Z tiskové konference ČJF

17. 4. 2013 Tisková informace

V úterý 16. dubna 2013 proběhla v areálu Anežského kláštera tisková konference České jezdecké federace, na níž vystoupili vrcholní představitelé svazu v čele s prezidentem ČJF – Ing. Jaroslavem Pecháčkem, ale také zástupci vybraných disciplín a konkrétních pořadatelů nejvýznamnějších akcí. Přinášíme další informace.

Jediné domácí mezinárodní skokové závody ve Zduchovicích

Mezinárodní závody Fiat Professional CSI* Zduchovice 2013 se uskuteční ve dnech 7. - 9. června 2013. Závody jsou určené pro jezdce a koně bez omezení, které jsou přístupné i pro juniory, mladé jezdce a mladé koně, a jsou již 6. mezinárodními závody v areálu Zduchovice.

Ladislav KrulichVypsané Grand prix pro juniory (J), mladé jezdce (YR) jsou zároveň kvalifikačními závody pro mistrovství Evropy. Jde o jediné CSI závody v tomto roce na území České republiky. Závodit se bude v tzv. Small, Medium a Big Tour (120 - 140 cm), resp. v Junior & Young Rider Tour (120 - 140 cm) či Young Tour pro 6 a 7leté koně (115 - 130 cm). Loňského červnového CSI1* + J/YR/CH/P se zúčastnilo 194 dvojic z 8 zemí - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Lotyšsko a Írán.

V Jezdeckém areálu Zduchovice je dále ve dnech 6. až 8. září na programu největší jezdecky-chovatelská akce v České republice - finále Kriteria mladých koní spojené s celorepublikovou výstavou 3letých klisen. Stejně jako vloni tam proběhne současně finále skoků i drezury. Mladí 4 až 6letí koně budou soutěžit v parkurovém skákání a 5 až 6letí budou soutěžit i v drezuře. Diváci se mnou navíc těšit i Šampionát hříbat. Veškeré informace k závodům ve Zduchovicích najdete na internetové adrese: www.zavody-zduchovice.cz.

Vytrvalost se těší na mistrovství Evropy v Mostě

Do roku 2013 vstoupila česká vytrvalost jako do roku, který znamená další významný skok. Po tříletém období dvou mezinárodních závodů pořádaných v Mikulově a v Mostě se letos přidává další pořadatel - tentokrát v Praze. Absolutním vrcholem celé sezony ovšem bude mistrovství Evropy v Mostě.

V Mikulově se 15. června pojede první letošní mezinárodní závod na našem území. Na programu jsou soutěže od hobby přes národní závody až po mezinárodní CEI*** na 160 kilometrů, tedy nejvyšší soutěž. Kromě toho se letos pojede v Mikulově mistrovství ČR seniorů ve vytrvalostním ježdění. Tato soutěž bude na 120 km a vzhledem k tomu, že mezi seniory narostla velká konkurence, bude to závod jistě velice zajímavý a dají se očekávat ty nejlepší výkony. „Závody v Mikulově mají ještě jedno velké lákadlo pro soutěžící - jsou jedny z posledních mezinárodních závodů, na kterých je možné splnit kvalifikaci pro mistrovství Evropy seniorů, takže se dá očekávat zajímavá účast s velkou konkurencí," upozornil manažer komise vytrvalosti ČJF - Antonín Terber.

Antonín TerberJiž zmíněnou novinkou budou 7. září mezinárodní závody v Praze. I tato akce bude velice zajímavá, zejména tím, že je pořádána v rámci přehlídky arabských koní. Protože arabští koně jsou převažujícím plemenem využívaným ve vytrvalosti, zažije Praha v pravdě arabský víkend, během něhož se navzájem podpoří skvělé sportovní výkony a krása i ladnost arabských klisen a hřebců. V Praze se pojede opět celé spektrum soutěží - od nejnižších národních až po stomílové mezinárodní.

Jenom týden po závodech v Praze bude v Mostě vrchol české, ale zejména evropské vytrvalosti. V sobotu 14. září 2013 se po sedmi letech vrací vytrvalost ve své nejvyšší podobě. Po mistrovství Evropy juniorů v Zábřehu v roce 2006 se letos pojede na českém území mistrovství Evropy seniorů. Pořádání mezinárodních závodů v Praze uvolnilo ruce pořadateli v Mostě, a ten se letos soustředí jen na závod dlouhý 160 kilometrů, ve kterém by měly startovat nejen evropské špičky, ale i - protože toto mistrovství je pořádáno jako otevřené - dobré konkurence z mimoevropských zemí. Předpokladem je, že se zúčastní 120 až 150 jezdeckých dvojic z celé Evropy, ale i z mimoevropských zemí. Jistá je účast: Belgie, České republiky, Dánska, Francie, Holandska, Itálie, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Ruska, Slovenska, Spojených arabských emirátů, Španělska, Švédska a Velké Británie. Velmi pravděpodobně vyšlou své zástupce i následující státy: Bahrajn, Bulharsko, Estonsko, Jihoafrická republika, Litva, Maďarsko, Portugalsko, Švýcarsko či Ukrajina. Kromě toho je možné, že si během této sezony splní kvalifikaci i státy, které zatím nemají žádnou jezdeckou dvojici s kvalifikací, nebo které se nezúčastňují pravidelně, ovšem nějakým způsobem projevily zájem o trať nebo se ptali na podrobnosti závodu. Jsou jimi: Ekvádor, Finsko, Gruzie, Chorvatsko, Malajsie, Nový Zéland, Omán a Řecko.

„V současné době probíhají jednání se sponzory pro tuto velice prestižní soutěž a dá se říct, že těsně před dokončením je dohoda s generálním sponzorem, kterým by měl být Meydan Dubai Equestrian Club ze Spojených arabských emirátů," prozradil Antonín Terber. Podrobnosti najdete na www.vytrvalost.com.

Mezinárodní voltiž po jedenácti letech ve Frenštátu pod Radhoštěm

Mezinárodní závody ve voltiži, která se dá označit jako gymnastické cvičení na koni, se budou konat ve Frenštátu pod Radhoštěm 13. až 16. června po dlouhých 11 letech. Naposledy na tomto místě probíhaly v roce 2002. Soutěže budou probíhat ve všech kategoriích - tj. CVICH1*, CVICH2*, CVIJ1*, CVIJ2*, CVI1*,CVI2* a CVI3*.
Čeněk ŠrubařDoposud poslední mezinárodní závody kategorie CVI se v České republice konaly v roce 2007 na brněnském výstavišti, v roce 2008 to pak bylo ještě mistrovství světa pořádané taktéž v Brně. „Voltiž patří v České republice k nejúspěšnějším jezdeckým disciplínám, a proto jsme uspořádání těchto závodů vzali za své, abychom tuto disciplínu ještě více propagovali a přiblížili lidem. Předpokládáme účast závodníků z České republiky, z Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska a Holandska. Samozřejmě bychom rádi přivítali i zástupce z jiných států, ale zatím můžeme pouze spekulovat, zda další země svoji účast potvrdí. Uzávěrka nominativních přihlášek je až 28. dubna," konstatoval Čeněk Šrubař z pořádající TJ Slovan.

Ve sboru rozhodčích usednou Frank Spadinger z Rakouska, Elzbieta Dolinska z Polska, Benedek Tóth z Maďarska, za Českou republiku to pak budou Dalibor Blažek a Michaela Guznar Růžičková.

„Ve čtvrtek 13. června bude probíhat veterinární kontrola koní, později ještě schůze vedoucích ekip a losování startovního pořadí. V pátek od 9 hodin již přijdou na řadu povinné sestavy jednotlivců všech kategorií, povinné sestavy skupin a první kolo volných sestav dvojic. Volné sestavy jednotlivců, dvojic a skupin či technické sestavy jednotlivců jsou naplánovány na sobotu a v neděli diváci uvidí finálové části, kdy jednotlivce čekají ještě povinné i volné sestavy, skupiny pak již jen volné sestavy," upřesnil Čeněk Šrubař. Podrobnosti najdete na www.cvi.tjslovan.cz.

Panská lícha hostí mezinárodní všestrannost i Světový pohár v drezuře

V roce 2013 přivítá Jezdecký areál Panská lícha v Brně nejen jubilejní, již 15. ročník Světového poháru v drezuře CDI-W/CDI3*-J-P, ale také poprvé ve své historii bude organizovat mezinárodní závody ve všestrannosti na úrovni CCI*/CCIP.

A právě mezinárodní závody v jezdecké všestrannosti na Panské líše budou ve dnech 7. - 9. června jedinou mezinárodní akcí organizovanou na domácí půdě v této velice atraktivní olympijské disciplině v roce 2013. „Bude to pro nás čest a zároveň velké vypětí. Pořádat takto velké závody poprvé vyžaduje vždy pevné nervy a sbírání zkušeností," podotkla hlavní organizátorka všech akcí na Panské líše Lenka Sekaninová. Závody budou kvalifikační pro juniory a pony jezdce na mistrovství Evropy. Evropský šampionát pro pony se uskuteční 23. - 28. července v Itálii a junioři budou mít své mistrovství Evropy ve Francii ve dnech 12. - 15. září. „Jelikož se jedná o CCI*, to znamená, že crossová dráha je tzv. dlouhá hvězda, kompletně celou crossovou trať přestavujeme a hlavně prodlužujeme. Jsme velice rádi, že nám komise všestrannosti pomohla při výběru a oslovení známého rakouského mezinárodního stavitele pana Karla Paara. Dbát budeme především na bezpečnost a příjemný profil trati. Počasí nám zatím příliš nepřeje, ale doufáme, že vše zvládneme na jedničku a závodníci se k nám budou rádi vracet," říká Lenka Sekaninová. Kromě mezinárodních závodů bude souběžně probíhat další novinka ve všestrannosti a to Visegrad Cup, do kterého jsou zařazeni pořadatelé ze Slovenska, Česka a Maďarska. Součástí bude také předkolo Zlaté podkovy. Program bude nabitý. V pátek zahájí sportovní program drezurní úlohou, v sobotu se bude pokračovat crossem a v neděli vše završí parkur.

Lenka SekaninováPouhé dva týdny po mezinárodních závodech ve všestrannosti, konkrétně ve dnech 21. - 23. června, se příznivci jezdeckých disciplín mohou těšit na jubilejní 15. ročník drezurního Světového poháru - Velké ceny Brna. Závody se pojedou nejen v kategorii CDI-W, ale také jako CDI3*-J-P. „Kromě nejvyšší úrovně Grand Prix se senioři představí také v tzv. malé rundě, junioři a pony jezdci ve svých mistrovských kategoriích. Nedělní finále bude v soutěžích Grand Prix Special, pojedou se volné sestavy juniorů, dále volná sestava Intermediate I (malá runda) a volná sestava Grand Prix. Oproti loňskému roku budou ve finále bojovat o vítězství pony jezdci, stejně jako jejich starší kolegové, ve volných sestavách," doplnila Sekaninová. Brněnský Světový pohár bude jedním ze 14 kvalifikačních kol ročníku 2013 - 2014, přičemž finále se uskuteční v dubnu 2014 ve francouzském Lyonu. „Opět se budou sbírat cenné body do žebříčku Světového poháru ve volné sestavě Grand Prix a také kvalifikační body pro mistrovství Evropy seniorů, které se uskuteční v Dánském Herningu ve dnech 19. - 25. 8. 2013. Kvalifikační body budou závodníci sbírat v úloze Grand Prix u pětihvězdičkových rozhodčích, jimiž budou polský Wojtek Markowski a německý Gotthilf Riexinger. Ve stejné úloze a u stejných rozhodčích mohou získat jezdci kvalifikaci také pro Světové hry, které se v roce 2014 uskuteční ve francouzské Normandii. Pevně doufáme, že se nejvyšší úrovně Grand Prix zúčastní v současné době nejlepší Polka, účastnice olympijských her 2012 - Katarzyna Milczarek, která v Brně zvítězila v roce 2012 a francouzský jezdec Sebastien Duperdu. Dále se samozřejmě těšíme v Grand Prix na domácí jezdkyni Emu Jančářovou a snad se k Emě přidá nějaký další český jezdec. Početná konkurence domácích jezdců bude určitě v tzv. „malé rundě", kde by se měli představit ostatní naši nejlepší jezdci," uzavřela Lenka Sekaninová. Detailní informace najdete na adrese www.panskalicha.cz.

České drezurní vrcholy v Brně na Panské líše

V roce 2013 se uskuteční 2. ročník středoevropského drezurního seriálu Donau Bohemia Trophy. Kvalifikační kola se konají ve třech zemích, jimiž jsou Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Finále se koná koncem srpna v České republice, konkrétně v Brně na Panské líše.

Nováčkem je rakouský pořadatel. Pořadatele z Kottingbrunu nahradil klub ve Wiener Neudorfu. „Jedná se vždy o třídenní závody, přičemž kvalifikační jsou jen soutěže sobotní a nedělní. Ve finále se sčítají soutěže všech tří dnů. Jelikož se jedná o čtyři národnosti, které mohou startovat v tomto seriálu závodů, nemusí být závod registrován u Světové jezdecké federace (FEI). Tím pádem mohou ve všech kategoriích (včetně těch nejnižších) startovat senioři a pravidla účasti se neřídí FEI. Koně nemusí mít mezinárodní pas a ani jezdci ani koně nemusí být registrováni u FEI. Kvalifikovat se mohou soutěžící, kteří překročí třikrát hranici 60 %. To znamená, že se musí zúčastnit minimálně dvou kvalifikačních závodů a třech kvalifikačních soutěží," přibližuje organizační kritéria Mgr. Lenka Sekaninová z Jezdeckého klubu Panská lícha.

Sbor rozhodčích se musí při všech kvalifikačních kolech i ve finále skládat minimálně z jednoho zástupce České republiky, z Rakouska, z Maďarska a ze Slovenska. „Velkou výhodou je, že se většinou jedná o mezinárodní zkušené rozhodčí. Za Českou republiku bude většinu závodů rozhodovat aspirantka na kandidáta mezinárodního rozhodčího Simona Fialová. Snad bude Simona jako kandidátka na mezinárodního rozhodčího rozhodovat již v roce 2014 na mezinárodních závodech v Brně," doufá Lenka Sekaninová.

První kvalifikační kolo proběhne 10. - 12. května ve slovenském Pezinku. Dále je na řadě ve dnech 12. - 14. července rakouský Wiener Neudorf, v termínu 2. - 4. srpna se seriál přesune do maďarského Balatonvilágosu a finále je naplánováno na 23. - 25. srpna již ve zmiňovaném brněnském areálu Panská lícha.

V Brně na Panské líše vyvrcholí také již 8. ročník Českého drezurního poháru. Kvalifikační body bude možné získávat na osmi závodech, které se uskuteční po celé České republice. Hlavní změnou bude počet úloh, kterých se musí soutěžící zúčastnit. Oproti loňským osmi, respektive šesti to budou čtyři úlohy. Důvodem k této změně je fakt, že pořadatel ČDP chce získat pro seriál nejlepší české jezdce, kteří by z časových důvodů nemohli zvládnout více kvalifikací. Další velkou změnou pro finále je sbor rozhodčích. „Tři jeho členové budou špičkoví mezinárodní rozhodčí. Chceme tím dopřát všem finálovým jezdcům hodnocení rozhodčích rozhodujících běžně světové poháry a CDI," uvádí Mgr. Lenka Sekaninová. V neděli 5. května zahájí kvalifikační kolo pony JK Derby v Bohuňovicích, senioři zahájí o týden později - tj. 11. - 12. května v Ptýrově u Mnichova Hradiště. Finále se poprvé v historii ČDP přemístí ve dnech 27. - 29. září na Moravu. Doposud se konalo v Praze, resp. v roce 2012 v Hradištku u Sadské. Soutěžit se bude ve stejných kategoriích jako vloni, ovšem s trochu pozměněnými názvy. Belzet Cup je soutěž určená pro jezdce a koně startující v soutěžích Prix St. Georges a Intermediate I. Equiservis Cup je určen pro jezdce startující v soutěžích JU, JD a JJ. Beckmann Trophy Junior je vyhrazen pro mladší a starší juniory a koně startující v soutěžích JU a JD. Beckmann Trophy Pony je soutěž určená pro jezdce ve věku 8 - 16 let a pony všech výškových kategorií startující v soutěžích DD a DJ. Podrobnosti najdete na www.panskalicha.cz.

Zlatá podkova číslo 48 bude tradiční i nová

Zlatá podkova, seriál soutěží ve všestrannosti a závodů spřežení, měl odstartovat u slavného Taxisova příkopu na pardubickém závodišti v pátek 12. dubna. Z důvodu extrémních klimatických podmínek pro toto období však musely být soutěže přesunuty na pozdější datum, přičemž pardubičtí pořadatelé vybrali 26. - 28. dubna.

Toto rozhodnutí ovšem znamenalo pro závody jejich vyřazení z termínové listiny kvalifikačních kol. Důvodem je příliš blízký termín dalšímu seriálovému závodu, který je plánován na 4. a 5. května ve Dvorečku u Jindřichova Hradce.
Zlatá podkova se od svého narození v roce 1966 podstatně změnila. Z původních závodů určených zemědělské mládeži, členům JZD, zaměstnancům státních statků a dalších podniků agrárního resortu se postupně stala regulérní záležitost, složená ze dvou atraktivních jezdeckých disciplín. Statut 48. ročníku seriálu byl schválen Výkonným výborem České jezdecké federace. Obecně prospěšná společnost Soutěže podkovy z Humpolce pak ustanovila organizační výbor pro řízení a organizování Zlaté podkovy 2013.

Seriál opět navštíví jak Českou, tak Slovenskou republiku. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku se odehraje sedm kvalifikačních kol vyhrazených všestrannosti a čtyři kvalifikace určené soutěžím spřežení. Dvakrát se stane místem konání Zlaté podkovy brněnská Panská lícha. Na tomto místě ovšem nebude v červenci pořadatelem nikdo z jihomoravské metropole, ale mnohonásobně prověřený Jezdecký klub GLOD Čejov z Vysočiny.
Není ani třeba dodávat, že od roku 1970 má na finále seriálu patent město Humpolec a jeho areál v Dusilově. Od 23. do 25. srpna by se v něm mělo podle záměru pořadatelů představit asi 100 dvojic v soutěžích všestrannosti a 25 spřežení (jednospřeží, dvojspřeží, čtyřspřeží a dvojspřeží pony). Více o Zlaté podkově se dozvíte na adrese www.zlatapodkova.cz.

Premiérový Visegrad Cup ve všestrannosti

V roce 2013 se poprvé uskuteční mezinárodní seriál závodů ve všestrannosti - Visegrad Cup, do něhož se zapojily tři země: Slovensko, Česká republika a Maďarsko. Soutěžit se bude ve třech věkových kategoriích jezdců a dvou věkových kategoriích koní:

  • 1. Děti do 14 let „ZK",
  • 2. Junioři od 15 do 18 let a amatérští jezdci, kteří ještě nestartovali v 1* národní soutěži „ZL",
  • 3. Jezdci od 19 let „CNC*",
  • 4. Koně do 5 let „ZK",
  • 5. Koně šestiletí a starší „CNC*".

Ve třech kvalifikacích budou soutěžící získávat body dle umístění (10 bodů za 1 místo), přičemž ve finále je bodový zisk dvojnásobný. Vítězem se stane jezdec, který získá v součtu kvalifikačních kol a finále nevyšší počet bodů. Na každém ze tří kol budou rozhodovat zástupci všech tří zemí, přičemž hlavní rozhodčí bude z pořádající země. Jednotlivé závody se uskuteční v následujících termínech: 27. - 28. 4. - Pinciná/Lučenec (SVK), 7. - 9. 6. - Panská lícha/Brno (CZE), 19. - 20. 10. Bábolna (HUN) - současně i finále. Pořadatel finále bude každý rok jiný, pořadatelství by mělo rotovat.

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…