Změna chování

Nikola Revendová

Vloženo 16.9.2015 - 9:10
Ahoj obracím se k Vám o radu. Kvůli problémům se zády jsem přestala jezdit noričku, 9 let, v mládí bitá mužem, rozmazlená, trvalo to 5 let ale nakonec na práci i ošetření byla bez problémů... Aby jen nestála, chodila na ní slečna POUZE pod mým dohledem a sedly si. Měly jsme problém s přetrhnutou uzdečkou, která na našeho mamutka nebyla měsíc v provozu. Během měsíce se mi povedlo přistihnout napitého majitele stáje s kamarádem, jak se na ni zkouší sednout (s tím, že mi bylo řečeno, že sama šla k tomu nalezaku jako by o to žádala) - chlap utrpěl řádnou kopačku... Kobyla mi nyní slečnu shodila při každé jízdě, tak jsem si na ni i se svými zády sedla... Bylo to uplně něco jiného. V každém kroku jsem citila napětí v zadních nohách, kobyla měla uši dole, zastavovala a začala skákat pořádné kozly... Během pár minut co jsem byla nahoře 3-4x i přes opakované rány, řvaní a vyškubání... (v životě to nedělala, člověk se až zarazí jak s jeji váhou tohle dokáže) Odmíta spolupracovat.... Chápu koně, že má deprimující zažitek kvůli toho chlapa, ale JÁ jsem já a nikdy jsem ji nic neudělala, nikdy rána nepadla neprávem..Díky bohu jsem ani jednou nespadla, jinak by mě asi neurolog přizabil... Nenapadá Vás co s takovým koněm? Na převýchovu se mi ji dávat nechce z finančních duvodu, kamarádka trenérka si na ni přijde zítra sednout, ale nebude mít čas tu chodit každý den a cepovat ji...V říji je vzteklejší ale podle všeho v ten den kdy jsem na ni byla řije nebyla..

Zuzana Černá

Vloženo 16.9.2015 - 16:17
Ať Vám převýchovu zaplatí ti dva debílci. Holčinu neriskujte, ať se nezmrzačí. Nechte kobylu stát, Vy máte špatná záda, kobyla má špatný zážitek, blíží se zima. Nejezděte ani Vy ani nikdo jiný. S kobylou manipulujte jako vždy, přísně, ale spravedlivě. Žádné násilí ( tažáci mají mnohem víc síly než Vy,mohla by zkusit, kdo z koho) a křikem a ranami jí jen připomenete, co zažila. A na jaře začněte znovu. Nebo, pokud si už netroufáte, kobylce nevěříte, záda už nebudou o moc lepší, tohohle koně prodejte a kupte si klidného koníka, co nebude dělat problémy. Další možnost je, kobču zapřáhnout a jezdit na voze.

Renata Sněžná

Vloženo 17.9.2015 - 8:43
Říkáš: Během pár minut co jsem byla nahoře 3-4x i přes opakované rány, řvaní a vyškubání... (v životě to nedělala, člověk se až zarazí jak s jeji váhou tohle dokáže) Odmíta spolupracovat.... Chápu koně, že má deprimující zažitek kvůli toho chlapa, ale JÁ jsem já a nikdy jsem ji nic neudělala, nikdy rána nepadla neprávem Ness, ty si trošičku odporuješ. Říkáš týraná a rozmazlená, nic a nikdy jsem jí nic neudělala -nikdy rána nepadla neprávem ... Já v žádném případě nejsem zastánce teorie, že kůň by se neměl uhodit. Ale když kobylka reaguje na bití negativně (byť by to bylo bití mužem) tak bych se snažila si získávat znovu její důvěru po dobrém. Po zlém, do čehož dle mě patří i ty opakované rány, řvaní a vyškubání, to nepůjde - jen se budou prohlubovat vzpomínky na minulost a budou se přidávat i negativní zkušenosti na přítomnost. Jak píše Sisi - rvát se s koněm v tomhle případě nemá smysl. Zkuste se uklidnit a znovu si získávat důvěru - zřejmě hlavně ze země. Víš jako příklad ti uvedu chování mé kobylky - občas mi zdrhne z otevřeného boxu a vyběhne se napást (je to pažravec :-) a já se musím chytit v klidu a ani na ní nezvyšovat hlas, protože pak se chytit nenechá :-) A nemůžu jí samozřejmě ani jednu vrazit. Můžu ji potrestat tím, že ji po chycení uvážu nebo jí dáme seno později po ostatních - to na ní působí nejvíc. Je to bystré zvířátko a moc dobře ví za co to je trest.... kecy o tom, že se zvíře musí potrestat kvůli krátkodobé paměti ihned, mi nepřijdou opodstatněné. Jo a vyškubat jí hubu, tak to bych tedy svému koníkovi neudělala. Důrazně ale všechno v klidu. Dokážu si představit, že bych plácla mlaďocha, který po mě vykopnul, lopatou, ale zrazenou kobylu ne. Možná, že bys mohla použít lopatu na toho ustajovatele, na tom bych si vylila zlost. :-)

michaela karamanova

Vloženo 17.9.2015 - 15:05
Pokiaľ kobyla ostane v stajni, kde k nej majú prístup ožratí psychopati, nedúfajte v nejaký progres. Vy netušíte, čo sa tam všetko deje, keď tam nie ste a myslím, že ste o tejto možnosti vedela a predsa kobylu nechala tam, to sa celkom určite v tej stajni nestalo po prvý krát. Sama by ste zaslúžila pár rán, trestať koňa, o ktorom viem, že utrpel opakovane traumu je odporné a kontraproduktívne. Myslím, že nechápete nič a s týmto prístupom ani nikdy nepochopíte. Skúste ho zmeniť, inak bohužiaľ. A dajte jej pokoj, nech sa z toho môže spamätať, aspoň trochu, načo trénerku a cepovanie ? Myslíte si, že keď má niekto strach a dostal sa do nepríjemnej situácie, ktorá môže spustiť zlé spomienky, že sa z toho dostane cepovaním ?

Zuzana Černá

Vloženo 17.9.2015 - 20:23
Všechny reakce na dotaz zadavatelky jsou v podstatě stejné. Já, na jejím místě, bych se tedy zamyslela, nad vzniklou situací, svou reakcí na chování kobči, místem, kde kobylka stojí a hlavně, zda to dávám. Není ostuda si přiznat, že zrovna tento kůň pro mě není vhodný. Jsou stovky jiných, se kterými si mohu dobře pasovat, tak proč trápit sebe i koně, je to zbytečné.