Workingová závodní sezóna pokračovala v Mělníku

13. 7. 2022 Gabriela Rotová Autor fotek: Michaela Vaňková, Markéta Škutová, Lubor Švarcr
Alexandra Škutová s koněm De Goede Rees Mona Lisa
Alexandra Škutová s koněm De Goede Rees Mona Lisa

V areálu JK Mělník se pod záštitou TJ JS Hořín konaly ve dnech 2. až 3. července další ze závodů disciplíny Working Equitation. Závody a také plně obsazený seminář připravený pro zájemce o WE opět prokázaly, že tato relativně nová sportovní disciplína se v české kotlině plně etablovala a úroveň jezdců a koní se start od startu, událost od události, exponenciálním tempem zvyšuje.

Výkony jezdců a koní v disciplíně Working Equitation skutečně mají vzrůstající tendenci, a i edukovaný divák se již opravdu má na co dívat. „Když si vzpomenu na úroveň jezdeckých dvojic na počátku WE v Čechách a porovnám ji s dnešní úrovní, je to něco úplně jiného. Koně jsou proježděnější, připravenější, jezdci pochopili, že bez drezurní přípravy to nepůjde a pomalu se můžeme rovnat se světem. Myslím, že WE začíná lákat i drezurní jezdce, které už nebaví jen práce na obdélníku, ale chtějí si vyzkoušet své koně i z trochu jiného úhlu. Ale není to jen o přeběhlících z drezury nebo parkuru, také se již vychovávají mladí koně a jezdci přímo pro WE,“ říká Babeta Kvapilová, pořadatelka závodů a rozhodčí a pokračuje: „Working Equitation je výjimečné nejen svojí diváckou atraktivitou, ale i velkou diverzitou jeho úrovní. Nejnižší soutěže jezdí dvojice, které se věnují převážně vyjížďkám do lesa a chtějí si prověřit svoji spolupráci i v jiném prostředí, hezky se upravit. Naopak v nejvyšších soutěžích musí jezdecké dvojice umět skákat přeskokové řady, točit opravdu malinké kruhy okolo překážek, a to všechno jednoruč. Skvělá je i atmosféra závodů. Večer se všichni jezdci potkají a povídají si o svých koních, řeší každodenní problémy a je jim spolu prostě dobře. I mně jako rozhodčí zvedne náladu, když si jezdci před startem vzájemně přejí štěstí a drží si palce.“

DSC-0123.jpg

Babeto, daří se spolku WEČR rozšiřovat členskou základnu a podněcovat zájem o disciplínu?

Členská základna WEČR každým rokem roste. Protože jsou v ČR dva spolky, bohužel se členové rozdělují a ani pořádání závodů není úplně jednoduché, protože soutěže WE jsou časově náročné a nevejde se do jednoho dne tolik startů jako třeba v parkuru. Proto uvítáme každý areál, který chce pomoci s pořádáním závodů. Rádi bychom zaučili nové pořadatele!“

Working Equitation Mělník WEČR

Prodloužený workingový víkend v Mělníku začal v pátek seminářem. Někteří z jezdců využili seminář k seznámení se s maketou velkého černého býka, jiní už jen pilovali detaily. Vzhledem k bouřkám se pořadatelé, kterými byli Babeta Kvapilová a Petr Fous, potýkali s potopou na kolbišti. Ta ale naštěstí, díky utaženému povrchu, nakonec nijak neovlivnila průběh závodů a k žádným komplikacím nedošlo.

V sobotu začaly závody drezurními testy základních národních soutěži, které byly pro děti a juniory a seniory rozděleny. Velkou radostí byla především vysoká účast a výkony dětí. Nakonec zvítězila nejmladší dětská účastnice, desetiletá Klára Táborská, která sedlala velše Alpinhorse Frederic. Druhá skončila Carolina Badová s Kimi a třetí Daniel Jiříček s Lerry. Mezi juniory a seniory podala nejlepší výkon Alžběta Baslová s lusitánem Mexico VS. Druhá skončila Klára Tajčmanová s Commet a třetí Silvie Štichová s irským kobem Sandokan Alpaka.

Následovala národní soutěž třídy L, kategorie D+J+S, kde první místo obsadila Alexandra Typoltová s koněm Urwins Jaffa, která tuto úroveň jela poprvé a zvítězila i mezi seniory. Jako druhá se umístila Lenka Fousová s Moccachinem a bronzovou příčku obsadila Nikola Fišerová s koněm Tequila JJ Chilli.

Odpoledne bylo ve znamení dětí. Nejprve proběhla soutěž dětí od 2 do 9 let s vodiči a poté následoval doprovodný program, parkur a working hobby horserů, kterého se zúčastnili i dospělí jezdci. Nedalo se přehlédnout, že se všichni výborně bavili!

DSC-0578.jpg

Poslední soutěží sobotního dne byl drezurní test národní soutěže stupně S, kategorie D+J+S. Protože několik koní na této úrovni je aktuálně zraněných, startovali ve třídě S pouze tři soutěžící. První místo získala v drezurním testu Alexandra Škutová a koněm De Goede Reeś Mona Lisa (59,83 %), a to přestože je ve workingu nováčkem. Jako druhá se umístila Tereza Slabá s valachem PRE Cariňoso Rosa, která za svoji jízdu získala 58,10 % a třetí skončil Michal Vrba s Bandolerem CLXIII, který získal 51,01 procenta.

Nedělní dopoledne začínalo otevřenými soutěžemi, kde nebylo nutné členství ve WEČR, a proto zde bylo možné vidět spoustu nových tváří. V soutěži ČBS ze země si vyběhala první místo Liliana Hlinovská s koněm Candela, kterou neodradila ani sádra na ruce a svého koníka provedla výborně trailem. V OS Z opět bodovala Alžběta Baslová s koněm Mexico VS. Pro tuto dvojici to v Mělníku byly úplně první WE závody, přesto si odvezli hned dvě žluté mašle. V kategorii dětí a juniorů bodovala Eliška Melničáková s koněm Jumper a bezudidlovou soutěž vyhrála Petra Švarcrová s irským kobem Dyxi As An Sruth, která je již ostřílenou závodnicí jak s udidlem, tak bez něj.

Nedělní odpoledne zakončil test ovladatelnosti a test rychlosti národní soutěže stupně S, kategorie D+J+S. V testu ovladatelnosti si prvenství udržela Alexandra Škutová a koněm De Goede Reeś Mona Lisa. Druhá v testu ovladatelnosti skončila Tereza Slabá a třetí pak Michal Vrba. Test rychlosti ale byl opravdu napínavý. První prolétl trailem v rekordním čase Michal Vrba s Bandolerem, bohužel ale hodně chyboval na překážkách. Jako druhá přišla na start Tereza Slabá, která se pro tuto příležitost vybavila růžovou dostihovou závodní čepičkou. Ta ji opravdu inspirovala a testem proběhla ve velmi rychlém čase. Naneštěstí na jedné z překážek chybovala a tím pádem se posunula až na třetí příčku. Alexandra Škutová se pokusila předjet Michala Vrbu. To se jí ale o 37 setin vteřiny nepovedlo. I tak ale obsadila celkově první místo a odvezla si spoustu cen od štědrých sponzorů, ke kterým patřili Krmiva Libušín, Rakona, Zlatnictví Luna, Zahradnictví Franc, Horse style, Železářství Pospíšil, Despidesign, Equesfyziofitness, chiropraktik Stuart Brock, VKubik, Stafa, Stavebniny DEK a Výšivky – Hermanová.

DSC-9429.jpg

Další závody budou ve Rtyni nad Bílinou, což jsou závody spíše nižších kategorií, ale pořadatelé jsou skvělí lidé, kteří se věnují převážně dětem a akce tedy určitě bude stát za to. A první víkend v září nás čeká MČR v Kralovicích, na které se moc těším. Vždy je to velmi povedená akce!“ dodala organizátorka této akce, rozhodčí a členka WEČR Babeta Kvapilová. Vezměte ji tedy za slovo a vyrazte v létě i za Workingem!

Podobné články

Podzimní víkendy ke konci září jsou tradičně obdobím, kdy spolek Czech Society for Working Equitation pořádá mezinárodní závody Working Equitation:…

Deník

První zářijový víkend patřil v areálu Královický Dvůr tradičně už 5. ročníku Mistrovství České republiky v disciplíně working equitation, na kterém…