Horké téma: ČJF - Nepovolené závody
Ve všeobecných pravidlech ČJF existuje několik článků, které po přečtení vzbuzují mnoho otázek a zejména i vášní, jak jsme se mohli přesvědčit v diskusi zde na EQUICHANNELu, například pod článkem “Spící a hladová ČJF.” Jedná se o ustanovení týkající se pořádání a účasti na závodech, které nejsou povolené ČJF.
Význam těchto ustanovení narostl zejména v roce 2013, kdy se hobby závody staly v rámci kategorizace závodů oficiální součástí pravidel a účast na nich začala být podmíněna členstvím účastníka v ČJF a někteří z pořadatelů se rozhodli raději hobby závody pořádat mimo judistrikci ČJF.
Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu ožehavé téma, požádali jsme o vyjádření k dané problematice ty nejpovolanější - přímo výkonný výbor ČJF, který je dle stanov jako jediný oprávněný udělat závazný výklad z pravidel. Že se jedná o poměrně složité téma potvrzuje nejen doba, po kterou se VV danou věcí intenzivně zabýval, ale i fakt, že k výkladu byl přizván právník JUDr. Toman a především samotný výstup z jednání, kterým je úprava, nebo lépe řečeno zpřesnění daných ustanovení ve Všeobecných pravidlech jezdeckého sportu tak, aby jejich znění bylo jednoznačné a nemohlo být vykládáno různými způsoby.
Podívejme se nejprve na znění oněch článků tak, jak vstoupí v platnost od 1. 4. 2014 spolu s novými Všeobecnými pravidly:
Národní úpravy
článek N9 - Národní soutěže
odst. 3. Jezdecké závody - definice: Jezdeckými závody se rozumí všechny jezdecké soutěže pořádané členy ČJF v disciplínách organizovaných ČJF (ust. 3.2.1. Stanov ČJF), na kterých se vyhodnocuje pořadí zúčastněných jezdců nebo koní. Všechny jezdecké závody musí být pořádány v souladu s Pravidly jednotlivých disciplín, rozpis závodů včetně termínu a místa jejich konání musí být předem schválen příslušným orgánem ČJF (OV oblasti, v níž je subjekt registrován, nestanoví-li Pravidla jinak). V případě, že se závody mají konat na území jiné oblasti, musí pořadatel před schválením rozpisu projednat navrhovaný termín konání závodů s OV oblasti, kde se mají závody konat. Pokud se na termínu nedohodnou, rozhoduje s konečnou platností OV oblasti, v níž je subjekt registrován.
odst. 4. Neschválené jezdecké závody - definice: Neschválenými jezdeckými závody jsou sportovní akce pořádané členy ČJF, které nesplňují požadavky uvedené v bodě 3.
odst. 6. Účast členů ČJF na neschválených jezdeckých závodech je zakázána.
Kapitola I - Závody a soutěže
článek 112 - Oficiální kalendář
NÚ - Žádný pořadatel nesmí uspořádat žádné neschválené sportovní akce (hobby a soutěže).
Kapitola II - Účast jezdců a koní
článek 113 - Registrace a způsobilost soutěžících a koní
odst. 4 - Každý soutěžící, nebo kůň, který je registrován u FEI, se nemůže zúčastnit mezinárodních, nebo národních soutěží (a také nemůže být pozván OV a přihlásit se k takovým akcím) pokud soutěžící a/nebo kůň se zúčastnili v šesti měsících před prvním dnem předpokládané mezinárodní nebo národní akce, závodů, ve kterých se řeší jejich/jeho účast na nepovolených závodech.
odst. 5 - Pro účely Článku 113.4, neschválené závody jsou takové závody/soutěže, které nejsou uvedené v oficiálním kalendáři nebo nejsou schválené Národní federací.
Součástí naší žádosti o výklad z pravidel byla i série otázek a modelových situací, na které nám VV ČJF odpověděl:
1. Byl někdy na základě porušení tohoto článku postižen jezdec, rozhodčí, trenér/cvičitel, pořadatel a případně jaký mu byl udělen trest?
Odpověď: V minulosti trest nikdy uložen nebyl. K udělení trestu (o jehož výši by rozhodoval disciplinární orgán dle platného disciplinárního řádu) by bylo zapotřebí obdržet nejprve stížnost na takovém jednání. Žádný podnět o porušení těchto článků všeobecných pravidel ale nebyl disciplinární komisi, nebo jinému disciplinárnímu orgánu nikdy doručen.
2. Hrozí opravdu za porušení tohoto článku nějaký trest, nebo je porušení tohoto ustanovení ze strany ČJF tolerováno?
Odpověď: V obecné rovině, pokud někdo podá stížnost v souladu s disciplinárním řádem, pak jde jistě o možné porušení pravidel, a tedy hrozí trest. Pokud by se tímto porušením na základě správně podané stížnosti disciplinární orgán ČJF zabýval a došel k závěru, že došlo k porušení pravidel, pak může být trest za takovéto porušení uložen.
3. Je toto ustanovení překladem pravidel FEI, nebo se jedná o českou specialitu?
Odpověď: Národní úprava je národní úprava. FEI pravidla jsou pravidla na mezinárodní úrovni, ze kterých národní pravidla čerpají. Pochybujeme ovšem, že jakákoliv jiná federace v Evropě povoluje, aby jejich kluby pořádaly závody v klasických jezdeckých disciplínách (tak jak je zastřešuje FEI) mimo jejich působnost.
4. Není toto ustanovení v rozporu se základní listinou práv a svobod (shromažďovací právo) a případný trest plynoucí z tohoto ustanovení tedy v rozporu se zákonem?
Odpověď: Není. Každé sdružení (spolek) může stanovit podmínky svého fungování, resp. chování svých členů. Pokud ČJF stanoví podmínku, že člen ČJF se může účastnit pouze ČJF schválených závodů, nejsou tím porušena citovaná práva. Takový člen není nucen být členem ČJF, může ČJF opustit a zúčastnit se ČJF neschválených závodů bez jakéhokoliv omezení. Subjekty do ČJF vstupují dobrovolně. Pokud se však rozhodnou být členem ČJF, musí dodržovat pravidla a ostatní dokumenty vydané touto mateřskou organizací.
5. Subjekt registrovaný pod ČJF nazve svou akci "Jezdecké hry" nebo podobně, kdy nepoužije slovo "závody", nicméně během soutěží je vyhlašováno pořadí jezdců, udíleny floty i případně ceny. Jedná se v takovém případě o "Neschválené jezdecké závody" nebo pouhé zakrytí skutečnosti slovním názvem je legitimní a není tato praxe v rozporu s výše uvedenými články v pravidlech?
Odpověď: Definice Jezdeckých závodů je obsažena v ustanovení N9.3 a zde je jasně řečeno, že jde o jakoukoliv veřejnou sportovní akci, kde se určuje pořadí, ovšem za dodržení dalších podmínek, jako je členství v ČJF apod. Nezáleží tedy na názvu akce, ale jejím obsahu. Článek N9.3 byl s platností od 1. 4. 2014 upraven tak, aby definice závodů byla jednoznačná.
6. Jsem jezdec s licencí, zúčastňuji se oficiálních jezdeckých závodů. Zároveň chovám např. plemeno haflinger a pojedu do zahraničí (Rakousko, Itálie) na mezinárodní šampionát tohoto plemene. Součástí tohoto šampionátu jsou i soutěže v parkuru a drezuře, samostatně hodnocené, tedy v každé soutěži se určuje pořadí.
Odpověď: Pakliže odjedu do zahraničí na akci zahraničního chovatelského svazu, nikoli jezdecké federace, řídím se jejich podmínkami a pravidly. ČJF aktivita členů v rámci chovatelských akcí doma nebo v zahraničí nijak nevadí a nijak v tom nebrání. Pokud bych odjel do zahraničí na závody (pod hlavičkou dané federace) řídím se pravidly příslušné zahraniční federace, pravidly své mateřské federace (pokud účast svých jezdců venku nějak ošetřuje) a pravidly FEI (nemá-li daná federace národními pravidly ošetřeno jinak). Těžko se mohu zúčastnit národních závodů v zahraničí, když nedodržím v první řadě jejich pravidla a podmínky. (Vynecháváme mezinárodní závody, to má samozřejmě úplně jiný režim).
7. Stejný případ, jen pořadatelem je nějaký chovatelský svaz v ČR, např. Český svaz chovatelů velšských koní pod ASCHK. Mohu na takovou akci jet se svým koněm? Mohu pomoci takovou akci zorganizovat, případně na ní působit jako rozhodčí (s platnou licencí rozhodčího ČJF)?
Odpověď: Mohu, ČJF nijak nebrání svým členům působit v jiných organizacích a pro jiné organizace vyvíjet činnost v příbuzných sportech.
8. Vlastním všeobecnou licenci ČJF a licenci na reining ČJF. Zároveň ale vlastním licenci WRC. Účastním se závodů v klasické drezuře a reiningu pod ČJF a zároveň jezdím na závody WRC v různých disciplínách včetně reiningu.
Odpověď: ČJF zastřešuje pouze reining, jako oficiální disciplínu FEI. WRC je organizace mimo ČJF. WRC není ani členem ČJF a WRC zastřešuje westernové disciplíny. Aby se tedy mohl někdo účastnit jejich akcí, musí plnit jejich pravidla. To, že má osoba zároveň licenci ČJF, nehraje roli a ČJF je aktivita jezdce v rámci WRC jedno a ČJF této aktivitě nijak nebrání.
9. Vlastním licenci rozhodčího ČJF pro reining. Zároveň bych chtěl dělat rozhodčího na závodech WRC.
Odpověď: Může dělat rozhodčího i pod WRC, pokud k tomu splní podmínky WRC. To je ČJF opět jedno a nijak to neovlivňuje. Jsou to dvě různé instituce, zastřešující pouze příbuzný sport. Je to prakticky, fakticky i legislativně v rámci stanov každé organizace zcela oddělné.
Takže, pokud si celý výklad shrneme, pak v zásadě platí:
- pokud je akce pořádaná právnickou nebo fyzickou osobou, která není členem ČJF, nejedná se o neschválené jezdecké závody a účast členů ČJF na těchto akcích není nijak omezena a to ani v roli funkcionáře;
- pokud je akce pořádaná právnickou nebo fyzickou osobou (občan, jezdecká stáj, jezdec, funkcionář, trenér), která je členem ČJF a soutěží se v disciplínách, které zastřešuje ČJF dle PJS a kde bude vyhlašováno pořadí soutěžících, podléhá taková akce schválení dle PJS. V opačném případě se jedná se o neschválené závody, na kterých je dle výše uvedených článků zakázána účast všem členům ČJF - samotné pořádání takové akce i účast členů ČJF na ní je porušením pravidel, které může být postiženo dle disciplinárního řádu. Každý rozpis schválených závodů musí obsahovat schvalovací doložku (kdo a kdy závody schválil).
Doufám, že nyní je již smysl i výklad těchto článků jednoznačný a přestane budit tolik dohadů a vášní. Já osobně bych velmi rád poděkoval Lucii Spiwokové a celému VV ČJF, kteří se tomuto tématu věnovali se značným nasazením a pomohli problematiku neschválených závodů uvést na pravou míru.
Galerie
Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.
FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…