Investice do Chuchle Areny Praha přesáhly 270 milionů. Parkurovému areálu nově dominuje šestitunový Ocelový žralok

25. 6. 2020 Tisková informace Autor fotek: Gabriela Rotová

Z dostihového závodiště ve Velké Chuchli se po dvou letech vlastnictví rodiny Vítkových postupně stává multifunkční sportovně-kulturní areál. Díky stamilionovým investicím se výrazně zmodernizovalo nejen zázemí pro jezdce i návštěvníky, ale vznikl zde i prostor pro parkury nebo třeba designový hotel přímo v tribunách. S cílem přivést do areálu také kulturu a umění zde dnes byla odhalena sedm metrů dlouhá ocelová socha žraloka od známého českého umělce, prof. ak. soch. Michala Gabriela.

Poslední dva roky ve Velké Chuchli znamenaly obrovské změny a tvrdou práci. „Počínaje zimou roku 2018, tedy ihned po vstupu nových majitelů, byly zahájeny stavební a jiné práce. Jejich dosavadní objem činí za toto relativně krátké období celkem 277 milionů korun,“ uvádí Martin Pecka, ředitel Chuchle Areny Praha, a dodává: „Velký důraz při výběru všech dodavatelů klademe na to, aby byli lokální a podporovali jsme tak české firmy.“

Velkým krokem bylo vybudování kompletně nového parkurového areálu uprostřed oválu dostihové dráhy. „Hledali jsme moderní řešení, které neovlivní dostihový provoz, a naopak jej vhodně doplní. Dosavadní celková investice do tohoto úseku dosáhla k hranici 110 milionů Kč. Nově zbudovaná infrastruktura má navíc využití nejen u parkurů, ale i u dalších akcí,“ upřesňuje Martin Pecka.

Souběžně s renovacemi ve venkovních částech areálu pak probíhají i práce v interiérech. Již v roce 2018 byl renovován prostor malé sázkové haly a restaurace. Na sezonu 2019 pak byly připraveny nové salonky pro návštěvníky dostihů v pátém patře a prostor Derby Club Prague. V průběhu letošní zimy byly dokončeny hotelové pokoje po rekonstrukci původní ubytovací části, která byla v naprosto dezolátním stavu. Ubytování v designových pokojích nyní neslouží pouze pro jezdce, ale i pro každého, kdo chce nevšední ubytování zažít. Rekonstrukcí prošly dále také stáje a zázemí pro závodníky, tedy například šatny žokejů a dostihové vážnice.

V současné době aktivně v areálu trénují a závodí dostihoví rovinoví koně, své tréninkové sídlo zde mají dva jezdecké oddíly Městské policie Praha, konají se zde pravidelně klusácké dostihy a turnaje polo a od roku 2019 i parkurové závody. Aktivně zde působí Střední škola dostihového sportu a jezdectví, která využívá všechny původní i nové tréninkové a závodní plochy. Na děti je pamatováno i ve vlastním provozu závodiště, od minulého roku je zde provozována jezdecká akademie pro začátečníky i pokročilé.

„Cílem do budoucna je vybudování moderního, multifunkčního areálu, který nejenže bude plně k dispozici pro různorodé koňské aktivity, ale bude zároveň sloužit i pro jiná sportovní odvětví, která mohou v Chuchli najít novou příležitost při svém fungování – v letošním roce to bude například závod v přespolním běhu,“ říká Martin Pecka. „Další investice však nepřicházejí v úvahu. Stále totiž není vyřešená situace ohledně pozemků, a to nám další rozvoj areálu zásadně znemožňuje,“ uzavírá.

Ocelový žralok jako dominanta parkurového prostoru

K modernímu areálu, který žije sportovním a společenským životem, bezesporu patří i kultura a její různé formy. Chuchle Arena Praha má za cíl návštěvníky překvapovat, inspirovat a také obohacovat. Žralok, jehož socha nově zdobí parkurovou zónu, je symbolem síly a odvahy. „Přesně to bylo potřeba, když se noví majitelé rozhodli závodiště, které bylo v technickém rozkladu, převzít a zavázat se k tomu, že z něj vytvoří multifunkční, společensko-kulturní a samozřejmě sportovní areál na světové úrovni. Je pro nás navíc důležité, že dílo pochází od českého sochaře, protože právě českým umělcům chceme dát v Chuchli příležitost,“ vysvětluje Martin Pecka.

O autorovi sochy

Prof. ak. soch. Michal Gabriel se narodil v roce 1960 v Praze a patří k nejvýznamnějším českým sochařům. Byl členem dnes již neexistující výtvarné skupiny Tvrdohlaví, která sdružovala nejvýraznější osobnosti české postmoderní výtvarné scény. Od roku 1998 vede ateliér sochařství na Fakultě výtvarného umění Vysokého učení technického v Brně, kde také založil progresivní studio digitálního sochařství, které propojuje tradiční sochařské postupy se současnými 3D technologiemi. Věnuje se především lidské a zvířecí figurální plastice. Často pracuje se strukturou vytvářenou z přírodnin, struktura se stává propojujícím prvkem jednotlivých soch v sousoší a uvádí tak variabilní celky do nečekaných souvislostí. Více na www.michal-gabriel.cz.

 

Program roku 2020 naleznete na webových stránkách Chuchle Arena Praha.

 

Podobné články

Ministerstvo zemědělství připravilo novelu veterinárního zákona, kterou reaguje na nová nařízení Evropské komise v oblasti veterinární péče. Součástí…

Equichannel.cz vám děkuje za přízeň v uplynulém roce a do nového roku přeje mnoho štěstí, osobních i jezdeckých nebo vozatajských úspěchů!