Kudy kam po EQUICHANNELU: Zdraví

27. 5. 2011 Šárka Dolanská

V dnešním díle se vrátíme k rubrikám, podíváme se, co nám nabízí kategorie věnující se nejen koním, ale i jezdcům - Zdraví.

Tato rubrika patří mezi ty méně obsáhlé, o to více je však nabita hodnotnými informacemi. Je naplněna především vzdělávacími články a studiemi, čeká tu na vás 19 stran čtení.

Pro přehlednost je rubrika rozdělena do podkategorií:

Vidíte, že v tomto rozsahu si vybere skutečně každý. Pojďme se tedy podívat, které články stojí za připomenutí. Jsou tu nejnovější výzkumy, ale i články s základními informacemi, které by každý zodpovědný majitel dle mého mínění měl znát.

EQUICHANNEL.cz

Hiporehabilitace

tento termín jistě netřeba vysvětlovat, ale kdo by přeci jen chtěl získat více informací, právě v této rubrice najde zdroje. Tato sekce nemohla začít lépe, než články Kůň ve službách lidského zdraví a Příprava koně pro hipoterapii.

Věděli jste například, jaký má kůň - terapeut pracovní plán?

Svůj prostor tu mají i jednotlivá hipoterapeutická centra a jejich akce: občanské sdružení Šemík z Římanic u Brna a projekt Kůň jako lék, Hipoterapeutické centrum Epona Brno, Občanské sdružení Svítání Jablonec nad Nisou a zastřešující organizace Česká hiporehabilitační společnost (ČHS). Tento rozvíjející se obor si zaslouží více pozornosti!

O projektu Koňské záchranky jistě každý čtenář EQUICHANNELu už také slyšel. Pokud ne nebo si chcete připomenout, jak to vlastně všechno vzniklo, doporučuji k přečtení články - Koňská záchranka je projekt, psaný životem a Technologie a technika, která „...vrací život pod tvoje sedlo". A jak to funguje v praxi, se také dozvíte u nás, například - Emergency znamená (mj.) pohotovost - a to i na Štědrý den.

Nehody a prevence

jsou bohužel naplňovány články spíše těmi „průšvihovými", ale i příhody s dobrým koncem se tu najdou - Koně ze studny hasiči nakonec vytáhli.

S aktuálním bouřkovým obdobím bych ráda také upozornila na sérii tří článků Anny Lálové (také v souvislosti s končícím tématem měsíce Přiježďování v terénu):

Jak se chovat v bouřce?

Zdraví a psychologie jezdce

tuto zatím nepříliš rozvinutou rubriku zaplnila především Katka Lipinská, a to nejen populárními články pro maminky Ježdění v těhotenství a Ježdění po porodu. Co dělat, když bolí celý člověk nebo jak cvičit sebe bez koně, se tu také dozvíte, a samozřejmě nejen to:-)

Zdraví a veterinární péče

obsahuje články především odborné, autory jsou především MVDr. Dominika Švehlová, která pro tuto rubriku překládá i články z amerického časopisu The Horse na skutečně rozmanitá témata.

Michaela Burdová zde uvádí například informace potřebné pro nejen vytrvalostní koně, pojednávající o hydrataci, peristaltice a energetické rovnováze.

Alena Vostatková je autorkou píšící o problematice kopyt - jeden článek z mnoha - Zdravý střel - zdravé kopyto. Petra Šantrůčková poskytuje první pomoc při akutním schvácení kopyt.

Tomáš Sychra kromě celého seriálu s veterinární tematikou (o tom jindy) sděluje své poznatky mimo jiné i s měsíční slepotou, otoky končetin koní či radí majitelům a chovatelům, jak chránit mušáky.

Bouřlivou diskuzi vyvolávají také články o krmení koní, stejně tak odčervování koní, těmto tématům se EQUICHANNEL.cz intenzivně věnoval v nedávné době, ale na tato témata najdete i články starší, a to právě v této rubrice.

Dnes místo statistiky nabídneme tipy ke čtení:

Upozornit samozřejmě nemůžeme na všechno, proto neváhejte a zalistujte sami!

Podobné články

Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.

/data/imgs/00313045l.jpg

Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…