zubom ale vypadnutým mliečnym. k.

Blanka Richtar

Vloženo 19.1.2009 - 9:20
Na LG bridle jsem četla špatné ohlasy - přesně ty, které mě napadly, když jsem ji poprvé uviděla. Ten středový kroužek při zatažení přetáčí lícnice směrem k očím a způsobuje vydírání srsti.

Eva Krajinová

Vloženo 19.1.2009 - 15:37
Takhle ,ale musí působt i hackamore ne?Myslím , že je to taková jemnější verze hackamore.