Bederky

Veronika Šulcová

Vloženo 31.10.2006 - 18:43
Ahoj všichni koňaři. Ráda bych znala váš názor na bederky. Jestli to není zbytečné rozmazlování koníka,aby měl v zimě na vyjížďky teplo,ale přitom je přes zimu ve vyběhu bez dek jen po vyjíždce mu dávám odpocovačku.V noci je ovšem ale ve stáji.Díky za vaše názory

Karol Holly

Vloženo 31.10.2006 - 19:11
Osobne bederky nepouožívam a pokiaľ kôň nie je ostrihaný alebo chorý, tak takýto typ ochrany nepotrebuje, dokonca to považujem za škodlivé, lebo bráni prirodzeným termoregulačným mechanizmom, ktorými kone vládnu. Pokiaľ niekto používa bederky a koňovi sa nič nestane, tak nie preto neochorel že ich používa, ale nepriek tomu neochorel že ich používa.

martina urbankova

Vloženo 31.10.2006 - 19:23
Já jsem třeba začala davat bederku už ted jak se ochladilo,ale jenom proto že s koníkem většinou dost dělám i na vyjíždkách a on se hodně potí,navíc měl ted menší problém se zádama tak mi to dopuručila i paní doktorka....nemám jit ale po celou dobu, při tréniku ji sundám po prvotním zahřátí a nandám pak na vykrokování a na vyjíždce mu ji op prvním klusu stáhnu ze zadku a sedím na ní(pěkně to hřeje) a zase ji natahnu až když jdeme krokem domů...s tím že koník taky je přez den ve výběhu bez deky a na noc ve stáji.Ale kdybych měla koníka který by se tak moc nepotil, tak bych ji asi davala jen při největších zimách an vykrokování....

Jana Borovičková

Vloženo 1.11.2006 - 12:25
Já tedy také používám bederku a nikdy jsem o tom moc nepřemýšlela. V zimě se většinou žádná práce dělat nedá, halu nemáme a tak zimu trávíme krokovkami na polích a lukách. Tam to pěkně fouká a v kroku se kůň moc nezahřeje, takže má alespoň záda v teple. Taky si myslím,že bederky nejsou nic špatného.

Livie Petříková

Vloženo 1.11.2006 - 12:45
Pokud je kun nasrsteny a zdravi, nepotrebuje ji. Zima bude leda tak nam dvounohym... Pokud je ostrihany (nebo pokud to je klasicke stajove nenasrstene zviratko) tak to je samozrejme neco jineho..-v tomto pripade bych ji urcite davala. Ja mam nyni kone jako medvedy a bederku bych davala jen jednu jedinou. Tu, ktera mi kryje sedlo a tak mi ho ochrani pred destem a pred snehem:-). Ale stejne se asi nedokopu je koupit, takze nic..:-). Po praci dostanou odpocku, nazerou se a mazou ven.

Monika Placha

Vloženo 1.11.2006 - 13:51
Naše trenérka mi bederku doporučila používat. Máme kobylku chlupatou, nestříháme, nedekujeme. Meli jsme ale drobné starosti se zády, a tak nám to bylo doporučeno používat, záda chránit proti větru,dešti apod. Jinak po příchodu dáme odpocovačku, ještě froté ručníkem vytřemme a necháme v boxe, opět bez deky.

Veronika Šulcová

Vloženo 1.11.2006 - 18:23
Díky za vaše názory.Kdybych měla třeba ČT , kteří by byli v zimě jako medvědi , vůbec bych o bederkách neuvažovala, ale jelikož mám Achaltekince , kteří v zimě jsou nasrstění jen tak na polovičku než ČT, jsou to původem pouštní koně ,tak právě nevím. A také jsem četla, že vlastně vítr, ďéšť a sníh ochlazují pracujicí svaly ,tak o bederce uvažuju.

Dominika Švehlová

Vloženo 1.11.2006 - 18:56
Pak ale dávej bederku na vykrokování a vyklusání před prací, až se zahřeje, bederku sroluj a upevni za sedlo a pracuj a pak zase během vychladnutí (vyklusání a vykrokování) dej bederku zpět na hřbet. Pokud by se během práce propotila, pak by chladila a její účinek by byl zcela opačný, než jaký chceš.

simona Pivoňková

Vloženo 1.11.2006 - 19:48
byla-li jsi napoušti, pak víš, čeho se poušť dopouští. Jedním z pouštních specifik jsou velké rozdíly mezi denní a noční teplotou, takže pouštní kůň bude mít nejspíš termoregulaci vyladěnou mnohonásobně lépe než to ČT, jak je označováno , skoro mi připadá, že ČT je označení pro zvíře, které snese všechno, není mu ničeho třeba a ohrnování nosíku je na místě... není tomu tak. Ale zpet k bederkách. Podle mne pokud zachováš režim zima - odpočinek a regenerace jak pro tělo tak pro duši, tak krokování byť v dešti a větru koně neohrozí, klusovou prací s přiměřeným krokováním před a po ho nezapotíš nad míru, takže bederka se jeví být jako dekorace, která nemusí ublížit, ale příliš opodstatnění nemá. POkud koně bolí záda, sluší se sléz a vyléčit. bederka lék není. Ale těžko se bezchlupému dvounožci vysvětluje, jak se cítí chlupatý čtyřnožec... snad jen oblečte si přes normální zimní oblečení ještě pogumovanou bundu s teplou vložkou a jdete se trochu projít závějemi, pak si můžem povyprávět, jaký náhled máte na ochranné pomůcky :-)

fanta

Vloženo 3.11.2006 - 8:30
Bederku používám taky před prací a po práci, ale mám problém, že když se vracím z vyjížďky po poli, tak tam strašně fouká a bederka se mi na zádech obrací, i když ji mám danou pod ocasem a stejně neplní pořádně svoji funkci. Uvažovala jsem, že bych pořídila novou, která se dá zapnout po nohy, ale taková asi neexistuje. Je to z důvodu, že by to mohlo vadit při pohybu nebo co poradíte na tento problém? Nebo která bederka je hlubší než klasických 90 cm, ze kterých mému koni leze ven relativně hodně břicha?

Simona Fialová

Vloženo 3.11.2006 - 9:00
Lenko, hlubší bederku jedině nechat ušít na míru - taky mě deprimuje, že má kobyla půl břicha ven :o))..to upnutí pod nohy je zase nepraktické při práci, to bys musela před prací sesednout, rozepnout a po práci sesednout a zapnout :o(...jedině snad lem bederky s olůvky, to vby nemuselo lítat - pak tedy na míru, prodlouženou, se zatíženým lemem :o))

Veronika Šulcová

Vloženo 3.11.2006 - 9:34
Zmiňovala jsem ,že jsou to pouštní koně. Ano měli by být odolní při změnách teplot přes a v noci v poušti,ale turkmeni je přes přes největší žár chránili dekami a v noci přes mrazy také a je dost rozílné jestli jsou suché mrazy v poušti a vlhké zimy v Čechách.Ano, napsala jsem sem např. ČT ,ale tím jsem myslela jemu plemena podobná. Achaltekinci mají velmi jemnou kůži a lehce se poraní a na zimu opravdu nejsou zdaleka tak chlupatí jako jíná mohutnější plemena. Jakmile v zimě sněží nenechávám je ůpně promoknout a schovám je raději do stáje, a proto by mě zajímalo jak bederky používáte . Když jedeme na vyjížĎku a padá sníh ,tak bych raději právě použila bederku než aby mi promokl.

Vendulka Veselá

Vloženo 3.11.2006 - 10:00
Pouzivam bederku z fleesu, takze vlastne jako odpocku...jen na okrokovani pred a po praci, nebo pouze po praci, kdyz pak jdu krokem dlouho domu a kobyla je spocena. Kdyz snezi, prsi nebo je mizerny pocasi delame na hale jen lehouckou praci, proste opohybovat. Do vybehu chodi bez deky. Letos je to po dlouhy dobe prvni rok co nedekujem, mela problemy s presrstenim (na jare zimni, na podzim letni srst) a svete div se, ted nasadila krasnou hustou zimni srst a tukam si na zuby, vypada to, ze se vse srovnava jak ma, ani mi nezakaslala, ani ji netece z nosu. V unoru ji bude 23 let potvore zrzavy...uz mi rikali ze ji trapim kdyz nema deku :o))) ale loni mi s 3 ruzne teplejma dekama ktery jsem stridala a vrstvila podle teploty prostonala celou zimu (kasel, ryma, kasel...).

simona Pivoňková

Vloženo 3.11.2006 - 10:18
myslím, že rozdíly teplot na poušti a u nás nejsou porovnatelné, tam jsou daleko vyšší. Oni koně přikrývají i přes den, proti přehřátí, snaží se prostě teplotu "sjednotit" na nějaké přijatelné rozmezí. V zimě se u nás rozdíl teplot málokdy dostane nad 15-20 stupňů. Při práci se kůň zahřeje, zahřátý vodu odpařuje, daleko důležitější než na práci bych tedy viděla vysušení kožichu po práci, kdy kůň vychladne a má ještě mokrou srst. Když už mluvíme o ochraně , tak mě osobně se osvedčila kombinace dvě velmi fleecové deky na sobě, první pobere vodu a nepustí dovnitř, druhá zadržuje teplo. Používala jsem pro nenasrstěného podvyživeného valacha ČT první zimu. jsou lehké, takže umožňují ježení srsti, umožňují odpařování, kůň se pod nimi nepotí v setrvačnosti, jako pod něčím nepromokavým. Lze tak vyrobit jistě i bederku. Ale opravdu si myslím, že pro počasí do nějakých -5 není třeba a nad -5 už určitě neprší, to už je díky mrazu suchá zima. Na tu stačí naježený kožich, dobré žrádlo a trocha přiměřeného pohybu pro zahřátí svalů. Ale je to jen názor megery, možná jen letošní, třeba za rok už budu balit koně do houní, megera není severský specialista, prostě já bych to dělala tak a mnozí jiní to dělají jinak, možná by pomohla statistika, který názor převažuje, možná to prostě vyzkoušet, možná udělat průzkum mezi veterináři, ovšem i tam jsou jedni pro a jiní proti... myslím, že nejlépe je sledovat koně, jak to či ono snáší, pokud dobře, není důvod ke změnám, pokud špatně, přemýšlím, co s tím...

simona Pivoňková

Vloženo 3.11.2006 - 10:19
:-)

Kačka Benešová

Vloženo 3.11.2006 - 11:38
máme ve stáji 27-letou babču. chodí už jen do výběhu,bez deky a beze všeho a nepamatuju si,že by někdy kašlala a měla rýmu :o)

fanta

Vloženo 6.11.2006 - 6:57
Hmmm, to tedy nevím... a ty takovou máš? O to upnutí pod nohy mi jde hlavně, když jdem krokem k lesu po poli a strašně fouká a udržet bederku na svém místě je skoro nemožné... Asi s tím nic nenadělám a budu se muset smířit.

Dominika Švehlová

Vloženo 6.11.2006 - 8:16
Myslíš, že rýmu, kašel, rýmu mají na svědomí deky? ;-)

Karol Holly

Vloženo 6.11.2006 - 8:21
"Myslíš, že rýmu, kašel, rýmu mají na svědomí deky?" Nuž, podľa toho ako sa deky často iracionálne používajú, tak niekedy áno.

Karol Holly

Vloženo 6.11.2006 - 8:22
Ak sa má deka používať podľa ľudských merítok, tak je lepšie nedekovať. K.

Simona Fialová

Vloženo 6.11.2006 - 8:24
Ne, ne nemám ;o), to byl jen nápad jak to vyřešit. Jediným řešením proti obracení ve větru je opravdu křížové zapínání pod zadníma nohama, jak mívají normální deky, ale to má tu nevýhodu, že fakt musíš slízat pokaždé, když ji chceš nechat na zádech nebo sundat na práci...takže to spíš v zimě, když máš oholeného koně a jdeš jen na couračku a bederku nesundáváš.

Dominika Švehlová

Vloženo 6.11.2006 - 8:27
Já spíš myslím, že to je většinou taková souvislost - dekují se obvykle koně, co tráví nějaký čas ve stáji - a ta stáj možná (pravděpodobně) nemá ideální podmínky (podzim = pozavírat všechna okna a dveře stáje) a koně mají problémy kvůli ní, možná i z náhlých změn teploty při přechodu venek - stáj. A taky se rády ropzjíždějí virové infekce, takový vlhký chladný podzim je ideální čas na virové infekce, protože vakcinace daleko (často lidi vakcinují začátkem roku), sychravé počasí ideální pro kapénkovou infekci, plus zavřené okna stáje, konec sportovní sezóny (= zhoršení imunity následkem přece jen zvýšeného stresu během sezóny) nebo "srazy" koní na Hubertech a tudíž možnost nakažení... Je fakt, že přímou souvislost mezi dekováním a rýmou či kašlem jsem ještě nikdy nevypozorovala, vždy v tom zatím byl aspekt stáje, přinejmenším...

Dominika Švehlová

Vloženo 6.11.2006 - 8:31
V tom s tebou naprosto souhlasím. Pokud deka, musí to mít jo důvod a tím důvodem je buď vyholený sportovní kůň nebo kůň nepřipravený řádně na zimu a žijící v opravdu nepříznivých podmínkách venku (i tehdy je ale třeba zvážit, kdy dekovat a kdy ne). Rozhodně bederku nepoužívám, pokud nemá holeného koně. Spíš se snažím vybírat taková místa a čas na ježdění, aby kůň pracoval v co nejvhodnějším počasí (= na pole, kde fičí, nejedu nebo ho projedu rychle a hup do lesa, v lijáku nejedu ven - většinou se mi stejně nechce :-) atd atd).

Karol Holly

Vloženo 6.11.2006 - 17:19
Aj keď je tzv. "prechladnutie" (common cold) vždy virózou, ten vírus si nepískne, pokiaľ je imunita makroorganizmu o.k. Pokiaľ dochádza k nejakému náporu na obranyschopnosť, teda dochádza k oslabeniu "vnútorného lekára", tak mikroorganizmus v boji s makroorganiizmom vyhrá. Ten nápor môže predstavovať - tak ako hovoríš - stres (Hubertus), Prechladnutie (vyholenie koňa, vyhodenie neaklimatizovaného koňa von, Teplá stajňa, dekovaný kôň a potom poďho na mráz...), zmena režimu (prechod zo stáda na samotku alebo naopak); vyhnanec stáda - omega.... ypervitaminóza ADEK v dôsledku "starostlivosti (=péče)" - porovnaj overprotected child, zmena sstravovacieho režimu atď atď. Je toho veľa. Práve preto nepovažujem za múdre zasahovať veľmi do komplikovaného termoregulačného mechanizmu konského tela, lebo samotná moje "péče" môže predstsavovať stresor, ktorý vnútorného doktora zlikvduje a umožní fungovať mikróbom či virusom. Ono skúsenosťami sa človek učí. Kedysi som glančil koníkom kopytá a furt ich mali zlé, Keď som ich prestal mazať naraz boli lepšie. Mali slabú rohovinu, tak som ich podkúval, Keď som ich prestal podkúvať naraz mali po roku rohovinu pevnejšiu. V maštali furt kýchali, kašlali, soplili, keď som ich vyhodil na vzduch 24/7 tak im neni ani cholera (samozrejme majú príistršok, aby sa mohli schovať keby im predsa len zima bola. Do prístrešku sa však skrývajú pred slnkom v lete a pred muchami, Pred mrazom sa tam ešte neukryli) . Takže tak. - Jajo, to nepíšem Tebe, lebo to vieš, patrí to tým útlocitným antropomorfizujcím deťom, ktoré si myslia, že keď je im zima, tak aj tomu úbohému koníkovi, a že keď suseda kúpila krásnu deku na koňa, tak aj ona chce na Ježiška takú istú a šéfka stajne má na svojom drezúrakovi, ktorý robí polmetrové klusové traverzály kamaše, tak aj ona svojmu koníkovi musí také kúpiť atp. a zabúdajú že kôň nie je jaskynné zviera a že chlad pociťuje cca 20x menej ako človek. K.-

Veronika Šulcová

Vloženo 8.11.2006 - 18:43
Jezdíme většinou v jakemkoli počasí, pokud je to,ale až moc tak jezdíme v lesích a pokud si chceš udržet kondičku endurančního koně i v zimě nic jiného ti nezbyde- mě to ale vůbec nevadí. Každý trénink i v tom nejhorším počasí je dobrý.