Itálie navrhuje: koně jako psi a kočky; BB souhlasí

10. 1. 2010 Helena Görnerová

Návrh zákona požaduje zákaz porážení a konzumace koní v Itálii. Ochránci zvířat jsou čím dál silnější. Důkazem toho je, že návrh zákona o zákazu porážení koní, který podala místopředsedkyně Kulturního výboru sněmovny, Paola Frassinetti, sbírá nyní v Itálii podporu napříč všemi politickými stranami. A podporu má tato iniciativa i ve Francii.

Úmyslem navrhovaného zákona je převést koně z kategorie "výnosná chovná zvířata" (pozn.red.: hospodářská zvířata) do kategorie "zvířata pro zálibu". To ovšem není jeho konečný cíl. Náměstkyně Ministerstva zdravotnictví Francesca Martini se domnívá, že by měla být umožněna důstojnost a respekt ke koni, stejně jako u kočky a psa a neměli by tedy být považováni za jídlo. Podle Martini ale bude nutno jednat postupně. "Půda pro takový zákon ještě není připravena", prohlásila nedávno. "Proto je nutné stanovit určité milníky, dílčí cíle, protože v cest stojí ještě různé překážky jak ekonomické, tak kulturní."

Martini také na letošní výstavě Fieracavalli ve Veroně představila etický kodex pod názvem "Zákon na ochranu a řízení koně". Při této příležitosti také vystoupili mimo jiné vedoucí představitelé jezdeckého světa, včetně prezidenta FISE (italská jezdecká federace) Andrea Paulgross , Gianluca Bormioli a několik dalších, kteří již tento etický kodex podepsali. Podpis kodexu od jezdce Gianluca Bormioli je obzvlášť důležitý a významný především pro jeho vedoucí roli, kterou zaujímá Bormioli u mladší generace.

F. MartiniPaní Martini nyní prověřuje systém přeměny "Charty koní" ze současného pouze etického kodexu v povinné ustanovení, jehož porušení by bylo potrestáno podle zákona. Také v Itálii jsou již v platnosti opatření pro pořádání veřejných představení, jejich hlavními aktéry jsou kde koně a jiná zvířata; povinná přítomnost zvěrolékařů, záruka dostatečných a vyhovujících prostor pro zvířata nebo zaručené podmínky pro jejich komfortu jsou jejich hlavními aspekty. S myšlenkou nového zákona souhlasí i Ministr pro zemědělskou politiku Luca Zaia, který v rozhovoru pro časopis Cavallo Magazine prohlásil, že je nakloněný zákazu poražení koní a byl vždy proti komercionalizaci koňského masa.

V italském žebříčku spotřeby koňského masa se na první místo řadí Apulie s 32%, následovaná Maharashtra 14,3%, Piemonte 10,8%, Emilia Romagna na 9,2% Veneto 7,6% a Lazio 5,5%. Italská domácnost spotřebuje v průměru jeden kilogram koňského masa na rok a tento podíl neustále klesá.

Vizuál nové kampaně BB.Také ve Francii sílí tlak na jiný přístup ke koním

Svou masivní kampaní (mj.) proti konzumaci koňského masa je dlouhé roky známá také herečka Brigitte Bardot. Vzhledem k obřím finančním prostředkům, které je schopna shromáždit její nadace, vzniklo hned několik cílených kampaní, které staví koně výhradně do pozice volného zvířete, domácího mazlíčka, jehož maso není určeno ke konzumaci lidem. Velký odpor vyvolal tento postoj především u francouzských konzumentů, a to již výrazným motivem "Nejez koně!" v roce 2007. Od té doby tyto své aktivity nadace stupňuje.

Od října do prosince 2009 zadala nadace pomocí místních šetření, průzkumů a dokonce i skrytých kamer podle vlastních slov podrobný monitoring trhu a konzumace koňského masa v Polsku a Francii. Toto šetření jejím členům pomohlo proniknout do problematiky a získat aktuální obraz dění.

Novou kampaň zahájila BB v prosinci loňského roku u příležitosti pravidelné prosincové výstavy koní "Salon du cheval". "Trápí nás, že lidi koně stále jedí a budeme v kampani pokračovat, dokud s tím úplně nepřestanou," řekla mluvčí nadace Constance Clusetová.

Plakát nové kampaně.Nový vizuál kampaně spojuje několik jednoduchých prvků:

- slogan "Nejez koně"

- zakrvácený řeznický nůž

- a samozřejmě krásného koně v plné síle.

Využívá přitom tří motivů - tří hlavních zdrojů původu koňského masa, určeného ke konzumaci, tak, jak je získala ze svého průzkumu: vysloužilé klubové koně, koně dostihové a hříbata těžkých koní. Nadace spustila kampaň pomocí hned několika nástrojů, od plakátů přes 3.000 bannerů v celém pařížském metru až po speciální autobus, který, polepený motivy kampaně, právě na výstavě promítal motivační filmy, záběry z jatek či za účasti odborníků umožnil diskuzi s veřejností.

V roce 2008 bylo ve Francii kvůli masu poraženo přes 15.000 koní, z nichž přes 7.000 bylo (živých) dovezeno ze zahraničí. Především proti těmto koňským transportům pak bojují další organizace a skupiny ochránců zvířat; přeprava koní se v těchto případech děje zcela mimo zásady welfare zvířat.

Také ve Francii, tradiční zemi gurmánů, v posledních letech spotřeba koňského masa klesá. Aktuálně podle některých zahraničních zdrojů tvoří jen kolem 1% celoroční spotřeby masa ve Francii.

Koně - jak je máte rádi?

obr.: z kampaně, proběhlé v únoru a březnu 2008 v pařížském metru

Další informace najdete např. na stránkách iniciativy BB "Nejím koňské maso": http://www.jenemangepasdecheval.com

Přeložit si je můžete např. pomocí české vlaječky v jejich horní části - automatického překladače Google.

Stránky Nadace BB http://www.fondationbrigittebardot.fr umožňují i podepsání petice.

Podobné články
Aktuálně.cz

Mongolsko, obrovská země pastevců, modré oblohy a drsného mrazivého podnebí, je domovem více než tisíce koní Převalského. Vzácný druh, který se…

Novinky.cz

Rozhodnutí přestrojit během Halloweenu své koně za duchy nepatřilo k těm nejšťastnějším, jaké na úřadu šerifa okresu Lake County v americkém Ohiu…