Hříbata obětí neúspěšné dotační politiky
V důsledku nevhodně nastavené dotační politiky jsou hříbata švýcarského národního plemene freibergský kůň odchovávána ze 40 % pouze pro potřeby masného průmyslu.
Hříbata freibergských koní jsou obětí neúspěšné dotační politiky ve Švýcarsku. Další smutný případ dobře myšlené, ale poněkud nedomyšlené dotační politiky je na světě. Bez dotací by chov hříbat tohoto vzácného plemene, o které ale není ze strany kupujících příliš velký zájem, byl zcela neekonomický.
Švýcarští chovatelé ale získávají finanční příspěvek na nově narozená hříbata. Odchov hříbat a jejich zařazení do plemenné knihy ale pro získání dotace není podmínkou. Vzhledem ke skutečnosti, že odchov hříběte určeného pro masný průmysl je snazší a levnější než odchov hříběte určeného pro chov a plemenitbu, míří téměř 40 % hříbat ve věku do šesti měsíců namísto do odchoven na jatka a do řeznictví. Situace se stala natolik vážnou, že se dostala do popředí zájmu nejen švýcarských médií, ale i většiny evropských.
Chov tohoto plemene je každoročně podporován švýcarskou federální vládou částkou kolem dvou milionů franků. Na každé narozené hříbě dostávají chovatelé dotační příspěvek a to i tehdy, pokud hříbata jsou v době vyplacení příspěvku již poražena.
Výzkumy, které uskutečnila švýcarská organizace Tierschutzbund Zürich (TSB) také prokázaly, že na více než jedné třetině hospodářství, které se chovem plemene freiberg zabývají, je porušována švýcarská vyhláška o ochraně zvířat.
Prezident TSB, York Ditfurth říká: „V německy mluvících částech Švýcarska byl stav kontrolovaných hospodářství dobrý až velmi dobrý, největší problémy jsou v kantonech Jura a Fribourg.“ TSB proto požaduje, aby byla vytvořena korelace mezi vyplácením dotací a výsledkem provedených kontrol.
Ovšem jen 10 % zemědělských podniků je podrobeno kontrole. „Pokud nelze množství kontrol navýšit, měly by se kontroly zaměřit především na problematické oblasti,“ žádá TSB, která také již několik let požaduje zásadní modifikaci dotační praxe v tom smyslu, aby dotace byly vypláceny pouze tříletým koním žijícím v dobrých životních podmínkách.
Problematika není nová. Již v roce 2014 pověřila Švýcarská federace skupinu odborníků, kterou vedla Agroscope, aby vypracovala strategii pro ochranu plemene freibergský kůň. Návrh předložený v roce 2015 požaduje změny zootechnických nařízení. Odborníci doporučují, aby byla výplata dotace rozdělena tak, že určitou část dotace obdrží chovatel při narození hříběte, zápisu do plemenné knihy a zbytek získá až po té, co kůň absolvuje test ve třech letech. Bohužel do dnešního dne ještě nedošlo ke schválení navrhovaných změn.
Celá tato „vleklá“ kauza jasně dokazuje, že nejen u nás, ale i v jiných zemích EU se změny zákonů a nařízení obtížně prosazují a rozhodně nepřicházejí rychle a dostatečně pružně. Švýcarsko má, na rozdíl od nás, jen jediné původní plemeno koní, a tím je freibergský kůň. Ostatní původní plemena Švýcarska zcela zmizela v průběhu 20. století. Toto plemeno je tedy významnou součástí švýcarského kulturního dědictví a Švýcarsko by mělo na problémy v chovu freibergských koní adekvátně reagovat.
Velkou pozornost věnuje nyní této problematice i německá Animal Welfare Foundation. Také ona se zasazuje o změnu dotační politiky a zastává názor, že pokud budou dotace vypláceny pouze zvířatům, která prokázala svou chovnou hodnotu a prošla testací, přestane být pro chovatele produkce hříbat pouze pro jatečné účely lukrativní.
Díky mezinárodní spolupráci a nové vlně zájmu médií snad již brzy dojde ke změnám, které zajistí, že hříbata budou odchovávána v lepších podmínkách a jejich životní cesta nebude končit dříve, nežli začala.
Zdroj: https://www.tierschutzbund-zuerich.ch/
Galerie
Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…
Čína začala klonovat závodní koně. Přidává se k sílícímu byznysu, klonů šampionů jsou stovky
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…