Alfons Dietz – ze Španělské školy do Španělska (a do Čech)

25. 10. 2011 Dominika Švehlová Autor fotek: archiv Alfonse Dietze

Zanedlouho do Čech zavítá další zajímavá osobnost klasického jezdectví, rakouský jezdec a trenér, bývalý člen Španělské školy ve Vídni, pan Alfons Dietz, aby ve stáji Žižkovec u Hradce Králové vedl třídenní jezdecký kurz. Ráda bych vám tohoto zajímavého člověka představila a tímto vás pozvala na tuto akci.

Začněme malou úvahou o jezdectví z pera pana A. Dietze:

Kam se ubírá jezdecký sport nebo vlastně celé jezdectví? Jezdectví se přece nakonec neomezuje pouze na jezdecké umění a jezdecký sport. Existuje mnoho odvětví - parkur, drezura, western, ježdění na vícebodových koních, working equitation, barokní ježdění...

Vlastně ve všech jezdeckých odvětvích je stále nápadnější, že se vytrácí čas (trpělivost) ve výcviku koní. Mnoho věcí se zjednodušuje, nebo jak rád říkal můj otec, „zesimplifikuje". I když jezdectví vlastně nelze považovat za obtížné, protože vyžaduje „pouze" trpělivost, schopnost se vcítit, znalosti o živé bytosti koni a v neposlední řadě také skromnost.

Myslím si, že příčinou je naše konzumní společnost, konzumujeme dokonce i jezdectví, bohužel často na úkor koně. Kvalita jezdců bohužel klesá ve srovnání s kvalitou koní. Máme dnes koně s takovými jezdeckými vlastnostmi, jako nikdy předtím.

Nedávno jsem byl překvapen, když jeden portugalský jezdec, který mě sledoval při práci s mým hřebcem, zmínil, že ještě nikdy neviděl, jak někdo předvádí na koni lekce vysoké školy bez bičíku, ostruh a pouze na uzdečce. Pro jezdce, který praktikuje čistou nauku klasické drezury, je to vlastně normální, ne?

Pokud chcete mít se svým partnerem harmonický vztah, použijete nucení, nátlak a tělesné nebo psychické násilí?

Východisko je tak jednoduché, že je až těžké se k tomu dostat: Žít tady a teď, protože harmonie vzniká „v okamžiku".

Kdo je Alfons Dietz?

Alfons Dietz se narodil v roce 1968 ve staré jezdecké rodině z Vídně. Už jeho pradědeček zde měl velkou prodejní stáj, která byla známá vynikajícími vojenskými „důstojnickými" koňmi. Jeho otec byl členem Španělské jezdecké školy ve Vídni a byl také prvním Alfonsovým učitelem jezdectví, který však vždy kladl velký důraz na korektní zacházení s koňmi jakožto živými tvory. Už od mala Alfons pilně pracoval na svém jezdeckém umění pod jeho přísným vedením a naučil se od něho také výborně posuzovat exteriér koně a všimnout si jakékoli malé chyby či odchylky, což je mu nyní vhod především při poradenství při nákupu koní.

Alfons DietzAlfons Dietz však nepraktikuje pouze klasické jezdectví, ale také skokovou gymnastiku a zajíždění mladých koní. Protože od mala toužil být jezdcem španělské školy, nastoupil do ní jako elév ve svých 15 letech a 8 let se zde učil od základů až do nejvyšších úrovní klasickou drezuru. V té době provozoval také asijské bojové umění tae kwond do, které ho silně ovlivnilo ve vztahu k lidem i ke koním; dodalo mu podstatné vlastnosti jako trpělivost, rozhodnost a uvolněnost.

Po odchodu ze španělské školy pracoval jako samostatný profesionální jezdec a úspěšně se účastnil závodů s trakénskými koňmi. V té době jezdil i velmi talentovaného lusitánského hřebce Cartucho. Ten měl za sebou dobrý základní výcvik ještě z Portugalska a jeho původní majitel ho využíval jako turistického koně, přičemž ho naučil i töltu. Alfonsovi to zabralo celý rok důsledné gymnastické práce, aby znovu nastolil jeho chodům čistotu. Teprve potom mohl rozvíjet odpovídajícím způsobem jeho talent. V té době dojížděl také do Španělska a Portugalska, kde se učil disciplíně doma vaquera i rejoneo (býčí zápasy na koních).

Poté, co zažil využití klasického jezdeckého umění v praxi - jak říká, provedl takzvaný hipologický terénní výzkum na iberském poloostrově - přestěhoval se do severního Německa a kromě psaní knih pro nakladatelství Cadmos „Die klassische Bodenarbeit" a „Von der Weide zur Versammlung" pracoval 2 roky v jednom hřebčíně, kde cvičil koně a jezdce.

Po návratu do Rakouska začal s pořádáním kurzů, a to nejen v jeho rodné vlasti, ale i v Německu a Španělsku - a nyní poprvé přijde i do Čech!

Další informace o tomto jezdci a trenérovi, jaké měl a má koně, jaká je jeho životní a jezdecká filozofie, si můžete přečíst v několika jazycích na jeho stránkách www.alfonsdietz.at.

Několik odkazů na YouTube:

http://www.youtube.com/watch?v=P4aOPJa-p_U

http://www.youtube.com/watch?v=AcAhnXjdk60

http://www.youtube.com/watch?v=MxXvo2hxxMI

Alfons Dietz

Alfons Dietz v Čechách

Alfonse Dietze bude o víkendu 11. - 13. 11. 2011 hostit jezdecká stáj Žižkovec manželů Safariových, která již několik let pořádá jezdecké kurzy zaměřené na klasické ježdění a korektní práci s koněm i jezdcem; ať už pravidelné víkendové lekce s rakouskou trenérkou Claudií Benedela nebo oblíbené kurzy s oficiální učitelkou jezdectví školy lehkosti Philippe Karla paní Sabine Mosen.

Kurz obsahuje 4 individuální jezdecké hodiny po 30 minutách a teorii. Začíná se již v pátek, sobotní den pak jsou zařazeny dvě jezdecké hodiny pro každého účastníka a večer probíhá teorie, poslední jezdecká hodina bude v neděli.

Přihlášení na kurz posílejte na e-mailovou adresu petra.safari@seznam.cz. Cena za celý kurz je přibližně 6000,- Kč (závisí na aktuálním kurzu eura ke koruně) a kurzovné je nutné uhradit předem na účet 5676046001/5500.

V areálu JS Žižkovec je možné ustájit koně, ubytování lze zajistit v nedalekém penzionu.

Vítání jsou i diváci; divácký poplatek je 400,- za jeden den, 650,- za dva dny nebo 800,- za všechny tři dny.

Podrobné informace najdete na stránkách JS Žižkovec, rozpis jednotlivých hodin bude vyvěšen na této stránce.

Podobné články
Dokument „Operation X: The Secrets of the Horse Billionaire“ obsahuje záběry a rozhovory natočené skrytou kamerou reportérem, který v lednu tohoto roku pracoval jako ošetřovatel ve výcvikovém centru Helgstrand Dressage

Když dánská televize TV2 po velkých právních tahanicích odvysílala koncem listopadu dvoudílný dokument „Operation X: The Secrets of the Horse…

Většina běžných pamlsků, které nabízíte koním, je v syrovém stavu. Kousek mrkve, jablka, hrušky, dýně nebo melounu prostě vždycky potěší, a to aniž…