Kudy kam po EQUICHANNELU: Španělské ježdění
Na první prázdninovou neděli se určitě nenajde vhodnější seriál než Španělské ježdění. Vy, kteří se na dovolenou teprve chystáte, zde načerpejte inspiraci (a vědomosti) a ostatní alespoň mohou nasát tu správnou letní atmosféru...
Čtrnáctidílný seriál pro vás připravila Lenka Dostálová, která ve Španělsku žije. Předsevzala si za cíl čtenářům přiblížit skutečnou podobu španělského ježdění, objasnit některé matoucí či nepřesné informace a informovat o tradicích jezdectví ve Španělsku. Jak se jí to podařilo, můžete posoudit sami - Španělské ježdění.
V prvním díle (Španělsko a jeho koňské tradice) začíná čtenáře seznamovat s obecnou situací ohledně koní ve Španělsku. Když se řekne Španělsko, koňákovi se vybaví andaluzan, případně PRE. Jak to s tímto plemenem ve skutečnosti je a jaká další plemena jsou ve Španělsku využívána, se dozvíte hned v úvodu.
Španělská koňská kultura je velice bohatá, není tedy divu, že fascinuje lidi po celém světě - nádherní španělští koně, elegantní vysoká škola, odvaha koně a zručnost jezdce při práci s divokým dobytkem nebo mumraje koní při různých slavnostech. Dubnovou „Feria de Sevilla" ani květnovou pouť „Romería al Rocío" už nestihnete, ale nezoufejte, jezdecká představení a ukázky jednotlivých disciplín se pořádají při nejrůznějších příležitostech. Přehled těchto tradic najdete v dílu druhém - Fiesty, korridy, lov a spol.
Zvládli byste se svým koněm zajet soutěžní úlohu č. 2 Doma Vaquera?
Následující díly už pojednávají o jednotlivých disciplínách. Co taková "kravská drezura"? Ano, řeč je o disciplíně zvané Doma Vaquera, dočtete se tu, z čeho tento způsob ježdění vychází, jaké jsou kladeny požadavky na koně a v dalším díle vám autorka představuje náležitosti k soutěžím v Doma Vaquera - jak má vypadat kůň, uždění, sedlo, ale i oblečení jezdce, také průběh soutěží.
Alta Escuela Espaňola je další tradiční španělská jezdecká disciplína, které se věnují další díly seriálu. Nejprve si přečtete obecně o tomto druhu drezury (jak se liší od Doma Vaquera), kteří koně jsou využíváni a o jejich výcviku. Poté se tematika přesunuje k soutěžní podobě vysoké španělské školy (opět tu najdete příklad úlohy - nejlehčí pro 4leté koně a tu nejtěžší). A na závěr povídání o tomto stylu ještě trocha historie i současnosti Alta Escuela.
K přečtení také určitě doporučuji andaluské pojetí závodů spřežení - jen malá ukázka (hovořící za vše): "Když jsme něco po půl desáté dorazili na místo, zjistili jsme, že jsme dorazili teprve jako 4. z 19 účastníků, a já se už posté proklínala, PROČ si dělám nervy za někoho jiného a PROČ PROBOHA si vůbec dělám nervy v této zemi... My „seveřani" se prostě zbytečně moc nervujeme."
Los torros, la corrida de los torros, la lidia, la corrida de los rejones... - samá cizí slova, ale nebojte, čtení je to skutečně zajímavé. Řeč je o pojmu Rejoneo, což jsou býčí zápasy. Problematika je to složitá, ale dva články s tímto tématem vám vše čtivou formou vysvětlí.
Následující díly se opět vrací k drezuře, konkrétně k té moderní sportovní - najdete zde odpovědi na otázky typu jak se jezdí drezura ve Španělsku, jaká plemena koní jsou využívána a také názor na debaty o účasti španělských koní v drezuře. Přehled úspěchů iberských koní v drezuře, jména slavných jezdců a další zajímavosti se dočtete v předposledním článku.
Závěrem si ještě můžete přečíst mimo jiné zajímavou informaci o dostizích ve Španělsku či o koni jménem "Karlův most":-)
Seriál je doplněn spoustou krásných fotografií, videí, užitečných i zajímavých odkazů. Pod články se také diskutovalo - přidejte se i vy!
Galerie
Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.
Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…