Zaprášená pravidla: Skoková a drezurní pravidla s úpravami pro rok 2014

23. 4. 2014 Martin Blazek Autor fotek: archiv redakce

Dnes se kromě novinek a změn pro rok 2014 ve skokových a drezurních pravidlech podíváme také na nejčastější dotazy, které k nim máte. Je to především povolená výstroj v drezuře a rozhodovací tabulky ve skákání. Pokud máte dotaz, na který jste nenašli odpověď, směřujte jej prosím do diskuze pod článek.

O změnách ve Všeobecných pravidlech jsme psali v článku Zaprášená pravidla: Všeobecná pravidla s úpravami pro rok 2014

Skoková pravidla pro rok 2014

Skoková pravidla nedostála v roce 2014 oproti roku 2013 příliš změn. Jednou z nich je, že od letošního roku již nesmí v případě protestu sbor rozhodčích (SR) přihlédnout k soukromé videonahrávce. Za platnou videonahrávku bude považován pouze záznam organizací najatou Organizačním výborem nebo záznam vysílací stanice. Ani v takovém případě nesmí videozáznam sloužit k určení času sportovce. Další změny jsou např. v náhradách funkcionářům, což není z pohledu Sportovce až tak zajímavé čtení.

ČJFJe dobré znát také národní úpravy: "Sportovec, který bez souhlasu sboru rozhodčích, před startem nebo v průběhu svého parkuru projede prostorem mezi pomyslným ohrazením a touto zábranou, bude vyloučen podle Článku 241. Jestliže kůň v době konání soutěže (nebo celých závodů) vstoupí bez svolení SR do kolbiště, může být dle rozhodnutí SR ze závodů diskvalifikován."

Přibyla nově povinnost zařazení vodního příkopu alespoň do jedné z kvalifikačních soutěží pro všechna MČR.

Určitě je užitečné vědět, že v čl. 221 odst. 2 se píše: "Jestliže se kůň zastaví před překážkou, a bez couvnutí a poboření okamžitě následuje skok z místa, není soutěžící penalizován." Nejedná se tedy o neposlušnost koně.

Již od loňského roku platí následující NÚ: "Po pádu může jezdec vždy opustit kolbiště pěšky. Každý jezdec, který měl pád, by měl být před svým dalším startem prohlédnut přítomným lékařem nebo zdravotníkem."

srUrčitě již každý z vás někdy četl nebo slyšel, že rozhodovat se bude podle Tabulky A nebo Tabulky C. A víte, jaký je mezi takovými soutěžemi rozdíl? Speciálně s Tabulkou C je poměrně obtížné se potkat, většina parkurů se u nás jezdí právě podle Tabulky A. Takže tu všichni důvěrně známe. Shozená kláda - 4 trestné body, zastavení - 4 trestné body. Překročení stanoveného času v základním parkuru - za každé 4 vteřiny jeden trestný bod. Překročení přípustného času - vyloučení.

A jak to je s Tabulkou C? Podle této tabulky neexistují žádné trestné body a dvojice je penalizována v sekundách, které se připočítávají k času. Za pobořenou překážku vám k času budou přičteny 4, resp. 3 vteřiny - dle typu soutěže. Neposlušnost bez poboření se nijak nepenalizuje (třetí neposlušnost na národních závodech / druhá na mezinárodních vylučuje). V soutěžích dle Tabulky C neexistuje stanovený čas, pouze čas přípustný, za jehož překročení je taktéž vyloučení. Z logiky věci, tabulka C se tedy používá pro soutěže na čas, proto se i chyby přepočítávají na čas. Pro větší detaily doporučuji nakouknout přímo do pravidel.

Povinné vyloučení ze soutěže vás automaticky postihne mj. za poranění koně ostruhou (vyloučení pro hrubost), pád či nepovolené sesednutí či vstoupení do kolbiště pěšky mimo sedlo koně mimo dobu určenou pro prohlídku parkuru.

Nejzásadnějšími změnami ve skokových pravidlech jsou povinné prvky ochrany.
Odst. 1.4 v Čl. 256: "Všichni Sportovci musí mít povinně, po celou dobu jízdy na koni, upevněnou ochrannou tříbodovou přilbu, a to kdykoliv a kdekoliv se pohybují v areálu. Sportovec, kterému helma spadne, nebo se rozepne během parkuru, si ji musí znovu nasadit nebo zapnout. Sportovci není počítána žádná penalizace za úpravu nebo nasazení helmy, ale čas se nezastavuje. Sportovec, který se pokusí skočit, skočí, nebo projede cílovou čáru bez řádně zapnuté helmy, bude vyloučený. Sportovci-senioři mohou helmu sundat pouze při dekorování nebo při státní hymně; před čestným kolem si ji musí opět nasadit."

Posunul se i věk pro povinné nošení bezpečnostní vesty. NÚ: "Povinná bezpečnostní vesta (ne pouze páteřní chránič) pro všechny Sportovce do 16 let včetně, kdykoliv sedí na koni. Povinné korektní jezdecké oblečení (pracovní) včetně tříbodové přilby a bot dle PJS platí i pro všechny osoby v sedle vždy, v celém areálu závodů."

Dále v pravidlech naleznete přesné definice a pravidla jednotlivých typů soutěží, kterých pravidla znají hezkou řádku a s většinou z nich jsem se v praxi prakticky nesetkal, což je možná i trochu škoda. Pravidla znají tyto skokové soutěže:

  • Klasické soutěže a soutěže o velkou cenu (ZZ, ZM, Z, ZL, L, S, ST, T)
  • Soutěže síly a zručnosti (Soutěž/skok mohutnosti, Bariérové skákání, Soutěže Masters)
  • Honební skákání (vždy dle Tabulky C)
  • Pohár národů - soutěž družstev
  • ftSoutěž do první chyby
  • Minutové skákání
  • Štafetové skákání
  • Soutěž se stupňovanou obtížností
  • Volba překážek
  • Volba dráhy
  • Soutěž s postupným vylučováním
  • Dvoukolová soutěž
  • Dvoufázové skákání
  • Soutěž ve skupinách s finále
  • Soutěž s finále
  • Derby
  • Soutěž přes kombinace
  • Závody na zapůjčených koních
  • Soutěže hodnocené podle stylu jezdce koně, KMK, Soutěž dovednosti jezdce
  • Soutěž na limitovaný čas
  • Jezdecký poker
  • Mini-Maxi
  • Soutěž s následným rozeskakováním
  • Handicap

Schválně, kolik z těchto soutěží jste měli možnost vidět, nebo se jich zúčastnit? Zkuste písnout do komentáře.

Poslední věcí, kterou najdete ve skokových pravidlech, jsou přílohy - technické podmínky stavby parkurů a další ...

Drezurní pravidla pro rok 2014

I v drezurních pravidlech se dobře zorientujete díky barevnému odlišení. Takže co je pro letošek „červeně"? :-)

V popisu cviků mnoho změn není, upozorním zde ale na jednu změnu z loňska, na kterou se mě lidé, jezdící především Z úlohy, pravidelně ptají. Totiž, jak daleko se jezdí cvik „od stěny ke stěně". Dříve to bylo závazně 10 metrů, tedy ke středové čáře, ale loni došlo k úpravě, že "je prováděna s pěti (5) nebo deseti (10) metrovým odstupem od stopy" - jede se tedy do čtvrtiny nebo poloviny šířky jízdárny. Ve většině úloh, které tento cvik obsahují, je vzdálenost specifikována.

Dalším oblíbeným dotazem je vysedávání na správnou nohu a nutnost přesedání na diagonále. Tedy, pokud je předepsaný lehký klus pouze na diagonále, můžete vysedávat na kteroukoli nohu a nepřesedáte. Projíždíte-li v lehkém klusu některý z rohů ať již před diagonálou nebo za ní, je v něm nutné vysedávat na správnou nohu s tím, že se přesedá v X.

Pozor na použití hlasu. Již loni byl přidán odstavec, který uvádí, že „použití hlasu jakýmkoliv způsobem nebo opakované mlaskání je vážná chyba." Letos k němu bylo dodáno, že by mělo být postihnuto ve známce za chody koně (čl. 418, odst. 4).

rewAsi největší změnou, která se ovšem drtivé většiny našich jezdců nedotkne, je zavedení tzv. střední rundy na stupni T. Až dosud se závodilo buďto v tzv. „Malé rundě" v úlohách PSG (úloha Sv. Jiří) a IM1 a pak v tzv. „Velké rundě", kde jsou úlohy IM2, Grand Prix a Grand Prix Special (TT). Střední runda je přechodem mezi těmito úrovněmi a je zastoupena dvěma novými úlohami - Intermediate A a Intermediate B.

Omezení počtu startů na jednoho koně se letos trochu změnilo. Až dosud platilo, že kůň směl startovat maximálně ve dvou úlohách za den. Pro letošek došlo ke změně (ovšem pouze národní), že „toto ustanovení neplatí v národních soutěžích stupně „Z" v kategorii dětí, kde na jednom koni, v jedné soutěži, mohou startovat dvě startující děti. Kůň startující se dvěma dětmi v soutěži „Z" může na stejných závodech v jednom dni absolvovat ještě jeden start."

Co se týče ústroje a bezpečnostních pomůcek, nově je v Pravidlech doporučeno, aby bezpečnostní přilbu nosila osoba, která předvádí koně na veterinární přejímce. Zajímavá je národní úprava N19, která výslovně uvádí, že „na národních závodech může být použitá odpovídající pokrývka hlavy dle Článku 427.1 Drezúrních pravidel jakékoliv barvy, totožnost barvy saka nebo fraku s barvou pokrývky hlavy není povinná." Máte tedy povoleno třeba vyrazit v hnědé nebo jakkoli jinak barevné helmě, Pravidla vám to nezakazují. :-)

Úboru jezdce a výstroji koně se budu věnovat trochu podrobněji, protože dotazy na toto téma slýchám všude. Začněme pokrývkou hlavy. Pro neplnoleté jezdce je povinná bezpečnostní tříbodová přilba. Senioři mohou mít i buřinku nebo cylindr (vyjma soutěží pro mladé koně, kde je taktéž povinná přilba), ale přilba se doporučuje. Pro úlohy Z a L je předepsané jezdecké sako (jehož barva na národních závodech není definována), od stupně S je povolen černý nebo tmavý frak. Povinné jsou jezdecké kalhoty bílé nebo bílé s odstínem, kravata nebo „plastron" a rukavice, které mohou být buďto bílé, bílé s odstínem, nebo stejné barvy jako je sako/frak - pokud si tedy nejste jisti klidnou rukou, dejte přednost rukavicím v barvě saka, nebude to tolik vidět. :-)

Jezdecké boty mají být černé nebo stejné barvy jako sako/frak, v soutěžích stupně Z a L v národních úlohách jsou povoleny „chapsy". V těchto soutěžích také není povinné drezurní sedlo. Ostruhy (typy jsou definované v PJS) jsou povolené, od L povinné. Pokud je ale mít nechcete, je možné použít „baby" variantu, tedy pouze atrapy ostruh bez dříku.

Příjemnou novinkou je, že pokud zapomenete před úlohou koni sundat kamaše, bandáže nebo zvony, nebudete již vyloučeni, ale pouze penalizováni stejně, jako kdybyste se v úloze dopustili omylu - tj. dvěma body u každého rozhodčího. Penalizace se netýká pohybu v prostoru kolem obdélníku, pouze samotného vjezdu do obdélníku. To samé se týká nedostatků v ustrojení jezdce, tedy například, pokud jezdec jede bez rukavic. Chrániče uší z tenkého materiálu jsou stále povoleny na závodech pořádaných venku. Zdobení koní vyjma normálního zapletení je přísně zakázáno.

Došlo také ke změnám některých úloh, například národní úlohy Z a L již nejsou hodnoceny tzv. "jednou známkou" a z pony úloh P4 a P5 bylo odebráno couvání a nahrazeno nehybností. Ověřte si proto před startem, že máte správné úlohy.

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…