Výroční ceny FEI 2021 uděleny

22. 11. 2021 Michaela Burdová Autor fotek: FN archiv, Uef.org, Pontus Lundahl/TT

Po skončení generálního shromáždění FEI se ve středu 17. listopadu na slavnostním ceremoniálu v Antverpách předávala ocenění v kategoriích nejlepší sportovec, vycházející hvězda, nejlepší ošetřovatel, osobnost navzdory všemu a cena solidarity za rok 2021.

Slavnostního předávání se zúčastnilo přes 300 významných hostů včetně sportovních legend, národních federací, dále ocenění sportovci roku 2020 – Ingrid Klimke, Semmieke Rothenberger, Carmen Thiemann, Angelika Trabert a Ebony Horse Club. Ocenění jsou udělována každoročně od roku 2009. 

Nejlepší sportovec – Peden Bloodstock FEI Best Athlete Award

Ocenění Nejlepší sportovec získal Švéd Peder Fredricson. Letos zažil sezónu snů – olympijské zlato v týmech, stříbro v jednotlivcích, vítězství v CSI5*-GCT/GCL v Londýně a Stockholmu, bronz na ME v Riesenbeck. Připomeňme ještě stříbro v jednotlivcích z OH Rio 2016.

„Děkuji všem, kteří pro mě hlasovali. Rok 2021 byl fantastický, můj tým usilovně pracoval na detailech a nových způsobech rozvoje. Každého to baví ještě víc, když se to vyplatí!“

Říká o sobě, že se vlastně narodil na hřbetě koně, protože si nevzpomíná, kdy vlastně začal jezdit. Jisté je, že v pěti letech startoval v cross country a zabloudil v lese. Rád jezdí s koňmi v terénu, kde skáče a dělá drezurní práci, aby koně neznali jen kolbiště – v medailonku na jeho facebookovém profilu vidíme, jak koni obouvá botičky, než jede do terénu (koně však mají podkovy, když startují na travnatém povrchu). Sám sebe považuje za začátečníka v bosých kopytech a postupně se učí, které koně a kdy okovat a které ne. „Pocit při skákání na bosém koni na dobrém povrchu je absolutně fantastický!“ Peder Fredericson je stoprocentní profesionál, který na sobě neustále pracuje a dokazuje, že úspěch není náhoda. 

„Vždycky se snažím dělat věci co nejlépe, zlepšovat sebe, tým a koně, což je důležitější, než kohokoliv porazit. Tvrdě pracujeme, aby byli koně zdraví a v kondici, abychom dosáhli těchto cílů a cestou vyhrávali medaile. Jsem také vděčný majitelům koní, kteří při mně stojí a poskytují mi dobré koně. Děkuji!“

Vycházející hvězda

Německá jezdkyně všestrannosti Greta Busacker je dcerou slavné Ingrid Klimke, ale buduje si své vlastní renomé. Mladá jezdkyně letos získala titul evropské šampionky v jednotlivcích i v družstvech na ME ve švédském Segersjö, zvítězila v několika mezinárodních závodech, přidala bronzovou medaili v Mistrovství Německa ve všestrannosti mladých jezdců. Kromě toho je úspěšná i v drezuře a dokázala zvítězit i na úrovni Sv. Jiří.

Inu, jablko nepadá daleko od stromu. Ingrid Klimke získala cenu nejlepší sportovec – Peden Bloodstock FEI Best Athlete Awards v roce 2019 a 2020.

Sportovec – navzdory všemu – FEI Against All Odds

22. března 2016 otřásl okny v odbavovací hale bruselského letiště Zaventem výbuch. Teroristické útoky Islámského státu si ten den vyžádaly 35 mrtvých a 340 zraněných osob. Jednou z nich byla mladá Američanka Beatrice de Lavalette, která při tomto útoku přišla o obě nohy, utrpěla poranění páteře a těžká vnitřní zranění. Bylo jí 17 let.

„Pamatuji si všechno z toho dne, od chvíle, kdy jsem se probudila, až k okamžiku, kdy jsem omdlela. Vstala jsem, připravila jsem se na cestu na letiště, cestovala jsem tehdy na návštěvu za svými rodiči. Pamatuji si, jak jsem si na letišti zařizovala své věci, stála ve frontě, dívala se do mobilu a poslouchala jsem hudbu ve sluchátkách. Z ničeho nic byla tma a ucítila jsem, jak mě něco zvedlo do vzduchu. V okamžiku, kdy mě výbuch odmrštil, jsem si jen uvědomila, že je všude popel, tma a oheň, lidé křičeli o pomoc. Měla bych křičet taky, napadlo mě. A vzpomínám si, jak jsem se podívala dolů na své tělo a viděla jsem, že mám zlomené nohy. Byla jsem popálená. Ve skutečnosti jsem si neuvědomovala, jak vážně jsem zraněná. Trvalo mi pár měsíců, než jsem dokázala překonat smutek ze všeho, co se mi stalo, že jsem přišla o nohy, nemohla jsem chodit, z toho, že mě čekal úplně jiný život. Po třech týdnech, kdy jsem se probrala z komatu, jsem jen každý den plakala. Nakonec jsem se s tím vyrovnala a začala něco dělat." Záznamy z útoku viděla až po roce a tehdy zjistila, jak blízko stála vedle teroristy. Na otázku reportérky CNN, co by mu vzkázala, odpověděla: "Můj život nezastavíš…"

„Podržela mě rodina, přesvědčili mě, že můj život nekončí, že ho můžu mít zase ráda." Koně byli součástí jejího života od malička. A kdy nastal okamžik, kdy se chtěla vrátit do sedla? Chtěla co nejrychleji. Její milovanou klisnu DeeDee jí přivezli už do rehabilitačního střediska. „Ten den se nedá popsat slovy, ale tehdy začal můj nový život,“ říká Beatrice. A o několik dní později ji na klisnu vysadili… po pěti měsících od útoku. „Poprvé to nebylo moc pohodlné," říká v rozhovoru pro CNN. "Neměla jsem svaly, byla jsem kost a kůže, neměla jsem rovnováhu, což nebylo moc příjemné. Byl to nový začátek, protože mé tělo se změnilo. Musela jsem změnit způsob ježdění.“

Díky své odvaze a houževnatosti se v září téhož roku vrátila do školy a v dubnu 2017 už soutěžila na svých prvních závodech v paradrezuře. Po 11 měsících od prvních závodů se začala připravovat na paralympiádu v Tokiu. Paradrezuru objevila jednak díky setkání s americkou velvyslankyní v Belgii, která jí tuhle myšlenku vnukla, a také díky tomu, že zrovna v roce 2016 se konala Paralymiáda Rio. Když Beatrice viděla, co jezdci s různými handicapy na koních dokážou, řekla si, že by to měla také zvládnout. Na OH Tokio startovala v kategorii Grade II na KWPN valachovi Clark. Dostala se do finále, kde obsadila 6. místo.

Nejlepší ošetřovatel – Cavalor FEI Best Groom Award

I toto ocenění putuje do Švédska – získala ho Marie Johansson, která dlouhá léta obětavě pečuje o koně švédského drezurního jezdce Patrika Kittela. (foto Haide Westring)

Patrik Kittel se svou ženou na slavostním udílení cen do Antverp přijeli, aby oslavili toto ocenění. 

"Hodně to pro mě znamená," řekla Johansson, "je skvělé, že i my, ošetřovatelé, můžeme být součástí této slavnostní události. Děkuji všem, kteří mi poslali hlasy. Je to pro mě velká věc, jsem šťastná a hrdá!"

Ocenění je formou uznání pro velmi důležité lidi v zákulisí, kteří tráví kolem koňských sportovců nejvíc času. Názor ošetřovatele na momentální stav koně profesionální jezdci berou velice vážně. Skvělý a obětavý ošetřovatel má cenu zlata – a to v podstatě doslova. 

Cena solidarity – FEI Solidarity Award

Ocenění si vysloužila čínská organizace Equuleus Charity podporující mladé, neprivilegované studenty, aby si mohli plnit své jezdecké sny a současně úspěšně dokončit svá studia. Toto ocenění získává každý rok projekt, jedinec nebo organizace, která prokázala schopnosti, oddanost a energii v rozvoji jezdeckého sportu.

 

Zdroj: www.fei.org

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…