Křížem krážem světem koní
Už jste jezdili parkur téměř poslepu? Wren Blae Zimmerman to dokáže. Vědci v disciplíně vytrvalosti už objevili, které metabolity predikují výkon koně. Židovský král nesměl mít koně pro radost. Také jste možná fanoušci skvělé jezdkyně s barevným peřím ve vlasech – co na to rozhodčí? Na Netflixu nepřehlédněte filmy z jezdeckého světa podle skutečnosti.
Parkur – když nevidíte překážku
Jednatřicetiletá milovnice koní Wren Blae Zimmerman brýle nosila už na základce, ale na střední se jí zrak zhoršil natolik, že měla problém vidět ve třídě samotnou tabuli. V 17 letech jí diagnostikovali Stargardtův syndrom a během dalších let ztrácela víc a víc centrální vidění. „Soustředila jsem se na kvalitu svého života, abych se dokázala s diagnózou vyrovnat. Naučila jsem se, že je v pořádku, když jsem sebe a své zájmy stavěla na první místo. Jen proto, že máte Stargardtův syndrom, nemusíte skončit s tím, co rádi děláte,“ prohlásila Wren a ve 24 letech se začala učit jezdit na koni v terapeutickém centru. Trenér jí řekl, že nikdy nebude moct skákat přes překážky. Wren to neodradilo a hledala jiného trenéra.
Nakonec našla toho správného a posunula se od nuly až po úspěchy v soutěžích na úrovni 100 cm v konkurenci zdravých jezdců. Samotný trénink je mnohem intenzivnější a příprava na parkury na několikadenních závodech, kdy se umístění skoků mění, je vždy náročná. Musí velmi dobře měřit a poznat každý skok a hlavně počítat a počítat cvalové skoky od startu do cíle. Trvá jí to i dvě hodiny a při jízdě má naslouchátko s bluetooth, aby ji mohl trenér navádět v obratech a eventuálně korigovat styl. Je jedinou nevidomou jezdkyní v USA a jejím cílem je inspirovat i další jezdce se zrakovým postižením. Chce docílit, aby se parkur v této kategorii stal další paralympijskou disciplínou.
Indikátor připravenosti koně na vytrvalostní závod
Vědci v Kataru objevili několik metabolitů, které souvisí s připraveností koně na vytrvalostní závod. Není divu, že se tomuto výzkumu věnují vědci na Středním východě, kde je vytrvalost provázaná s arabskými koňmi tak populární – a současně kontroverzní. Na druhou stranu, pokud by měli trenéři včas indicie, že kůň není připraven uběhnout určitou rychlostí vzdálenost několika desítek kilometrů až po sto šedesát km, mohlo by se předejít eventuálním metabolickým problémům, tzn. nepustit do soutěže koně, jehož portfolio metabolitů před soutěží není optimální.
Inu, vrcholový sport nezačíná ve stáji, ale v laboratořích. Vědci identifikovali skupinu šesti metabolitů – prediktorů výkonu v soutěži. Metabolické rozdíly vědci prokázali mezi koňmi, kteří soutěž dokončili, a těmi, kteří nedokončili. Odkaz na studii ZDE.
Zlatí koně v Dubaji
Když už jsme na Středním východě, zamíříme do Dubaje před pětihvězdičkový hotel Al Qasr Madinat v Jumeira. Příjezdová cesta vede nádvořím, kde 18 zlatých arabských koní v 1 a čtvrt životní velikosti tančí na trávníku. Přesněji – jsou pozlacení. Když už byste se tam jeli ubytovat, uvidíte je zblízka. Temperament arabských koní věrně ztvárnil sochař Danile Jager z Jihoafrické republiky. Bylo to jeho poslední dílo, v roce 2003 zemřel. Pokud by vám tito koně nestačili, před hotelem je ještě fontána s osmi torzy koní ve dvojnásobné životní velikosti. Tyto sochy jsou z bronzu. Koně a motivy koní jsou v Dubaji na každém (luxusním) rohu, tak nějak v duchu slov vládce Dubaje, šejka Mhm bin Rashid Al Maktoum - arabští koně se vracejí domů.
Jezdecké školy
V Anglii se říká, že jezdecké školy jsou krví jezdectví. Určitě tomu tak je. Bohužel je, jako nadstandardní aktivitu lockdown ve většině zemí bojujících s pandemií uzavírá. Koně, kteří běžně absolvovali tři lekce denně, jsou najednou bez práce, opadávají ze svalů. Napříč světem to vypadá, že jezdeckým školám oproti profesionálním sportovcům chybí silná lobby, která by dokázala prosadit výjimky u těchto – zpravidla venkovních – aktivit. Vědci si sice pospíšili se studií dokazující bezpečnost pohybu až šesti jezdců v hale, pokud jde o přenos nákazy, přesto jsou jezdecké školy Popelkou oproti fotbalovým profesionálům.
Dívka s peřím ve vlasech
Z uniformity outfitu parkurových jezdců už nějakou dobu vyčnívá Danielle – Dani G. Waldman. Narodila se v Americe, a když asi jako osmiletá poprvé sedla na koně, byl rozhodnuto. Dnes ji známe jako pětihvězdičkovou jezdkyni, ale jak víme, vítězství kvete tam, kde se setkává talent s dřinou. To přesně platí o Dani. Nesměla zanedbávat školu, přitom to měla na jízdárnu daleko. Škola, cesta, co nejvíce času v sedle, cesta domů, úkol, spát. Nepocházela z jezdecké rodiny, jezdila mnoho různých koní a nabírala zkušenosti. Proto jí začali majitelé nabízet koně do závodů. Také startovala na jedněch závodech i se 16 koňmi a z toho jen dva byli její. Brzy se ukázalo, že má opravdu talent a kombinace s pílí se vyplatila.
V 16 letech vyhrála první juniorskou GP. Osud jí později přihrál životního partnera, který žil v Holandsku, čímž se jí také splnilo přání dále se jezdecky rozvíjet v Evropě. Dani je sice rodilá Američanka a žije v Holandsku, ale o tom, za jakou zemi bude startovat, rozhodl židovský původ. Startuje tedy za Izrael a se svým barevným peřím v letu nad skoky je nepřehlédnutelná. Od mládí se zaměřovala na to, aby projevovala svou osobnost. Měnila účesy, délku vlasů, barvy … až jednou uviděla na fotce dívku s pírkem ve vlasech. Se svou kadeřnicí vymyslely, jak pírky vlasy prodloužit, aniž by je poškozovaly. Začaly s 250, dnes jich má až 3000, kdy jsou pera připevněná k sobě, čímž se tento zvláštní příčesek prodlužuje. Celý účes s pírky obměňuje každé tři měsíce. Proč – vyjadřuje tím svou identitu a prostě se jí to líbí. Méně se to líbilo některým FEI oficiálům, kteří diskutovali, zda jí pírka mohou povolit. Dokonce byla žádána, aby si je sundala. Svá pera ve vlasech si však ponechala, a to i přes negativní komentáře ve smyslu, že ničí parkurové skákání. Podle ní svým účesem nikomu neubližuje a spíše vnáší do této disciplíny nějaké zpestření.
Skokové závody ve Valencii zrušeny
Mezinárodní závody CES Valencia Spring Tour jsou zrušené kvůli nákaze herpes virem. Několik koní projevovalo klinické příznaky. Podle FEI se jedná o formu equinního herpes viru EHV-1 (horečky, neurologické potíže, zmetání klisen). Bohužel je pravděpodobné, že se nakazili koně, kteří zde soutěžili od 1. února. V souladu s Veterinárními pravidly FEI, čl. 1029.7 jsou všichni koně, kteří se ve Valencii zúčastnili závodů od 1. února v databázi FEI blokovaní a nesmí se zúčastnit žádných mezinárodních závodů, dokud u nich neproběhnou příslušná vyšetření. Herpesvirové infekce se v Německu v některých stájích objevily na různých místech, tyto stáje jsou uzavřené v karanténě. Rovněž byly o této situaci informovány všechny kluby pořádající závody na iberském poloostrově, aby nepřijali koně, který startoval ve Valencii.
V karanténě na Netflixu
Jestliže vás zaujala odvaha Wren, která prakticky nevidí a skáče parkury, oceníte na Netflixu snímek z roku 2019, Walk. Ride. Rodeo. Příběh úspěšné rodeové jezdkyně je natočen podle skutečné postavy Amberley Snyder, která přežije těžkou autonehodu (zadívala se do mapy, přejela do protisměru a smetl ji kamion), ale následky zlomeniny obratle C12 ji paralyzují od pasu dolů. Jak to tak bývá v typickém americkém filmu, Amberley se nejen dostane zpátky do sedla s pomocí fyzioterapie a bezpečnostního pásu v sedle, ale znovu začne závodit. V roce 2015 v barel race v Arlingtonu dosáhne času 15,3 s, jen 0,6 s za vítěznou dvojicí.
Další film s názvem Ride like a Girl je z dostihového prostředí a předlohou je skutečná životní pouť žokejky Michelle Peyne, která jako první žena vyhrála v roce 2015 Melbourne Cup s koněm Prince of Penzance. Její kurs byl 100:1. Dostihové prostředí, vzrušující podívaná, krásní koně. Michelle Peyne tvrdila už v sedmi letech, že vyhraje Melbourne Cup. V rozhovoru krátce po svém vítězství prohlásila, že dostihy jsou „šovinistický sport“ a později vyjádřila naději, že její vítězství podpoří další ženy v dostizích. Trailer ZDE.
U dostihů na Netflixu ještě zůstaneme, protože dokumentární film Being AP mapuje kariéru žokeje AP McCoye (Sir Anthony Peter McCoy). Film se točí kolem poslední sezóny a máte možnost do dostihového světa nahlédnout očima šampiona. McCoy má na svém účtě 4358 vítězství, 20x v řadě byl Šampionem žokejů. Vítězil v Cheltenham Gold Cup i ve Velké národní (2010, Don´t Push It). Zajímavé je, že měří 1,78 m, není divu, že se rozhovory v médích často stočily k jeho dietě. Sauna, běh v teplém oblečení, k snídani občas chroupat kostky ledu, vynechávat večeře... Ale když je cíl, jde všechno. Určitě další inspirující snímek pro všechny jezdce. Trailer ZDE.
Nejnovějším snímkem z jezdeckého prostředí – a opět dostihového, je film Jockey (2021), který byl uveden poprvé na festivalu Sundance 31. ledna 2021. Zkušený žokej po desetiletích čelí konci své kariéry a zdravotním problémům. Přesto chce ještě jednou vyhrát… tentokrát je to fikce.
Valegro má sochu
V městě Newent, kde žije Carl Hester, se olympijský vítěz v drezuře Valegro dočkal nesmrtelnosti v podobě bronzové sochy. Socha autora Georgieho Welche se bohužel kvůli lockdownu nedočkala slavnostního odhalení – privátně byla odhalena za přítomnosti Charlotte Dujardin, Carla Hestera a Valegrova ošetřovatele Alana Davise, na své stálé místo byla přemístěna 18. února bez velké publicity, aby nepřitáhla během lockdownu moc lidí. Sbírka a práce na soše zabraly několik let.
Katalog diskomfortu koně je hotový
Vědci z veterinární fakulty Pensylvánské univerzity sestavili na základě několika tisíc hodin pozorování během 35 let výzkumu obsáhlý katalog 73 projevů diskomfortu u koní. Bolest a diskomfort projevují koně velmi úsporně a často ani odborníci nepoznají, že má kůň velké bolesti nebo se necítí dobře. Přitom je z hlediska welfare koní důležité, aby trenéři, jezdci, majitelé, ošetřovatelé uměli bezpečně rozeznat diskomfort. Obsáhlý etogram by také mohl být velmi praktickou pomůckou zvláště pro ty, kteří ještě nemají s koňmi velké zkušenosti. Každý jednotlivý etogram má název, vysvětlení, perokresbu a odkaz na video ilustrující příslušné projevy chování u jednoho nebo více hospitalizovaných koní. Vědci ovšem zdůrazňují, že etogram je založen na pozorování koní. (studie)
Židovský král nesměl mít koně jen tak
Ne každý král se mohl obklopit stádem ušlechtilých koní jen pro potěchu oka. Král Izraele podle micva (přikázání) slova 17:16 by neměl mít příliš mnoho koní, kromě těch, které potřebuje pro své spřežení a kavalerii. Toto je jasně řečeno ve verši „Neměl by mít hojnost koní!“ Myšlenka přikázání spočívá v tom, že by neměl mít koně jen pro parádu – a to ani jednoho jediného. Zákaz se netýká válečných koní připravených k boji. Jde o to, aby koňmi neplýtval, vyjma těch, kteří táhnou jeho kočár. Důvodem tohoto přikázání je nejen to, aby nezpychl tím, že se obklopí živou krásou, ale také aby neposílal lid zpátky do Egypta za účelem chovu koní, protože „není cesty zpátky“.
Zdroje:
- https://www.mdpi.com/2218-1989/11/2/82
- https://2halachot.org/en/english-halacha/mitzvah-499-that-the-king-should-not-have-too-many-horses-2/
- https://www.bbc.com/news/world-middle-east-56131414
- https://www.puissance.com/en/Article/Id/179/Dani-G-so-much-more-than-the-girl-with-the-feathers
- https://www.hollywoodreporter.com/news/jockey-film-review-sundance-2021?fbclid=IwAR2eKNQNQypugjg6QgvqdMs4oN9j9ivPXU4XAbxcX1DMcx1hu23DcFZa0N8
- https://mamasgeeky.com/2021/02/sundance-2021-review-jockey.html
Galerie
Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…
Čína začala klonovat závodní koně. Přidává se k sílícímu byznysu, klonů šampionů jsou stovky
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…