Vánoční dárek Equichannelu - napište (si) o úžasnou knihu...

24. 12. 2008 Helena Görnerová

Ač opět na blátě, je za dveřmi čas Vánoční. Ani Equichannel.cz na něj nezapomněl. A nezapomněl ani na to, že chce jít s dobou – která říká, že čas Vánoční je časem shonu (lépe řečeno honu) na dárky.  Jenže! Equichannel.cz není Ježíšek a kdo chce dárek, musí si ho zasloužit. 

Jaký dárek?

Trochu netradiční, o to však hodnotnější. Máme pro pět svých aktivních čtenářů připravenu zajímavou knihu známé slovenské historičky a nadšené koňařky, PhDr. Daniely Dvořákové, CSc. - Kôň a človek v stredoveku.

Více o této unikátní knize, ve které autorka rekonstruuje středověké aspekty vztahu lidí a koní, vám již v březnu napsal Karol Hollý. Zkuste tudy ;o)


A kdo budou ti aktivní čtenáři, kteří od nás dostanou tuto úžasnou a velice, velice čtivou záležitost?

Pro tuto soutěž jimi bude 5 nejlepších ze všech, kdo nám do konce roku napíšou a pošlou

fejeton na téma
„Koňské Vánoce, na které nikdy nezapomenu“.

Fejeton (z franc. feuilleton respektive feuille [fœj] = lístek), či též poznámka pod čarou, u nás tzv. podčárník, je specifický publicistický žánr, obvykle používaný v tisku jako protějšek k hlavním článkům. Vtipně zpracovává zdánlivě nevýznamné, ale zajímavé téma a ukazuje všední věci v novém světle, přičemž je autor hodně subjektivní a vychází z vlastních zážitků. Napsán je lehkým zábavným slohem, mnohdy satiricky komentující či ironizující trefně vybrané dobové události. Častá je nadsázka, humorné postřehy nebo hyperbola. Typický humor obsahuje i užívání prostředků komiky, jazykové hry a hry se slovy či užití knižních tvarů. Autor se většinou soustředí na jeden fakt, využívá sarkasmu, fejeton by měl být gradován do pointy a obsahovat nové, nečekané pohledy na věc a vést čtenáře k zamyšlení nad tématem.
(Zdroj: Wikipedia)


Aby se nám dobře trávil, text vašeho fejetonu nesmí být delší než 1 strana A4 běžným 10 px písmem Arial a může být doplněný jednou fotkou. Podmínkou je uvedení vašeho loginu na našem serveru. Naše „Equikomise“ vybere 5 nejhezčích příběhů, které odmění knihou a které postupně otiskneme na stránkách Equichannel.cz. Díky uvedení vašeho loginu také budeme moci zveřejněné články přiřadit k vašemu medajlonku. Váš text musí dorazit na e-mail info@equichannel.cz nejdéle do půlnoci, 31.12.2008. Výběr výherců proběhne do 10. ledna 2009.

Takže pište, tvořte, ukažte nám svůj svět a my budeme pro změnu číst vás :o)
Ring volný.

Veselé vánoce :o)

PhDr. Daniela Dvořáková, CSc.
Daniela Dvořáková je slovenská, mezinárodně uznávaná historička středověku; její monumentální kniha Rytíř a jeho král (Stibor ze Stibořic a Zikmund Lucemburský) vychází právě v maďarštině. Dokonce i její osud je mezinárodní: manžel Pavel Dvořák, vydavatel jejích knih (založil Vydavatelství Rak Budmerice, které se specializuje na historickou literaturu) je Čech a rodák z Prahy a ona sama se nenarodila v Pardubicích jen proto, že její maminka, která v těch létech s manželem - Pražákem v Pardubicích bydlela, odjela porodit do Bratislavy ke svojí mamince.

Manželé žijí na vesnici, v Budmericích pod impozantním hřebenem Malých Karpat, a tak se tedy stalo, že jednoho dne je oslovil soused: „Vemte dědičky na koníčky, mám jednoho ve stáji v Cíferi“, což je obec vzdálená asi pět kilometrů. A manželé poslechli; dětičky byly malé, z koníčků měly náramnou radost, a potom se stalo, že správce stáje nabídl i rodičům, aby si také sedli a oni uvízli příslovečným drápkem: dnes mají vlastní koně ve vlastní stájí, kterou založili s přáteli, pro radost oslíka a slepého ponyho, o něhož se oslík vzorně stará, no hlavně – v sedle uzrál v hlavě Daniely Dvořákové velký plán: zpracovat úlohu koně a jeho osudy ve středověku, v historickém období, kdy by se život bez koně zastavil, kdy králové a diplomati překonávali v sedle vzdálenosti, na niž si dnes politici berou letadla, kdy vojáci brali koně do boje, sedláci na pole, kupci do dopravy, horníci do dolů a všichni všude tam, kde mohli využít jejich sílu a nekonečnou poddajnost. Nedávno vydaná slovenská kniha Kůň a člověk ve středověku (Ke spolužití člověka a koně v Uherském království) je opět monumentální a nádherná, neboť Vydavatelství Rak se snaží vydávat krásné  knihy, o čemž svědčí fakt, že v roku 2002 získalo Cenu UNESCO v soutěži Nejkrásnější knihy světa.
A snad ještě na závěr: i vydavatelství má svého koně, kterého využívá při výrobě dokumentárních filmů, naposledy cyklu Hledání ztracených světů...
 

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…