Co čeká jezdeckou sezónu 2014?
V úterý 22. dubna proběhla v areálu Anežského kláštera tisková konference České jezdecké federace u příležitosti zahájení hlavní části jezdecké sezóny 2014 v České republice. Během ní vystoupili zástupci ČJF i pořadatelů významných jezdeckých akcí. A co vše se probíralo?
O úvodní slovo se postaral prezident České jezdecké federace - Ing. Jaroslav Pecháček. O čtyřech mezinárodních vozatajských závodech v Kladrubech, v Němčicích, v Polici nad Metují a v Nebanicích pohovořil Ing. Jiří Kunát - manažer komise spřežení ČJF. Podrobnosti k mezinárodním voltižním závodům ve Frenštátu pod Radhoštěm prozradil JUDr. Čeněk Šrubař - předseda TJ Slovan Frenštát. Mezinárodní skokové závody CSI3*W v Olomouci zastupovala ředitelka závodů Klára Damborská a jediné vytrvalostní mezinárodní závody představila manažerka této disciplíny Michaela Litovová. Mgr. Lenka Sekaninová zastupující brněnský areál Panská lícha, kde se budou konat mezinárodní závody ve všestrannosti a v drezuře, se z účasti na tiskové konferenci omluvila, ovšem dodala alespoň detailnější informace v písemné formě.
Při tiskové konferenci promluvili k novinářům zástupci dvou nejvýznamnějších seriálů - Tomáš Vášáry za Český drezurní pohár a Jiří Skřivan za Český skokový pohár. Seriál závodů všestrannosti a spřežení Zlatá podkova byl pro změnu prezentován pouze formou dodaných textových materiálů.
Neopomenutelnými tématy tiskové konference byla mistrovství České republiky, ale také zahraniční výjezdy českých jezdců, kterým letos bude dominovat početná výprava do Normandie na Světové jezdecké hry. Česká jezdecká federace tento výjezd bude výraznou měrou finančně podporovat. Podpora jezdeckého sportu ze strany ČJF však míří i jinými směry. Více prozradila viceprezidentka pro ekonomiku ČJF Dana Denková.
Počet mezinárodních závodů spřežení v ČR roste
Popularita vozatajských závodů v České republice stále roste a s ní i počet pořádaných závodů. Tento trend byl znát již v úvodu roku, kdy proběhl nový seriál Jump and Drive Winter Tour. Letos se rozšíří i okruh pořadatelů mezinárodních závodů spřežení - ze tří na čtyři.
O velký start se postará jako každý rok tradiční Rudolfův pohár v Kladrubech nad Labem. Probíhat bude od 24. do 27. dubna v areálu Národního hřebčína a zúčastní se ho 77 vozatajů ze 13 zemí. Netradičním zpestřením budou zástupci Chile, jež by se měli představit v kategorii jednospřeží. Celkem by mělo v této nejpočetněji obsazené soutěži startovat 42 účastníků. Dvojspřeží se představí dvě desítky a zlatým hřebem bude královská kategorie čtyřspřeží, kterých by mělo dorazit patnáct, což je téměř dvojnásobek, než v roce 2013. Vysoký počet čtyřspřeží zajistila skutečnost, že se letos konají Světové jezdecké hry v Normandii, v jejichž rámci proběhne mistrovství světa v této kategorii. Právě na závodech v Kladrubech bude jedna z příležitostí splnit si kvalifikaci do Normandie. Rudolfův pohár se uskuteční pod záštitou ministra zemědělství Ing. Mariana Jurečky, ministra kultury Mgr. Daniela Hermana a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D. Ve čtvrtek a v pátek budou probíhat drezury, v sobotu se diváci mohou těšit na atraktivní maraton a v neděli vše vyvrcholí vozatajským parkurem. Začátek soutěžního klání je vždy od 10.00 hodin. Na trati maratonu závodníci budou projíždět mj. i jednou zcela novou překážkou znázorňující číslice 1579, tedy rok, kdy nechal císař Rudolf II. povýšit původní koňskou oboru na císařský dvorní hřebčín. Více se dozvíte na www.nhkladruby.cz.
Pouhý týden po mezinárodních závodech v Kladrubech se uskuteční v 15 kilometrů vzdálené obci Němčice premiéra nové vozatajské akce, která má též mezinárodní status. Jejím hlavním organizátorem bude ve dnech 1. až 4. května známý reprezentant spřežení Josef Hrouda. Ten ve svém komplexu Vigvam vybudoval zcela nové jezdecké závodiště evropských parametrů. Kolbiště o rozměrech přesahující 120 x 60 metrů se může pochlubit speciálním pískovým povrchem s geotextiliemi a dimenzované je pro velké mezinárodní podniky. Jeho výstavba se neobešla bez rozsáhlých terénních úprav. Nechybí tribuny, samozřejmě věž pro rozhodčí a plánováno je i umělé osvětlení. - Zkrátka, bylo myšleno na vše, co moderní jezdecký sport potřebuje. Pro vozatajské soutěže vznikly centrálně umístěné maratonové překážky obklopené krásným lesem a kopcovitou krajinou. Obrovskou výhodou je skutečnost, že areál Vigvam disponuje špičkovým zázemím hotelového komplexu s řadou možností pro doprovodné aktivity. Detailní informace jsou uvedeny na www.czechdriving.cz.
Příznivci kočárů si neoddychnou ani po závodech v Němčicích. Hned následující květnový víkend proběhnou ve středočeských Semicích oblíbené národní závody zařazené do seriálu Zlatá podkova, které jsou současně oblastním mistrovstvím. Další týden - tj. 15. až 18. května pak pokračuje série mezinárodních závodů mítinkem v Polici nad Metují, jenž se uskuteční již třetím rokem. Vloni se z kategorie CAI-B stala kategorie CAI-A a závodiště Jana Čermáka nabídlo nové prostory pro průběh drezurní a parkurové části závodů. Všechny tři dílčí disciplíny se tak konají na jednom místě. Webové stránky pořadatele jsou www.skfagone.cz.
Již s větším časovým odstupem proběhnou mezinárodní vozatajské závody v Nebanicích u Chebu. Jde o jediné závody v České republice, které se mohou pochlubit tím, že kategorie čtyřspřeží je zařazena do Světového poháru. Jezdecký oddíl TJ Agro Cheb - Nebanice v čele s manžely Šimáčkovými je v roce 2014 pořádá již podvaadvacáté. Termín konání je naplánován na 3. až 6. července a tradiční návštěvníci areálu se jistě těší na novou vodní překážku, která začala vyrůstat již před rokem. Na diváky čeká kromě vrcholných sportovních výkonů i bohatý doprovodný program v podobě různých atrakcí a možnosti svezení se na koni i v kočáře. Díky tomu, že závody probíhají v období letních prázdnin, staly se pro mnohé návštěvníky netradiční formou dovolené. Na pravém břehu řeky Ohře je vždy možné stanovat. Každý den navíc organizátoři chystají ve velkých restauračních stanech hudební produkci. Podrobnosti najdete na www.nebanice.com.
CVI Frenštát s účastí světové špičky
Ve dnech 15. až 18. května 2014 se uskuteční ve Frenštátu pod Radhoštěm další ročník, vloni po jedenácti letech obnovených, mezinárodních závodů ve voltiži. V České republice jde o jediné mezinárodní závody v této disciplíně a jejich pořadatelé připravili v letošním roce pro jezdce i koně nový povrch v hale, který splňuje nepřísnější kritéria pro takto významnou akci.
Atraktivitu závodu podpoří prestižní sbor rozhodčích ve složení: Frank Spadinger (3*) z Rakouska, Cynthia Danvers (3*) z Nizozemí a tři domácí rozhodčí - Dalibor Blažek (3*), Michaela Guznar Růžičková (2*) a Aneta Adámková (1*), jež si odbude svou premiéru při rozhodování mezinárodních závodů. V čele sboru rozhodčích usedne Rob de Bruin (4*) z Nizozemí.
Závod bude zahájen již ve čtvrtek veterinární prohlídkou koní, kterých je po uzávěrce nominativních přihlášek ve startovním poli 42. Hned poté bude následovat schůze vedoucích ekip s losováním startovního pořadí. Samotné soutěže budou zahájeny v pátek povinnými sestavami všech kategorií - CVICh1*, CVICh2*, CVIJ1*, CVIJ2*, CVI1*, CVI2*, CVI3*.
Během následujících dní budou k vidění volné sestavy jednotlivců, skupin i dvojic a technické sestavy jednotlivců. V neděli bude program nejnapínavější, pojedou se finálové volné jízdy všech kategorií. Dosud je přihlášeno 80 jednotlivců, 9 skupin, 8 dvojic z celkem 14 států - Austrálie, Kolumbie, Velké Británie, Belgie, Francie, Nizozemí, Německa, Ruska, Finska, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky. Předběžnou přihlášku potvrdil i francouzský jezdec Jaques Ferrari - úřadující mistr Evropy v kategorii mužů i další hvězdy světového poháru ve voltiži - Lucy Philips z Velké Británie, Carola Sneekes z Nizozemí a doufáme i v účast našeho nejlepšího českého jezdce Lukáše Kloudy.
Pro mnohé bude tento závod možností, jak si splnit kvalifikaci stanovenou FEI pro nadcházející Světové jezdecké hry v Normandii, a proto se zajisté bude celé tři dny na co dívat. Podrobnosti najdete na www.cvi.tjslovan.cz.
Světový pohár v parkurovém skákání po šesti letech opět v ČR
Po několika letech se tak na českou jezdeckou scénu vrací soutěže zařazené do Světového poháru. Čtyřdenní závody J&T Banka CSI3*-W Olomouc se uskuteční v areálu Equine Sport Center Olomouc ve dnech 12. až 15. června 2014.
Generálním sponzorem této výjimečné sportovní události se stala J&T Banka, silná privátní banka, která na českém trhu působí od roku 1998. Celková finanční dotace těchto závodů je přes 130 tisíc eur. Stavitelem parkurů bude jezdecké veřejnosti dobře známý německý stavitel Olaf Petersen, který již několikrát navštívil Českou republiku a připravoval náročné kurzy pro účastníky CSIO-W v Poděbradech i v Praze. V těchto dnech schvaluje příslušný orgán FEI plánek parkuru, který pan Petersen připravil pro vrcholnou soutěž závodů v Olomouci. Kurz Velké ceny „J&T Banka CSI3*-W Olomouc" by měl být zařazen do kvalifikačních soutěží vypsaných pro účast na Světových jezdeckých hrách pořádaných 23. 8. až 7. 9. 2014 v Normandii. Z tohoto důvodu musí být podle mezinárodních pravidel kurz parkuru schválený i ze strany FEI.
Další informace naleznete v článku Rozpis mezinárodních skokových závodů je schválený.
Vytrvalost mezinárodně v okolí řeky Moravy
V sobotu 19. července 2014 se budou konat mezinárodní závody v jezdecké vytrvalosti v Třeštině u Mohelnice. Vypsány jsou soutěže jednohvězdové na 90 km a dvouhvězdové na 120 km. Obě v juniorské i seniorské kategorii. Trať povede okolím řeky Moravy a k vrchům nad městem Zábřeh.
Pořadatel závodu, Stáj Kyselý, připravuje závod v odkazu na mistrovství Evropy juniorů a mladých jezdců, které se v Zábřehu na Moravě konalo v roce 2006. Závod mistrovství Evropy zavedl jezdce do Třeštiny, kde byla jedna z veterinárních kontrol. Letos bude start v Třeštině, veterinární kontroly v průběhu závodu v Zábřehu a dojezd opět v Třeštině. Na koně tedy čeká jak rychlejší trať v okolí řeky, tak náročný terén nad Zábřehem.
Jedná se o jediné mezinárodní závody ve vytrvalosti konané v České republice během roku 2014, takže se předpokládá velký zájem jak českých jezdců, tak jezdců z okolních zemí. Pro Třeštinu coby areál budou závody pořadatelsky první, věřme však, že v rukou zkušeného organizátora se závody vydaří a dají vzniku nové stálici v České republice.
Souběžně s mezinárodními závody se budou konat také soutěže národní od stupně Z do stupně ST. Zároveň se poběží oblastní mistrovství severní Moravy a již pátý ročník republikového Veteran Cupu, soutěže pro jezdce starší 50 let. Podrobnosti najdete na www.vytrvalost.com.
Panská lícha hostí mezinárodní všestrannost i Světový pohár v drezuře
V roce 2014 přivítá Jezdecký areál Panská lícha v Brně nejen již 16. ročník Světového poháru v drezuře CDI-W, CDI3*, CDIP, CDIY, ale bude také podruhé organizovat mezinárodní závody ve všestrannosti na úrovni CCI1* a další významné akce.
Jako první uspořádá ve dnech 6. až 8. června 2. ročník mezinárodních závodů ve všestrannosti CCI1*, o dva týdny později 20. až 22. června již 16. ročník Velké ceny Brna, Světového poháru v drezuře CDI-W/CDI3*-Y-P. Dále pak ve dnech 25. až 27. července mistrovství ČR v drezuře, 29. až 31. srpna kvalifikační kolo 3. ročníku Donau Bohemia Trophy, 5. až 7. září mistrovství ČR družstev a veteránů ve všestrannosti a 19. až 21. září finále Českého drezurního poháru.
Od 6. do 8. června se podruhé v historii uskuteční na Panské líše mezinárodní závody ve všestrannosti, jediné mezinárodní závody v této velice atraktivní jezdecké disciplíně pořádané v roce 2014 v České republice. První ročník musel být z důvodu velkých dešťů a záplav přesunut. Nakonec se však závody velice vydařily a i přes to, že počasí v původním termínu nepřálo, náhradní termín byl ve znamení slunečných dnů. „Novým stavitelem je pan Zdeněk Ságl, který od února pracuje na profilu crosové trati. Přistavěli jsme šest zbrusu nových skoků a trať bude zcela odlišná od té loňské. Dbáme především na bezpečnost a příjemný profil trati. Kromě mezinárodních závodů bude současně probíhat 2. ročník Visegrad Cup, do kterého jsou zařazeny pořadatelé ze Slovenska, Česka a Maďarska. Součástí bude také předkolo Zlaté podkovy a kvalifikace KMK. Program bude nabitý. V pátek zahájíme drezurní úlohou, v sobotu cross a v neděli parkur," uvedla hlavní organizátorka akce Lenka Sekaninová.
Pouhé dva týdny po mezinárodních závodech ve všestrannosti se příznivci jezdectví mohou těšit na 16. ročník Světového poháru - Velké ceny Brna v drezuře CDI-W/CDI3*-Y-P. Kromě nejvyšší úrovně Grand Prix se senioři představí také v tzv. malé rundě, mladí jezdci a pony jezdci ve svých mistrovských kategoriích. Nedělní finále bude v soutěžích pony volná sestava, volná sestava mladí jezdci, volná sestava Intermediate I (malá runda) a volná sestava Grand Prix. „Finále Grand Prix Speciál jsme v letošním roce přesunuli do sobotního programu. Brněnský Světový pohár bude kvalifikačním závodem pro Světové hry v Normandii 2014, je jedním ze 16 kvalifikačních kol ročníku 2014 - 2015 Světového poháru. Opět se budou sbírat cenné body do žebříčku Světového poháru ve volné sestavě Grand Prix a do světového žebříčku v Grand Prix, které bude na programu v pátek a sobotu," upřesnila Lenka Sekaninová. Pro letošní ročník se organizátorům podařilo nasmlouvat čtyři rozhodčí tzv. pětihvězdičkové (dříve olympijské rozhodčí) a tři rozhodčí tzv. čtyřhvězdové. Můžeme se tak těšit na francouzského rozhodčího Jean-Michel Roudiera, který v roce 2012 rozhodoval na olympijských hrách v Londýně, na australskou známou rozhodčí Mary Seefried, rakouského Thomase Langa, holandského Eddy de Wolffa van Westerrode a další. Doufejme, že se nejvyšší úrovně Grand Prix zúčastní významní světoví jezdci stejně jako v loňských ročnících a také čeští jezdci. Největší konkurence českých jezdců však bude určitě v tzv. „malé rundě". Detailní informace najdete na adrese www.panskalicha.cz.
Český drezurní pohár vyvrcholí opět v Brně na Panské líše
Již 9. ročník Českého drezurního poháru přináší pro účastníky všech čtyř kategorií seriálu ČDP - Belzet Cup, Equiservis Cup, Beckmann Junior Trophy a letos nově i Fitmin Trophy Pony - novinky, které zvýší atraktivnost soutěže. Hlavní pořadatelé z brněnského Jezdeckého klubu Panská lícha, kteří se své organizátorské role ujmou již podruhé za sebou a 19. až 21. září 2014 budou také hostit samotné finále, již nyní slibují kvalitativní posun.
Tím budou nejen finanční odměny (prize money), ale také nový bodový systém kvalifikace do finále. Z dotazníku, který vyplňovali jezdci v rámci finále ČDP 2013, vyplynulo, že přáním většiny účastníků Belzet Cupu je možnost používání biče ve finále. Pořadatelé se tedy rozhodli, že používání biče ve finále Belzet Cupu zařadí do pravidel. „Zavádíme nový bodový systém. Body obdrží dvojice za určitý počet procent. Do finále pak postoupí 12 nejlepších dvojic z Belzet Cupu a Equiservis Cupu, 8 juniorů a 8 jezdců na pony," přiblížila Lenka Sekaninová z organizačního týmu JK Panská lícha. Jezdci se již podle ní v ročníku 2014 nemusí přihlašovat dopředu. Jsou totiž přihlášeni prvním startem a jejich výsledky se automaticky započítají do tabulky.
Organizátoři z Panské líchy slibují ovšem už nyní vysokou úroveň i na poli finálových rozhodčích. „Pracujeme na tom, abychom ve finále měli opět 4 až 5 z renomovaných mezinárodních rozhodčích na nejvyšší úrovni 4* a 5* pro soutěže Belzet a Equiservis Cup. Již nyní máme přislíbenu účast významného polského 5* rozhodčího Wojtka Markowského a rozjednány máme další rozhodcovská esa," slibuje Tomáš Vášáry, který pracuje v organizačním týmu ČDP.
A jaké výhry tedy v letošním ročníku ČDP „visí", kromě 120 tisíc v kategorii Belzet Cup a 60 tisíc v Equiservis Cupu, ještě ve vzduchu? „Předně každý finalista Belzet Cupu a Equiservis Cupu získá finanční odměnu, a také poslední dvanáctý umístěný bude „brát prize money" jako jistou formu odměny za celoroční úsilí. 15 tisíc korun v podobě věcných cen si rozdělí první tři jezdci z Fitmin Trophy Pony. V Beckmann Trophy Junior se první tři mohou těšit na ceny za celkových 500 Eur, vítěz navíc vyhrává pět hodin tréninku s německým trenérem Ingo Pape. Také pořadatelé pěti kvalifikačních kol rozdají v každém kole více na prize money v Belzet a Equiservis Cupu než v roce 2013, a to 30 000 Kč a více," doplňuje Lenka Sekaninová. Více se dozvíte na www.ceskydrezurnipohar.cz.
Český skokový pohár vstupuje do třinácté sezony
Extraligový seriál v parkurovém skákání pod názvem Český skokový pohár čeká v roce 2014 již třináctý ročník. Ten s sebou přináší několik drobných úprav v pravidlech hlavní túry i dvou rámcových seriálů pro juniory a amatérské jezdce. Nově se také letos uskuteční jedno z kvalifikačních kol ve středočeských Zduchovicích.
Jako první budou jezdci sbírat body v Martinicích, které se staly v poslední době tradičním úvodním místem. Následovat budou dvě moravská kola, a to konkrétně v Olomouci s Velkou cenu Brna, a poté v Ostravě. Velká cena Kolína se letos uskuteční opět v Ptýrově u Mnichova Hradiště, kam se jezdci podívají nejen koncem května, ale také v polovině srpna na Velkou cenu Ptýrova. Mezitím proběhne Velká cena Litomyšle, Velká cena Frenštátu pod Radhoštěm a také Velká cena Zduchovic. Tam se kvalifikační závod Českého skokového poháru pojede vůbec poprvé, a to po odstoupení strakonických pořadatelů. Areál má však bohaté zkušenosti s organizací velkých jezdeckých akcí - např. s mezinárodními skokovými závody, ale také s finále Kritérií mladých koní ve skocích a v drezuře. V závěru srpna se uskuteční Český skokový pohár v Plzni a netradičně před zářijovým finále proběhne ještě opavská Velká cena. K posunu z tradičního červnového data došlo kvůli výměně povrchu na doposud travnatém kolbišti.
Novinkou Českého skokového poháru je pro rok 2014 rozšíření bodové tabulky o kategorii soutěží „T***" (155 cm). Na této, při národních závodech dříve neježděné úrovni jezdec získá hned 21 bodů. To je o tři více, než na co dosáhne vítěz parkuru „T**", tedy s výškou překážek 150 cm. Nejnižší možná úroveň soutěží v rámci Českého skokového poháru je „T*" (145 cm), kde vítěz obdrží 15 bodů. Závěrečné kvalifikační kolo je bodově zvýhodněno, a to pěti bonusovými body pro každého bodujícího jezdce. Koná se den před finále během pětidenních závodů ve středočeských Hořovicích. Jejich termín byl stanoven na 24. až 28. září. Finálová soutěž Českého skokového poháru proběhne dle systému mistrovství světa pro nejlepší čtyři jezdce se střídáním koní. Do finále postoupí jezdci s nejvyšším počtem získaných bodů ze šesti kvalifikačních soutěží.
V rámci seriálu však nebudou jezdci závodit jen na vrcholné úrovni. Opět jsou vypsány rámcové seriály Czech Junior Cup a Equiservis Amateur Tour. Junioři do 18 let budou soutěžit v uzavřených soutěžích a oproti předchozím rokům dojde ke změně hodnocení. Jezdci budou sbírat body do celoročního žebříčku z nedělní dílčí finálové soutěže. Závodit budou na parkurech L* - ST*, a to vždy alespoň jednou v soutěži s rozeskakováním či finále a 1x na styl jezdce či dvojice. I v roce 2014 zůstává rozdělení na jezdce kategorie A (12 - 15 let) a kategorie B (16 - 18 let). Do finále postoupí z každého oddělení 20 nejlepších jezdců z kvalifikací.
V Equiservis Amateur Tour se pravidla hodnocení nemění a jezdci nad 18 let, kteří nepřekonali parkur „S" a vyšší budou soutěžit na parkurech do 120 cm či L**. Opět budou na všech kolech probíhat finálové soutěže na parkuru ZL s jedním rozeskakováním. Ve finále v Hořovicích odstartuje 20 nejlépe bodujících jezdců. Aktuální informace naleznete na webových stránkách www.ceskyskokovypohar.cz.
Zlatá podkova číslo 49 je už na trati
V roce 2014 se příznivci soutěží všestrannosti a spřežení dočkají již 49. ročníku Zlaté podkovy. Seriál závodů nese označení CNC a CAN a účastnit se ho mohou i jezdci ze Slovenska a dalších okolních států. Během roku se uskuteční 12 kvalifikačních kol a následné finále. To je naplánováno na 22. - 24. srpna do Humpolce.
První kolo zahájilo již 19. - 20. dubna na pardubickém závodišti, a to soutěžemi všestrannosti. Ve stejném areálu se odehraje i spřežení, ale to až v červenci. Každý další areál však hostí již jen jedno kolo, a to buď pro jezdce všestrannosti, nebo spřežení. Jezdci spřežení si na první závod Zlaté podkovy musí počkat na začátek května, kdy se ve dnech 9. - 11. května uskuteční kolo ve středočeských Semicích. Obě disciplíny se spolu potkají až ve finálovém Humpolci. Záměrem pořadatele je, aby se při finále prezentovalo 100 účastníků v soutěži všestrannosti a 25 závodníků spřežení.
Úvodní kvalifikaci ve všestrannosti vyhrál v pardubickém areálu tmavý hnědák Tomon. Ve třech zkouškách ho během dvou dnů vedl Pavel Březina z JK Neveklov. Vítězná dvojice šla do čela hned po úvodní drezuře a nakonec porazila 15 soupeřů o 2,30 trestného bodu a více. Český teplokrevník, valach 73/681 Tomon se narodil 19. dubna 2007 v chovu Hřebčín Albertovec, s. r. o. a patří Markétě Jirošové z Prahy. Je synem trakéna 273 Topas - 14 a klisny 73/199 Montana (po hannoverském hřebci 454 Boruschkin), zapsané do plemenné knihy českého teplokrevníka. V loňské sezóně absolvovali Tomon s Březinou 7 startů v České republice (Pardubice, dvakrát Loštice, Kolesa), na Slovensku (Motešice), v Německu (Immenhausen) a Francii (Le Lion d´Angers). Kromě Zlaté podkovy v Kolesech a Stříbrné podkovy (Loštice) si tedy vyzkoušeli rovněž mezinárodní soutěže CIC* a CCI*. V Žebříčku nejlepších koní všestrannosti za rok 2013 obsadili 45. místo, oficiálně pro stáj JK Start Praha.
Tři „Zlatí" koně skončili nakonec bez zlata. Ve Zlaté podkově startovali tři Zlatí koně ZP a nejlépe z nich dopadl loňský vítěz finále a mistr ČR Diráno 1 (Lubomír Vrtek, JK při SOUz Horní Heřmanice), který skončil čtvrtý. Davos 1 ze stejné stáje (Antonín Vrtek) se umístil hned za ním, zatímco Tiksi při Nadaci SOUz Loštice (Radko Heidenreich, JK Loštice) „zametala" (14. místo).
Zbylé stupně vítězů za Tomonem tedy obsadili druhá Innocenta (MUDr. Lukáš Létal, JK Victoria Bříšťany) a třetí Kim-C (Karolína Petrová, JK Kocanda). Stříbrnou podkovu získal tandem Keelc Peak - Jiří Maxera (Sportovní stáj Pavlický dvůr) a v Bronzové podkově dominovali OK Bea - Šárka Douchová (JK Ždírec). Soutěž nadějí rozhodly desetiny bodů: „Šťastná dvojka" měla složení Conan 1 - Robert Pokorný (JK NH Car). Více o Zlaté podkově se dozvíte na adrese www.zlatapodkova.cz.
V navazujícím článku si přečtete o Mistrovství České republiky pod hlavičkou ČJF, nejdůležitějších výjezdech jezdců do zahraničí a mrkneme také na termínovou listinu MČR a mezinárodních závodů v ČR.
Galerie
Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.
FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…