Co hýbe světem v květnu 2019

29. 5. 2019 Eva Holubcová Autor fotek: © sporthorse-data, FB Nikki Barker, FB Jérôme Guery, FB Max Kühner

Legendární Ian Miller ukončil kariéru, zatímco Grand Prix klisna porodila své první hříbě ve 22 letech... to a ještě spousta dalšího se odehrálo v květnu. Přehled v dnešním článku!

Pauzy a odchody ze scény

Nejlepší rakouský skokový jezdec Max Kühner si bohužel vážně poranil rameno a bude muset absolvovat operaci, tudíž je na nějakou, zatím neznámou, dobu vyřazen z aktivního ježdění. Nezbývá mu, než přát co nejrychlejší uzdravení se.  

Nucenou pauzu si bude muset dát kvůli poranění šlachy i špičkový valach belgického teplokrevníka Ilex VP (Diamant de Semilly x Darco) a Nicholas Delmotte tak funguje v oslabení, nicméně i přesto byl vybrán s koněm Urvoso du Roch pro Pohár národů v St. Gall.

To legendární kanadský jezdec Ian Millar ve svých 72 letech ukončil sportovní kariéru, která byla velmi dlouhá a přebohatá na skvělé výkony. Reprezentoval Kanadu na deseti olympijských hrách (premiéra v Mnichově 1972 a derniéra v roce 2008 v Pekingu, kde byl členem stříbrného týmu), získal deset medailí při deseti účastech na panamerických hrách, poslední z nich ve svých 68 letech, kdy byl ve zlatém týmu. Zvítězil dvakrát ve finále Světového poháru se skvělým Big Benem, zúčastnil se 7x World Championship a zvítězil ve více než 150 soutěžích Grand Prix. Fenomenální kariéra „Captain Canada“ je u konce, ale jeho odkaz nikoliv, své zkušenosti předává v tréninku a inspiraci nepochybně všem.

Možná jste její jméno nikdy neslyšeli, ale mezi léty 2010 až 2015 byla Erin Williams reprezentantkou Velké Británie na mezinárodní scéně v kategorii pony a junior jezdců v drezúře. Talentovaná a krásná. Natolik krásná, že letos reprezentuje Anglii v úplně jiné kategorii, a to v soutěži krásy Miss Universe. Možná si o ní pak přečteme v běžném tisku jako o vítězce Miss Universe, ale do té doby jí můžeme jako zástupkyni koňařek jenom držet palce :-)

Chov

Plně na povinnosti v chovu se nyní bude soustředit šestnáctiletý bělouš Colorit Z (Coriano x Capitol I x Sacramento Song xx) a není jasné, jestli se ještě někdy do sportu vrátí, i když to jeho majitelé nevylučují. Colorit soutěžil na úrovni 160 cm s Davidem Willem a později s Christianem Ahlmannem. Je o něj mezi chovateli veliký zájem, a tak Zangersheide z toho může jenom těžit. Mezi potomky Colorita můžeme zmínit hlavně koně Carlson (z matky po Auftritt) s výkonností 160 cm nebo klisnu Chelsea (matka po Levisto Z), výkonnost 150 cm.

Často se diskutuje, v kolika letech je vhodné nejpozději klisnu připustit a mnohokráte můžeme číst a slyšet obavy u „náctiletých klisen“, jestli již není pozdě a zdali to není nepřiměřené riziko. Nu, jak se ukázalo u Grand Prix drezúrní klisny Pasao (Damocles x Hamilton), vše je možné a klisna ve svých 22 letech (!!!) porodila hřebečka Danoa po Durable (Spielberg), ne zrovna malého, a vše bylo v pořádku, jak oznámila její majitelka Nikki Barker.  

Prodeje a změny v sedle

KWPN valach Celvin (Raphael x Werther) byl ze stájí Belgičana Jérôme Gueryho prodán a nyní ho bude jezdit Japonec Mike Kawai. Celvin byl před rokem zakoupen s výkonností 150 cm s cílem ho posunout dál (lépe řečeno výš – na 160 cm) a ve vhodný čas prodat. Což se podařilo splnit 100%.

Bavorský teplokrevník Sir Schiwago (Sir Donnerhall x Lanciano) se stal cennou posilou švýcarské Grand Prix drezúrní jezdkyně Barbary Bertschinger. Tento někdejší plemeník, který v chovu dostal omezenou příležitost, byl později vykastrován. V jeho sedle se vystřídala řada jezdců, včetně Ingrid Klimke, ale až v roce 2015 s Jose Antonio Garcia Menou dosáhl na Grand Prix úroveň. Barbara si ho koupila už vloni na podzim, ale teprve nyní zpráva spatřila světlo světa.

Překvapením byl po více než pěti letech konec úspěšné dvojice Heuberger TSF (Imperio x Michelangelo) a Anabel Balkenhol. Jezdila ho více než pět let, od roku 2016 na úrovni CDI, například Hamburk, Mnichov, Cáchy, Stuttgart či Rotterdam. Majitelé trakénského licentovaného plemeníka odvezli den po oznámení do dánské stáje Helgstrand k prodeji a Anabel už se s ním jenom rozloučila na FB slovy: „Budeš nám hodně chybět, v šest ráno tu nebude nikdo, kdo by řičel, protože chce dostat žrádlo jako první. Nebudeme mít modřiny, protože jsme nebyli dost rychlí v podání pamlsků, a nebudeme tě honit ve výběhu, protože si myslíš, že je příliš brzo na to jít domů. Doufáme, že novému jezdci/majiteli dopřeješ stejnou radost jako nám.“

Jsou RTG zbytečná? Kontroverzní téma otevřela americká obchodnice s koňmi Marjory Berkache, která problematiku RTG při prodeji koní zná velmi dobře ze všech stran. Míní, že v současné době není cílem získat nejlepšího koně, ale koně s nejlepšími výsledky RTG. Je ale dobře známé, že obraz na RTG často nekoresponduje s praxí a sama uvádí příklad koupě takového koně se špatnými výsledky RTG za pusinku, který dnes poráží konkurenty s čistými RTG. Hlavní myšlenkou je, že nemá smysl řešit, co možná může být za dva roky nebo za dvanáct let, když vlastnění koní je každodenní závazek. Celé stanovisko si lze přečíst v tomto odkazu. A jaký je váš názor na dnešní běžné využití RTG při prodeji koní?

Odchody  

Úspěšná švédská jezdkyně všestrannosti Sara Algotsson Ostholt přišla při požáru přívěsu, který v pár minutách shořel, o svého koně Chacco's Crack (Chacco's Son x Lando). Desetiletá Arpertina (Arpeggio x Potsdam NRW) díky enormnímu úsilí veterinářů přežila a zprávy původně zněly velmi optimisticky, nakonec však byla o týden později utracena také. Rutinní odjezd ze závodů v polských Sopotách se tak kvůli technické závadě změnil v nejhorší noční můru každého člověka a se smutným koncem. Förderkreis Olympische Reiterspiele e.V. vypsalo sbírku a přispět může každý. Sara Algotsson Ostholt byla stříbrná v jednotlivcích na OH 2012 v Londýně ve všestrannosti s Wegou a je vdaná za německého jezdce všestrannosti Franka Ostholta, který vyhrál na OH v Hong Kongu 2008 týmovou zlatou medaili s koněm Mr. Medicott. Společně mají dvě děti.

Ve věku 26 let odešla selle francais klisna Fragance de Chalus (Jalisco B x Fury de la Cense), někdejší úspěšná skokanka na mezinárodní úrovni, která po sobě zanechala více než 50 hříbat. Ano, čtete dobře, slovy padesát. Není to překlep. Stalo se tomu tak díky embryotransferu, a jedná se o skutečnou průkopnici této metody. Mezi její potomky se počítají např. Mylord Carthago nebo Vodka Orange de Muze.

Květnové novinky přinesly několik zajímavých témat k diskuzi. Věk klisny při prvním připouštění, etika embryotransferů a budoucnost chovu a také otázku RTG. A co si o tom myslíte vy?

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…