Agresivní kmen Hendra viru v Austrálii

16. 3. 2021 Michaela Burdová Autor fotek: Scienceimage.csiro.au, Lnd.com

Veterináři v Austrálii apelují na majitele koní, kteří nemají koně naočkované proti Hendra viru, aby tak učinili. Testy prokázaly existenci nového kmene, který je velmi nebezpečný a dokáže koně zabít během 24 hodin.

Hendra virus HeV byl v Austrálii identifikován v roce 1994, kdy uhynulo v Queenslandu 13 dostihových koní na onemocnění těžkým zápalem plic. Jedná se o zoonózu – onemocnění je přenosné i na člověka.

Svůj název dostal Hendra virus podle předměstí Brisbane, kde se poprvé objevil. Původní kmen od roku 1994 do roku 2018 způsobil smrt 100 koní a 4 lidí. Všechny případy se vyskytly na severu NSW a v Queenslandu.

Nový kmen

Nyní vědci objevili nový kmen Hendra viru při porovnávání vzorků z kaloně a uhynulého koně. Tento kmen byl objeven v roce 2015 jen u kaloňů, ale u koní nebyl zjišťován, protože stávajícími testy nebyl detekovatelný. Panují obavy, že nový kmen se vyskytuje v oblastech, kde je dosud malé riziko nákazy HeV. Zatím se neví, jak moc je tato varianta rozšířená. Je možné, že koně, kteří onemocněli a jejich testy na HeV byly negativní, ve skutečnosti uhynuli na tento nový kmen.

„Typickými příznaky jsou velmi akutní neurologické a respirační příznaky,“ uvedla Dr. Lisanne Gallant z nemocnice Newcastle Equine. Dr. Gallant uvedla, že symptomy zahrnovaly „výtok z nozder, namáhavé dýchání, zvýšenou dechovou frekvenci a neurologické příznaky, jako vrávoravý postoj". Smrtelné následky mohou být obvykle docela rychlé. „Postupuje to velmi rychle, obvykle se koně zhoršují a umírají do 24 hodin, nebo musí být provedena euthanasie,“ říká Dr. Gallant.

Příznaky

  • rychlý nástup příznaků
  • horečka, zvýšení tepové a dechové frekvence
  • kašel, výtok z nozder
  • diskomfort, neklid
  • pocení, válení, žádné střevní zvuky
  • různé neurologické symptomy – chození do kruhu, cukání hlavou, zakopávání, zhoršený zrak, ulehnutí
  • náhlá smrt

HeV patří mezi Henipaviry a je blízce příbuzný s virem Nipah NiV (nipah vyskytující se v jižní a jihovýchodní Asii poprvé popsán v roce 1999, přenašečem jsou kaloni, v případě neurologických příznaků – encefalitidy, je smrtnost 40–75 %, podle agentury Reuters v něm experti spatřují globální hrozbu). Henipaviry patří do nejvyššího stupně biologického rizika (BSL 4), což znamená: biologické agens je schopno vyvolat těžké onemocnění u člověka, vysoké riziko pro pracovníky, vysoké riziko pro šíření do komunity, není dostupná profylaxe a léčba (variola, Ebola, SARS).

Přenašečem Hendra viru jsou kaloni a jiné druhy netopýrů. Netopýři jsou známými hostiteli koronavirů (Sars-Cov, Mers, Sars-CoV-2, ale také vztekliny. Mimochodem – vzteklina u netopýrů se v ČR znovu objevila v roce 2015. Není třeba se těchto zvířátek děsit, ale jejich kousnutí by mohlo být nebezpečné – resp. vás rovnou odkáže do nemocnice.

Jak se koně nakazí?

Potravou, která je kontaminovaná močí nebo slinami či lochiemi kaloňů. Mezi koňmi se virus přenáší kontaktem přes tělní tekutiny (sliny, krev, moč). Mezi koňmi se tedy přenáší přímým kontaktem, kontaminovanou potravou, společnou nádobou na vodu apod. 

Jak se virus přenese z koně na člověka?

Přímým kontaktem s tělními tekutinami koně, ohrožení jsou především veterináři. Dva zemřeli prokazatelně při ošetřování koní nakažených HeV. 

Australská asociace veterinářů (AVA) v rizikových oblastech apeluje na majitele koní, aby koně byli vakcinovaní – v případě, že koně nejsou vakcinovaní a onemocní, tak musí veterinář nejprve odebrat vzorky a otestovat koně na Hendra virus a dokud není výsledek testu, kůň je léčen sub-optimálně, tedy nedostává se mu plné péče, jako kdyby byl vakcinován.

Mladá jezdkyně všestrannosti, 19letá India Gready, přišla v roce 2019 o svého závodního ponyho Rambler, kterého dovezli na kliniku s podezřením na otravu. Koni byla odmítnuta léčba, dokud se neprokáže negativní test na Hendra virus. Než byly výsledky po třech a půl dne k dispozici, bylo pozdě. Rambler byl očkován během předešlých pěti let 9x, ale kvůli vedlejším účinkům vakciny (dle přesvědčení majitelky) se s vakcinací přestalo. Po této události Greadyovi založili fond na výzkum rychlotestu, který by umožnil u koně rychle potvrdit nebo vyloučit nákazu.

Vakcinace

Majitelé koní v Austrálii koně proti Hendra viru vakcinují od roku 2012, ale není to povinné – ani u koní startujících v soutěžích FEI, o čemž rozhodlo Generální hromáždění FEI v Moskvě 2019 (původně byl návrh na povinné očkování na FEI akcích, FEI ustoupila tlaku australské federace).

Momentálně lze předpokládat, že u nevakcinovaných koní v Austrálii v oblastech s výskytem šedohlavých kaloňů je třeba s touto diagnózou počítat.

Podle vědců se očekává, že stávající vakcina proti původní formě HeV je dostatečnou ochranou a co se týče lidí, kteří přímo pracují s koňmi, tam je důležité dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a revidovat eventuálně plán managementu rizika HeV.

Rovnováha životního prostředí

Ač to vypadá, že bez kaloňů a jiných netopýrů by byl svět zdravější, je to naopak. Některé druhy kaloňů jsou chráněné z dobrého důvodu. V přírodě plní životně důležité úkoly, jsou hlavními opylovači a roznáší semínka. Bez kaloňů by eukalypty a deštné pralesy v Austrálii přestaly existovat.

Zdroje:

Podobné články
Blesk

Další těžká rána postihla rodinu Schumacherových. Tentokrát se vyrovnávají s odchodem milovaného koně Gunners Enterprise, který musel být uspán.…

Česká televize

Čínští vědci představili prvního naklonovaného plnokrevného koně, který přišel na svět v Číně a získal zde úřední registraci. Takto zrození koně by…