O čem píší jinde

23. 11. 2012 Michaela Burdová Autor fotek: fnverlag.de, oddstufmagazin.com, helgstranddressage.com, google.cz

Jak by se vám líbilo platit daně za svého koně? V Německu to některé majitele od příštího roku čeká. V Dánsku se objevil další "černý zázrak" v drezuře, jiný zázrak nemusí tančit, stačí, že je nejmenší na světě. Co dokazují statistiky z vytrvalostního ježdění je vážná věc, na lehčí téma nám zaklape koňo-kolo.

Další černý zázrak?

SezuanDánský teplokrevník, tříletý Sezuan, získal rekordních 987,5 bodu z možných 1000 v 35denním testu hřebců v Dánsku. Černý hřebeček (Blue Hors Zack/Blue Hors Don Schufro) obdržel desetkrát po deseti bodech včetně cvalu, kroku, temperamentu a jezditelnosti, za klus obdržel „jen“ 9,5 bodu. Otec Sezuana, Blue Hors Zack, je dvojnásobný šampion plemeníků, matka Don Romina se pyšní titulem koně roku v Dánsku. Otec matky Blue Hors Don Schufro s Andeasem Helgstrandem získal na OH v Hongkongu bronzovou medaili v týmech. Andreas Helgstrand, který bude jezdcem Sezuana do jeho pěti let, o něm na FB napsal „Ještě neumí chodit po vodě, ale už jsme blízko.“

www.horsetalk.co.nz

Je Totilas týraný?

PETA žaluje majitele Totilase za týrání. Německá odnož organizace PETA (People of the Ethical Treatment of Animals) podala před měsícem trestní oznámení na majitele Totilase. Ve svém oznámení se opírá o několikaměsíční průzkum a na jeho základě tvrdí, že drezurní superstar je trénován pomocí metody rolkur a žije v izolaci v režimu 23/7.

PETA byla založena v USA a stala se celosvětově aktivní organizací - nikoliv ochránců zvířat, ale ochránců práv zvířat. Podle výroční zprávy by měla mít po světě kolem třech milionů příznivců, jen v Německu jich je 35 tisíc, z toho 5 tisíc aktivistů. Protože i v Německu funguje jako obecně prospěšná společnost, mohou si její dárci odečíst příspěvky z daní.

V prosincovém čísle časopisu St. George je tématu Totilas versus PETA věnována obsáhlá reportáž. Dozvíme se, že skutečně Totilas nechodí „navolno", protože podle majitelů je riziko zranění příliš vysoké, nicméně je zde odkaz na loňský článek o koních Charlotte Dujardin a Carla Hestera, jejichž hřebci se běžně pohybují na pastvině. Mimořádný zájem organizace PETA o Totilase a trestní oznámení, které bude na prokuratuře nějaký čas ležet, je ovšem přičítán dobrému načasování akce - je před Vánoci a peněženky případných donátorů jsou otevřené.

A kdy uvidíme Totilase opět na drezurním oblélníku? Jak uvádí Reiterrevue z 12. 11., jezdec Mathias Rath prohlásil, že letos s Totilasem žádný start neplánuje a vše bude otázkou sezóny 2013 – kde však budou příští rok startovat, to ještě není jisté.

www.horseandcountry.tv

Film Hobit: Neočekávaná cesta

V závěrečných titulcích filmu se nedočkáme známého ujištění, že při natáčení nedošlo k újmě žádného ze zvířat. Tvůrci filmu by totiž v tomto případě lhali. Podle poslední zprávy organizace PETA v průběhu natáčení zahynulo více než dva tucty zvířat včetně čtyř koní. Příčinou nebylo samotné natáčení, ale nezvládnutá péče. Výjimkou byl kůň Shanghai, který se ukázal být „příliš živým“ pro svého jezdce, proto dostal pouta a to tak, že se nemohl hýbat. Se spoutanýma nohama byl tak ponechán tři hodiny. Otlaky od lana byly poté zamaskovány make-upem a žíněmi. Dále byl jeden kůň zraněn a jiný usmrcen následkem nepromyšleného umístění s dvěma agresivními valachy, kdy došlo k potyčce. Další kůň zahynul pádem ze srázu, další následkem koliky, kdy mu byla podána velká dávka krmiva, na které nebyl zvyklý. Režisér filmu Peter Jackson se brání tím, že velkou část filmu odehrála zvířata stvořená počítačem. PETA tvrdí, že Jackson mohl – a měl film natočit bez skutečných zvířat. Premiéra filmu je doprovázena protesty ochránců zvířat. Majitel poutaného Shanghaje jakoukoliv újmu koně popírá a tvrdí, že kdykoliv ho poskytne znovu na filmování. Stejně tak se majitelé farem, kde probíhal výcvik zvířat, i veterináři angažovaní v natáčení ohrazují proti nařčení PETA s tím, že k žádnému zanedbání péče o zvířata nedocházelo.

www.entertainmentwise.com

Jak pokračuje světový pohár?

Kevin StautePáté kolo Západoevropské ligy Světového poháru se konalo 15.-18. listopadu ve Stuttgartu. Téměř jisté vítězství a radost německých fanoušků překazil Francouz Kevin Staute na klisně Silvana HDC, která se představila ve vrcholné formě (na OH Londýn 2012 skončila 32.). Mezi něj a druhého Marcuse Ehninga na Noltes Kuchengirl se vešel rozdíl pouhé jedné setiny sekundy. Třetí místo vybojovala Luciana Diniz z Portugalska. Ze 40členného startovního pole se podařilo vydobýt si účast v rozeskakování 11 jezdcům, čímž se naplnila předpověď jedné z mála mezinárodních stavitelek parkurů, Christy Jung (GER). Meredith Michaels Beerbaum svou devítiletou naději Bella –Donna nevystavovala přílišnému tlaku a spokojila se s čistým parkurem v průměrné rychlosti. Další kolo se bude konat 6.-9. prosince v Ženevě.

EinsteinNové letošní rekordy

Největší kůň na světě je letos 11letý belgický valach Big Jack s kohoutkovou výškou 210,2 cm (váží 2600 lb). http://www.guinnessworldrecords.com/news/2012/9/record-holder-profile-big-jake-worlds-tallest-horse-video-44749

Dosavadní držitelku rekordu nejmenšího koně Tamberlinu (44,5 cm) pravděpodobně porazí Einstein – valášek o výšce 35 cm, vážící 2,7 kg. Pro uznání rekordu musí dosáhnout věku 4 let.

Doping žokejů

Antidopingové testy v dostizích se netýkají jen koní, ale i žokejů. Mnohonásobný vítěz klasických dostihů Frankie Dettori byl v průběhu roku 2012 6x pozitivně testován, naposledy 16. září, kdy jel v Longchamp čtyři koně. Jeho právník neupřesnil, o jakou látku se jednalo, nicméně nešlo o substanci, která by měla vliv na výkon. Dettori je názoru, že byl testován oproti ostatním dvakrát častěji. Na ostrovech jsou testováni všichni jezdci dechovou zkouškou na velkých dostizích včetně Ascot Royal a Epsom Derby, kde je navíc několik jezdců vybráno na rozbor vzorku moči. Pozitivní nález při dechové zkoušce znamená až několikaměsíční zákaz. Dettori nyní čelí možnému zákazu startu nejen ve Francii, ale na celém světě – o tom rozhodne jednání komise za dva týdny.

www.bbc.co.uk

Vyhodnocení počtu eliminovaných koní ve vytrvalosti

Vytrvalost se dostala pod křídla FEI v roce 1982 a od té doby je to nejrychleji se rozvíjející sport. Vyloučení koní ze soutěže ze zdravotních důvodů k této disciplíně patří, ale přesné údaje o počtu eliminací a důvodech v průběhu historie chybí. Na 51. kongresu British Equine Veterinary Association konaném v Birminghamu 12.-15. září představila studii na toto téma Annamaria Nagy, DrMedVet, FRCVS z Animal Health Trust. Ve své retrospektivní studii zdokumentovali počty koní startujících a elimininovaných kvůli kulhání nebo z metabolických příčin v závodech 100-160 km v období 2008-2011. Základem byla hypotéza, že počty eliminovaných koní se liší v jednotlivých zemích a v daném období tento počet narůstal.

Byly vyhodnoceny údaje u 30 741 koní startujících ve 47 zemích. Nejvyšší počet startů měli UAE a Francie – 5 913 a 5 491. Nejvyšší růst počtu startů je ve Francii (z 1 025 v roce 2008 na 1 596 v roce 2011). V průměru dokončilo soutěže výše uvedené obtížnosti 51 % koní. 30 % bylo eliminováno pro kulhání, 8,7 % pro metabolické problémy, 2,8 % z jiných důvodů. Zajímavé je, že nejvíce eliminací kvůli kulhání zaznamenali na Středním východě – nejvíce v UAE, kde v roce 2010 bylo vyloučeno pro kulhání 56,5 % koní. Koně startující na Středním východě, v Jižní Americe, Iránu nebo v Rusku také spíše museli ukončit soutěž z metabolických důvodů oproti Evropě nebo Americe. Koně na delších distancích byli vyloučeni převážně pro kulhání. Obecně má oblast Středního východu nejvyšší podíl eliminovaných koní z obou důvodů – kulhání, metabolické problémy. Tato studie ukázala potřebu dalšího zkoumání co se týče rizikových faktorů včetně prostředí.

www.thehorse.com

Daň z koně

Povinnost zaplatit daň 200 eur za jednoho koně na rok postihne majitele koní od 1. ledna 2013 v Bad-Sooden Allendorf v severním Hessensku. Celkem 150 koní by mělo pomoci rozpočtu města, které je ve finančních potížích a Bad-Sooden Allendorf se stává prvním městem, kterému se povedlo tuto daň prosadit. V dalších 60 německých obcích se o této dani v Hessensku i jinde také jednalo, ale administrativní náklady a silný odpor milovníků koní, jezdeckých klubů a Německé jezdecké federace tyto snahy zablokovaly.

Tisková zpráva FN (Německé jezdecké federace) uvádí: Zvýšení finanční zátěže jezdckých klubů a farem ohrožuje podporu sportu dětí a mládeže. „Právě pro sociální a duševní rozvoj mladých lidí má kontakt s koňmi neocenitelnou hodnotu. Musíme udělat vše pro to, aby tento aspekt nebyl ohrožen politikou. Navzdory nešťastnému rozhodnutí v Bad-Sooden Allendorf, jehož právní stránku prověříme, boj proti daním z koní nevzdáme, “ říká prezident FN Count Rantzau.

www.dpa.com (Deutsche Presse Agentur)

Vynálezcům se podařilo zkřížit koně a kolo

Britský tým mladých vynálezců se rozhodl vyplnit zvláštní mezeru na trhu - jejich vynález by měl potěšit majitele koně, který má vše – i milovníka koní, který má jen kolo. Aparát připevněný na kolo při jízdě vydává zvuky klapajících kopyt. Jde o byznys – klapačku lze pořídit za 25 liber plus poštovné a balné. Zde je odkaz na vskutku šílené reklamní video týmu www.trotify.com – na těchto stránkách se také tým netají potřebou získat 1 000 objednávek, aby vynález poslali do života. A když nemáte na „trotify“, pak si můžete koupit aspoň tričko nebo tašku s logem firmy.

Meredith Michaels-Beerbaum se nebojí velkých cílů

Meredith Michaels-BeerbaumVyšla kniha o Meredith Michaels-Beerbaum – Keine Angst vor Grossen Zielen. Knihu s názvem „Nebojte se velkých cílů“ napsal mezinárodní jezdec Elmar Pollmann-Schweckhorst (autor knihy Springpferde Ausbildung Heute). Podtitul knihy zní Cesta k postavení světové jedničky – Život – Metody – Filosofie. Když přišla rodačka z Kalifornie do Evropy, nikdo jí nevěřil – pokud ji vůbec bral vážně. Skokový sport byl v té době doménou mužů. Meredith se nebála stavět si před sebe vysoké cíle – ale každý si pomyslel – „Je to ženská, nemá šanci.“ Vysněný cíl si však vybojovala.

Jako první žena se stala světovou jedničkou. Získala zlato na mistrovství Německa, stala se mistryní Evropy, světovou šampionkou a vydělala kolem 6 milionů euro. V čem spočívá její úspěch? Co jí dodává energii? Co dělá jinak než ostatní? Její svěřenkyně Gabriela Salick: „Díky její metodě jsou koně uvolněnější, jistější a spokojenější. Dokáže u nich rozvinout pohotovou sílu a získají onen typický pozorný a impozantní projev nad skokem. George Morris o ní říká: „Její koně by pro ni skočili do ohně.“ Bývalý spolkový trenér Herbert Meyer: „Vytáhla si ze dvou jezdeckých stylů to nejlepší a vycizelovala k dokonalosti – v tom je tajemství jejího úspěchu.“ Paul Schockemöhle: „Představuje moderní jezdectví v dokonalé podobě, je vzorem pro mnoho mladých lidí na celém světě a změnila svět jezdeckého sportu.“

Vydal: FN Verlag 2012 Počet stran: 160, barevné fotografie. Kniha stojí 19 eur, k dostání na www.fnverlag.de.

EHV-1 děsí Angličany

Pouhé podezření na virové onemocnění EHV-1 u jednoho z koní přimělo honební jezdce na jihozápadě země (Devon, Exmoore) dobrovolně pozastavit sezónu od 17.-24.11., dokud se situace nevyjasní. U jednoho z koní honebního mastera se totiž projevil příznak ataxie a protože jeho stáj se nachází 4 km od stájí dostihového trenéra Victora Dartnalla, kde nákaza virem EHV-1 propukla 14. listopadu, vznikly obavy, zda se nejedná o další případ. Neurologické potíže jsou jedním z příznaků EHV-1 (herpesvirové onemocnění míchy a mozku koní). Naštěstí 23. listopadu si mohli honební jezdci oddechnout, protože testy virové onemocnění neprokázaly.

Několik dní před tím, než se britští honební jezdci zalekli možné nákazy, se na konferenci o welfare (World Horse Welfare) řešila otázka laxního postoje Britů k biologické bezpečnosti. Sílí hlasy apelující na vládu, aby omezila vývoz a dovoz koní. Vůdčí osobnosti jezdeckého průmyslu se sešly na půdě britského ministerstva životního prostředí spolu s vládními představiteli Francie a Irska. Důvod - situace vyžaduje změny dosavadní dohody z roku 1970 umožňující dostihovým koním cestovat mezi těmito třemi státy bez veterinárních kontrol. V roce 2005 byla tato dohoda rozšířena na všechny koně s výjimkou jatečných. Jednání zatím stále probíhají.

www.horseandhound.co.uk

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…

Preference cookies: pro nejpohodlnější prohlížení webu
Aby naše webové stránky zůstaly tak, jak je znáte, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies tj. malých souborů, které se Vám ukládají v prohlížeči. Slibujeme, že Vaše data u nás budou v bezpečí.

Nechcete-li i přes to uchovávání dat povolit, stačí kliknout zde.
Podrobné nastavení