Květen ve znamení jezdeckých seriálů a mezinárodních spřežení

30. 4. 2012 Tisková informace

V průběhu května si příznivci jezdeckého sportu skutečně přijdou na své. Mezinárodní závody se u nás sice budou konat jen jedny – a to ve spřežení, zato všechny seriálové soutěže mají na programu více kol. Nouze nebude ani o zahraniční výjezdy českých jezdců.

Krátce po úspěchu na mezinárodních závodech spřežení CAI-A v Kladrubech nad Labem, které probíhaly 19. - 22. dubna, se bratři Jiří a Radek Nesvačilovi vypravili na další prestižní mítink do maďarského Fábiánsebestyénu. Právě tito dva reprezentanti Národního hřebčína Kladruby na domácím závodišti obsadili v kategorii dvojspřeží první a druhé místo, a tak bude jistě zajímavé sledovat, zda tento skvělý výsledek ve dnech 28. dubna až 1. května zopakují. Pořadatelé připravují on-line přenosy na adrese www.fogatverseny.hu.

Spřežení poprvé mezinárodně v Polici nad Metují

ČJFNa závody spřežení pořádané 18. - 20. května se pečlivě připravují v Polici nad Metují zástupci Sportovního klubu Fagone v čele s Karlem Nývltem. Vozatajské soutěže se na tomto místě konají již třetím rokem, letos poprvé však povýšili na mezinárodní úroveň kategorie CAI-B. „V létě roku 2010 se nám podařilo na pozemcích, které jsme si pronajali od města Police nad Metují, vystavět závodiště pro závody koňských spřežení. To se odlišuje od ostatních tím, že všechny překážky jsou umístěny vedle sebe a diváci tak mohou prakticky z jediného místa sledovat veškeré dění," uvedl Karel Nývlt. „Při budování jsme úzce spolupracovali s panem Markem Zaleskim, který je mezinárodním stavitelem tratí FEI pro světové šampionáty. I proto jsou překážky trochu jiného typu, než na ostatních závodištích v České republice. Právě v těchto dnech dokončujeme sedmou maratonovou překážku. Tu bude tvořit deset čtverců ve třech řadách."

Mezinárodní závody spřežení v Polici nad Metují s sebou přináší ještě jednu velmi zajímavou novinku. Poprvé se v České republice uskuteční na této úrovni soutěž jednospřežní pony. „Oblíbenost poníků stále roste, a jelikož se tato kategorie jezdí běžně v Polsku, odkud to k nám vozatajové nemají daleko, rozhodli jsme zařazením tzv. pony singlů naše závody zatraktivnit," konstatoval Karel Nývlt. Podrobnosti o programu těchto závodů jsou uvedeny na stránkách www.skfagone.cz. Nutno dodat, že soutěže v Polici nad Metují jsou součástí seriálu Zlatá podkova, jehož vozatajská část začíná o dva týdny dříve (5. - 6. 5.) ve středočeských Semicích.

Seriál Zlatá podkova bude probíhat i ve všestrannosti. Po dubnovém úvodním kole v Pardubicích jsou naplánovány závody ve Dvorečku u Jindřichova Hradce (5. - 6. 5.) a v Borové u Českého Krumlova (19. - 20. 5.).

Český drezurní pohár zahajuje, Skokový pohár je v plném proudu

V květnu zahájí již 7. ročník seriál závodů Český drezurní pohár. Vůbec poprvé proběhne pod patronátem Tělovýchovné jednoty Equus Kinský v Hradištku u Sadské, kam je naplánováno úvodní a finálové kolo. „Rozšířili jsme počet soutěžních kategorií na tři - Belzet Cup, SAAB Cup a Wintermühle Trophy - a soutěžící se budou moci nově ucházet o prvenství i v kategoriích pro juniory a pony," uvedl člen realizačního týmu Tomáš Vášáry.

Český drezurní pohár se může pochlubit také zcela novými internetovými stránkami na adrese www.ceskydrezurnipohar.cz, kde jsou k dispozici veškeré důležité informace pro účastníky i diváky. Kromě prvního kola v Hradištku konaného 12. - 13. května, je naplánováno na 26. - 27. května hned druhé kolo, jež se uskuteční v areálu Jezdeckého klubu Borová u Českého Krumlova. Na tomto místě se sejdou také účastníci kategorie Wintermühle Trophy Pony, pro něž se první kolo uskuteční 12. května ve středočeských Opřeticích.

Hned třikrát se v květnu sejdou skokoví jezdci při extraligovém seriálu Skokový pohár České pojišťovny. Druhé kolo je naplánováno na 5. - 6. 5. v areálu Tělovýchovné jednoty Moravan Brno. O dva týdny později se Skokový pohár přesune do Ostravy na kolbiště ve Staré Bělé a hned následující víkend (25. - 27. 5.) se konají již čtvrté kvalifikační závody v Ptýrově na Mladoboleslavsku, kde by se měl představit mj. i širší reprezentační kádr pro mistrovství Evropy dějí, juniorů a mladých jezdců pořádané v rakouském Ebreichsdorfu ve dnech 13. - 19. srpna.

Do zahraničí vyrazí jednotlivci i týmy

V termínu Skokového poháru ČP na Ptýrově se konají také mezinárodní závody pro děti, juniory a mladé jezdce v Lamprechtshausenu, jichž se bude účastnit v každé kategorii „A kádr". V pony by Českou republiku měla zastupovat jen Nicola Grünthalová. V Lamprechtshausenu se konají mezinárodní soutěže také 3. - 6. května a ani v tomto termínu nebudou chybět čeští reprezentanti.

Nabitý sportovní program pokračuje 10. - 13. května, kdy se účastní Ivana Hronová, Barbora Tomanová a Martin Štorkán soutěží pro mladé jezdce v Linci při prestižních závodech CSIO4*. Tam původně měl vyrazit i seniorský reprezentační tým, ale nakonec z tohoto oficiálního výjezdu sešlo. Za zmínku ještě stojí účast skokových jezdců na CSI v italském San Giovanni in Marignano, kde budou startovat Šárka Čapková, Lucie Krulichová, Adéla Půlpánová, Kamil Papoušek a Ondřej Zvára. Právě posledně jmenovaný jezdec předvádí se svými koňskými svěřenci v posledních dnech skvělou formu, a tak se jistě můžeme těšit na další kvalitní výkony.

Zahálet nebudou ani jezdci v dalších disciplínách. Drezuristé se chystají 3. - 6. května hromadně do polského Radzionkówu. Ze seniorů tam budou startovat Ema Jančářová, Ida Jančářová, Michal Košťál, Fabrizio Sigismondi a Alena Zeusová, s pony budou soutěžit Barbora Kamírová a Michaela Pavlisová, v kategorii juniorů pak Barbora Dvorníková, Pavla Hašková, Barbora Marešová a Kamila Kotyzová. Ta se chystá navíc koncem května do rakouského Schloss Achleitenu.

V hojném počtu vyrazí za hranice také jezdci ve všestrannosti. Konkrétně se chystají do polské Strzegomi, kde se ve dnech 31. května - 1. černa konají závody od jedné do tří hvězd - vč. soutěže družstev. Tým bude tvořit v CICO3* Petr Veselovský s Monarchou, Petr Pejřil s Pastorem 1 a Jiří Machovec s Alnaki. V nižších kategoriích budeme moci držet palce Dominice Moudré, Antonínu Vrtkovi, Lubomíru Vrtkovi, Gabriele Slavíkové, Marcele Šedé a Barboře Žáčkové. V rámci dlouhodobého pobytu ve Velké Británii bude hájit české barvy ve dnech 12. - 13. května při CIC3* v Chatsworthu Jaroslav Hatla s koněm Westwinds El Divo.

Co do množství českých účastníků patří mezi jeden z největších květnových výjezdů ten na voltižní závody do rakouské Stadl Paury. Uskuteční se ve dnech 17. - 20. května a na přihlášce České jezdecké federace figuruje devatenáct jmen.

Podobné články

Ve čtvrtek 9. května 2024 ve věku 68 let zemřel Petr Vozáb, vítěz Velké pardubické a mistr vozatajského sportu, člověk neodmyslitelně spjatý s…

S blížícím se začátkem jezdecké sezony zajistila ČJF pro pořadatele mezinárodních závodů a národních šampionátů mediální servis, který má za cíl…