Nefér inzerce

mismon

Vloženo 21.10.2007 - 12:07
Při projíždění inzerce mě zarazily inzeráty s uvedeným kontaktem valange@seznam.cz, kde dotyčná (dotyčný) prodává nové věci. Na tom by mi nepřipadalo nic tak špatného, kdyby ceny uvedené pod jednotlivými položkami nebyly vyšší než PC v obchodě s jezdeckými potřebami. Vím, že inzerce zde je soukromá a bezplatná, ale tohle mi přijde jako poněkud zvláštní pokus o vlastní obohacení a vůči ostatním uživatelům a případným zájemcům nefér. Co si o tom myslíte vy? Průměrný člověk by měl být sice schopen porovnat nabídku z různých zdrojů a vybrat si pro sebe to nejvýhodnější, na druhou stranu kdybych ty ceny ve většině případů neměla alespoň přibližně v hlavě, asi by mě to netrklo...

Helena Görnerová

Vloženo 21.10.2007 - 17:30
"Na tom by mi nepřipadalo nic tak špatného, kdyby ceny uvedené pod jednotlivými položkami nebyly vyšší než PC v obchodě s jezdeckými potřebami."Prosím?? Tomu se snad říká volný trh, ne? Neblázni, přeci si každý může prodávat za kolik chce."poněkud zvláštní pokus o vlastní obohacení "Copak cílem prodeje u normálního smrtelníka je prodělat?? Šmarjá ja jsem asi v nějakém snu.Kdyžtak dodej ID inzerátu, nějak netuším, o kom nebo o čem mluvíš.

Tomáš Sychra

Vloženo 21.10.2007 - 19:10
Teda, mě by vadil pravý opak. To znamená, kdyby někdo nabízel ceny nižší, než jsou nákupní ceny pro obchodníky. Mě se konkrétně stalo letos v Pardubicích, že jeden výrobce od kterého beru zboží, tam prodával své výrobky sám a za ceny nižší, než za které je dodává mě. To je nekalá konkurence a podle Obvcodního zákoníku je to trestné - to je damping. Nicméně v Česku to je často zvykem. Pro konečného zákazníka to je sice možná příjemné, ale je to sviňárna. Jestli ale někdo naopak něco příliš předražuje, tak riskuje, že ten, kdo si toho všimne to zveřejní a on bude mít utrum. Jen bych ale chtěl upozornit, že někdy to nemusí být snaha hodně vydělat, ale nákupní cena nemusí být u jednotlivých prodejců stejná a tak se liší i konečné ceny při stejné marži a tedy stejném výdělku. Dokonce, když výrobce či dodavatel není plátcem DPH a jeden prodejce ano a druhý ne, tak při stejné prodejní ceně ten plátce může i prodělat, pokud marže je 19 a nebo pod 19%.

Helena Smutná

Vloženo 21.10.2007 - 23:14
Artuši, moc mi to v tuhle hodinu nemyslí, ale řekla bych pojmy a dojmy...Podle Obchodního zákoníku není trestné nic, na to je zákon trestní. Zato jsou tam věci nepovolené, trestné odkazem na jiný zákon...to jistě, např. kartelové dohody. To se ale netýká dumpingových cen, často nazývaných "ceny zaváděcí". To je běžná strategie - nebo myslíš, že Jančuru zavřou za to, že se teď dá jezdit z Prahy do Brna za padesátikorunu?Nákupní ceny, a především obecně vstupní ceny jsou předmětem setsakra hlídaného obchodního tajemství. Nu, ani ty "zaváděcí" ceny neudrží výrobce/prodejce věčně, to by tratil nad plán a např. akcionáři řvali.A s tou marží a DPH... v tomhle smyslu je DPH stoprocentní daň, takže prodejce prostě musí vycházet v kalkulaci ceny z pořizovací ceny bez daně, jinak se v tom kalkulování většinou přeukrutně zamotá a nebude se stačit divit (neboli, jak píšeš, může i tratit). DPH mu zaplatí konečný zákazník... a to bylo i v době, kdy tahle daň koštovala 23%.V čem je změna, je leda to, že ten milión obratu za 12 měs. po sobě jdoucích udělá už skoro každej švec, takže řetěz plátců se tím méně trhá.

Helena Görnerová

Vloženo 21.10.2007 - 23:36
Ten poslední odstavec jsem nějak nepobrala, nebo se dám na ševcovinu. Milión v obratu, to je dobrej vtip. Prosila bych vysvětlit pro nás blbější neplátce DPH. Klidně až v nějakou křesťanskou hodinu, také jdu teď už spát. Díky moc :o)

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 10:43
"(1) Osoba povinná k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, je osvobozena od uplatňování daně, pokud její obrat nepřesáhne za nejbližších 12 předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců částku 1 000 000 Kč, pokud tento zákon nestanoví jinak"Citace ze zákona o DPH. Jinými, pro změnu snad českými slovy: Osobo (jojo, ty osoby se mi strašně líbí), když za 12 měsíců či kratší dobu uděláš na tržbách milión, musíš se stát plátcem DPH. Náklady se v tomhle případě vůbec neberou v úvahu, takže třeba mrňavá prodejnička čehokoli tenhle limit překročí, když má asi 4100 Kč tržby denně...

Helena Görnerová

Vloženo 22.10.2007 - 11:28
Už jsem se lekla. Tak to mi opravdu, ale opravdu vůůůbec nehrozí. Ani v obratu, ani v tržbách. Asi se teda dám na tu ševcovinu :o)) Děkuji ti, osobo!

Tomáš Sychra

Vloženo 22.10.2007 - 13:31
Asi jsme si nerozuměli, nebo jsem to blbě napsal. Já to myslel v případě pomluvy vzhledem k té firmě. Pokud je pomluva mezi sousedy, je to občansko právní a v případě, že se to týká podnikání je to trestní. Takhle nám to alespoň vysvětlovali právníci z Hospodářské komory. Je-li to jinak, tak to prosím uveď na správnou míru. S tím dumpingem to je ale tak, že prodávat za nižší, než pořizovací cenu znamená, že netvoříš zisk a naopak nedovoleně krátíš daňový základ. Pokud na to skočí finanční úřad, je to nedovolené krácení daní a to je trestný čin. Záleží samozřejmě na rozsahu. S tím DPH to je ale prekérní situace, když výrobce není plátcem. Pak je pořizovací náklad na zboží například 500. K tomu se přidá marže 20% a výrobek stojí 600 Kč a obchodník má zisk 100Kč. Za to prodává obchodník, který není plátcem DPH. Já k tomu jako plátce ale musím namastit 19% DPH a prodejní cena se tak zvedne na 714 Kč při stejném zisku 100 Kč. Kdybych to neudělal, tak bych z těch 600 odvedl 19% DPH a vydělal bych pouze 5,4 Kč. Vím, že to znáš, ale je třeba to říci pro lidi, kteří tohle nevědí. Myslím, že každý výrobce či dovozce by měl být povině plátcem. Tohle totiž podporuje jen šedou ekonomiku různých tržišť a povodných překupců.

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 16:20
Jak píše Ilísek, opravdu to nemůže být absolutní číslo, vytržené z kontextu ostatního zboží a dalších vstupů (i režijních). To by ten výrobce musel vyrábět jen pro tebe a ty musel být povinným plátcem lehce nad limitem díky té marži... Většinou každý prodejce nakupuje u několika (i mnoha) výrobců nebo přes další prodejce, někdy i dráž než sám prodává - jen proto, aby to zboží měl a lidi si neodvykli u něj nakupovat. Tohle opravdu FÚ nedoměřuje - proč by měl? A ani to nejde; způsob tvorby např. skladové ceny je věcí každého - někdo v nich má vyjádřenou jen cenu nákupní, jiný do ní rozpouští všecko včetně mezd atp.A dovozci? Ti většinou tedy plátci jsou - musejí být - ale stejně ti to k ničemu není, když dovoz zdaníš DPH na vstupu i výstupu, sice žádná nádhera, ale podmínky rovné.Daňové úniky opravdu trestné jsou, ale myslím, že vypadají jinak. Nepřiznané tržby (a adekvátně "zašité" nákupy) třeba...Nikdo mě nezavře až zčernám za to, že jsem nakoupila za tisíce a prodala za korunu - ale můžu být důkladně bita, když jako jednatel po delší době podobného postupu nevyženu firmu do konkurzu, protože není likvidní (má vlastní jmění v záporném čísle). U OSVČ se to zas obešlo minimální daní, takže to FÚ fakt žíly netrhá; sice ji už zrušili od 2008, ale jistě vymyslí něco jiného, že.Ovšem ty tržby může načerno krátit kdekdo bez ohledu na to, jestli je nebo není plátce DPH... když na to má nervy. Já tomu říkám drzost do první revize - takhle jsi to myslel, ne?Ufff :_)

Blanka h

Vloženo 22.10.2007 - 16:29
"Nikdo mě nezavře až zčernám za to, že jsem nakoupila za tisíce a prodala za korunu - ale můžu být důkladně bita, když jako jednatel po delší době podobného postupu nevyženu firmu do konkurzu, protože není likvidní (má vlastní jmění v záporném čísle). "Tak nějak.Jinak k tomu dumpingu, za sviňárnu to označují konkurenční firmy (a když se to nedaří, tak co takhle si založit nějaký cech a zalobovat v parlamentu), zákazníci ho vítají. Z dlouhodobého hlediska je dumping neudržitelný a tudíž neškodný, doporučuji si na toto téma přečíst nějakou publikaci, je to docela zajímavé. Navíc často se např. u potravinových obchodních řetězců mluví o dumpingu, jen proto, že mají nižší prodejní ceny než konkurence, ale nikdo neví, jaká je přesně cena nákupní, vzhledem k tomu, že se musí alokovat spousta nepřímých nákladů (a naopak úspor z rozsahu). To je obtížné spočítat i pro firmu samotnou, natož pro konkurenci, která se dostane tak k maximálně k výsledovce, a to ještě u nás druhově členěné.

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 16:31
Juj, Blanko, já doufala, že se ozveš :-))

mismon

Vloženo 22.10.2007 - 17:33
Tohle je situace, kdy dotyčný zřejmě nakoupí zboží v obchodě s jezd.potřebami a za vyšší cenu to inzeruje zde... ale to je fuk, jen mě to zarazilo.

Helena Görnerová

Vloženo 22.10.2007 - 17:42
No dobře, Míšo, pořád nevím konkrétně, o čem mluvíš, ale upřímně - vždyť je to věc kupujícího, zda to koupí nebo ne. Každý si přeci může zjistit, kolik daná věc kde stojí a koupit dle svého výběru. Buď nejlevnější, nebo tam, kde to mám blízko kvůli případné reklamaci, nebo tam, kde mě to stojí nejméně námahy (tedy zpravidla přes net).. Co je na takové diverzitě špatného? Navíc spousta obchodníků v krámech nakupuje od dalších obchodníků, zažila jsem mockrát osobně např. i v potravinářském obchodě - jen proto, aby doplnili zboží, kvůli kterému by zákazník odešel do vedlejšího krámu.. Nezlob se. Nějak jsem pořád nepochopila, co ti na tom vadí. A hlavně co my s tím. Zakazovat inzerovat lidem, co zboží mají z jiného krámu? To bychom také mohli prodej povolit jen čistočistým výrobcům (a aby si suroviny vyráběli také sami :o)Ne, asi jsem mimo. Opravdu nerozumím té připomínce.

Helena Görnerová

Vloženo 22.10.2007 - 17:45
"Nikdo mě nezavře až zčernám za to, že jsem nakoupila za tisíce a prodala za korunu"Jen konkrétní postřeh z praxe. Tady v Lanškrouně dostal jistý obchod pokutu (s penále zpětně za dva roky přes 50.000) za to, že na finančák prodával příliš lacino, v podstatě bez marže. Přitom nešlo o celý sortiment ani o trvalé jednání, prostě jeden rok cosi prodávali pod cenou a přesto pokuta přišla se slovy úřednice "klidně si to dejte k soudu"...

Tomáš Sychra

Vloženo 22.10.2007 - 18:11
Jenže já mluvím o situaci, kdy výrobce či dodavatel není plátcem DPH, tam pak není co odečíst. Prosím čtěte pozorně.

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 18:42
Ano. Měl se pro začátek odvolat k FŘ. Některé kontrolorky jsou skutečně toho názoru, že jejich posláním je potírat kapitalismus v zárodku. A je děsivé, že odvolání nemá odkladný účinek.Záleží ale na tom, proč vlastně doměřili... ono se může i stát, že neprůkazné účetnictví a následně podle pomůcek...Taky jsem zažila doměrek jízd ze služebních cest - návratů "naprázdno" - s argumentem "má mercedesa, tak na to má, ne?"V globálu, když si promítnu tyhle doměrky, jejich důvody a výši za ty roky, přijde mi velice pozoruhodné, že - pokud už jdou někomu po krku - je ten doměrek vysoký právě tak, aby to plátce utáhl, i když kůže zbaven...a tím pádem neměl na ten soud. Příčinou je často udání - nespokojený zaměstnanec, konkurence... Jen takový dojem, no, nepodložený.Když jsem naposled počítala v příslušném zákoně, kolikrát se v něm vyskytuje obrat "správce daně může", tak to bylo 22x. proč by se proboha hrabali ve skladových cenách, když jim stačí mít dojem?

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 18:43
Artuši, my ti celou dobu odpovídáme právě na tohle. Čti pozorně :-))

Blanka h

Vloženo 22.10.2007 - 18:44
Tak to já bych k soudu šla. Každá firma se dostane do situace, kdy musí prodat pod cenou - celkový pokles cen, potřeba zbavit se nadbytečného sortimentu, zaváděcí akce atd.Vím, že v našem státě je toho možné hodně, podobné akce mě už nikterak nepřekvapují. Ovšem mrzí mě, když toho nechápou lidé, kteří sami podnikají.

Blanka h

Vloženo 22.10.2007 - 18:57
Jen poznámka - dovozci musí být plátci až od tuším 10000EUR hodnoty dovezeného zboží z EU za jeden kalendářní rok, ale to je jak když prdne do Stromovky.

mismon

Vloženo 22.10.2007 - 19:03
Vždyť to jsem zmínila hned v tom úvodním příspěvku, že každý si může zjistit, kolik co stojí, a ani jsem snad žádná konkrétní opatření nevyžadovala, jen mě zarazily inzeráty na nové věci (nešlo zdaleka o jednu věc, ale o různé uzdečky, deky, a co já vím co ještě) s takovými cenami. Ale máš pravdu, snad má každý mozek, aby si zjistil, jaká je aktuální nabídka.

Helena Smutná

Vloženo 22.10.2007 - 19:06
No, mně to spíš připomíná "soukromé" inzeráty realitek

Helena Görnerová

Vloženo 23.10.2007 - 7:32
Pokud bychom mluvili o tom, že dotyčný je prodejce, pak to Míši rozhořčení chápu. (Ale tak příspěvek postaven nebyl.) A bohužel nemám proti takovému jednání obranu, nemám.

Jana Třebáková

Vloženo 26.10.2007 - 13:05
Mně osobně to přijde taky hodně zvláštní. Zakázané to asi není, a když dotyčného "hamba nefackuje", pak nikdo nic nenadělá. Zajímalo by mě, zda má dotyčný inzerent např. živnostenský list. Nebo je normální, že si bez žl nakoupím v nejmenovaném obchodě výbavu na koně a pak to budu dráž prodávat přes inzerci zde na EQCH? (Nechme ted stranou otázku, zda se najde někdo kdo to ode mě koupí..)

Helena Görnerová

Vloženo 26.10.2007 - 22:38
Normální to je, dělá to hafo lidí ve všech oborech, n sotvkách webů, je to svobodné podnikání a lidé dnes, naštěstí, mají už hodně možností, jak se "bránit" - na netu najdu lepší cenu a tam koupím.Jak říkám, kdyby byl původní dotaz položen na to, zda je dotyčný registrovaný živnostník, šlo by o něco jiného. I tak mi ale prosím, konkrétně řekni, co s takovým člověkem mohu dělat a jak ho mám "usvědčit", když různě kličkují a vymýšlí neskutečné konstrukce a kontakty "přes ručku".... Hanba je nefackuje a nikdy fackovat nebude, protože je nafackovali za mlada doma.

Jana Třebáková

Vloženo 27.10.2007 - 20:23
Ale já tady vůbec nekritizuju že VY s tím něco neděláte, asi těžko něco můžete udělat. Jsou věci, které nejsou protizákonné, a přesto jsou jak se říká "proti dobrým mravům".. Já se tady podivuju co lidi nevymyslí, já si musím na každou prkotinu vyřizovat živnostenský list a jiný nakupují a prodávají jak o život jen tak jako SVOBODNÉ PODNIKÁNÍ či co a jsou v pohodě. Vůbec mi nejde o to abyste s tím něco udělala, jen chápu, že mismonku to vytočilo, ale holt někteří se nezastaví před ničím.

Helena Görnerová

Vloženo 27.10.2007 - 21:27
No jen jsem odpověděla na položenou otázku - podle svého :o) Klidně kritizujte, kritika není špatná věc, já se kvůli ní neurážím.Vážně by mě zajímal nějaký účinný a realizovatelný způsob. Skutečně - bez ironie.

Blanka h

Vloženo 27.10.2007 - 21:35
"já si musím na každou prkotinu vyřizovat živnostenský list a jiný nakupují a prodávají jak o život jen tak jako SVOBODNÉ PODNIKÁNÍ či co a jsou v pohodě."Asi jsou asertivní vůči riziku, které jim hrozí ve formě represe ze strany státu. Můžeš to udělat úplně stejně, jestli máš silnější nervy.Já osobně se nad absencí ŽL nepohoršuju, spíš by mi vadilo, že neplacená inzerce je určena pro nevýdělečnou činnost.

Helena Görnerová

Vloženo 27.10.2007 - 22:03
"Já osobně se nad absencí ŽL nepohoršuju, spíš by mi vadilo, že neplacená inzerce je určena pro nevýdělečnou činnost."Přesně tak. A praxe je taková, že každý den 3 lidé MUSÍ (i když nám to všem už leze krkem) projíždět inzerci, abychom alespoň nějak zachovali to, co ošetřit můžeme. Což znamená NEJEN mazat evidentní podnikatelskou, ale i dopisovat si s arogantními (kéž by asertivními) autory těchto inzerátů, trpělivě a s klidem vysvětlovat, PROČ to tak chceme, že to tak prostě BUDE a mj. dohledávat si info k "podezřelým" inzerentům, pokud začnou obvyklou písničku "ale já mam to balení jenom jedno...". Obvykle to jde, ale žere to čas, peníze, vůli(!).Můj návrh je naopak inzerci uvolnit, ale striktně z ní vynechat NĚKTERÉ SLUŽBY. Je to inzerce, tedy nákup-prodej. Služby si každý může JEDNOU pěkně fér zapsat do Subjektů. Akce od Akcí. Společné ježdění atd. bychom také pořešili jinak. Spolu s uvolněním přidat kolonky a nechat prodejce, ať se sami identifikují (a jsou tak na svou činnost legálně hrdi, ne že jí budou zatloukat). Ponechat jen plošné placené inzerátky a ty upravit, aby měla inzertní část hlavu a patu. Můj názor byl a je, že represe už je důsledek nějaké chyby - a my se pořád plácáme v represích. Ubírá nám to opravdu hodně síly a času a naprosto zbytečně. Navíc - jak už napsal kdosi kde jinde - inzerce zde je jako doplňková služba pro vás, ne jako priorita 1, nicméně tím, že sem chodíte tak moc, ji podporujete a funguje vám, proto by byl nesmysl jí rušit úplně.(A to se bavíme jen o Inzerci, o tisícině denodenních povinností, které jsou zde třeba - to pro vysvětlení např. dosud neopravených chyb.)No, asi tak nějak by to mohlo za čas fungovat.Připomínky? Návrhy? :o)

Jana Třebáková

Vloženo 29.10.2007 - 9:04
To myslíš vážně? To přece není žádný argument! Mně nejde o živnostenský list, ale o princip. To je totéž jako bys řekla - jezděte autem po vlivem alkoholu, zneužívejte malé děti, kradněte, - pokud máte silné nervy.. Chápu že nebezpečí pro společnost je rozdílné, ale princip je stejný - dodržovat nějaké normy a zákony, a pokud k tomu budou všichni přistupovat jako ty, tak se nám tu bude žít čím dál "líp"..

Blanka h

Vloženo 29.10.2007 - 10:41
Když myslíš, že absence živnostenského listu (provinění proti leckdy nesmyslným pravidlům stanovených státem, které nikoho nepoškodí, pouze sníží částku peněz přesunuté od původních majitelů do pokladničky státu) a trestné činy ve formě kradení a ubližování na zdraví lidem jsou stejné věci, tak prosím. Já mám jiný názor a hlavně vím proč. Když jsi takový zastánce dodržování pravidel, i těch, které nemají logiku, dodržovala bys za druhé světové války vyhlášku, že Židi se musí hlásit gestapákům? To je z mé strany tak trochu rýpnutí do vosího hnízda a nemám žádný záměr v této diskuzi zde pokračovat.
1 2