Kurýr ČJF informuje: hobby závody v roce 2013 a FEI pasy koní a mikročipy již od ledna

13. 12. 2012 Tisková informace

Jedním z bodů jednání během prosincového zasedání Výkonného výboru a Rady České jezdecké federace bylo téma úpravy pravidel pro tzv. Hobby soutěže, dále se projednávala veterinární pravidla FEI platná od 1. ledna 2013.

Hobby soutěže pod hlavičkou ČJF v roce 2013

ČJFJedním z bodů jednání během prosincového zasedání Výkonného výboru a Rady České jezdecké federace bylo téma úpravy pravidel pro tzv. Hobby soutěže. S tím souvisí i prokazování nelicentovaných členů ČJF a další důležité body.

Jak již bylo uvedeno dříve, hobby soutěže zůstávají i nadále začleněny v systému akcí, soutěží ČJF (článek N9.3 Všeobecných pravidel). Jejich hlavním cílem je kromě sportovního využití nelicentovaných jezdců i vytvoření oficiálních podmínek pro přípravu ke Zkouškám základního výcviku jezdce (ZZVJ).

Rada ČJF rozhodla o definitivních úpravách pravidel těchto soutěží a závodů. Platí pro ně všechna ustanovení Pravidel jezdeckého sportu (PJS) a Veterinárních pravidel s několika následujícími odlišnostmi.

  • Minimální obtížnost, nebo minimální výška či šířka překážek není stanovena.
  • Neplatí ustanovení o omezení startů dle přílohy SV 7 Všeobecných pravidel.
  • Neplatí ustanovení o výši, počtu a rozdělení cen dle Všeobecných pravidel (floty vždy).
  • Neplatí ustanovení o min. počtu soutěžících v jednotlivých soutěžích dle Všeobecných pravidel.
  • Maximální obtížnost soutěží nesmí nikdy přesáhnout stupeň obtížnosti ZL dané discipliny (skoky „ZL - výška překážek do 110 cm", obdobná obtížnost u ostatních disciplin, a u drezury max. do obtížnosti st. „L" včetně).
  • Jezdci musí být vždy členy ČJF (hlavním důvodem je pojištění jezdců), ale nemusí být nositeli jezdecké licence. Vzhledem k tomu, že byla z technických důvodů odložena realizace RFID identifikačních karet až na rok 2014, nelicentovaní členové ČJF budou mít v roce 2013 možnost prokázat své členství prostřednictvím oficiálního seznamu členů daného subjektu, který obdrží jejich zástupci od oblastních sekretářů.
  • Koně nemusí mít vydanou platnou licenční známku.

Tyto soutěže, i když je vyhodnocováno pořadí jezdců a mohou být i udíleny ceny, nemohou být nikdy a za žádných okolností považovány za kvalifikační soutěže, a neslouží k vyhodnocování kariéry koní. Konat se mohou v rámci zcela samostatných hobby závodů složených pouze z hobby soutěží jako samostatné sportovní akce ČJF, ale také kdykoliv v průběhu národních závodů. Zatímco při samostatných akcích platí, že jezdci mohou startovat i v běžném čistém a nepoškozeném tréninkovém úboru (jezdecká obuv vždy dle PJS, tříbodová ochranná přilba je povinná pro všechny účastníky kdykoliv sedí na koni a použití ochranné vesty v souladu s PJS), při národních závodech musí být ústroj jezdců vždy dle PJS.

Další odlišnosti se týkají funkcionářů závodů. Těm není jejich výkon funkce započítáván do požadované praxe, určené pro vzdělávání. Náhrady těmto funkcionářům nemusí být dle PJS (jejich výše může být stanovena vzájemnou dohodou mezi funkcionářem a pořadatelem). Povinné funkce jsou: hlavní rozhodčí (s min. kvalifikací rozhodčí dané disciplíny), rozhodčí (s min. kvalifikací cvičitel), stavitel parkuru (dle soutěží PJS) a dozor na opracovišti (s min. kvalifikací cvičitel). Funkce hlavního rozhodčího a stavitele však lze kumulovat, což znamená, že oficiální funkcionáře mohou tvořit tři osoby. Při hobby soutěžích konaných během národních závodů však musí být stanoveni funkcionáři dle PJS.

Nadále platí, že schvalování všech hobby závodů a soutěží přísluší danému OV ČJF stejně jako u klasických národních závodů.

Podrobné znění úpravy pravidel Hobby soutěží bude publikován na www.cjf.cz.

FEI pasy koní a mikročipy od ledna 2013

Veterinární pravidla FEI platná od 1. 1. 2013 (čl. 1027) mj. ustanovují, že všichni koně poprvé registrovaní v rámci FEI (pro mezinárodní závody) musí být identifikovatelní pomocí mikročipu a čtečky, kompatibilní s ISO 11784 a ISO 11785. Všechny informace o mikročipu musí být také zaneseny do pasu. Majitelé a jezdci koní registrovaných v databázi FEI (tedy účastní se mezinárodních závodů v ČR i v zahraničí) by tak měli věnovat pozornost následujícímu materiálu, který zodpovídá nejčastěji kladené otázky.

Jak má být mikročip implantován?

Mikročip musí být implantován veterinárním lékařem, s použitím sterilních technik. Mikročip má být implantován v horní části levé strany krku, přibližně v polovině délky krku mezi týlem a kohoutkem.

Kteří koně registrovaní ve FEI od ledna 2013 musí být vybaveni mikročipem?

U všech nově registrovaných koní (ve FEI) bude požadováno, aby měli mikročip. To znamená všichni koně registrovaní kvůli vystavení pasu nebo přebalu FEI a také všichni koně, kteří jsou pouze registrovaní u FEI pro mezinárodní závody (bez pasů nebo přebalů FEI) musí mít mikročip. Koně, kteří už ve FEI databázi byli k 31. 12. 2012, nemusí být dodatečně čipováni.

Proč FEI nově požaduje, aby byli registrovaní koně čipováni?

Mikročip je požadován pro snadnou identifikaci, jako nadstavba k popisu v pase.

Jaký mikročip musím použít?

Musí být použit mikročip ISO 11784 nebo ISO 11785 (toto ISO je kompatibilní s normami a předpisy také v ČR).

Chci registrovat koně ve FEI jen kvůli ID pro mezinárodní závody (tzn. nechci FEI pas nebo přebal), musím mít i tak koně čipovaného?

Ano, všichni koně prvně registrovaní od 1. 1. 2013 u FEI musí být vybaveni mikročipem i pro pouhou registraci pro účast na mezinárodních závodech.

Podobné články

Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.

FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…