Retro čítárna: před rokem v březnu

31. 3. 2016 EQCH redakce Autor fotek: archiv Equichannelu

Březen – za kamna vlezem. Nejznámější pranostika, ale na nás ani vás, naše čtenáře, se uplatnit nedá, neboť koně nespí zimním spánkem a neprobouzí se až do krásného slunečného počasí. Ani sportovní sezóna a rodící či říjící klisny nečekají na rozkvetlé louky a stromy, příjemné teploty a zářící sluníčko, abychom mohli veškeré činnosti kolem našich milovaných koňských svěřenců vykonávat s úsměvem na tváři, protože „Už je jaro!“. Přesto se za studeného březnového vánku a tváře bičujícího jarního deštíku nevzdáváme, brodíme bahnem a připravujeme se jak na první letošní starty na závodech, tak na narození další generace čtyřnohých miláčků, jejichž lásce jsme zasvětili život. A protože i my v redakci se řadíme mezi jezdce/chovatele/majitele/ošetřovatele/milovníky/obdivovatele (a bůh ví co ještě) koní, věnujeme se také ryze „jarním“ tématům…

EQUICHANNEL.cz a březen 2015

V březnu už nás naštěstí při návratu z práce nedoprovází černočerná tma, ale i tak se hodí tipy, jak na noční vyjížďku (Nezapomeňte, že musíte být vidět vy i váš kůň - a to z důvodu bezpečnosti vás obou i těch, které potkáte!).

*Katka Lipinská opět zvolila velmi zajímavá témata a příklady ze života navázala na článek „Jsou koně chytří nebo hloupí?" a její zamyšlení nad problémovými koňmi a našimi očekáváními rozhodně stojí za opětovné přečtení. Navštívila divoké koně v Milovicích a neopomněla také netradiční téma o sexuální orientaci jezdců. Tedy fakt, o kterém se ví, ale nemluví. Proč je především drezura celosvětově tak populární právě pro homosexuální muže? Dozvíte se v článku nazvaném Drezura je plná královen.

Březen je první jarní měsíc, a tak jsme si představili také potenciální partnery pro některé z klisen, a to z německého hřebčína Sprehe zapůjčeného oldenburského ryzáka Lorda Weingarda, který i letos působí v ZH Tlumačov, a mladého drezurního hřebce Homburga. Eva Holubcová nám také představila další tři plnokrevné hřebce působící v teplokrevném chovu, a to Agadira a Laténa a výjimečného Masise.

*Lead Rein pohár, přesněji způsob hodnocení, práci vodiče a prezentaci ve výstavním kruhu nám přiblížily Iveta Lewingerová a Rafífa Hamoudová a nezapomněly také na výběr vhodného poníka.

Ani loni v březnu jsme se nevyhýbali tématům ne příliš příjemným, Monika Jelínková nás poinformovala o závěru sporu poté, co sedlo na míru nesedlo. Ne vždy jde vše, tak jak má, a někdy je nutné zavolat veterinárního lékaře. Řada z nich ví, že zachraňovat koně, kterému jde o život, může být velmi nevděčná úloha - zvlášť, když se to nepodaří. MVDr. Jana Mezerová se vyjádřila na téma koně a kliniky - tedy k případu, kdy jedna z čtenářek přišla po operaci o svého koně a své dojmy a stížnosti sdílela na zdejší diskuzi. MVDr. Mezerová ale poskytla také zajímavý pohled do života kliniky a informace o léčbě koliky.

Představili jsme si také Alenu Vostatkovou, která nazouvá boty koním, a na zoubek jsme se podívali také tajemným tarpanům - vyšly první dva díly jedinečného seriálu.

Letošní březnová témata

První venkovní závody jsou tu a každý jezdec by měl mít pečlivě nastudovaná pravidla, proto nám Katka Lipinská přichystala pomůcku v podobě shrnutí změn v pravidlech ČJF pro rok 2016. Součástí nových pravidel je i zakázání startu pětiletých pony na MČR a rovněž zákaz startu pony na MČR dětí. Tyto změny vzbudily mezi jezdci, majiteli a trenéry pony další velkou nevoli. Zveřejnili jsme proto také otevřený dopis Jany Rosické a manželů Matouškových České jezdecké federaci. A by toho nebylo málo, i letos se objevil problém s pony žebříčkem, a tak jsme se věnovali otázce, kdo povede drezurní pony žebříček 2015.

*Když se řekne „rytmus", každý si představí drezurního koně pravidelně klusajícího po závodním obdélníku. Jenomže tak to úplně není ... nevynechejte článek „Hodit se do pohody... rytmem". Němečtí stavitelé parkurů a rozhodčí nám též poradili, jak pomoci mladým skokovým koním s prvními starty v soutěžích a také, jak úspěšně překonávat speciální parkurové překážky. A u sportu jsme zůstali, neboť Eva Holubcová nám připomněla plnokrevníky úspěšně sportující v sezóně 2015 a Jeremy Steinberg se vyjádřil o vysoké drezuře na rovinu.

Dá se u koní předejít k tragédii - téma vždy aktuální a článek z pera Dany Kusebauchové by si rozhodně měli přečíst všichni, kdo s koňmi přicházejí do styku.

Lead Rein pohár má další ročník již na spadnutí, my jsme si představili další z finalistů. Jitka Richterová se svěřila, jak začali jezdit na bezudidlovce a Radka Kašpárková se zamyslela nad špatnou komunikací.

Detailněji jsme se seznámili s hannoverským plemenným hřebcem Quaidem FRH, který působí ve Stáji Mustang. Pokud byste si snad nevybrali vhodného hřebce pro vaši klisnu z bohaté tuzemské nabídky, pak by vám mohl pomoci článek o připouštění ze zahraničí.

Velmi zajímavé oddychové téma, tedy manžele Reaganovi v sedle, připravila Míša Burdová a rozhodně si nenechte ujít odpověď na otázku „Jak koně ke svému charakteru přišli?".

Rozloučili jsme se s významným hipologem, který se zasloužil o záchranu slezského norika, panem Janem Petrtýlem.

Z časopisu V sedle jsme přinesli článek na téma sedlo musí sedět, který nabízí pohled na německé sedlářství. To časopis Koně a hříbata se zaměřil na téma veterinární problém, který může vzniknout po kopnutí koněm, a také přiblížil typy překážek.

Děkujeme, že jste s námi a věřte, že jsme vděčni za zpětnou vazbu v podobě komentářů pod články, které nejen že dokáží povzbudit, ale také inspirovat či nasměrovat nás na další téma, které by vás zajímalo.

A kdo ještě nemá dost, v příloze pod článkem opět seznam ještě starších březnových článků!

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…