Sportovní pravidla pro rok 2019

12. 3. 2019 EQCH redakce Autor fotek: archiv redakce

Co nového nás čeká na kolbištích a drezurních obdélnících v roce 2019? Nová pravidla už visí (krom těch veterinárních), takže jsme pro vás připravili krátký souhrn novinek a změn pravidel všeobecných, skokových a drezurních.

Tak trochu všeobecně

Všeobecná pravidla dostala celou novou přílohu: Opatření proti fyzickému, psychickému nebo sexuálnímu zneužívání a zanedbávání. Pozor, nejedná se teď o ochranu koní, nýbrž lidí, zejména jezdců. Kromě toho, že je tohle všechno výše uvedené v pravidlech definované a zakázané, existuje i oznamovací povinnost. Tedy budete-li na závodech svědky jakékoli formy násilí vůči lidem, jste povinni to oznámit. S dotčenými se pak povede disciplinární řízení. (Podrobnosti viz Příloha I Všeobecných pravidel).

Co se ale v praxi asi odrazí více, je změna věkové kategorie v disciplínách skoky, drezura a všestrannost. Až do loňska jsme měli po starších juniorech (do 18 let) kategorii mladých jezdců (16-21 let). Od letoška ji nahradí kategorie U25 (under 25), kde budou moci závodníci startovat ve věku od 16 do 25 let.

A co se pojede na MČR? Ve skocích to bude 1. kolo ST*(135), 2. kolo ST**(140) a 3. kolo ST**(140).

Kvalifikací pro U25 pak bude absolvování 1x soutěže ST*(135) a vyšší s maximálním počtem 4 trestných bodů pro dvojici a 2x soutěže ST**(140) a vyšší s maximálním počtem 8 trestných bodů pro dvojici v každé jednotlivé kvalifikaci.

V drezuře se pojede v prvním kole úloha YU (2018), 2. kolo – Prix St. Georges (2018) 3. kolo –vY (2017).

Pro kvalifikaci dvojice (jezdec/kůň) musí ve dvou FEI úlohách YU, PSG, YJ nebo IM1 na dvou různých místech dosáhnout výsledku min. 62 %.

O zákazu volného pobíhání psů na závodech z bezpečnostních důvodů se už mluví dlouho, volně pobíhající psi způsobili nejednu potíž, ale přesto si někteří majitelé stále nedají říct. Od letoška je tento zákaz součástí Všeobecných pravidel. Nechme se překvapit, změní se něco?

Loni na Facebooku proběhla debata ohledně bezudidlového uzdění (mimo hakamore) na oficiálních závodech. Před pár lety totiž došlo k úpravě, kdy byla tato uzdění ve skocích povolena, ale záhy opět potichu zakázána. Můžeme informovat, že pro rok 2019 opět povolena nejsou.

 

Skoková pravidla

Tady máme jednu zajímavou novinku: každý jezdec po pádu z koně kdekoli v areálu závodů musí být před opětovným nasednutím na koně prohlédnut přítomným lékařem. Kdo si pamatuje minulá pravidla, ví, že to i dříve bylo doporučené. Nyní je to povinné.

I další změna se týká pádu: V případě pádu na kolbišti jezdec nesmí startovat v daném kole nebo soutěži (až dosud bylo před signálem k odstartování spadnutí dovoleno :-), diskvalifikoval až pád po odstartování).

Po projetí cíle v kolbišti spadnout můžete, aniž byste byli diskvalifikováni, pokud tedy nenásleduje ihned rozeskakování nebo druhá fáze parkuru.

Poměrně obsáhlý odstavec je věnován kamaším na zadní nohy – pokud je používáte, doporučuji si ho nastudovat (článek 257 skokových pravidel).

 

Drezurní pravidla

Pamatujete také závody, kdy bylo 35 stupňů ve stínu a jezdci museli startovat v saku/fraku, protože „je to přeci drezura“? Už loni sem tam byly k vidění závody, kde hlavní rozhodčí povolil start bez saka. Nyní jsou i pravidla k jezdcům milosrdnější. Nejen, že Sbor rozhodčích může dovolit start bez saka (to bylo i dříve), ale dokonce „v případě špatného počasí může Sbor rozhodčích povolit Sportovcům start v lehké nepromokavé bundě“ (článek 427). Uvidíme, jestli k tomu někdy opravdu dojde. :-)

Výstroje se týkají i další novinky: nově jsou povoleny chapsy až do S, ovšem pouze má-li jezdec sako. V případě fraku (není povinný) jsou předepsány vysoké jezdecké boty jako dříve.

Možná jste loni zaznamenali novinku na trhu ve výstroji jezdců – jezdecké sako, které zpředu připomíná frak. Právě pro jeho podobnost s frakem nebylo úplně jasné, zda se v něm smí startovat i v nižších soutěžích. Od letoška je to jasné – tato saka (viz obrázek vlevo) se smějí používat i v soutěžích Z a L.

Oblíbenou novinkou posledních let je také tzv. Micklem uzdečka. Měla by být navržena tak, aby přesně kopírovala tvar koňské lebky a minimalizovala tlak na citlivá místa. Dobrou zprávou je, že tato uzdečka je pro drezurní soutěže povolena.

Dále je v pravidlech rozepsáno to, co se již léta používá: podsedlové dečky by měly mít bílou barvu, ale mohou být používány i jiné jednobarevné. Povoleny jsou i kontrastní barvy a lemování. Ovšem vzorované nebo vícebarevné dečky povoleny nejsou.

A poslední novinka, týkající se výstroje: v hobby soutěžích ZH1, ZH2, ZH3 je pro děti 8 –12 let povolen martingal.

Zajímavou novinkou je změna v určování pořadí prvních tří jezdců v drezurních soutěžích při dosažení shodných procent. Už nerozhodují souhrnné známky, jako tomu bylo dříve. Tedy v případě, že soutěž rozhodují alespoň tři rozhodčí. V případě rovnosti procent na prvních třech místech rozhoduje o umístění vyšší hodnota mediánu (středové hodnoty). K výpočtu mediánu musí být hodnocení jednotlivých rozhodčí srovnáno vzestupně a poté vzít hodnotu, která se nalézá uprostřed. Tedy např. 68,5 % - 69 % - 70 % - 70,5 % - 71 % má středové skóre 70 %. U rozhodování z jednoho místa zůstává hodnocení nezměněno, rozhodují tedy souhrnné známky.

A poslední zajímavé změny se týkají konkrétních úloh: úloha Z0 (až dosud předepsaná pro velký obdélník) se může jet jak na obdélníku 20 x 40, tak 20 x 60 m. Pokud tedy plánujete jet Z0, ověřte si velikost obdélníku v propozicích, ať nejste překvapeni.

A pro případ, že vám to loni uniklo – u nás poměrně nově vypisované úlohy FEI pro pony (velmi náročná L) se mohou vypisovat pro všechny jezdce, tedy i na velkých koních.

Tak hodně úspěchů!

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…