Obchod s koňskou krví míří před Evropskou komisi
Problematika světového obchodu s koňskou krví se znovu vrátila do médií. Zdá se, že farmaceutické firmy, které z krve klisen vyrábí preparáty, jež se v rámci EU využívají v chovu prasat k indukci, stimulaci a synchronizaci, budou nuceny změnit svůj přístup a postoje.
Mezinárodní charitativní organizace World Horse Welfare, která již devadesát let hájí zájmy koní a zabývá se jejich ochranou nejen ve Velké Británi, ale i dalších zemích světa, reagovala na nové šokující materiály týkající se koňských „krvavých farem“ sídlících v Uruguayi a Argentině a požádala EU o zákaz dovozu farmaceutických preparátů vyrobených z krve klisen v zemích Latinské Ameriky.
Již v roce 2016 jednali ministři zemědělství EU na popud několika nevládních organizací o zákazu dovozu těchto veterinárních přípravků. Nyní se tento požadavek znovu vrací před Evropskou komisi.
Minimálně 25 zemí pěti kontinentů je zapojeno do obchodu s krví březích klisen, která obsahuje hormon PMSG (Pregnant Mare Serum Gonadotropin). Za tuto komoditu jen země EU platí každoročně desítky milionů euro. Největší producenti koňské krve sídlí v Argentině a Uruguayi a právě zdejší tisícihlavé „krvavé“ farmy se před několika týdny ocitly znovu v centru pozornosti nejen nevládních organizací, ale i široké veřejnosti.
V reakci na materiály, které zveřejnila německá nadace na ochranu zvířat AWF – Animal Welfare Foundation, vyzvala organizace World Horse Welfare Evropskou unii, aby s okamžitou platností zastavila dovoz produktů obsahujících hormon PMSG. Německá nadace na ochranu zvířat zveřejnila výsledky svých nedávných šetření, které dokládají „brutální“ postupy, které se na tzv. „krvavých farmách“ v Uruguay a Argentině běžně praktikují.
Pořízeny byly i videozáznamy, které dokumentují nejen šokující podmínky chovu a zcela neadekvátní metody manipulace se zvířaty žijícími na těchto farmách, ale i nestandardní postupy, jakými je krev klisnám odebírána a jakými jsou likvidována „nepotřebná“ hříbata. Za hormon PMSG se neplatí jen miliony euro, ale i utrpením nepředstavitelné míry a rozsahu.
Jako první se o zcela nevhodné metody chovu koní na uruguayských a argentinských farmách začalo zabývat globální webové hnutí Avaaz, které spustilo petici žádající zastavení dovozu produktů obsahujících hormon PMSG do EU. Organizace získala během několika měsíců 1,5 milionu podpisů a nyní se k jejich masivní kampani přidala i silná britská společnost World Horse Welfare a německá AWF.
Všechny organizace se shodují v názoru, že stávající stav na farmách je nepřijatelný a je v absolutním rozporu s obecně platnými zákony na ochranu zvířat a požadují po EU, aby ihned zakázala dovoz produktů obsahujících PMSG. Dovoz do EU by měl být možný pouze v případě, že by byly zásadním způsobem změněny podmínky chovu a standardy péče o zvířata chovaná na těchto farmách.
World Horse Welfare rovněž vyzvala zainteresované úřady EU, aby kromě tlaku na uruguayskou a argentinskou vládu začaly podporovat výzkum zabývající se vývojem syntetických alternativ PMSG a nových možností stimulace reprodukce u hospodářských zvířat.
PMSG a téma "krvavých" farem se jistě nediskutuje naposledy, změny nastupují pomalu a jsou obtížně vymahatelné. Trvalý výsledek se ale jistě dostaví, pokud se veřejnost bude i nadále o dění zajímat a bude činnost organizací, které se této problematice věnují, podporovat. Svým dílem tedy může přispět každý z nás.
Ze zahraničních materiálů, zdroje:
- Tiskové prohlášení https://avaaz.org/page/en
- http://www.worldhorsewelfare.org
- https://www.animal-welfare-foundation.org
Galerie
Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…
Čína začala klonovat závodní koně. Přidává se k sílícímu byznysu, klonů šampionů jsou stovky
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…