Artex

Iveta Osuchova

Vloženo 16.2.2012 - 21:03
Neviete nikto o minulosti tohoto koňa??? Artex, hnedák s lavou zadnou nohou škvrnito bielou narodený 5.4.1994 , má jazvu a biele chlpy na kohútiku po zlom sedlaní. Do 8.7.2007 bol školným koňom na zemedelskej škole v Humpolci. Neviem koľko rokov tam bol, predtým vraj skákal parkúry do stupňa ZL

Lucie Dvořáková

Vloženo 19.2.2012 - 10:12
Reakce na 1436903: Co přesně o něm chceš vědět? Můžu se ti zeptat. Co vím, tak na tom byl hodně špatně zdravotně, mluvilo se o odvozu na jatka. Pak se ale narychlo prodal - statkové holky ho prý nechtěli na jatka dát. Poslední zpráva je cca rok stará - prý se prodal na Slovensko, kde se má naprosto skvěle - koukám, že to je asi tvoje zásluha...:o)

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 11:33
Všetko čo sa podarí zistiť. Hlavne odkiaľ tam prišiel a čo presne sa mu stalo s tou nohou..Nejaké fotky čokoľvek. Nikto mi to do dnešného dňa nevedel presne povedať. Ako sa tam k nemu správali, myslim ze nic moc usudzujem podľa jeho spravania pri sedlaní - nečudo po tých jazvách na kohútiku. Ano mal ísť na jatky - zobrali sme ho v poslednej sekunde zásluhou jedného super človeka odtiaľ.nakoniec sa to podarilo ale boji s tým problémy... Povedz holkám ze je na pastvinách so stádom huculských kobýl a je tam veľký šéf :) Noha je na tom docela dobre a občas chodí na ľahké vzchádzky - nekríva ale bojím sa o tú nohu tak ho šetrím, mali sme s ňou ťažké chvíle...pokial sa niečo nestane mne alebo nejaká fakt neriešiteľná vec tak u mňa zostane dokedy bude schopný sa aspoň flákať po ohrade. Zatiaľ sa má fakt k svetu a teší sa zo života :) Ďakujem za každé info. pridám nejaké fotky... Po zlepšení stavu nohy sme zložili skúšky základného výcviku, bol dokonca na westernových pretekoch, ale najmä sme sa flákali na dlhých aj 30km vychádzkach. Ale už dôchodkuje - hoci by asi ani nemusel :) no chcem si ho pošetriť ešte na dlho :)

Marcela Novotná

Vloženo 19.2.2012 - 12:06
jedna fotka z Humpolce

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 12:32
Dakujem moc. Ty si tam chodila do skoly ci?

Marcela Novotná

Vloženo 19.2.2012 - 17:37
Reakce na 1437196: jj, chodila jsem tam v době, když přišel, ale bohužel je to jediná fotka, kterou se mi podařilo najít.

KatyQ

Vloženo 19.2.2012 - 17:37
Ahoj, prohledala jsem doma fotoalbum a protáhla těch pár fotek z Humpolce co na nich mám Artexe skenerem: http://katyq.rajce.idnes.cz/Artex_-_SZeS_Humpolec_cca_2004_-_2005 . Omlouvám se za kvalitu - foceno nic moc foťákem a skener tomu nepřidal. Fotky jsou zhruba z roku 2004 a 2005, v roce 2005 jsem v Humpolci maturovala, tak nevím, co bylo s Artexem dál. Pamatuji si ho jako zlaté zvíře, mohl na něm jezdit každý - na jedné z vložených fotek na něm sedí jeden z našich učitelů (nejezdec). Byl velice hodný i na vodění a ošetřování, ale problém se sedláním měl trochu už tehdy - při dotahování podbřišníku se všelijak kroutil a podobně, i když sedlo měl (snad) padnoucí a otlaky netrpěl. Jsem každopádně ráda, že je Artex u někoho u koho se má dobře, každý školní kůň by si to zasloužil.

Marcela Novotná

Vloženo 19.2.2012 - 17:41
jj, Artex byl koník pro všechny :-)

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 18:06
Na jazdiarni to bol odzačiatku co ho mám flákač :) a pohoďák, na lonžke učiteľ. V teréne ide cez všetko, ale mal tendencie zbavovať sa jazdca, keď ho obcválal iný kôň. To ho nakoniec našťastie prešlo. Musel mať potom nejaké zlé sedlo , lebo má obrovský jazvu na kohútiku čiastočne zarastenú bielymi chlpmi. Viem že baby čo prišli na stajnu kde som ho kedysi mala na výmenný pobyt škôl boli úplne zaskočené že chodí do terénu bez zubadla a sedla. A ked som sa ich spytala ze preco by to mal byt problém povedali že on bol vonku zly.... Katy O veľmi ďakujem fotky sú fajn mne sa pácia a na jednej to nieje náhodou kúsok hlavy Marry???

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 18:09
Reakce na 1437216: a v ktorom roku tam vlastne prisiel?? a odkial?? vtedy bol este asi uplne zdravý či???

KatyQ

Vloženo 19.2.2012 - 18:20
goralZora: Na jazdiarni to bol odzačiatku co ho mám flákač :) a pohoďák, na lonžke učiteľ. V teréne ide cez všetko, ale mal tendencie zbavovať sa jazdca, keď ho obcválal iný kôň. To ho nakoniec našťastie prešlo. Musel mať potom nejaké zlé sedlo , lebo má obrovský jazvu na kohútiku čiastočne zarastenú bielymi chlpmi. Viem že baby čo prišli na stajnu kde som ho kedysi mala na výmenný pobyt škôl boli úplne zaskočené že chodí do terénu bez zubadla a sedla. A ked som sa ich spytala ze preco by to mal byt problém povedali že on bol vonku zly.... Katy O veľmi ďakujem fotky sú fajn mne sa pácia a na jednej to nieje náhodou kúsok hlavy Marry???
jj, Mary mi nakráčela do záběru :-P. Zlatý digitální foťák - tenkrát člověk na plno věcí přišel až když to vyvolal. Myslím, že v Humpolci snad nebyl školní kůň, co by neměl v terénu problém - dostali se do něj málokdy a koně jako Artex, které bylo jinak nutné neustále popohánět a zastavovali se když je člověk popohánět přestal, pak neměli brzdy. Pokud vím, tak Artex byl zdravý ještě v době, kdy jsem odcházela. Přijít mohl tak cca v roce 2003? myslím, že jako náhrada za Nipa. Odkud ale přišel naneštěstí netuším.

Marcela Novotná

Vloženo 19.2.2012 - 18:24
ano, Artex přišel jako náhrada za Nipa ( pro Katku - teď je u mojí známé na pastvině a má se přímo královsky, ale než se tam dostal, asi si něco prožil.) co vím, tak byl zdravý a pohodář, až postupně, když se na něm, jako na všech ostatních, střídalo mnoho jezdců a v podstatě nevyšli z jízdárny, se venku stal poněkud veselejším koněm, ostatně který z těch koní byl venku ok, že?

Lucie Dvořáková

Vloženo 19.2.2012 - 19:14
Reakce na 1437189: Tak jen doplním, že Artex přišel do Humpolce zdravý, k úrazu na noze zřejmě přišel ve výběhu (snad šlachy, či co). O ráně na kohoutku zatím nic bližšího nevím. Pátrám dál. Jinak s tím terénem:o))) Já chodila do konkurenčního klubu (v Čejově) a už jako malá žába jsem slýchávala, jak stačí za humpoleckou ekipou v terénu hvízdnout a do koní jak když hodí rozbušku:o) Nikdy jsem to sice na vlastní oči neviděla (přeci jen nejsem pitomec, abych někomu plašila koně), ale je pravda, že humpolečtí koně mají v terénu báječnej tik-tak efekt a dost často chodí jezdci domů pěšky. Jednak proto, že koně opravdu dostávají nálože krmení, zadruhé proto, že jsou převážně na jízdárně, v lepším případě na Dusilově a hlavně proto, že se na nich učí žáci a mnoho z těch koní je v terénu pěkně proškolí:o) Jinak hlásím smutnou zprávu - kdo jste znal Sama (velký černý hnědák) - už běhá po nebeských výbězích - ten humpolecký ho stál život:o(

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 19:43
Sam??????? Tmavý hnedák tuším bez odznakov??? taký strasný pohodák... Čo sa mu stalo??? Inak presne si viem predstavit ako chodili domov pešky... Mňa teda Artex vždy počkal - a to ma trieskal o zem prvé mesiace statečne - chodila som s ním iba do terénu - jazdiareň nebavila ani jedného z nás. výcvik od dostihákov bol na neho zjavne slaby... Myslím že to šlacha nebola, na šlache vet. nenašiel nic, skôr sme to tipli na spenkový klb. No rentgeny robené nemal.Inak keď sme pri ostatných koňoch - viete niekto čo sa stalo s Jurtou??? Taká krásna plnokrvná šimla...

KatyQ

Vloženo 19.2.2012 - 19:44
Reakce na 1437243: Je vždycky smutné číst, že nějaký kůň, co mě učil jezdit už není. Přikládám fotku školních koní z konce jara 2005, krátce před maturitou - zleva: Artex, Daisy, Sam, Elle, Apollo, Démon, Lazaira, Komtesa, chybí tam jen Jessica, která se v té době léčila s úrazem na přední noze. Hodně vzpomínám i na ostatní školní koně, na nichž jsem jezdila, co už tam v tu chvíli nejsou: Rio, Spanish a Nip se prodali, Damašek a můj miláček Althea byli utraceni. Nechci raději vědět, kde a jak po svém úrazu skončila moje další oblíbenkyně Epa. O to raději čtu, že se má Artex u někoho dobře.

Lucie Dvořáková

Vloženo 19.2.2012 - 20:17
Reakce na 1437250: Ano, velký černý hnědák. Z Katiny fotky je zde už jen Daisy a Démon. Appolo je mrtvý tuším rok, ani ne. Sam měl přední zlomenou nohu, prý z výběhu (můj tip, že přivezli nového koně a on ho šel pozdravit - ale to je vyloženě jen moje domněnka)

Marcela Novotná

Vloženo 19.2.2012 - 20:23
Reakce na 1437259: a copak se stalo s Apollem? no, jestli všechny školní statky mají úmrtnost jako ten v Humpolci, tak to teda nic moc :-(

Lucie Dvořáková

Vloženo 19.2.2012 - 21:00
Reakce na 1437260: Na závodišti si prý utrhnul kopyto - špatně šlápnul a vzal kopytem o hranu skoku. Mám to ale zprostředkovaně, nikdo se o tom nechtěl nějak podrobně bavit (což chápu a nijak jsem se po tom nepídila), Appolo byl miláček. Nemyslím si, že by tam byla úmrtnost vysoká, spíš je to tím, že koní je tam opravdu hodně a skupinka Appolo, Daise, Démon, Sam, Falzakapa, Samantha, Jessika ... byli ti nejstarší a i nejlepší provozáci. Krom toho každý z nich i závodil a měl za sebou nějakou kariéru (Démon i Daise stále stratují a vůbec ne špatně), jsou to koně pro ZZVJ, denně pod sedlem jak učňů, tak studentů + členů JK. Pokud bude váš kůň denně 2-3 hodiny pod sedlem, tak za 10 let jeho tělo nebude fungovat, jako když byl remonta a je větší pravděpodobnost, že pro něj bude úraz mnohem fatálnější i přesto, že se budete starat, jak nejlíp umíte. Krom toho, většina koní sem byla dovezena s nějakým problémem (dostihák z dráhy neběhal dost rychle, mladí, neobsedlí koně, špatně obsedlí, neskákající....). Myslím, že Merry by mohla povídat, kolik koní denně jezdila, připravovala, dávala do kupy. Navíc mnoho z nich změnilo majitele a byli prodáni. Nechci omlouvat smrt zvířat, ale koně se zde přese všechno nemají špatně (všichni chodí do výběhů, mají dostatek krmení, dobré zacházení).

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 22:05
O Appolovi viem vtedy som sa to dozvedela no jeho som ja moc nepoznala. Bola som tam dvakrát na výmennom pobyte zo skoly. Jazdievala som vacsinou na Jurte - kedze plnaskou naozaj mozem. A par krát som mala Sama. Ale myslim že tie kone maju naložené viac než je zdrave... A trosku ma zamrzel prístup napr ku Artexovi. Robil pre skolu roky a ked uz nemohol mal ísť na jatky... Esteze ho zobral Patrik ku sebe na leto a odtial sa mi ho podarilo zobrat na Slovensko. Dostal veget a noha sa spravila.

Lucie Dvořáková

Vloženo 19.2.2012 - 22:09
goralZora: Ale myslim že tie kone maju naložené viac než je zdrave...
S tím musím bohužel souhlasit :o(

Iveta Osuchova

Vloženo 19.2.2012 - 22:16
viem bola som tam par krát...a bola som z toho docela zdesena kolko hodin denne tocili. Ale musim uznat ze mali vybehy, mali dostatok krmiva, cisté boxy. Zial niektore kone musia byt asi obetovane na skolu...