Plnokrevníci na světových kolbištích v roce 2012 podle žebříčku WBFSH
Plnokrevník na světové scéně není extrémně vzácným úkazem, ale daleko více je jeho vliv přítomen v rodokmenech sportovních koní. Zajímavé je, že jméno českého chovu je ve světě zprostředkováno právě skrze A 1/1...
Plnokrevník kráčí do čtvrtého století své existence a za ta století se změnilo mnohé. V 21. století stojí plnokrevník, primárně a vždy šlechtěný na rovinové dostihy, tváří v tvář koním s extra specializací na chody a skokový projev. Plnokrevník dnes reálně nemá a nemůže mít ve sportu takový význam, jaký měl dříve, a nyní figuruje hlavně jako zušlechťovatel - nositel krve v původu. Proto můžeme vidět poměrně malý počet plnokrevníků na té nejvyšší úrovni ve sportu, jaké kůň může dosáhnout - s přihlédnutím k velkému množství koní specializovaných plemen teplokrevníků. Ovšem to zbývající množství v sobě nese plnokrevnou krev nebo pochází z linií založených A 1/1. Ale to je již jiné téma.
Perlička z historie ovšem ukazuje, že v něčem plnokrevník dodnes nebyl překonán. A to ve skoku do výšky, tento rekord (2.47 m) totiž od roku 1949 drží tehdy 16letý Huaso. Huaso byl vyřazený dostihový kůň v armádních službách připravovaný kapitánem A. L. Moralesem a později se dožil 29 let. A neoficiální rekord, tj. 2,515 m, patří od roku 1903 malému plnokrevnému Heatherbloom.
Sezóna 2012 z pohledu WBFSH
Mezinárodní klasifikace WBFSH je bodový systém, který zahrnuje výsledky ve třech klasických jezdeckých disciplinách od 1. října do 30. září následujícího roku. V každé disciplíně se hodnocení liší, výsledkem je seznam koní seřazených podle počtu získaných bodů (speciální bodový bonus patří samozřejmě významným sportovním událostem jako jsou třeba olympijské hry). A protože hodnocení se týká koní na mezinárodní úrovni, českých koní tam opravdu moc nenajdete, spočítáte je vlastně na pár prstech. Pomyšlení, že obyčejný plnokrevník může stát výkonnostně výše než většina koní v ČR, je jistě nepříjemné, ale tak to někdy bývá.
Parkúrové skákání
Prvním čistým plnokrevníkem je Dark Ages (Dreamtime) na 1562. místě, kterému v té době bylo 18 let, bohužel v prosinci roku 2012 uhynul na Cushingovu nemoc... Zajímavým je na 1962. pozici australský Harbarty po derby-vítězi Quest for Fame z linie Nasrullah, kterého jezdí Kristy Bruhn od roku 2003. Ten loni vyhrál NVSJC World Cup Festival a Australian National Jumping Championships.
Další jsou na 2997. místě opět protinožci: Bellara Bistro alias Sanskrit Park Vision (Flying Tycoon) a Twins Big Higgs (Covetous). Ten soutěžil na nejvyšší úrovni ve věku 19 let a usiloval o „místenku na startce" na OH Londýn s Danielle Butcher. Dále pak v seznamu jsou Diamond B Jimmychoo alias Iftheshoefits (Shangri-La), Chatterton (Jetball), Tinapai (Omnicorp), Air Hill Myka (The Son), Ambrose, Ozbred, Standing Tall a Explore.
Za polokrevné lze označit koně po plnokrevném plemeníku jako např. Herald (Heraldik), Hastings (Laudanum), Tourbillon VD Zuidhoek (Sit This One Out), Grim St Clair (Laudanum) či Navaro 25 (Narew).
Zajímavý je vyšší počet koní z A 1/1 matek, což není obvyklé, ale kupodivu to přináší výsledky na nejvyšší scéně. Top koňmi z plnokrevných matek jsou totiž koně jako Pimlico, Prior B'E, Columbus H, Castillio, Aclette Z, Daffodil, Bukowskis Cool On, Cool In...
V kolonce mateřští otci je nejčastěji k vidění fenomenální Laudanum. Laudanum byl jediný A 1/1 hřebec ve Francii, který skákal na mezinárodní úrovni. Reprezentant linie Swynford zaznamenal v chovu velký úspěch, dal mnoho skvělých skokanů a dominuje i v dalších generacích. Je také mateřským otcem skvělého Jaguar Mail.
3x je u 1.60cm koní k vidění jako otec matky Rex Magna xx, což je mateřský otec Tiznita. Nejlepším z nich je KWPN valach Titus II, kterého jezdí Edwina Tops-Alexander...
Také napajedelský odchovanec Elan xx (Wiesenklee) je mateřským otcem 1.60cm skokana Cayphas Z.
O tom, že naprostá většina skokanů v sobě má A 1/1 krev, není potřeba mluvit, navíc většinu skokových linií založili plnokrevníci.
Drezura
V drezuře se mezi 674 koňmi na mezinárodní drezurní scéně nacházejí dva A 1/1, vzhledem k extrémní orientaci současné drezury na až nepřirozené chody je to dosti obdivuhodné. První z nich na 602. místě je ruský Nagar (Gul) a žebříček uzavírající Elk (Dyna Gulliver) alias Meiner Spring, který soutěží za Japonsko s jezdcem Yasuhiro Tsuyuzaki.
Za polokrevné lze označit koně po plnokrevných plemenících či matkách: Ekwador (Heraldik) - na 31. místě, 116. Bukowski (z A 1/1 matky!), 141. Andretti H (Aarking), 439. Le Baldi (Lauries Crusador), 476. Stuntmann Af Hvarre (Stravinsky), 487. FBW Hidalgo (Heraldik), dále Dombai (Bek), Napolitain D'Excellence (Natiello), Akela (z A 1/1 matky po slavném maďarském Imperiál ze stejné linie jako je Masis), Auheim's Picardo (Prince Thatch), Tsarevitj (Prince Thatch) a Salomon (Eighty Eight Keys).
V kolonce mateřský otec můžeme nalézt význačná jména jako Prince Thatch (linie Hyperion x Nasrullah), Diego (linie Swynford, typický silný německý původ), Vargas, Apollonios, Lemon, Man in the Moon atd.
Zdá se to jenom mně, že na poměrně malý soubor Grand Prix drezurních koní je tu výrazný vliv A 1/1 v nejbližší generaci?
Všestrannost
V této plnokrevníkům zaslíbené disciplíně najdeme A 1/1 na nejvyšších příčkách, ale i mnohé téměř plnokrevné koně. Nejvýše stojí druhý Kirby Park Allofasudden (Rustic Amber), 20. je Miners Frolic, 22. Parklane Hawk (Grosvenor), 32. Mustang (He´s A Bear), 37. Clifton Promise (Engagement), 41. Delago (Encosta de Lago), 69. September Bliss (Norwich), 74. Holy Bruce (Woodman), 81. Algebra (Azzaam), 98. Clifton Lush (Half Iced), 99. Frog Rock (Hadaad), 105. Wendela Jamie (Prince Regent), ... a tak by se dalo pokračovat donekonečna. Olympijský vítěz Sam (Stan the Man x Heraldik) je na čtvrté pozici a je minimálně z 75 % plnokrevník, stejně jako třetí FRH Butts Avedon (Heraldik) a FRH Butts Abraxxas (Heraldik), ten je 24.
V této souvislosti bych ráda upozornila na koně, který se nachází na vysoké 19. příčce, je to Simon Porloe, což je vnuk plnokrevného Czubaryka. Czubaryk působil v chovu i u nás ve Svinčicích a je otcem plemeníka Cisoń xx (matka z linie Deux Pour Cent), který je otcem polských Rabacjy (917. místo) a Marengo (4859. místo) v témže žebříčku.
Simon Porloe ale pro nás není tak důležitý jako klisna Bounty Amadeus (Quoniam IV x Meander xx), což je česká odchovankyně, která v dané sezóně startovala v zahraničí na úrovni CIC2*. Je na 641. místě a je nejlepším sportovním koněm ryze českého chovu vůbec ve světovém sportu. Je smutné, že ovšem propagace tohoto úspěchu je nulová a teplokrevná linie Quoniam v ústraní. Mateřský otec Meander xx je z kombinace výtečných Waidwerk x Masis a ze skokové rodiny „M" založené Spring Morning. Jeho potomstvo zaznamenalo tyto výsledky D: S, S: ST**, C: TT.
Z linie Quoniam je i jiný český odchovanec - Dynamic, jehož matka je po Abad xx působícího v Napajedlích. Dalším koněm s českým sufixem a tuzemským plnokrevným vlivem je Berry Nice po Rafinad (z A 1/1 linie Djebel) z matky po Grewot xx, což je vnuk Masise. Jako poslední bude připomenuto jméno Oswald, což je zde narozený plnokrevník z kombinace Law Soziri x Najoom.
U všestrannosti je důležitý ještě jeden prvek - právě všestrannost je tou disciplínou, ve které vyřazení ex-dostihoví koně udělají první kariéru, je tedy prvním příjemcem aktuální plnokrevné krve. V tomto kontextu jsou zajímaví právě synové Mr. Prospector zmínění v úzkém přehledu - Hadaad či Woodman nebo Encosta de Lago s vlivem Mr. Prospectora v původu. Je to celkem překvapivé a u Mr. Prospectora to poslední, co by člověk čekal, neboť hřebec sám byl špatného exteriéru a rád ho přenášel dále.
Mnohá jména, ať už sportovců či jejich předků, vám jistě připadla podvědomá. Je to proto, že mnohé z nich jsme zmínili v seriálu o A 1/1 hřebcích v teplokrevném chovu. V tomto seriálu bychom měli pokračovat zase na podzim.
Galerie
Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.
FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…