Čeští jezdci závodí v květnu mezinárodně doma i v zahraničí
Hned od počátku května je na českých kolbištích rušno. Mezinárodně se např. závodí od 1. do 4. května na novém kolbišti v Němčicích a ve stejné dny příznivci jezdectví mohou vyrazit na drezurní i skokové seriály. Podobně nabité budou i další týdny.
Němčice hostí jezdecké závody vůbec poprvé a hned se jedná o mezinárodní mítink na úrovni CAI3*. Celkem se na něj dostavilo 37 kočárů. Po čtvrtečních a pátečních drezurách je v sobotu na programu divácky atraktivní maraton a v neděli vše vyvrcholí vozatajským parkurem. Veškeré informace o závodech jsou publikovány na adrese www.czechdriving.cz, kde je také možné sledovat on-line vysílání.
Hned o dva týdny později se uskuteční další mezinárodní závody - a to v Polici nad Metují. Stejně tak, jako v loňském roce, jsou tyto závody zařazeny do nejvyšší kategorie, dle nových pravidel CAI3* (v loňském roce ještě CAI-A). Znamená to, že soutěžící budou bojovat o body do světového žebříčku Top Driver Awards. Soutěžit se bude v kategoriích jednospřeží, dvojspřeží a čtyřspřeží velkých koní. Současně s mezinárodními závody budou probíhat národní závody kategorie CAN3*. Tyto závody jsou zařazeny do Českého poháru spřežení a jsou kvalifikačními závody pro seriál závodů Zlaté podkovy, jehož finále se koná na konci srpna v Humpolci. Při těchto závodech se bude soutěžit v kategoriích jednospřeží a dvojspřeží velkých koní a jezdci pojedou stejné drezurní úlohy, maraton i parkur, jako jezdci mezinárodních závodů. Detailní informace o závodech najdete na adrese: www.skfagone.cz.
Ve stejnou dobu - tj. ve dnech 15. až 18. května - budou ve Frenštátu pod Radhoštěm probíhat mezinárodní voltižní závody, jejichž tradice byla vloni obnovena po 11 letech. Soutěže budou zahájeny v pátek povinnými sestavami všech kategorií - CVICh1*, CVICh2*, CVIJ1*, CVIJ2*, CVI1*, CVI2*, CVI3*. Během následujících dní budou k vidění volné sestavy jednotlivců, skupin i dvojic a technické sestavy jednotlivců. V neděli bude program nejnapínavější, pojedou se finálové volné jízdy všech kategorií. Dorazit by měli reprezentanti Austrálie, Kolumbie, Velké Británie, Belgie, Francie, Nizozemí, Německa, Ruska, Finska, Rakouska, Maďarska, Slovenska, Polska a České republiky. Naším nejžhavějším želízkem v ohni bude v kategorii CVI3* mužů Lukáš Klouda, který se pravidelně umísťuje na předních pozicích ve Světovém poháru i na kontinentálních a světových šampionátech. Konkurovat mu budou z našich Marek Hablovič a Josef Zelinka, dále pak ze Slovenska Tomáš Malý a maďarský jezdec Balázs Bence. Mezi ženami na stejné úrovni budeme držet palce nejen mistryni ČR Janě Bartoňkové, ale také Báře Komárkové, Veronice Novákové či Kateřině Duškové. Startovat budou po boku reprezentantek Německa, Slovenska a Maďarska. Poslední jmenovaná země bude mít své zastoupení i v dalších hlavních kategoriích - v Pas-de-deux a ve skupinách. Ze skupin nás bude zastupovat pouze tým JK Voltiž Albertovec, který ovšem patří mezi ty evropsky nejúspěšnější. Podrobnosti najdete na www.cvi.tjslovan.cz.
Začátkem května pokračují také národní seriálové závody. V Olomouci Lazcích ve dnech 2. až 4. května probíhá druhé kolo Českého skokového poháru, který se o dva týdny později přesune na kolbiště TJ Baník v Ostravě - Staré Bělé. Hned následující víkend se tato česká parkurová extraliga vrátí do Čech, jelikož v Ptýrově u Mnichova Hradiště proběhne čtvrtá kvalifikace v rámci Velké ceny Kolína. Více najdete na www.ceskyskokovypohar.cz.
Český drezurní pohár má podobně jako ten skokový na programu během května tři kvalifikace. Ta první je naplánována na 3. a 4. května v areálu JS Dvůr Stráň Gabrielka, druhou pořádá od 16. do 18. května Farma Ptýrov a týden poté se třetí závod uskuteční v jižních Čechách - na Farmě Borové. Tím bude odjeta celá polovina bodovaných závodů pro kategorie Belzet Cup, Equiservis Cup a Bekmann Trophy Junior. Další totiž proběhnou již jen v Brně na Panské líše (14. až 15. června), v Těšánkách (16. až 18. srpna) a na finále se pohárová soutěž vrátí do Brna na Panskou líchu. Závěrečný závod proběhne od 19. do 21. září. Zájemci najdou více na www.ceskydrezurnipohar.cz.
V květnu nebude nouze ani o soutěže zařazené do Zlaté podkovy v disciplínách všestrannost a spřežení. Od 3. do 4. května probíhají všestrannostní závody ve Dvorečku, kde se však kvůli nízkému počtu přihlášených neuskuteční nejvyšší soutěž. Snad se přihlásí více zájemců do Borové, kde Zlatá podkova ve všestrannosti pokračuje 17. až 18. května. Mezi těmito závody se mohou těšit na svoji první kvalifikaci vozatajové. Ti se sejdou 9. až 11. května ve středočeských Semicích. Jak již bylo uvedeno, body do Zlaté podkovy mohou závodníci spřežení sbírat i v Polici nad Metují od 16. do 18. května. Pro další informace klikněte na www.zlatapodkova.cz.
Pátý měsíc roku 2014 nalákal také celou řadu jezdců do zahraničí, a to nejen ty v olympijských disciplínách skoky, drezura a všestrannost. Během května se za hranice České republiky vypraví i jezdci vytrvalosti a také paradrezurní jezdkyně Anastasja Vištalová. Drezura a paradrezura mají plánovaný pouze jeden výjezd, a to začátkem měsíce ve dnech 2. až 4. května. Do německého Mannheimu se na CPEDI3* stejně jako loni chystá Anastasja Vištalová. O den delší jsou závody v Radzionkowu. Od prvního květnového dne se tam představí tři jezdkyně pony, dvě mladé jezdkyně a dvě seniorky.
V dalších disciplínách se plánuje nejen více výjezdů, ale mnoho z nich by mělo čítat početnější výpravy. Poté, co v dubnu úspěšně reprezentovali Českou republiku junioři v Poháru národů na CSIO v italském Arezzu, se chystají na první reprezentační týmový výjezd také senioři. Ti odstartují na CSIO nejprve v Cejle a ihned o týden později v Linzi. Ve dnech 2. - 4. května se v Cejle představí silná čtyřka jezdců Zuzana Zelinková, Aleš Opatrný, Ondřej Zvára a Zdeněk Hruška. O týden později se v rakouském Linzi postaví na start ze seniorů již zmínění jezdci vyjma Zuzany Zelinkové, naopak doplněni o Kamila Papouška a Emmu Augier de Moussac. Navíc se výjezdu zúčastní i mladší jezdci. Následně si působení na CSIO zopakuje mladší věková kategorie, a to na CSIOJ a CSIOY v Bonheidenu. Mezi juniory to bude Anna Kellnerová, Kateřina Málková, Tina Šálková a Adéla Půlpánová, dále pak mezi mladými jezdci Ondřej Málek a Alžběta Vojtková. Závodit budou ve dnech 14. - 18. května. Dále se skokoví jezdci představí na více jak pěti dalších závodech včetně delší Spring Tour v Magna Racinu v rakouském Ebreichsdorfu.
Vytrvalostní jezdci mají plánované tři výjezdy, přičemž ten do Šamorína je v květnu vůbec nejpočetnější. Na CEI ve slovenském Šamoríně se ve dnech 24. - 25. května představí deset českých reprezentantů, v čele s Petrem Jadlovským, Miroslavem Jadlovským a Petrem Hladišem, kteří se účastní tříhvězdové úrovně. Ve všestrannosti se chystá početnější účast ve Wiener Neustadtu, avšak na start náročnějších soutěží se postaví dvojice jezdců Jaroslav Hatla a Martin Maivald v Marbachu. Oba jsou nahlášeni na start CIC3*.
Další zprávy z jezdeckého sportu hledejte na www.cjf.cz.
Galerie
Dnes je tomu přesně 139 let od narození prof. Františka Bílka, který je často označován za otce české hipologie a zootechniky.
FEI oficiálně oznámila výsledek vyšetřování/disciplinárního řízení vedeného proti Charlotte Dujardinové. Britské drezurní jezdkyni je pozastavena…