Staňte se redaktory EQUICHANNELu, napište svůj článek!
Nebývá zvykem, aby čtenář mohl psát na zpravodajské servery vlastní články. Každý takový web je soukromým majetkem a vydavatel si většinou pečlivě hlídá, o čem nebo o kom (a hlavně jak!) se na něm bude psát. EQUICHANNEL je ale tak trochu jiný. Vy všichni sem ode dneška své články psát můžete. Jak?
EQUICHANNEL.cz vždycky byl a bude web pro koňáky a vaše názory a přítomnost umožňují, že existuje dál. Cítíme tedy jako fér poskytnout vám na oplátku větší vyjadřovací prostor. A to právě formou vašich vlastních článků. Někteří z vás si již funkci vyzkoušeli jako naši redaktoři, ale nyní ji máte v profilu všichni. Kudy k ní?
„Kde tu možnost najdu?"
Začneme tím, že když chcete na EQUICHANNELu něco zadat, musíte se přihlásit. Registraci provedete zde, přihlášení pak vpravo nahoře na slově „Přihlášení".
(Popisuji tuto fázi pro nové čtenáře ve zkratce: ) Najedete myší nad slovo přihlásit a neklikáte, nic nemačkáte. Rozbalí se vám tabulka, kam zadáte svůj login a heslo:
Zmáčknete tlačítko „Přihlásit se". Stránka se znovu načte, jste přihlášeni.
Toto je princip celého ovládání EQUICHANNELU. Když chci jen zjistit, jaké další možnosti se mi v daném místě Equichannelu nabízí, najedu myší nad slovo a nic nemačkám = rozbalí se další nabídka. Když chci něco vybrat, normálně kliknu myší = přenesu se na vybranou stránku.
„Jak tedy vložit článek?"
Po přihlášení na EQ najeďte myší na svou přezdívku v pravém horním rohu stránky. Neklikejte, rozbalí se vám tzv. „místní nabídka", v níž kliknete na nadpis „Moje články":
Otevře se vám stránka, na které vždy najdete všechny články, které jste na EQUICHANNEL napsali. Zmáčknete tlačítko "Přidat záznam" a dostanete vkládací formulář:
Blíže ke kolonkám formuláře:
Článek chci publikovat jako novinku: bez zaškrtnutí se text uloží jako článek - bude zobrazen normálně na úvodní straně EQ pod hlavičkou "Nejnovější články", dokud nebude dalšími publikovanými články vytlačen. Pak jej bude možné nalézt v sekci "Články" pod příslušnou rubrikou.
Pokud tuto možnost zaškrtnete, text se na úvodní stránce zobrazí nahoře v žlutém rámečku pod hlavičkou "Aktuálně". Tato možnost je určena spíše pro kratší záznamy a vysoce aktuální zprávy.
Článek chci publikovat jako PR novinku: dále je možné článek vložit jako tzv. PR Novinku. Pokud chcete prezentovat např. svou firmu, napište článek, zaškrtněte tuto kolonku, a redakce EQ vás bude kontaktovat s nabídkou možností a cen. Na rozdíl od bannerů (to jsou takové ty blikající reklamy ;-) PR články zůstávají na webu trvale. Inspiraci najdete zde.
Název článku: asi netřeba vysvětlovat. Název by měl být pokud možno krátký, stručný a měl by poukázat na to, čím se v článku budete zabývat.
Klíčová slova: Klíčová slova jsou termíny, které vyjadřují hlavní tématiku vašeho článku. Mohou být jednoslovné i víceslovné. Zkuste si představit, že jste čtenář a chcete svůj článek nalézt. Jaká hesla do vyhledávače byste zadali? Nezapomeňte na synonyma a fráze.
Anotace: Anotace je stručný obsah článku o rozsahu několika vět. Má za úkol informovat o tom, čím se v článku budete zabývat.
Publikace článku: zvolte, od kdy má být váš článek zveřejněn. Kolonku „do" vyplňují pouze administrátoři. Pokud je vám jedno, kdy článek vyjde, prostě tuto část ignorujte. Redakce jej v případě výběru zařadí do fronty mezi ostatní články sama.
Pokud v této části formuláře narazíte na tento text: „Abyste mohli formátovat svůj text (odstavce, tučné písmo, proložené, tabulka), použijte, prosím, XStandard. Pokud si Váš prohlížeč automaticky nevynutí stažení tohoto pluginu sám, stáhněte si jej, prosíme, na adrese http://www.xstandard.com/download/x-lite.exe. Děkujeme." a pod ním bude pouze bílý obdélník s hlavičkou „Obsah článku" (tedy bez žádného panelu tlačítek nahoře), budete muset z internetu stáhnout soubor, který vám umožní formátovat text vašeho článku.
Pokud jste již tak učinili dříve, zobrazí se vám pod tímto upozorněním panel nabízející formátování textu (podobá se panelu z MS Word) - pak tuto část ignorujte a přeskočte.
Stažení pluginu Xstandart:
1. Klikněte na uvedený odkaz. Zobrazí se okno nabízející uložení souboru „x-lite.exe". Zvolte „uložit soubor".
2. Po stažení tento soubor spusťte. Objeví se licenční ujednání (License Agreement) - dole klikněte na „I Agree" (Souhlasím). Spustí se rychlá instalace pluginu.
3. Po ukončení instalace klikněte na tlačítko „Finish" (Dokončit).
4. Vraťte se na stránky EQ s formulářem k vložení článku. Je pravděpodobné, že pro zobrazení panelu s tlačítky bude nutné po instalaci celou stránku načíst znovu (F5 nebo tlačítko „Obnovit", „Aktualizovat stránku"). Nezapomeňte, že je možné, že obnovením stránky ztratíte již vyplněné údaje!
Tlačítka panelu pro formátování textu:
Po kliknutí na tlačítko se šipkou (vlevo na panelu pro formátování textu) se rozbalí nabídka různých možností formátu textu („Žádný, tučný, kurzíva, horní index..."). Formátování textu se dělá tak, že jej nejprve napíšete, pak označíte myší to, co má být například citací a pak kliknete na tuto roletku, v níž vyberete požadované.
Dále jsou na panelu vpravo do rozbalovací nabídky tři tlačítka - pokud na ně najedete myší, zobrazí se popisek o co jde („číslování", „odrážky", „definice"). První dvě vytvoří číslování nebo odrážku přímo v textu, při volbě třetího se objeví okno provázející tvorbu definice.
Za rozdělovací čarou je na panelu pět tlačítek pro vložení objektu do textu. Nápomocné budou opět popisky („nakreslit tabulku", „nakreslit datovou tabulku", „obrázek", „oddělovač", „odkaz").
Poslední skupina tlačítek umožňuje přepínání mezi různými možnostmi zobrazení textu - od klasické „wordovské" až po zobrazení dle hlasové čtečky. A samozřejmě typický otazník pro možnost nápovědy.
Pokud vám formátování textu přijde příliš složité a nic instalovat nechcete, netrapte se tím. Redakce si samozřejmě text naformátuje i sama.
Zdroj článku: vyplňte, pokud je článek převzat a přeložen z jiných (nejen zahraničních) zdrojů. Vypište správný a úplný název původního vydavatele. Samozřejmě musíte mít předem jeho písemný souhlas.
Sponzor článku: Týká se pouze článků redakce EQ, nevyplňujte.
URL zdroje: internetová adresa „zdroje" (u převzatých článků).
URL sponzora: internetová adresa sponzora.
Garant: Nepovinná kolonka, týkající se pouze odborných článků. Garant je člověk/instituce, který ručí za správnost informací v odborném článku. Vyplňte, pokud garant existuje, článek před vydáním četl a je ochoten se pod jeho obsah podepsat. Garant na druhou stranu zvyšuje prestiž vašeho článku.
Překladatel: uveďte, pokud je článek přeložen z cizího jazyka. Vyžaduje se celé jméno a příjmení překladatele, včetně případných titulů.
Kategorie článku: zvolte, do které kategorie/rubriky z nabídky uvedených článek patří. Pokud si nejste jisti, nejprve si prohlédněte ostatní články v dané rubrice a posuďte podl ejiž vydaného obsahu.
Seriál: Do seriálu články zařazuje pouze redakce. Chcete-li založit nový seriál, nejprve nám o tom napište.
Autor fotografií: uveďte, kdo je autorem fotografií přiložených k článku. Pokud je autorů více, vypište je za sebe, oddělte čárkou.
Vložení obrázku, souboru či videa
Po kliknutí na tlačítko „Přidat další obrázek/soubor" se otevřou kolonky pro vložení obrázku/souboru/videa z disku počítače a pro uvedení názvu a popisu vloženého. Čím více kolonek a čím poctivěji vyplníte, tím větší je šance, že si vaše soubory lidé prohlédnou.
Na samém konci formuláře naleznete dvě žlutá tlačítka. Tlačítko „Uložit jako rozpracované" uloží článek jako nedokončený, můžete se k němu kdykoliv vrátit, redakce s ním nebude nic dělat. Tlačítko „Uložit článek" vám také ještě umožní později článek upravit, ale zároveň již odešle informaci o vložení do redakce. V tomto okamžiku tedy raději už do článku nezasahujte, protože v něm můžeme již pracovat my. Další případné úpravy je třeba řešit už v součinnosti s námi přes e-mail info@equichannel.cz.
Redakce EQUICHANNELu vložený článek pročte a případně schválí. Budeme vás hned poté informovat, kdy článek vyjde, případně proč jsme jej neschválili. Pokud uvidíme dobrý základ článku, ale „nedotažený", ozveme se vám s návrhy na jeho dopracování a pomůžeme vám k jeho zdárnému vydání.
„Jaký je rozdíl mezi tím, co napíšu do diskuze a do článku?"
Jistě jste si všimli, že po několika letech bývají příspěvky v diskuzích EQUICHANNELu dosti nepřehledné. Je to tím, že jich denně umístíte stovky a stovky a pak vám i vyhledávání vrací příliš mnoho výsledků. V diskuzi jde také většinou výměnu názorů více osob, můžete reagovat třeba jen jednou větou a může se zůstat úplně „bez závěru", prostě přinese informace a náhledy na věc nejrůznějších čtenářů/pisatelů.
Oproti tomu článek je (bývá :o) serióznější formou publikace, kde se hlavně k dané věci vyjadřuje právě jen jediný autor (nebo kolektiv konkrétních autorů) a jedná se samozřejmě o písemný útvar delší. V článku (nepíšete-li zrovna třeba fejeton) byste měli popsat souhrnně své vlastní úvahy na konkrétní věc / myšlenku / událost a jde čistě o váš vlastní, subjektivní názor. Nejde tedy o diskuzi s dalšími čtenáři v reálném čase. I když jsme v současné době jediný český web o koních, který vám přináší denně hned několik článků, přeci jen jich je méně, než dokážete vy vložit příspěvků do diskuze. Důležité také je, že články tu řadíme do rubrik a podrubrik, takže se k jejich obsahu dostanete lépe, než ke stejně starému diskuznímu vláknu.
Článek tedy můžete - zjednodušeně řečeno - brát jako sepsání ucelené myšlenky k následným volným a rozvětveným diskuzím.
"Zveřejníte cokoliv??"
Cílem celé akce není zahltit náš web mnoha články různé úrovně, proto si samozřejmě vyhrazujeme právo článek nezveřejnit. Stejně tak nebudeme zveřejňovat nic, co by obsahovalo urážky a pomlouvání druhých, nebo bylo přímo v rozporu s dobrými mravy nebo zákony. Naším záměrem ale je, abyste i vy, kteří k nám chodíte, měli na oplátku cosi ze síly EQUICHANNELu.
Každý běžný pracovní den k nám přijde průměrně přes 3.000 lidí. Ti všichni se teď mohou dozvědět o vaší stáji („Navštívili jsme za vás..."), vámi pořádaných akcích (reportáže) nebo například o zajímavých lidech, které máte kolem sebe („Kdo je kdo", příp. rozhovory). Pokud máte odbornost a praxi, můžete psát články odborné a pokud máte literární střevo, tak třeba povídky či fejetony. Uvítáme i články právně vzdělaných čtenářů na nejrůznější problematiku kolem koní (smlouvy, dohody, záruky, případové studie) nebo články o plemenech koní, netradičních disciplínách či hrách s koňmi..
Sami již určitě vidíte milion možností, o kterých se dá psát.
A je jen na vás, zda tuto novou možnost využijete - my jsme zde připraveni vám s tím pomoci.
Zítra se s Katkou Lipinskou podíváme na to, jak napsat srozumitelný a dobrý článek.
Případné otázky pište, prosíme, sem do diskuze pod článek. Děkujeme.
Přejeme vám pevnou ruku a jasnou mysl při psaní.
Galerie
Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.
Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…