Češi do Normandie: Magdaléna Prikrylová

27. 7. 2014 EQCH redakce Autor fotek: Michaela Litovová

Dalším členem české výpravy na Světové jezdecké hry do Normandie je vytrvalostní jezdkyně Magdaléna Prikrylová a jedním dechem se k jejímu jménu poslední roky přidává jméno koně Shekel, se kterým získala cenné úspěchy.

Magdaléna Prikrylová

 • disciplína: vytrvalost
 • kůň: Shekel

Majda se Shekelem

Poslední úspěch

19. 7. 2014 - 3. místo na CEI* 86 km Třeština - kůň Sherkel (Shekelův bratr a plemenný hřebec), naše veliká naděje...
7. 6. 2014 - 1. místo a cena kondice na CEI*** 160 km Kevelaer, GER - kůň Shekel

Vrcholy kariéry
 • 2014: Kevelaer, GER ­ 1. místo a cena kondice na CEI***160 km
 • Mistrovství Evropy 2013 v Mostě: 26. místo, 15,355 km/h
 • Mistrovství světa 2012 v Euston Parku: 51. místo, 16,06 km/h
 • 2012 Most - 4. místo a cena kondice na CEI** 120 km, 18,046 km/h, kůň Kadi
 • Shekel kůň roku 2011
 • 8. místo ve světovém žebříčku - Shekel
 • 6. místo na světě v kombinaci jezdec ­ kůň
 • 2011 Bratislava­ Bábolna CEI*** 3x70: 11. místo, 15,015 km/h
 • 2011 Kuznia Nowowiejska CEI** 120 km: 2. místo a cena kondice, 18,236 km/h
Co byste nám prozradila o valachovi Shekelovi, se kterým budete startovat na Světových jezdeckých hrách?

Shekel a MajdaShekel je 12letý valach, kterého jezdím od roku 2010. Kariéru ale odstartoval u rodiny Terberových v roce 2007. Na svém kontě má celkem 29 závodů a jen dva se mu nepodařilo dokončit. Považuji ho proto za nesmírně tvrdého koně. Svým způsobem je to salámista, flegmatik a především je strašně špatně čitelný, protože nikdy pořádně nedá najevo, kdy má dost. Za ty 4 roky, co spolu trénujeme, ani jednou nezakulhal a nedal najevo, že by ho něco někdy bolelo. Shekel patří mezi koně, kteří potřebují svoje jistoty, takže se do posledního dne před závodem snažíme vytvořit domácí atmosféru a tváříme se, že nikam nejedeme... Na MS v Euston Parku jsme měli tu smůlu, že nám po dlouhé a horké cestě odmítal žrát. Takže nutno dodat, že i tvrdý kůň umí být i citlivý. Je asi jako já... :­)

Jak vypadá příprava Shekela na Světové jezdecké hry?

Vzhledem k tomu, že nebyla žádná pořádná zima, tak jsme začali s tréninkem už 23. prosince. Shekel dostal první rozbíhací závod v Hoštce na 80 km. Ideální by bylo mu před Normandií zopakovat vzdálenost (160 km), a to v tempu kolem 17-18 km/h. Závod v německém Kevelaeru Shekel dokončil jako vítěz i s cenou kondice, ale rychlost neodpovídala našemu plánu, protože jsem posledních 40 km jela s úpalem. I tak šlapal moc pěkně a opět neprojevil únavu, ačkoliv se teploty pohybovaly kolem 33 °C, veliké dusno a vlhko. V Kevelaeru jsme si zároveň otestovali hluboký písek do půlky holení a musím říct, že to je hodně nepříjemný pocit, aby kůň běžel v dobrém čase a nezničil si u toho nohy. Takže z toho je asi velká obava i do Normandie.

Shekelův trénink začínáme dělat dvoufázový. Pro zvýšení jeho kondice jezdíme do Chuchle cválat, chodí standardně náš Drbákov (táhlý kopec) a jízdárně s lonžováním se také nevyhne. Dále ho čekají masáže a kontroly fyzioterapeutky Moniky Plaché, která ho sleduje už od minulého roku.

Majda PrikrylováMáte nějaký jezdecký/trenérský vzor?

Asi nemám a nikdy jsem asi neměla jezdecký vzor. Nevím totiž, na základě čeho bych si vybírala. Ale nutno dodat, že všechny vytrvalce obdivuji. Pro jejich zápal, trpělivost, hledání času, peněz, ... a všeho, bez čeho se vytrvalost vlastně nedá dělat.

Jaká byla vaše cesta ke Světovým jezdeckým hrám - pamatujete si, se kterým koněm jste poprvé startovala v nejtěžší soutěži na 160 km?

Cesta ke světovým jezdeckým hrám byla dlouhá. Můj přítel a trenér Jiří Jirsa nechtěl nic uspěchat, a předpokládám, že ze mne chtěl udělat jezdce s rozumem, trpělivostí a pokorou a hlavně mi zakázal vyhrávat, dokud na to nebudu připravená. Dnes mám za sebou několik hodně těžkých, bolestí políbených závodů, ale mám stále pocit, že jsem na začátku. Cílevědomě se u nás pracuje na výkonnosti koní a to, že to jezdec zvládne, je v naší stáji samozřejmostí. Když se tak zamyslím, tak žádná moje 160ka nebyla procházka růžovým sadem...

V Euston Parku na MS jsem si myslela, že to poslední kolo v bouřce neudýchám. Odběhla jsem si sedm kilometrů vedle koně a prosila anglickou královnu, aby to mlácení krup posunula na jindy. Jeden pán na trati nás se Shekelem chtěl stáhnout z tratě kvůli vysokému nebezpečí zasažení bleskem. Dělala jsem, že neumím anglicky, abychom dojeli posledních 18 km. Ať je bouřka jakákoliv.

Úpal v Německu na letošní 160 km ale prozatím všechno trumfnul. Náš tým se skládal pouze z koně, jezdce a jednoho chladiče (Jiří Jirsa). Teploty šplhaly na 34 °C a prostor starat se o jezdce moc nebyl... Vždyt to přeci běží kůň... Myšlenkové pochody bych vypípala. Byla jsem na svém životním dně a strašně ráda bych chtěla vrátit čas. Byl to totiž můj první vyhraný závod a já jsem se namísto radosti ve finiši snažila jen nepozvracet veterináře a všechny kolem, co mi chtěli podat ruku...

Majda Prikrylová a ShekelVáš životní kůň?

Pro mne se můj životní kůň ještě nenarodil, protože je mám v srdci všechny stejně ráda. Každý vás něčím novým obohatí.

Ujet 160 km na koni za jeden den je pro "nevytrvalce" neuvěřitelná fyzická zátěž nejen pro koně, ale také pro jezdce ­ jak se udržujete v kondici?

V tréninku mám prozatím tři koně, takže se toho najezdím docela dost, jezdím na kole a běhám.... :­(

Jak vidíte vaše šance na umístění v letošních Světových jezdeckých hrách v Normandii?

Po zkušenosti z Kevelearu v Německu se nejvíce bojím hlubokého písku, ale i tak doufám, že Shekela nic nerozbolaví. Šance je těžké hodnotit, protože je stále dost času do odjezdu a na startu se očekává přes 180 dvojic. Jen budu pevně doufat, že se na rozdíl od MEJ Verona podaří uspět týmu.

Češi do Normandie

Češi do Normandie

To je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…