Naši koně na WEG: Caleri II

21. 7. 2014 Martina Cerhová Autor fotek: Šárka Votavová, Dirk Oldekop

Caleri II je jedenáctiletý holštýnský hřebec, jehož jistě všichni fanoušci parkurového sportu dobře znají. Se svou jezdkyní Zuzanou Zelinkovou si vynikajícím výkonem na CSIO3* Budapešť (součást Furusiyya Pohár národů), kdy zajeli dvě čistá kola a společně s českým týmem zvítězili, zajistili kvalifikaci na Světové jezdecké hry v Normandii.

Výbornou formu potvrdili také na letošním MČR v parkurovém skákání, kde po velmi napínavém rozeskakování obsadili krásné druhé místo, a to opět po naprosto bezchybném výkonu. Pojďme si tedy Caleriho představit blíže.

Caleriho lidé:
  • Majitelka: Ing. Olga Plachá
  • Jezdkyně: Zuzana Zelinková
  • Ošetřovatelka: Erika Rezbová
  • Chovatelé: Caren a Dirk Oldekop

Caleri II a Zuzka Zelinková

Co nám ke Calerimu řekla sama Zuzka Zelinková?

Jak dlouho jste spolu?

Caleriho koupil coby dvouapůlletého můj původní sponzor pan Walter Ulan na körungu v Holštýnsku. Já jej jezdila jako čtyřletého. Poté si jej vzal do tréninku pan Kutěj a jezdila ho Nikola Bieliková. Sedmiletého jej koupila jeho nynější majitelka paní Plachá a do devíti let jej jezdila Nikola. Na jaře 2013 se naše cesty opět zkřížily a od prvních společných 130 cm jsme se dostali až k vítězství v Poháru národů. Caleri byl a je velmi energický, a proto i jeho mládí bylo plné rošťáren a zlobení :-)

Caleri II a Zuzka ZelinkováCo považujete za největší úspěch vaší společné kariéry?

Dvojitá nula a vítězství v Poháru národů

Domácí přezdívka?

Celer, Calgary

Jaká slova jej nejlépe charakterizují?

Energický, charakter, bojovník v dobrém slova smyslu

Jak probíhá jeho běžný týden?

Caleriho trénink probíhá každý den minimálně dvoufázově. Pokud to jde, tráví hodně času ve výběhu nebo se pase na ruce. Poté jde buď na lonž nebo na pás a pak ještě pod sedlo. Dvakrát týdně má na programu drezurní práci, jednou gymnastiku nebo kavalety a zbytek týdne tráví v terénu nebo na cvalové dráze...

Jak probíhá příprava na Světové jezdecké hry?

V přípravě na WEG se momentálně soustředíme hlavně na kondici. Koncem měsíce se přesuneme do Německa, kde se zaměříme na drezuru a proježděnost. Skákat umí, takže to není třeba až tak trénovat :-)

Oblíbené pamlsky a činnost?

Klasické keksy pro koně. Ale pokud jsou to keksy např. Fakira VDL (pozn. kůň Aleše Opatrného), tak ty mu chutnají nejvíce :-) A nejoblíbenější činnost? Jednoznačně spánek!

Caleri II a Zuzka ZelinkováJaké je jeho chování ve stáji a jak vychází s dalšími koňmi?

Je to celkem pohodář a nenechá si moc rozházet svůj denní režim. Mezi 9 - 10 hod. dopolední spánek a odpoledne zase odpolední :-) Na závodech je velmi klidný, ale nejradši má svého souseda a kamaráda Ninju. To je úplně nejspokojenější. Na parkuru mi dává neuvěřitelný pocit jistoty...

Co nemá rád?

Když má někdo víc pozornosti než on. Ale když chce mít svůj klid, tak nereaguje na nic a spí si svoji siestu.

Jak zvládá stres, cestování a závodní atmosféru?

Myslím, že vše výborně. Jen má rád svůj klid i na parkuru a lehce se nechá vyvést z koncentrace. (pozn. před finálovou jízdou na MČR prosila Zuzana Zelinková diváky o zachování ticha a klidu po dobu její jízdy s Calerim právě z tohoto důvodu)

Jak se chová na parkuru?

Jak jsem se již zmínila, je hodně energický, a je složité jej udržet po celou dobu v plné koncentraci, neboť má tolik sebevědomí, že si myslí, že to zvládne levou zadní... Je dopřednější, takže musím v parkuru spíše čekat než ho někam nutit...

Jaký s ním máte nejvtipnější zážitek, případně takový, který vám utkvěl v paměti jako nezapomenutelný?

Nejvtipnější nevím, ale nezapomenutelný a nejkrásnější byla právě ona zmíněná dvojitá nula při Poháru národů.

Původ

Caleri se narodil 20. 2. 2003 a jeho chovateli jsou Caren a Dirk Oldekopovi. V roce 2005 byl na holštýnském körungu vydražen coby nekörovaný hřebec za 17 000 eur a má špičkový holštýnský původ.

Caleri II a Zuzka ZelinkováOtcem Caleriho není nikdo menší než Calido I, legendární holštýnský hřebec. Ten v roce 1994 absolvoval VZH v Adelheidsdorfu, kde s vynikajícím hodnocením zvítězil ve skokové části (140,40 b. - za skok byl hodnocen nejvyšší známkou 10,0) a v drezurní části skončil na devátém místě (114,30 b.). Testu se zúčastnilo 53 hřebců a Calido skončil v celkovém hodnocení čtvrtý. Následovala účast na Bundeschampionatu a vítězství a umístění v parkurech stupně L a S.

Mnohem více než ve sportu byl Calido I úspěšnější v chovu. Jeho potomci vydělali na výhrách kolem 3 miliónů eur. Zplodil doslova armádu úspěšných sportovních koní, přičemž jen v Německu jich na nejvyšší skokové úrovni sportuje 236 a v drezuře 7. V chovu působí více než 60 jeho synů a kolem 700 dcer. Českým chovatelům je znám především Calanthano. Dalšími syny v chovu jsou na např. Crelido (om: Raimondo), Cassius Clay (om: Ramiro Z), Calidos (om: Calando IV), Califax (om: Julio Mariner xx), Calmando (om: Carpaccio), Campus (om: Matcho AA) nebo Cashmoaker (om: Lafitte) působící v hřebčíně Sprehe a který je k dispozici i českým chovatelům. Jedním z nejznámějších Calidových synů je Coupe de Coeur (om: Lincoln), který je mimořádně úspěšným parkurovým koněm i plem. hřebcem. Coupe de Coeur je ze stejné matky jako Russel II, který letos v ČR také působí.

I Calidův otec Cantus je znám jako producent vynikajících skokových koní. Mezi jeho ve sportu nejznámější syny patří především Come On (om: Landgraf I), který zvítězil v mnoha VC a PN. Neznámí ovšem nejsou ani jeho další synové, např. Colbert GTI (om: Calato, TT parkur), Cockpit (om: Pit I, TT drezura), Cellestial (om: Windesi xx), Carlos DZ (om: Lavallo) nebo Canturo (om: Calando I), jehož syn Canturino v ČR působí poslední 2 roky (ZH Tlumačov).

Tato hřebčí linie měla a má v ČR celkem významné zastoupení, působili zde např. Cantusovi synové Cantus-T (om: Fridericus, TT parkur) a velmi oblíbený Catango Z (om: Ahorn Z, T parkur), jehož synové Carinus (om: Saragan xx, ČT), Caro ZH (om: Mirrage, ČT) a Catango HT (om: Grand Step) taktéž působí v chovu. Mnozí si jistě pamatují i hřebce Come On Junior (po Come On), který úspěšně startoval na drezurních i skokových závodech (vl. výk. T parkur i drezura). Otcem Calidovy matky je Coriander známý jako producent kvalitních skokových i drezurních koní. Calidův pravý bratr Calido II se také stal plemenným hřebcem, úspěšně startoval v parkurových soutěžích a následně byl prodán do Ruska, kde uhynul na koliku.

HaamoonCaleriho matka Haamoon (po Leonid) dala kromě něj i další úspěšné koně. Plemennými hřebci se stali Caleri I a Caleonid (oba praví bratři Caleriho) a Quinn (po Quick Nick). Dcera Rantana (po Acobat I) dosáhla T výkonnosti v parkuru. Jejím otcem je Leonid (po Landgraf I), jehož potomstvo úspěšně startuje v parkurovém i drezurním sportu. Plemennými hřebci se stali 4 jeho synové: Le Capitol, Leonid's Jumper a Legendär I a II. Jeho otce Landgrafa I jistě není třeba představovat, protože se jedná o dalšího významného plemeníka, který ovlivnil chov sportovních koní. V Elmshornu má dokonce vlastní bronzovou sochu. Mezi jeho syny působící v chovu patří např. Burggraaf (om: Cor de la Bryѐre), Labrador, Lancer I - III), Landfrieden (om: Calypso I), Larome (om: Roman), Landprinz I a II (om: Masetto, Landprinz II je jistě českým chovatelům velmi dobře znám), Latinus (om: Lord), Latus I - II (om: Maximus), Lavall I - II (om: Sacramento Song xx), Libero H (om: Ronald), Lino J, Lombard, Loutano, Landino (om: Lido, hřebec působící v ZH Písek) atd. Mezi vnuky má také licencované hřebce úspěšné ve sportu jako jsou Last Man Standing (po Lovari), bratry Camposanto a Czechmate (oba po Carthago),Cash and Carry (po Cash), Casir Ask (po Cor de la Bryѐre), Quite Easy I - III (po Quidam de Revel, Cumano (po Cassini I) a mnoho dalších.

Když už zmiňujeme Caleriho rodinu, pak nesmíme vynechat bábu Wismu. Ta je totiž matkou legendárních holštýnských bratrů Cassini I a II (po Capitol) a Clarimo (po Clearway), které jistě není nutné představovat. Budeme se jim věnovat v budoucnu, neboť Cassini I také ovlivnil český chov. Wisma je dcerou hřebce Caletto II, který je otcem hřebce Caretino, jenž u nás také má/měl syny v chovu - jsou jimi Caruso, Cesano II a Conway-T. Fanoušci parkurového sportu pak jistě znají holštýnského hřebce Casall. V ČR rovněž působil pravý bratr Caletta, Caletto III.

Držme Zuzaně Zelinkové a Calerimu II palce!

Přečtěte si i další medailonky koní a jezdců, kteří nás budou reprezentovat v Normandii na Alltech FEI WEG 2014:

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…