Co se děje za humny
V Mongolsku se uskutečnil dostih 4279 koní. V Americe se soud rozhoduje, kam zařadí koně - možná mezi přirozeně zlá zvířata. Princezna Haya uvádí na pravou míru dohady o třetím mandátu, Totilas už není nejdražším koněm olympijských disciplín, britský debakl na ME v Mostě má své dohry...
Prezidentka FEI do třetího mandátu nepůjde
Jordánská princezna Haya na včerejší tiskové konferenci ukončila dohady kolem jejího třetího mandátu. Ve svém prohlášení uvedla, že to byla právě ona, kdo po svém zvolení do funkce navrhoval limit dvou volebních období, což bylo později začleněno do stanov FEI. Považovala za nezbytné udržet krok s dobou a předejít tomu, aby byl na tento post jakýsi nepsaný nárok.
Princezna Haya hodlá odejít z funkce v listopadu 2014 a je přesvědčena, že v době jejího odchodu bude mezinárodní jezdecká organizace dostatečně stabilní do budoucna. Omezení mandátů na dva bylo její první aktivitou po uvedení do funkce. Od té doby se jí podařilo získat významné sponzory FEI, včetně devítimístné částky od výrobce hodinek Longines a 13,4 milionů liber z Saudi Equestrian Fund. Výkonu její funkce rozhodně přitížily dopingové skandály stájí jejího manžela šejka Mohamed bin Rashid Al Maktoum, on osobně byl sankcionován šestiměsíčním banem pro dopingový skandál, když bylo v roce 2009 pozitivně testováno několik jeho koní na anabolické steroidy. Také situace ve vytrvalostním ježdění na Středním východě plná dopingových afér a neúměrného počtu zranění koní (únavové zlomeniny) byla impulsem pro vyvolání jednání na půdě FEI (viz článek Co se děje za humny).
O třetím volebním období se jednalo na půdě FEI letos v červenci, návrh na změnu stanov byl zaslán všem národním federacím a mělo by se o nich rozhodovat na Generálním zasedání FEI 4.-7. listopadu ve Švýcarsku v Montreux. Národní federace Švýcarska, Dánska, Francie, Belgie jsou proti, další federace se zatím nevyjádřily. V Montreux se sejde 132 představitelů všech národních federací. I kdyby byla tato změna stanov přijata, což by otevřelo cestu ke třetímu mandátu prezidentství FEI, princezna Haya tuto možnost s největší pravděpodobností nevyužije.
Dražší než Totilas
11 milionů euro za skokového koně Palloubet d´Halong hodlá zaplatit Jan Tops. Dosud je v jeho sedle švýcarská jezdkyně Janika Sprunger, která s ním byla druhá na CHIO Aachen a sedmá na Mistrovství Evropy v Herningu. Janika Sprunger ryzáka dostala do výcviku v jeho šesti letech a dovedla ho do vrcholných soutěží.
Úspěchy rozhýbaly zájem kupců, původně se částky pohybovaly kolem šesti milionů eur, ale nejvyšší nabídka přišla právě od Jana Topse. Palloubet d´Halong sice ještě není naložen, ale pokud se transakce uskuteční, bude to nejdražší kůň v olympijské disciplíně. Měla by ho jezdit manželka Topse, Edwina Alexandr. Jan Tops má za sebou úspěšnou mezinárodní kariéru a je organizátorem Global Tour.
Koně - mají vrozenou zlou povahu?
Vrchní soud v Connecticutu musí najít odpověď na otázku - jsou koně přirozeně zlí?
Soudní rozepři odstartoval kůň Scuppy na farmě v Milford, Connecticut. Chlapec ho chtěl poplácat, kůň ho kousl do obličeje a poranil mu pravou tvář. Soud první instance rozhodl, že se otci nepodařilo prokázat, že kůň byl agresivní už v minulosti. Ovšem soud střední úrovně viděl záležitost odlišně a závěr zněl, že zranění bylo předvídatelné a majitel farmy je povinen věnovat zvířatům takovou péči, aby zranění předcházel. Návrh soudu z roku 2012 říká, že Scuppy patří „k živočišným druhům, které přirozeně inklinují k agresi." Pokud by takové rozhodnutí vrchní soud potvrdil a nabylo právní moci, ohrozilo by to pojistná plnění i aktivity dětí s koňmi.
Mongolsko světu prezentuje svou sílu v Guinessově knize rekordů
Ve jménu národního dědictví se zrodil v Mongolsku sen ukázat světu koně a hlavně spojit obyvtele Mongolska pro překonání světového rekordu s poselstvím - když se Mongolové sjednotí, mohou dosáhnout čehokoliv. Čingischán dokázal během 25 let zabrat větší území, než se podařilo Římanům za čtyři století. Mongolové oživili jeho památku největší jezdeckou sochou světa a nyní se vracejí k živému obrazu své minulosti.
Dvojí rekord
Cílem je shromáždit největší počet jezdců na koních na jednom místě. Národní kampaň v televizi a v tisku vyzývala občany k příjezdu k Ulán Bátaru, akce se konala 9. srpna na místě tradičně používaném k dostihům Khui Doloon Khudan. Tak jako i u jiných adeptů rekordů v GKR, je přesná metoda sčítání nezbytná - stovky supervizorů, čtyři nezávislí pozorovatelé a auditorská firma se dostavili na místo akce k ověření rekordu.
Mezi jezdci bylo mnoho dětí kolem tří let, ale i staří lidé s devíti křížky na krku. Bylo napočítáno 11 125 jezdců, což překonalo rekord z roku 2006 v Kolumbii.
Ale chystal se i další rekord - překonání nejvyššího počtu účastníků dostihu. Tentokrát se na startu sešlo 4 279 jezdců a stejně jako u předchozí akce se dostihu zúčastnili jak staří lidé, tak malé děti od sedmi let. Trať dostihu měřila 18 km a cíl byl dosažen za 24.30.42 minut. 30 jezdců dostih nedokončilo, byl tedy uznán rekordní počet jezdců v dostihu, a to 4 249. Jeden očitý svědek dostih popsal jako „valící se tsunami".
Povinná genetická prověrka Connemara pony a německého jezdeckého pony
Němečtí chovatelé těchto plemen nově musí nechat provést u svých koní testy, které odhalují případné mutace genu způsobující myotonii. Podle westfálské plemenné knihy jsou ohroženi zejména potomci holandského hřebce Kantje´s Ronaldo. Dědičná myotonie se projeví v případě, že nositelem genu je otec i matka. Myotonie se projeví už u hříbat - pohybují se ztuhle a mají problém s rovnováhou, když se jim zvedne noha. Kromě Connemara je dědičnou zátěží ohrožen i německý jezdecký pony.
Myotonie je heterogenní skupina geneticky podmíněných onemocnění vyznačujících se zvýšenou excitabilitou svalového vlákna. Charakteristická je svalová ztuhlost a neschopnost rychlé relaxace svalu pro přetrvávající kontrakci v důsledku vzniku repetitivních akčních potenciálů jako reakce na jednotlivý stimulus.
Vědci se zaměřili i na jezdce - v sulce
Těm hrozí vyšší riziko infarktu nebo mrtvice - alespoň to tvrdí nejnovější studie. Přestože v klusáckých dostizích jezdci sedí, zažívají významný kardiovaskulární stres, tak zní výsledek studie novozélandských vědců.
Výzkumníci z University v Massey monitorovali srdeční aktivitu osmi závodníků a zjistili, že se tepová frekvence v průběhu dostihu významně zvyšuje, velké výkyvy nejsou jen ke konci dostihu, ale i během okamžiků, kdy je koně třeba korigovat nebo vyvíjet úsilí k udržení rovnováhy. Závěr této na první pohled zbytečné studie má ovšem vyústění pro zlepšení výkonů. Většina jezdců v klusáckých dostizích spoléhá na to, že práce kolem koní a samotné jízdy stačí na odpovídající kondici. Pokud by věnovali větší péči osobnímu fitness programu, byli by uvolněnější a možná i úspěšnější.
Světová kolbiště
Skoky - současné pořadí žebříčku Longines FEI
- 1. Ben Maher (GBR)
- 2. Elisabeth Madden (USA)
- 3. Marcus Ehning (GER)
- 237. Aleš Opatrný
Real Club de Polo v Barceloně, dějiště OH Barcelona 1992, bude hostit Finále Poháru národů Furusiyya FEI. Zúčastní se jezdci z 18 zemí, zahajovací soutěže probíhají již dnes, v pátek 27. září. Pohár národů je dotován enomní částkou ve výši dva miliony eur, nejvyšší, jaká kdy byla v Poháru národů. Živě lze soutěže sledovat na www.feitv.org
Drezura - současné pořadí žebříčku FEI
- 1. Charlotte Dujardin (GBR)
- 2. Helen Langenhanenebrg (GER)
- 3. Adelinde Cornelissen (HOL)
Po osmé se stal Mistrem Velké Británie v drezuře Carl Hester, tentokrát na westfálském hřebci Fine Time IV. V roce 1992 byl Car Hester s koněm Georgiano nejmladším britským jezdcem, který se kdy zúčastnil olympiády. V loňském roce získal týmové zlato na OH Londýn s hřebcem Uthopia. K úspěchu na britském šampionátu podotkl „Fine Time byl zpočátku na pracovišti mdlý. Pak ovšem objevil klisnu od Nikky Crisp, do které se hned zamiloval. To ho probudilo."
Největší drezurní chovatelská show v Devonu (USA) běží od 24. září. Soutěží zde kolem 700 koní a jejich výkony sleduje cca 35 tisíc diváků. Je zde zastoupeno 29 plemen. www.dressageatdevon.com
Všestrannost - žebříček FEI Střední a východní Evropy a Střední Asie
- 1. Mikhail Nastenko (RUS)
- 2. Valery Martyshev (RUS)
- 3. Aliaksand Faminou (BLR)
- 7. Miloslav Příhoda, jr.
- 16. Jaroslav Hatla
Mistrovství Evropy ve všestrannosti v kategorii seniorů v Malmö se stalo doménou Německa v týmech i v kategorii jednotlivců. Zvítězil Michael Jung před Ingrid Klimke, bronz získal William Fox-Pitt (GB). Na 45. místě skončil český reprezentant Jaroslav Hatla.
Vytrvalost - současné pořadí v žebříčku FEI
- 1. Abdula Ghanim Al Marri
- 2. Virginie Atger (FRA)
- 3. Saeed Ahmad Jaber Al Harbi
- 4. Kamila Kart (POL)
- 25. Tereza Kopecká
- 32. Petr Jadlovský
26.-29. září se v italském Valeggio Sun Mincio koná Mistrovství světa ve vytrvalosti mladých koní. Definitivní přihlášky a průběžné výsledky 65 jezdců a koní ze 13 zemí s největším zastoupením italských a francouzských účastníků najdete na www.endurance-timing.net.
Britské dohry ME ve vytrvalosti seniorů
V britské vytrvalosti to vře. Na evropském šampionátu v Mostě nedokončil ani jeden člen týmu, jsou i odlišné názory na skutečnost, že jeden člen týmu jel na koni ze Spojených arabských emirátů. Jezdkyně Emma Finn, která se držela v čele závodu, byla eliminována pro nedodržení předepsané váhy (o 8 kilogramů). Právě ona jela na koni z UAE a přitom dosud řešené pozitivní dopingové případy britských jezdců se vyskytly u třech koní, z toho dva byli z UAE. Jiní tvrdí, že je zcela legitimní startovat na koni, který je v majetku jiného subjektu, státu. Šéfka britské komise vytrvalosti Emma Miller rezignovala. Zklamání z ME přišlo krátce poté, kdy Emma Miller prohlásila, že Velká Británie je na dobré cestě stát se vůdčí zemí ve vytrvalosti.
Voltiž
V kategorii mužů je český reprezentant Lukáš Klouda na jedenácté pozici.
Na závěr něco k zamyšlení - v Arizoně hřebec zachraňuje hříbě - článek i s videem naleznete ZDE.
Galerie
Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…
Čína začala klonovat závodní koně. Přidává se k sílícímu byznysu, klonů šampionů jsou stovky
Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…