Američtí vězni krotí divoké mustangy, cvičí je i pro ostrahu hranic

Asi dvacítka vězňů z arizonské věznice vstává každý den za svítání, aby se postarala o koně dřív, než začne pražit slunce. Umísťují udidlo, utahují popruhy a odstraňují spečené bláto z kopyt. Koně na oplátku většinou poslušně dělají, co se od nich žádá. Jak zvířata, tak vězni si teprve zvykají, jaké to je žít v zajetí.

Celý proces je součástí programu, jehož cílem je vytrénovat mustangy a zároveň předat vězňům dovednosti, které by mohli využít v životě po vězení.

Koně se zase učí například tolerovat uzdu i sedlo či reagovat na pokyny ke klusu a cvalu. Výcvik trvá čtyři až šest měsíců a na konci je mustang v hodnotě 500 až 800 dolarů, tedy asi 13 až 20 tisíc korun, připravený k osedlání. Největšími odběrateli těchto koní je přitom pohraniční stráž.

Z vězeňských programů v Arizoně, Coloradu, Kansasu a Nevadě pochází nejméně 80 procent koní. Stráž potřebuje čtyři sta ustájených koní k tomu, aby se dostala do odlehlých úseků mexické hranice. Zvířata jim pomáhají najít místa, odkud do země proudí ilegální migranti i drogy...

 Celý článek a video přinesl zpravodajský server iDNES.cz: zpravy.idnes.cz/vezeni-program-trenink-koni-d1r-/zahranicni.aspx?c=A170113_142507_zahranicni_aba

 

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…