Češi do Normandie: Petr Jadlovský

8. 5. 2014 EQCH redakce Autor fotek: Michaela Litovová, Leonard Liesense, Barbara Miller

Světové jezdecké hry se blíží a my vám postupně představíme jezdce, kteří letos do Normandie zamíří. Začneme nejmladší, ale silnou jezdeckou disciplínou, a jejím nejzkušenějším jezdcem, Petrem Jadlovským. Pojďte si o něm něco přečíst...

Petr Jadlovský (1965)

Disciplína: vytrvalost

Petr Jadlovský a Naomi DakotaKoně:
 • Ráchel 4 (kl., 2004, Shagya Rasim - ZČ737 Salvia po Servátor-53), Kůň roku 2013
 • Naomi Dakota (kl., 2002, Hasan - ZČ737 Salvia po Servátor-53)
 • Káhira 1 (kl., 1998, Sultán - 1-399 Kleopatra)
 • Sioux Dakota (val., 2002, Hasan - ZČ737 Salvia po Servátor-53)
 • Arsan (val., 2001, Hasan - Akkra po Macao)

Poslední úspěch:

 • 4. 5. 2014 - 5. místo a Cena kondice na CEI*** 160 km Bábolna, kůň Ráchel 4

Vrcholy kariéry:

 • devítinásobný mistr České republiky s koňmi Karib, Sumika, Arsan
 • statut elitní jezdec
 • Mistrovství světa Euston Park 2012
 • 2013 - 14. místo v soutěži CEI*** 120 km v Sartille (FR), test trati Světových jezdeckých her 2014
 • Jezdec roku 2010, 2011, 2013 (videoportrét ZDE)
 • 2013 - Zakrzow - 3. místo s Naomi Dakota v CEI***160 km, prům. rychlost 17,91 km/h - v prosinci potvrzen pozitivní doping vítěze tohoto závodu - koně U Violino - jezdec Moh Ahmed bin Suroor al Mazroo, což Naomi Dakotu posouvá na 2. místo
 • 2013 - Šamorín CEI*** 3x70 km s Ráchel 4, prům. rychlost 16,34 km/h

Petr Jadlovský s Arsanem

Zeptali jsme se

Pro účast na Světových jezdeckých hrách v Normandii máte k dispozici několik koní - co byste nám o svých koních do nejtěžších závodů prozradil?

Všechny koně, kteří dnes závodí na úrovni 160 km, jsem odchoval. Obsedáme v pěti až šesti letech, do té doby mají venkovní odchov na velkých pastvinách. A za tři až čtyři roky od obsednutí jsou schopni běhat těch 160 km, většinou v devíti letech. Na koně se vyplatí počkat. Sumika závodila až do svých 17 let, Karib skončil o dva roky dříve, ale hlavně z toho důvodu, že jsem začal závodit se Sumikou. Do 160km závodů jsem připravil deset koní a kromě Úcty k tebe jsou všichni z mého chovu.

S klisnou Ráchel 4 jsme získali titul dvojice roku a kůň roku 2013 díky 71% úspěšnosti dokončených soutěží, ujeli jsme 638 km (viz Videomedailonek).

Jak vypadá příprava vašich koní na Světové jezdecké hry?

Vždycky měsíc před závody koně stahuji z celodenního pobytu na pastvinách do stájí, aby trochu shodili na váze. Příprava a management závodů směřuje k vrcholům sezóny - proto nelze každý závod vyhrávat.

Máte nějaký jezdecký/trenérský vzor?

Vzor nemám, ale preferuji americký přístup ke koni a k vytrvalosti.

Jaká byla vaše cesta ke Světovým jezdeckým hrám - pamatujete si, kdy jste si poprvé v životě sedl na koně a se kterým koněm jste poprvé startoval v nejtěžší soutěži na 160 km?

Jako malý kluk, kolem deseti let, jsem jezdíval na prázdniny na východní Slovensko, kde byl tehdy v každém stavení nějaký kůň, takže příležitostí se svézt bylo dost. A když jsem se vrátil z vojny, koupil jsem si arabského hřebce Kariba. Byl to taky první kůň, který mě přenesl od prvních vítězství v 50-, 80km závodech k těm těžším na 100 a více km v Bratislavě až po Modranský džbán na 160 km v roce 1999 (zde Karib s Petrem zvítězili v náročném terénu při průměrné rychlosti 15,19 km/h před Vladem Pažitným s Kazanem).

Petr JadlovskýVáš životní kůň?

Karib

Jak se vám daří skloubit vaši profesi a sport?

Jsem soukromý zemědělec, chovatel koní a krav. Aby to člověk zvládl, musí mít vytyčené priority. Když jsou v plánu důležité závody, všechno k tomu směřuje. V létě naspím čtyři hodiny denně.

Ujet 160 km na koni za jeden den je pro "nevytrvalce" neuvěřitelná fyzická zátěž nejen pro koně, ale také pro jezdce - jak se udržujete v kondici?

Tohle všechno mě udržuje v kondici. Přes zimu tři kila naberu, ale ty zase hned na prvních závodech shodím. Dost náročné je celonoční cestování na závody.

Jak vidíte vaše šance na umístění v letošních Světových jezdeckých hrách v Normandii - i s ohledem na zkušenost s testem trati v roce 2013?

V testovací jízdě trati na Světové jezdecké hry v Sartilly byly úseky s pískem, kde se koně bořili po kolena - jestliže okruh s tímto úsekem zařadí na Světových hrách dvakrát, do cíle dojede třetina startovního pole. Také tam byl úsek, kde se jezdci museli vejít do čtyřmetrového koridoru ohraničeného z jedné strany metr a půl vysokým plotem z ostnatého drátu a na druhé straně vzrostlou dvoumetrovou kukuřicí, tento úsek vedl pravoúhlou zatáčkou kopírující roh pole. Trať je náročná svou členitostí.

Pokud koně závod dokončí, je téměř jisté, že se umístí v první polovině startovního pole. Šance pro umístění týmu záleží na tom, jestli se dostaneme do posledního kola, kde se bude rozhodovat. Kromě lidského faktoru hraje roli samozřejmě i štěstí.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně sportovních úspěchů.

Kariéra Petra Jadlovského

Češi do Normandie

Češi do Normandie...

to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…