Jaké bylo mistrovství České republiky ve Working Equitation

14. 9. 2019 Klára Ničová Autor fotek: Kristýna Malenínská, Adéla Podzemská, Kateřina Hejretová

Královický dvůr od 6. do 8. září 2019 hostil v pořadí již druhé Mistrovství Working Equitation v České republice, které bylo uspořádáno spolkem WEČR. Třídenního klání se zúčastnilo 65 jezdců, kteří se svými koňmi prošli drezurními úlohami, testem ovladatelnosti a divácky oblíbeným testem rychlosti. Závodní atmosféru si mohli užít jak děti s vodiči, tak ostřílení jezdci či příznivci bezudidlového ježdění.

V pátek nás Královice přivítaly slunným počasím, které vydrželo po celou dobu drezurních testů. Po slavnostním nástupu se na drezurním obdélníku postupně předvedli jezdci národní soutěže na úrovni Z (senioři), Z (děti a junioři), L, S a P. Jezdci museli se svými koňmi projet předepsané úlohy s danými cviky v přesném pořadí. Během testů jsme zhlédli velmi hezké výkony jezdeckých dvojic.

V sobotu jsme se probudili do upršeného rána. Na programu byly testy ovladatelnosti, které vycházejí z tradic pracovního jezdectví. Jezdec se svým koněm překonává stanovené překážky, jako jsou branka, jednoduchý či paralelní slalom s tyčemi, můstek nebo také vyjmutí garrochy z barelu a nabrání kroužku. V rámci testu se hodnotí pravidelnost a plynulost pohybu, jak na překážkách, tak mezi nimi.

Zároveň rozhodčí hodnotí jistotu a ochotu koně spolupracovat se svým jezdcem. Některé koně překvapil na trase býk Alois, který je věrnou maketou býka v životní velikosti. I když několik dvojic nedojelo do cíle či byly vyloučeny, měly možnost si v rámci tréninku celou trasu dokončit.

Nedělní dopoledne bylo věnované testu ovladatelnosti třídy Z pro bezudidlové jezdce, jejichž vítězkou se stala Petra Čejková s koněm Marcus. Na druhém místě se umístila Linda Prause s koněm Playboy Nu King a na třetím místě skončila Radka Polcerová s Deltou.

Po přestavbě trailu proběhla soutěž pro nejmenší – tzv. Mladý worker. Během testu ovladatelnosti mohl děti doprovázet vodič koně a případně i další pomocník.

Poté se již diváci mohli těšit na test rychlosti, který je vždy nejatraktivnější, jelikož s sebou přináší spoustu adrenalinu nejen do žil jezdců a koní. Byla to opravdu napínavá podívaná do poslední chvíle.

 

Mistrovství Working Equitation v kategorii děti zvítězila Kristýna Maternová s koněm GinTonic, na druhém místě se umístila Amálie Pavlíková s Lady Zarety a skvělé třetí místo získala dvojice Magdalena Janoušková a Delineante Electra. Děti se letos musely poprat už se třídou L.

Vítězkou MČR v kategorii junioři (třída S) se stala Barbora Pleskačová a Sacramoso Margeta XIII-20. Druhé místo si odvezla Jindra Kučerová s Lidkou 2 a na třetím místě se umístila Alice Weinfurtová s koněm Gabriel.

Letošní mistryní Working Equitation České republiky v kategorii senioři se stala nejmenší, ale nejšikovnější dvojice Tereza Slabá a Dollom Valmont. Na druhém místě se umístila Jitka Šimoušková s Neapolitano Tüscök a třetí místo si domů odvezla Šárka Kopecká s koněm GinTonic.

V rámci týmové soutěže MČR se na prvním místě umístil tým Ladies and Gentleman v sestavě Tereza Slabá, Jindra Kučerová, Kristýna Malenínská a Klára Dostálová.

 

Spolek WEČR, pod jehož taktovkou bylo Mistrovství Working Equitation České republiky pořádáno, se na akci velmi dobře připravil a celková organizace probíhala hladce. Díky tomu odjížděli domů s úsměvem nejen jezdci, ale i diváci. Těšte se na další ročník!

Podobné články

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…

Disciplína working equitation se u nás poměrně rychle rozvíjí a získává stále více aktivních příznivců. Atraktivní disciplínu nám přiblíží další díl…