Kudy kam po EQUICHANNELU
S posledním prázdninovým víkendem přichází také poslední equichannelácký Kudykam. Téměř čtyři měsíce jsme společně brouzdali po stránkách vašeho oblíbeného internetového portálu a objevovali, kde je co zajímavého. Prošli jsme tak všechny rubriky i seriály. Pro poslední díl jsem nachystala přehled seriálů, které stále běží, nebo byly nedávno ukončeny.
Řeč bude o:
- Sustainable dressage
- Tváře české drezury
- Tváře současné drezury
- TheHorse - Novinky
- Zeleň pro koně a jejich lidi
- Šaty dělaj člověka, zapletení koně
- Ježdění jako umění
- Převýchova ex-dostihového koně
Název Sustainable dressage má série článků (23 dílů) autorky Theresy Sandin, které zveřejňuje na svých stránkách Sustainabledressage.com. Theresa Sandin je švédská aktivní drezurní jezdkyně a trenérka, která si jako jedna z prvních dovolila kritizovat výcvikovou metodu koní zvanou rollkur. Právě velkým tématem rollkur začala i překladatelka textů Dominika Švehlová, na EQUICHANNELu tak máte jedinečnou možnost si tento rozsáhlýseriál o rollkuru přečíst i v češtině, jedná se celkem o 12 článků. Další ucelený soubor textů tvoří popisy vzhledu a funkce různých částí výstroje koně a jezdce, Theresa Sandin začíná užděním - různé typy nánosníků, druhy stihlových udidel, drezurní uzda, otěže a zlepšováky k uždění, pokračuje přes sedla až k pomocným otěžím. Poslední dva díly se věnují dalšímu vybavení - pro koně i pro jezdce. Články Theresy Sandin jsou psány čtivě, přehledově, poučně, využito je dostatečné množství obrázků i animací. Snaží se čtenáře vtáhnout do problematiky, kriticky upozorňuje na skutečný stav věcí tak, aby si každý mohl vytvořit názor sám.
Tváře české drezury, Tváře současné drezury: velice oblíbené seriály Katky Lipinské. Tváře české drezury představují české drezurní osobnosti, jezdce i trenéry. Nejde však jen o představení, jak se Katka sama vyjádřila k tomu seriálu: "Byla bych moc ráda, kdyby se mi podařilo dosáhnout toho, aby díly seriálu čtenáře něčím obohatily nebo přinesly nový zajímavý pohled na některé aspekty drezury. Možná konkrétně vám pomohou vyřešit problém s vaším koněm, podívat se na vaše ježdění z jiné perspektivy a posunou vás dál." Jak se tento záměr vydařil, můžete koneckonců posoudit sami:-) Tváře současné drezury přibližují jména světových drezurních kapacit. Nejprve je vždy medailonek jezdce či trenéra, potom příspěvek z úst osobnosti. Vše bylo převzato z australského The Horse Magazine. Můžete se zde setkat s jmény jako Isabell Werth, Edward Gal nebo třeba také Arthur Kottas - Heldenberg.
Zůstaneme ještě u drezury a klasického ježdění, jak se postupem času vyvíjelo, si můžete přečíst v seriálu Ježdění jako umění. V šestidílném seriálku opět z The Horse Magazine vám Katka Lipinská představuje mistry klasického ježdění jako je Xenofón, Antoine Pluvinel, William Cavendish, de la Guérinière, François Baucher, přes 19. století se dostává až do současnosti.
Z jiného soudku jsou články seriálu TheHorse - Novinky. Americký časopis TheHorse a jeho internetová podoba TheHorse.com se orientuje na populárně zpracované odborné články na téma zdraví koní, výživa, reprodukce, wellfare apod. a seznamuje zainteresovanou veřejnost s novinkami v oblasti vědy a výzkumu. Pro české čtenáře tuto možnost zprostředkovala Dominika Švehlová, různých koňských novinek ze světa medicíny a chovu koní je pro vás nachystáno na EQUICHANNELu 69! Tak jenom namátkou: Stres a žaludeční vředy, Artróza a rehabilitace, Laminitida dvakrát jinak, Hříbata a jejich nohy nebo Lze poznat, zda jsou koně v pohodě?
Do kategorie Ustájení a péče o koně spadají seriály dva, Zeleň pro koně a jejich lidi a Šaty dělaj člověka, zapletení koně. V Zeleni pro vás autorka Jana Syrová od března připravovala přehledy zahradnických rad a zákonitostí, poskytla čtenářům cenné zkušenosti, jak zakládat či udržovat zeleň v prostředí, kde žijí koně. Dozvíte se tu vše o půdě, trávnících, pastvinách a loukách, listnatých stromech, keřích, jehličnanech, živých plotech a mnoho dalšího. Články o zapletení koně zase naopak radí, jak hezky upravit koně. Jsou tu tedy různé úpravy hřívy koně (rozetky, bobánky, copy i netradiční úpravy hřívy), ale i ocasu a typy k celkové úpravě koně například na výstavy a na závěr vtipná tečka:-)
Na úplný závěr jsem nechala seriál Převýchova ex-dostihového koně, kde zatím není moc co představovat, protože se zatím jen ukázal hlavní představitel Rupert a druhý díl se věnoval výživě koně, který opouští dostihový výcvik a stává se militaristou. Jak se to Rupertovi všechno vydaří, budeme společně sledovat již v dalších týdnech.
Doufám, že novým návštěvníkům EQUICHANNELu Kudy kam pomohl alespoň trochu zorientovat se v záplavě unikátních článků a seriálů a ostatním připomněl to, co už kdysi možná četli, ale zcela jistě stojí za přečtení znovu.
Galerie
Časopis Jezdectví dnes vydal tiskové prohlášení o změně na postu šéfredaktora, které níže otiskujeme v plném znění.
Milí přátelé, zpráva měsíce května pro všechny naše fanoušky je tu! Portál EQUICHANNEL a časopis Jezdectví se spojují pod křídly nové mediální…