BEZ SEDLA

Linda Vybiralikova

Vloženo 5.6.2007 - 14:08
Pokud na kobylce nedrncáš, ale jdeš hezky s pohybem budeš mít problém jenom ty s odřeným zadkem :-) Kobyle to vůbec neublíží. Jezdila jsem takle hodně často, sedlo bylo pouze v něděli. Jo svátkyJestli máš nějaké velké výčitky svědomí, jezdi na dečce s gurtem.

... ...

Vloženo 5.6.2007 - 14:24
V našem oddíle jezdí děvčata taky na dečce s gurtem. Používali jsme ji například na březí kobylku. Nejpohodlnější je jízda v kroku nebo ve cvalu. Díky takovému ježdění získáš větší jistotu v sedu. Dřív jsem taky tak jezdila, dnes už jsem na to moc pohodlná :o)

Vanda Drdlová

Vloženo 5.6.2007 - 14:42
jo když jsem měla koníka ze začátku taky jsem jezdila stále bez sedla.... Dokonce sem měla i pokučení jet tak huberta... Ale ted sem tročku zpohodlněla a bez sedla jdu vždy jen na chvilku....

... ...

Vloženo 5.6.2007 - 14:46
Já taky na chvilku. A pak toho ve sprše hořce lituju :o))

Radka Čapková

Vloženo 5.6.2007 - 14:46
Také by mě zajímaly spíše případné následky pro koníka - předpokládám, že při jízdě v sedle je váha jezdce rovnoměrněji rozkládána, bez sedla je nejspíš tlak na víceméně stále stejné místo?

Linda Vybiralikova

Vloženo 5.6.2007 - 15:13
čeho se bojíš? Otlaků?Nepohodlí tě na chybky rychle upozorní, neboj. A navíc, ty jako človíček zas tak tvrdá nejseš, svalíky, sádýlko, to jsou dost kvalitní polštářky. Za ty dva roky kobyla opravdu žádné následky nemá.

Radka Čapková

Vloženo 5.6.2007 - 15:29
:o) to máš pravdu, polštářky mám na svém zadku docela kvalitní:o). Nebojím se otlaků, ale spíše toho tlaku na páteř koně v jednom bodě (jestli je to alespoň trochu srozumitelné).

Vanda Drdlová

Vloženo 5.6.2007 - 15:34
No tak to netuším... jen ted s kobylkou cvičím takové nejrůznější blbůstky jako sezení na zadku koně apod... Chci vědět jestli mu to neškodí...dělám to vše i jako posílení důvěry...

Linda Vybiralikova

Vloženo 5.6.2007 - 15:35
Co měla kobyla propocené fleky, přímo na páteři nikdy nebyly. Pokud myslíš malou oblast tlaku můžu tě ubezpečit že ty fleky byly docela velký. Pokud chceš být klidnější, vezmi si tu podsedlovku, ale pokud je kulatej koník, je dobrá akorát na to, abys méně klouzala a nezamazala si kalhoty. Na koni s vystouplou páteří bych bez sedla samozřejmě nejezdila.

svatom

Vloženo 6.6.2007 - 11:48
Je zcela jedno zda má kůň podložku s gurtem, či sedíte na koni jen tak (až na to vlhko při ježdění bez podložky :-)). Váha je stále stejná a nijak se nerozkládá. Jde spíše o to jak je koník nasvalen na zádech, zda je schopen pracovat s hlavou "dopředu a dolů" a nakolik umí "podkročit". Pokud pracujete na zlepšování jeho uvolněnosti vazů v lumbosakrální oblasti a koník i ve vyšším ruchu je schopen pracovat týlem v úrovni kohoutku, potom bych neměl obavy o jeho zdravotní stav.Pokud chcete jezdit bez sedla v tomto časovém rozsahu, nesmíte zanedbávat cvičení a posilování svalstva zad ! To znamená nejen pouze vyjížďky, ale i pravidelná práce na obratech, couvání, překrocích a ohýbání koně.Pokud bych měl sestavit pořadí tlaku jezdce na hřbet koně.0. bez jezdec (práce ze země na ohýbání a nasvalení zad)1. bez sedla nebo podložka2. bezkostrová sedla3. anglické sedlo4. anglické sedlo na flex. kostře5. westernové sedlo6. westernové sedlo na flex. kostře Samozřejmě někdy westernové, nebo anglické sedlo "sedí" tak, že se dostává v tomto žebříčku na první pozici. Ať se daří. www.svatom.com

Jitka Kutmanová

Vloženo 6.6.2007 - 12:45
Domluv si s kamarádkou stejné postavy ať se ti posadí na stehno přesně sedacími kostmi na stehenní sval. Bez sedla působí větší tlak na menší ploše. Pokud s koněm člověk správně pracuje tak občasné ježdění bez sedla koni určitě neublíží a jezdci prospěje. Jinak je riziko poškození hřbetu, jinak souhlas s panem Tomíškem.

Linda Vybiralikova

Vloženo 7.6.2007 - 8:15
ale do koně nešťoucháš sedacími kostmi.

Dominika Švehlová

Vloženo 7.6.2007 - 8:19
A čím do něho "šťoucháš"? ;-) To bys musela mít zadek joooo hodně obalený, aby se tam při sezení ty kosti nevylouply :-) Sedlo je od toho, aby učinilo jízdu na koňském hřbetě pohodlnější pro jezdce i koně!

Linda Vybiralikova

Vloženo 7.6.2007 - 8:31
myslela jsem to tak, že na koni nesedíš na těch ostrých špičkách sedacích kostí, co tě tak tlačí když máš někoho na klíně. Jinak samozřejmě na sedací kosti sedíš, ale už je to ta obalenější část.

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 8:35
šťoucháš... a možná víc než si myslíš, protože sádlo na prdýlce se koná spíš na svalu - to pěkné polštářování, co tak dobře padne do ruky pánům... pokud si i baculka jako já sedne sa tvrdou židli, sedí většinou na místě "kde zadek a noha mají spoj" tedy sádýlka nic moc, zato se tam vyculí ta sedací kůstka...když budeš sedět na rovné tvrdé židli, za dvě hoďky pochopíš, o kterém místě mluvím. Svaly kolem páteře jsou pro koně důležité, nejméně tak jako naše svaly kolem páteře pro nás. Jasně, že se takové poškození neprojeví hned, ale za pár let jistě. Poškození nenastane skokem, půjde to ponmalu plíživě a skončí to "nepochopitelnou bolestivostivostí zad! přecitlivělostí a než někdo odhalí, že jde o záda, bude to trvat. SEdlo je shora tvarováno na zadek jezdce, nicméně zespoda je tvarováno tak, aby rozkládalo váhu jezdce - nejen jeho dloubání do hřbetu - na co největší možnou plochu podél páteře na svaly. i tak čím lépe jsou ty zádové (a podpůrné břišní) svaly vyvinuty, tím lépe. Zapocení bez sedla těžko hodnotit, protože zadek nesedí tak jako sedlo, chruje se a navíc vydává též teplo a pot. SEdím tu tak na štokleti u PC, píšu tenhle nesmysl a cítím, jak mě začínají mé sedací kosti (obalené tukem, že by se z nich uživilo stádo bezdomovců) tlačit... Občasná projížďka bez sedla asi není nic proti ničemu, ale krátká a občasná. Nejde o pohodlí jezdce, to se dá zajistit i jinak než sedlem, jde o zatížení svalů kolem páteře a na robustnosti koně v tu chvíli až tak nesejde...

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 8:37
trochu jsem nepochopila - tlak bez jezdce nula, a největší tlak je při westernu v flex verzi ? nebo to má celé začínat bez sedla s jezdcem a končit bez jezdce :-) a mezitím jsou anglické sedlo jako horší varianta a westernové sedlo jako lepší varianta ?

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 8:44
tato oblast se nachází v podstatě v oblasti, kterou u lidí nazýváme kříž... Lumbo - páteř , Sakrální - křížová , takže oblast za sedlem, v zadní části zad, jejiž uvolněnost spolu se zapojením svalů břicha, vyklenutím hřbetu a snížením hlavy - resp. krku umožňuje koni to, čemu my říkáme podsazení a co naopak kůň používá k přenesení části váhy z předku na zadek - tedy z předních na zadní hohy, které podsune víc pod své těžiště, které se naopak nachází v oblasti těsně za kohoutkem, . V případě, že sedí jezdec na koni, pak je těžiště koně maličko před těžištěm jezdce. POdsazením se trochu podsune dozadu, přiblíží se těžišti jezdce, kůň má lepší stabilitu, může díky odlehčenému předku lépe, hladčeji a elegantnějí reagovat a je lépe ovladatelný.

blanka tesnerova

Vloženo 7.6.2007 - 8:46
Já měla koníka s vystouplou páteří - sednout na něj bez sedla bylo jak sednou ti na cirkulárku. Pro něj to bylo zrovna tak nepříjemné. Po několika nasednutích (opravdu jen pár kroků - déle by to stejně nešlo vydržet) začal naznačovat, že jestli na něj někdo bez sedla vleze, tak vyhodí. Pod sedlem nevyhodil nikdy, co jsem ho měla. Syn zase na chlaďasce jezdil naboso i s baťohem s pilou a kanystrem s benzínem, držel se za hřívu a kobyle to bylo šumák. Ovšem taky to bylo jen krátké svezení. Píšu to proto, že z toho vyplývá, že je každý koník jiný, jinak stavěný, jinak zdravý......tak je docela těžké takto dát přesně cílenou odpověď.

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 8:50
pochybuji, že lze obalit hrot sedací kosti tak, aby nepůsobil tlakem na oblast svalů kolem páteře... Je to anatomicky nemožné. Dokonce ani když se posadíš tak, abys měla pánev ne kolmo, ale šikmo kupředu, sedacích kosti se nezbavíš. Sedni si na tvrdou rovnou plochu a dej si vlastní dlaně pod své sedací kosti. Máš ? a teď zkus polohovat pánev..... DObrý ? co cítíš... ? vydržíš tak hodinu ? Zkusila ses zavrtět ? a co vrtět se hoďku či déle ? tlak se začně mírnit až ve chvíli, kdy tvé tělo zaujímá k podložce sklon zhruba 45 stupňů, ale to už není sezení a na koni bych tak asi sedět nechtěla. A to jsou jen tvé ruce a ještě podepřené tvrdou rovnou podložkou... co teprv, když půjde tlak do měkké tkáně a do hloubky... no fůůůůj, slez mi z rukou, tlačíš mě :-)))

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 8:52
Blanko, krátké svezení ano, dobře nasvalený a k tomu osádlíčkovaný hřbet to krátkodobé občasné zatížení snese líp, ale obecně prostě bez sedla je sval kolem páteře zatížen nad pro něj přijatelnou mez a pokud dlouhodobě, nechá to následky...

Dominika Švehlová

Vloženo 7.6.2007 - 9:00
To máš těžký meg, lidi před několika staletími (tisícletími?) vynalezli sedlo, protože zjistili, že tak jim vydrží déle bez újmy vlastní zadky i hřbety koní... A dnes zase hromada experimentátorů leze zpátky na stromy... Nechápu... Ale jo, občas se svézt, popřiježďovat (nevím jak kvalitně) bez sedla, proč ne, je to legrace, ale jezdit tak pořád, pravidelně, dlouhodobě... Nevidím jediný rozumný důvod.

Markéta Sýsová

Vloženo 7.6.2007 - 9:01
Nečetla sem žádný z příspěvků nad tím mým, a tak napíšu toto: ježdění bez sedla (podle mně)koni rozhodně neškodí, přijde mi to lepší než ho každý den škrtit podbřišákem od sedla. Jestliže koni nemlátí člověk do hřbetu a dobře vysedí všechny jeho chody je to v pořádku:)

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 9:10
vidím jediný a krátkodobý - naučit jezdce sedět na zadku. ale to je opravdu na občasnou lekci, na lonži, pár minut... Všem doporučuji testík s přisednutýma rukama... je to chvíle, tedy věnujte tomu alespoň toplik času, než si přečtete od začátku do konce celé vlákno o ježdění "bez sedla" a prosím vrťte se při tom, aby byl testík v pravdivých rámcích... :-) nebojte ručičky vám za jednou neupadnou...

blanka tesnerova

Vloženo 7.6.2007 - 9:15
Já s vámi souhlasím, jezdit bez sedla (dlouhodobě) je rozhodně velká zátěž pro koně. Nebudu se po vás opakovat, to co jste psala Vy i Meg, je přesně i můj názor. Já psala o krátkém svezení a i přes to, koníkovi, který nebyl 100% O.K., to bylo véééélmi nepříjemné. Jinak bez sedla nejezdím, je mi v něm líp a koníkovi pode mnou taky.Zkuste si dát 20kg železo hrotem na záda a nebo si pod něj dát prkno a není co řešit.

Jitka Kutmanová

Vloženo 7.6.2007 - 9:15
No on ten podbřišák nesmíš dotahovat tak aby škrtil. Jen tak mimochodem maďaří jezdí v sedlech bez podbřišníku.

Jitka Kutmanová

Vloženo 7.6.2007 - 9:16
Jestli ten chlaďas tahá v lese tak bude mít dobře vymakaný břišní i zádové svalstvo.

Milena Tyralová

Vloženo 7.6.2007 - 9:34
já tipuji, že to bylo myšleno tak: nejhůř se rozkládá tlak 1 nejlépe tlak 6 - pokud ovšem na koně neposadíš sedlo které nesedí - to by se automaticky pořadí změnilo. Tlak bez jezdce=0 (to je asi jasné:-))

Dominika Švehlová

Vloženo 7.6.2007 - 9:35
Stačí si hodit na záda starý typ batohu bez kostry či výztuže... jít s tím na výlet. A pak si vzít moderní batoh s kostrou a jít na výlet s ním. Samozřejmě oba řádně naplněné :-)

Milena Tyralová

Vloženo 7.6.2007 - 9:37
a proč myslíš, že na klíně se sedí o tolik jinak než na zádech?

simona Pivoňková

Vloženo 7.6.2007 - 9:52
Jitko, jitko, děláš to složité... přece je tak snadné vybrat si mezi zlým dotaženým podbříšníkem, který škrtí a mezi hodným měkkým lidským zadkem... :-))))
1 2