Fotosoutěž

Markéta Voslářová

Vloženo 22.4.2007 - 20:06
Dobrý den.Chci se zeptat kdy budou zveřejněny výsledky z fotosoutěže?

Helena Görnerová

Vloženo 22.4.2007 - 21:02
Dobry den. Doufala jsem, ze zitra, ale jeste musime vydrzet, ted toho bylo opravdu moc. Prectete si, prosim... http://www.equichannel.cz/clanek/ukaz6582

Svatava Punčochářová

Vloženo 10.5.2007 - 16:12
Dneska už je uzavírka druhého kola a vyhodnocení prvního pořád nikde:( Nechci s tím vůbec otravovat, chraň bůh, ale když já jsem strašně, strašně, strašlivě zvědavá... :))

Helena Görnerová

Vloženo 10.5.2007 - 16:41
Kuk na titulku! Zrovna to počítám, Jirka Zach psal až teď odpoledne.

Svatava Punčochářová

Vloženo 10.5.2007 - 17:55
Jů, to jsem celá já! Když už otravuju, tak ještě ke všemu zbytečně:)) Dík:)

Helena Görnerová

Vloženo 10.5.2007 - 18:49
V pohodě :o) Sešly jsme se v čase.

misazap

Vloženo 11.5.2007 - 11:40
no jo, když Helča původně předpokládala tak 60 snímků a měli jich přes 200 :-( holt se budeme muset postřílet, aby jich příště bylo míň :-DDDD

misazap

Vloženo 11.5.2007 - 12:17
no mě by se taky líbilo kdyby tam byly třeba aspoň něco jako hromadný komentáře .. třeba tyhle jsou k ničemu, tyhle mají aspoň nápad, ale jiné jsou lepší a tak .. ale ono to asi ani v tomhle složení poroty nejde .. všimni si kolikrát se spolu v komentářích potkali a u některých jsou zcela proti sobě, prostě pro každého z porotců je důležité něco jiného a to ještě někdy může hodnocení převrátit úplně jiný argument .. třeba fotka dráčete .. koník na chodníku .. jsem si říkala, jo pěkný, ale kdyby tam z těch dětí nebyly jen ty nohy .. kůň tam vlastně vůbec není, nějaká kompozice mi tam taky chyběla, holt pro mě chodník nejni moc zajímavej. Přesto musím uznat že mají pravdu a ta fotka v sobě něco má. Ale já bych stejně volila jinak (a ne tu svou ;-) )

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 13:15
"když už fotosoutěž, tak pořádnou, ne"Prosím tě, tak se takové nepořádné soutěže neúčastni :o) Nestojí za to. Box si můžeš i koupit :o)))

misazap

Vloženo 11.5.2007 - 13:58
popravdě .. mě o ten box ani nejde .. já nevím jak ostatní, ale já v tomto okamžiku nemám důvod pořizovat si koně a vlastního nemám. Kdybych ho přece jen vyhrála, tak pořádně ani nevím kam ho dát (tak doufám že ho nevyhraju ;-), ale popravdě si nemyslím že mám šanci. Ale je tu takový zvlášní pocit, chuť soutěžit, zkusit jestli to se mnou není tak zlý, i kdyby byla hlavní výhra plechovka od sardinek :-D, tak budu mít nutkání to zkusit.

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 14:07
Jen ve vší vážnosti bych chtěla dodat, že samozřejmě jako vždy existuje věcné vysvětlení a kdyby Zuzule četla pořádně všechny články, které jsem zde psala, nemusela by se COSI domnívat, ale dozvěděla by se, že:- nehodnotilo se měsíc, ale 2 týdny (25.4.-10.5.) a ten časový posun 11.-25. nastal mj. kvůli nenadálým a VELMI vážným nemocem v našem týmu (to opravdu nikdo předpokládat nemohl, ale také jsem mohla soutěž nechat čekat, stále marodíme).. - zpracování finální galerie a další posun pak pozdrželi především sami účastníci soutěže, kterým jsem ještě 14 dní po uzávěrce kola musela psát, že nedodali potřebné údaje a stále jsem je nemohla zařadit - a byl to bez nadsázky snad každý druhý.. takže podle Zuzule bude lepší, když je příště rovnou vyřadím a nebudu se jimi vůbec zabývat..- krom toho stálo dost času a úsilí dokázat některým z vás, že jste hodlali soutěžit s cizí fotkou.. kdyby se lidé nesnažili nás podvést, bylo by to příjemnější a rychlejší i pro nás.. mimochodem i v rozeznání těchto nuancí se musí projevit profesionalita a PŘEHLED(!) porotce..- porotce si samozřejmě nehodnotí náhodných "jen 10 fotek".. on (logicky) opravdu musí projít všechny a zhodnotit si pro sebe každou, zda se mu vejde do deseti bodů.. pro info např. mě trvalo toto vybírání dva večery a na nižších bodech jsem s fotkami několikrát zahýbala, než jsem si byla jista.. další večer jsem psala komentáře a přemýšlela, čím bych těm lidem mohla slovně posloužit.. Jirka Zach např. psal body cestou z týdenního veletrhu na závody, kde fotil a po skončení závodů (opět na cestě) psal komentáře. To prostě není jako přijít někam na web a plácnout během hodiny třicet komentářů typu "dobrý, ale máš tam blbý světlo"..Podotýkám pro všechny, že toto NENÍ obhajoba. Necítím potřebu něco obhajovat, ale ráda jsem vás seznámila s tím, jak soutěž probíhá v zákulisí. A taková jsou její pravidla a principy a opravdu NIKDO není povinen se jí účastnit :o)Jinak galerii druhého kola mám zpracovanou, čekám jen až mi někteří vyzvaní autoři pošlou originály fotek tam, kde lze pochybovat o jejich pravosti, abych věděla, zda je zařadím či ne (zatím mám 300 fotek). Na základě vašich reakcí také zkusím ještě s porotci probrat vylepšení bodování.

Jarmila Bartošová

Vloženo 11.5.2007 - 14:35
chtěla jsem poděkovat za tuto soutěž, chápu, že je toho hodně a času málo. Pravda, měla jsem jiné tipy na výhru, ale každý v tom vidíme něco jiného. Nakonec u některých fotek se můj tip shodl s porotci. Velmi oceňuji, že u některých fotek napíšete, že třeba tak to nemá vypadat a na co si dát pozor. V dalších kolech si na to můžeme dát pozor. takže ještě jednou děkuji a výherci blahopřeji

Jarmila Bartošová

Vloženo 11.5.2007 - 14:42
myslím, že první kolo je nejtěžší a rozjezdové a taky trochu tolerantnější ne? Ostatním chvíli trvá než si třeba uvědomí, že takhle to být nemá a nebýt Helči asi by 1/2 soutěžících se vůbec nemohla účastnit pro nesplněné podmínky. když tě výherní fotka nezaujala, máš svůj názor stejně jako porotci.že tě nezaujala fotka s hnojem, taky tvůj názor. Moje fotka vůbec nezabodovala a tepny mi to netrhá. Možná by to chtělo trochu víc tolerance nebo udělej vlastní fotosoutěž, všichni se přihlásíme, slibuju

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 15:09
"S žádnou cenou poté, co jsem se vyjádřila jinak než chvalně, ani vůbec hodnocení, samozřejmě již nečekám."Tedy když pominu všechny ty ostatní demagogie, Zuzule, tak nás, prosím, alespoň neurážej. To už je opravdu HODNĚ silný kafe i na mě.

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 15:35
Byla to tahle, že?www.equichannel.cz/fotosoutez1/index_zal.html?id=58Pobavila :o) Dokonce je vidět snaha o kompozici, hezké rozdělení prostoru (buď bych to ale dala víc ke kraji, nebo opravdu doprostřed, více by to působilo), kůň má výraz. Jen do těch nejlepších se mi nevešla.

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 16:17
Míšo, to ale nebyla odpověď k tobě, ale k Zuzuli :o)

Lucie Spěváčková

Vloženo 11.5.2007 - 17:25
Tak já se taky přidám :-).Nejdřív chci za soutěž poděkovat, je fajn, že je!!!!!!Ale teď už ta konstruktivní kritika ;-).Dost mi připadá, že je soutěž pojata velmi tolerantně, a to až moc. Nevyplněné přihlášky se tolerují a údaje ještě zjišťují a fotky se hodnotí stylem "kdyby tady nebylo tohle, tak by fotka byla super, přesto ji dávám na první místo" nebo "to pozadí není úplně vhodné, ale má 3 body" (necituju, ale převyprávím, nemám to před sebou).Osobně si myslím, že si účastníci soutěže tohle šanování nezaslouží. Když už je to soutěž, tak to udělejte s velkou parádou. Nemáš na to, nebudeš první. Basta fidli. Radši si nechám fotku posoudit objektivně a přísně, než stylem "aby se někdo nenaštval".Osobně mi např. vadí u vítězné fotky stín fotografa... tohle by v žádné jiné soutěži neprošlo. Byť je fotka jinak perfektní. Měla jsem jiné favority (ne tu moji ;-)), každého názor je jiný, ok, to beru, ale přes technickou a odbornou kvalitu by neměl jet vlak.Pokud se vám kritéria výběru tříští (a to fakt jo), tak výběr doplňte např. o kategorii "super nápad, ale technicky to pokulhává" nebo "emoce z toho tryskají, ale výřez stojí za houby". Ať jsou fotky oceněné, ale ať zabodují ty opravdu dobré po všech stránkách.Mám pocit, jakoby se porotci báli ocenit ty opravdu dobré fotky (viz hodnocení druhé v pořadí jako kalendářovky a pochybnosti o autorství, byť ze srandy) a chtěli dát šanci běžným stájovým fotografům, kteří na to ale bohužel ještě nemají.

Helena Görnerová

Vloženo 11.5.2007 - 19:16
Za zpětnou vazbu díky, určitě i ostatní porotci čtou. V dalších kolech už tolik tolerance ohledně přihlášek nebude, to mohu slíbit. V prvním kole jsem ale chtěla dát všem šanci a bylo to mé rozhodnutí. Za sebe můžu v hodnocení říct, že vím přesně proč nakonec klady převážily nad zápory a také jsem to v komentářích psala. "Nemáš na to, nebudeš první. Basta fidli." ?? No tak to samozřejmě dělám - ze svého úhlu pohledu :o) "než stylem "aby se někdo nenaštval"Nevím, o čem je řeč. Vzhledem k tomu, že jsem jediná z porotců, kdo před bodováním ví, čí je jaká fotka, asi se to týká jen mě. Mám tu snad prohlašovat, že z vás 99% osobně neznám? Je mi jedno, kdo z vás se kvůli hodnocení naštve. Do toho jste do soutěže šli s vědomím, že budeme psát komentáře a může přijít i negativní. Takže mi utekl smysl - někde - nějak..?"Osobně mi např. vadí u vítězné fotky stín fotografa... tohle by v žádné jiné soutěži neprošlo"Z vlastní zkušenosti - to je hodně autoritativní tvrzení a nemáš pravdu. Opět budu mluvit za sebe - figuruji na několika fotografických webech a naštěstí už i od mizernější kvality dokáží lidé odhlédnout, když má foto duši. A mimochodem, třeba i v mnou jinde zmiňovaném NG zveřejňují jedinečné fotky horší kvality, když "na to mají" po jiné stránce. Tohle technicizování výsledku je naštěstí už dávno za námi. "každého názor je jiný, ok, to beru, ale přes technickou a odbornou kvalitu by neměl jet vlak."V tom je naše soutěž jiná a upozorňovala jsem na to, je to v jejích pravidlech. Čili opravdu, je mi líto, nevím, co pořád dokola řešíme... A tak trochu se bojím, že nemám už co k tomu nového dodat, ýž se budu jen opakovat :o) Každý hodnotíme svým pohledem. Je to naše soutěž, naše porota, náš pohled, naše duše, která musí obstát především před sebou samými. Mít jasno a čisto, proč jsme které fotce dali co dali. Nejde nám o technickou a "odbornou" kvalitu. Apropos co je "obecná odborná kvalita", na tom se ještě fotografové na světě názorově neshodli. Zajímala by mě tvá definice.

Viktoria Cabanova

Vloženo 11.5.2007 - 19:56
Chcela by som poslat fotku uz do 3.kola ale ako ste pisali este vam posielaju nejake fotky z druheho kola.TAk sa Vas pytam kedy by pre Vas bolo najvhodnejsie aby som fotku poslala-aby ste v tom nemala zmatok.Dakujem

Svatava Punčochářová

Vloženo 11.5.2007 - 20:11
Jé, to je skvělé, že jsou fotky zveřejněné všechny! Jen mě mrzí, že jsem se nedočetla žádný komentář k té své, ale jak píše Arwen - žíly mi to nerve:) zuzule, od tebe mne trochu překvapuje tolik kritiky, když sama vedeš web a tudíž víš, kolik práce a nervů obnáší cokoliv zorganizovat:)

Svatava Punčochářová

Vloženo 11.5.2007 - 20:13
Troufnu si odpovědět za Helču - fotky se nejspíš třídí podle data, kdy došly, tzn. je jedno, kdy to pošleš, zmatek v datech na emailu určitě nenaděláš:)

Lucie Spěváčková

Vloženo 11.5.2007 - 20:55
Ježiš, ty to bereš strašně doslovně. Já se vážně nechci hádat o slovíčka. Většinu věcí ani nemyslím přesně doslovně, prostě mě to takhle napadalo a tak jsem to psala.Přesto pár věcí vysvětlím, protože myslím, že se v podstatě shodneme."než stylem "aby se někdo nenaštval"Tohle nemyslím podle jména na konkrétní osoby! Naopak, myslím to úplně anonymně, přijde mi, že to je "nebudeme moc kritizovat, ať nezchladíme nadšení fotografa, budeme vyzdvihovat raději klady atd." Prostě pozitivní hodnocení. Nic proti, ale ta negativa by tam myslím měla být taky."stín fotografa"Tady jde o osobní názor. Fotku se stínem ti zveřejní ve chvíli, kdy zachytíš letadlo narážející do Dvojčat, obrazně řečeno. Prostě ve chvíli, kdy zachycuješ jedinečný okamžik, který se nebude nikdy opakovat, a stín je nepodstatný. Jinak, a za tím si stojím, je taková fotka neupotřebitelná - nikdo ji neotiskne, nikdo ji nedá do kalendáře, nikdo si ji nezarámuje na zeď. Bohužel. U koní je podle mě profík právě ten, kdo dokáže vyfotit výbornou fotku bez ohledu na všechny okolní překážky. Je to strašně těžké a známe to všichni ("kdybych si já vůl všimla těch drátů... toho stínu... té hřívy přes oko.. atd. atd." - okamžik je pryč a fotka v háji).Když vyfotíš vítěze Derby v cíli a budeš tam mít stín, noviny sáhnout po fotce člověka, co to fotil hned vedle tebe a stín tam nemá.Duše fotky je strašně důležitá, jasně. Ale skloubit duši a kvalitu - jo, to je setsakra oříšek.Jo tak odbornou kvalitu jsem napsala blbě :-). Myslela jsem tím to, že fotka by měla splňovat taková ta klasická kritéria - správný výřez, zlatý řez, světlo, ostrost... atd. A pokud něco nesplňuje, pak pro to musí být obrovský důvod, který to vyváží.Že všichni hodnotíte srdcem - jo :-)). Stejně všichni účastníci čekali na výsledky i proto, aby si udělali představu o prioritách poroty :-).Výsledek je vždy nepředvídatelný, v každé soutěži.Ještě mám návrh... co takhle udělat hlasování čtenářů a udělit i "čtenářskou cenu".....? Něco jako Miss diváků. Mě osobně by to zajímalo. Ale chápu určitou technickou náročnost. Spíš tak nápad do dalších kol někdy v létě, třeba.

Viktoria Cabanova

Vloženo 11.5.2007 - 21:19
Jo,ked to triedi tak, tak to poslem uz teraz.Chcem dodat par mojich nazorov k temam o kvalite fotiek.Aj mne vadia niektore chyby,ktore si urcite aj uplny amater(ako ja)vsimne.Ale ako uz bolo poznamenane, hodnotime srdcom.Ked vidim fotku a citim z nej nieco zaujimave,vynimocne,krasne a zmysluplne vobec mi nevadia zakladne chyby.Aj ked je fotka rozmazana,odseknute kopyto alebo usi pre mna je plnohodnotna hlavne vyjadrenim pocitov.Ak je fotka fakt velmi dobra nevadi mi na nej nic-rozmazanost,tmavost,seknutie nejakej casti tela.Ani pozadie alebo prekazajuci predmet v pozadi.Ja fotim srdcom a myslim si ,ze u kona je priam nemozne aby mi robil modela tak ako chcem.Pri konoch je vsetko momentka,lebo druhy krat to tak uz neodfotite.Aj tak myslim,ze zaujimavost velmi dobrej fotky bola v sutazi hodnotena spravne a ze ostatne uz technicke chyby maju byt len podotknute v komentari vedla fotky.Tie technicke komentare su velmi dolezite(hlavne ak sa chcu ludia zdokonalovat a ja sa chcem).Napriklad ja netusi co je to zlaty rez alebo neviem ako mam fotit aby tam nebol tien, ked prave na tom mieste je pre mna najlepsie vyjadrenie svetla,objektu.Ak mi mozete poradit budem velmi rada.Vopred dakujem,drzte sa a nezabudajte fotit.:)

Jarmila Bartošová

Vloženo 12.5.2007 - 8:04
díky Helčo, nemyslela jsem svým příspěvkem to, abys mi ji ocenila, ale moc za to děkuji. Mám však obavy, že teď se na tebe sesypou všichni ostatní neocenění, abys jim to taky zhodnotila. Tak přeju pevné nervy:D

Helena Görnerová

Vloženo 13.5.2007 - 22:24
Přesně tak. Rovnou se omlouvám všem, že jsem teď nereagovala hned, potřebovala jsem odpočívat :o) Už jdu ale na vás. Mám tu několik set nepřečtených mailů..

Helena Görnerová

Vloženo 13.5.2007 - 22:32
:o)) jsem se normálně bála tu diskuzi dál číst!Poslouchej, určitě se v mnohém shodneme. Ale o zlatém řezu mi fakt nemluv, to je VELMI překonaný přístup a jak už jsem řekla, zaplaťpánbůh, že se svět neodbývá jen ve zlatém řezu. Chtělo by to naštudovat nějaké klasiky fotografie a víc se tomu věnovat, když jdu hodnotit druhé (nemyšleno ve zlém ;o) A moderní fotografii. Hodně lidí už cítí věci jinak, než je "obecný vkus", bohužel hodně dalších si pořád ještě myslí, že co se vejde do obecného vkusu je "to jediné správné". Tak to ne, soudruzi, takhle bychom to umění nevybudovali.Hlasování čtenářů vymýšlím už měsíc, někde jsem to tu psala. Jenže je problém, že každá veřejná webová anketa "umí" maximálně 50 možností. Tak nemám nápad, kudy do toho jinak, než dát lidem přetřídit to, co vytřídila porota. Tam bychom se do 50 ks vešli.Má někdo jiný, ale konkrétní, prosím, návrh?

Helena Görnerová

Vloženo 14.5.2007 - 1:55
Odpovídám zde, protože jsem tázána, tedy za účelem odpovědi a ne nějakého "dostávání" kohokoliv, věř mi. Nebojuju s tebou a nemám k tomu pranejmenší důvod, na tvé reakci můj život nestojí. Pokud chceš pochopit něco z toho, o čem píšu, prosím, zaregistruj se na photopost.cz a sleduj chvíli komentáře a práci lidí, jako Tr. Lubomír Vlk, Ianus, Houda ad. Oni ti budou rok kritizovat absolutně vše, co vyfotíš - ale po roce budeš dál. Mě tím protáhli také a jsem ráda za to, že ve fotce dokážu vidět víc, než řezy, přířezy, vyumělkovanou dokonalost a podobné nesmysly. Co bys například řekla na světově uznávané, zdeformované portréty A. Dragana? Co na dokonale nevystředěné krajiny A. Tresse? Dokážeš nevnímat "chyby" E. Kozhevnikova? O čem se tu vlastně bavíme, o opravdové fotografii s duší nebo o tvé představě dokonalosti?Nezlob se, ale dokud nepochopíš, o čem píšu, nemá smysl abych plýtvala silami na něčem, o co vlastně doopravdy nemáš zájem. Nemám potřebu tu exhibovat a denně se dohadovat, jestli hodnotíme vlastní soutěž dobře nebo špatně. Znovu říkám - řešení tvého problému nejsem já a dokonce ani můj názor :o)Mimochodem, tebou zmiňovaný Jirka (se ženou Míšou) mi včera poslali velmi povzbudivý mail, díky kterému jsem si jista, že vidí ve fotografii opravdu víc, než možná zatím dokážeš vnímat.. A právě jeho profesionalita ho vede k tomu nebýt omezený a nevidět všude jen hranice. Snad se Jirka nebude zlobit za citaci z toho mailu, kterou bych ráda tuhle žabomyší komunikaci zakončila. Nevím, jestli mu opravdu i potom poděkuješ."Zpětná vazba tu je a v mnohém se porotci shodují. Komentáře jsou vyčerpávající a opravdu subjektivně pojaté, což ve složení poroty je jen plus! Nenechej se zviklat, není člověk ten, aby se zavděčil všem."

Helena Görnerová

Vloženo 14.5.2007 - 2:38
Existují zásady "staré školy", které mají své opodstatnění a logiku, vycházející např. z toho, že objekt, umístěný na fotografii ve zlatém řezu, vnímá náš mozek nejpřívětivěji (do matematické definice nebudu zabíhat, ale obrázek co je zlatý řez je např. zde http://www.horydoly.cz/foto/digifoto_zlaty_rez/ipage00005.htm) Údajně je to kromě věku prověřeno i vědeckými studiemi, bohužel neodkážu, nezajímala jsem se o ně. Zjednodušeně řečeno VELMI ZHRUBA v praxi komponuješ obraz tak, že si ho rozdělíš svisle i horizontálně na třetiny a kde se protnou, v těch kroužcích, je vhodné umístit těžiště tvého obrazu. Stejně tak se dané rozdělení používá např. v krajinářské fotografii, kdy je údajně "základní chybou" umístit horizont přesně do poloviny snímku, ale měla bys komponovat na třetiny.Proč?No protože to je osvědčené, používané, fungující, jasné. Protože určité proporční vztahy v tom, na co koukáme, na nás prý opravdu působí harmonicky, přirozeně.Ve skutečnosti to ale může být i proto, že právě zlatý řez se objevuje všude kolem nás tak často, že už nám přijde přirozený (třeba klasický lidský obličej) a je známo, že např. už secesní malíři hledali onu přírodní zákonitost a vymýšleli, jak ji matematicky přenést do svých obrazů.No a já dodávám, že se to razí dále i proto, že se tak lidé nejrychleji naučí "dobře fotit". Jednou zlatý řez, pane vrchní, řízněte to pohledem zásadně dovnitř do obrazu (panebože hlavně ne zkraje směrem ven!) jo a nevypálit ani jeden pixel do bíla - a máš to. Pro někoho dokonalost, pro mě vražda fotografie.Řada světových fotografů totiž tato pravidla s úspěchem porušuje a vytváří skutečné obrazy mysli, otisky jejich vnímání, které na tebe budou působit i bez řezů a přířezů. Zuzule nemá samozřejmě pravdu v tom, že by žádný časopis podobnou fotografii neotiskl, chce to jen trochu větší rozhled a číst jiné časopisy :o) Záleží prostě na tom, co skutečně ve fotografii vnímáš...Pro zdokonalení doporučuji přestat číst komerční weby a začít s časopisem Fotografie.Velmi hezky je zlatý řez pro laiky popsán třeba zde: nympha.blog.cz/0702/zlaty-rez

Helena Görnerová

Vloženo 14.5.2007 - 3:14
Další zajímavé ukázky toho, že technologie není vše, jsou např. zde:http://fotografroku.ifotovideo.cz/obrazek2005.php?theme=73&picture=1851To je 1. místo a podívejte se na druhé a další.. nebo na starší ročníky.. http://fotografroku.ifotovideo.cz/ ..

Jarmila Bartošová

Vloženo 14.5.2007 - 15:33
zuzule, fakt sorry, ale myslím, že ten svůj vztek(nebo co tady vypouštíš) už přeháníš. Vždyť ti pár lidí už řeklo-udělej vlastní fotosoutěž a uvidíme na jaké úrovni ji budeš mít, když tady jen kritizuješ. Netvrdím, asi se v tom vyznáš, já ne, ale už by sis takové ostré komentáře o neodbornosti a dalo by se říci i urážky mohla odpustit. Hezký den a slunce v duši
1 2 3