Češi do Normandie: Jiří Nesvačil mladší

25. 6. 2014 EQCH redakce Autor fotek: archiv Jiřího Nesvačila ml.

Rodinu Nesvačilových jistě netřeba jezdecké veřejnosti nijak výrazně představovat. Sportuje otec i synové, jejich jména se již několik let objevují na předních místech výsledkových listin mezinárodních závodů spřežení. Není proto divu, že jak pan otec Jiří Nesvačil, tak i synové Jiří a Radek jsou kvalifikovaní na Světové jezdecké hry do Normandie. Dnes jsme pro vás vyzpovídali syna Jirku.

Jiří Nesvačil (1981)

disciplína: spřežení

Jiří Nesvačil ml. při drezuře v Nemčicích

Jirka se synemJmenuji se Jiří Nesvačil, je mi 33 let, pocházím z rodiny, která se již dlouhá léta věnuje koním, jak můj otec, bratři, tak i já závodím se spřežením. Ještě minulý rok jsem reprezentoval Národní Hřebčín Kladruby nad Labem s dvojspřežím, letos jsem dostal důvěru a mám tu čest srovnat síly s těmi nejlepšími z celého světa v královské disciplíně čtyřspřeží. S kvalifikací do Normandie se nám to trochu zkomplikovalo tím, že nám Rudolfův pohár nevyšel tak, jak jsme chtěli. V Němčicích se to ale povedlo a teď jen zbývalo doufat, že v maďarské Vecsési mezi takovou konkurencí také uděláme pěkný výsledek.

Mými svěřenci jsou starokladrubští bělouši, plemeno koní, které není mezi kočárovými jezdci zrovna moc časté, na rozdíl od lipicánů. Je charakteristické vysokou akcí a prostornými chody, co se týče povahy, každý kladrubák je jiný. Člověk je vidí jako remonty a pak když s nimi sportuje 10 let a srovnává, jací byli a jací jsou, je to obrovský rozdíl.

Jakých největších úspěchů jste s koňmi dosáhl?

Již několikrát jsem se účastnil Mistrovství světa v párách či Dunajskoalpského poháru. Asi největšími úspěchy jsou:

  • 6. místo na MS Keckemet v maratonu,
  • 7. místo na MS Topolčianky v maratonu,
  • 1. místo družstev v Dunajskoalpském poháru v Saumuru ve Francii,
  • 3. místo v jednotlivcích v Dunajskoalpském poháru v Niederwilu.

Jsem čtyřnásobný mistr České republiky ve dvojspřeží, ale zároveň si vážím i neúspěchů, které mi pomohly poučit se z chyb.

MorisPředstavte nám koně, se kterými se na WEG chystáte.

Světových jezdeckých her v Normandii, když bůh dá a vše půjde, jak má, bych se chtěl zúčastnit s koňmi:

  • Ru Emanoradá - Moris
  • Generalisimus Ecrasé - Ecky
  • Generalisimus Amiga - Miga
  • Generalisimus Aluma - Alu
  • Generale Pastorela - Páťa

Tři z těchto svěřenců jsou plemennými hřebci a dva valaši, každý má samozřejmě svou přezdívku, protože než bych jejich jména vyjmenoval v maratonu, byl bych v cíli :-) Dá se říci, že všichni mají dost zkušeností, až na Alumu, který má letos co se týče závodů premiéru. Páťa, Moris, Ecky a Miga jsou zkušení, ostřílení hoši :-)

EckyJak probíhá vaše příprava na událost tohoto typu?

Příprava začala již v zimě přiježďováním na hale, lonž, dvě lonže, zapřahání (jednička, pára, čtverka), zjara proběhlo první soustředění s naším trenérem Theem Timmermanem a následují další... Soustředění je pro každého individuální, trénujeme, co je potřeba zlepšit a vypilovat, každý večer pak máme schůzku a diskutujeme, co jak zlepšit. Koně mají ale také samozřejmě volno, procházky pod sedlem, lonž, ... taky si musí odpočinout.

Jsou koně vaší zálibou, nebo už profesí? Pokud jen zálibou, jak zvládáte skloubit všechny své povinnosti?

Koně jsou jak mým koníčkem, tak profesí na plný úvazek. Jako vedoucí výcviku v Kladrubech jsem s nimi vlastně pořád, v práci, když mám volno, tak si jdu odpočinout kam? Ke koním... :-) Koně jsou od malička součástí mého života a budou jí napořád. Jinou práci si ani neumím představit a vyjít s koňmi je přeci jen snazší než s lidmi.

A jaké byly začátky?

Jak se říká, ještě jsem neuměl ani chodit a už jsem seděl na koni. Koně jsou u nás doma odjakživa. Můj otec začal se závoděním v 80. letech, a jak se dalo čekat, prvorozený syn se potatil. Svou závodní kariéru jsem začal v roce 1997 s klisnami domácího chovu Galinou a Grétou, které v první řadě pracovaly v rodinném hospodářství a potom až byl čas na trénink. Dalšími nástupkyněmi byly klisny netolického chovu majitele Jana Vladíka z Doubravic nad Svitavou, se kterými jsem se zúčastnil prvního Dunajskoalpského poháru v Humpolci v roce 2000 a prvního MS v Riesenbecku v roce 2001.

Jiří Nesvačil ml. v Nebanicích při maratonu

Při závodech se mě zatím drží štěstí. Ačkoli jsem se už několikrát převrátil, tak se mně ani koním nic vážného nestalo, odnesla to jen naražená žebra a drobné pohmožděniny. Pouze při jedné Hubertově jízdě se na mě převrátila kobyla, byl nutný převoz do nemocnice, úraz si vyžádal odejmutí sleziny.

Kdo nebo co vás inspiruje v práci s koňmi? Máte nějaký vzor?

Samozřejmě největším vzorem v začátcích mi byl můj otec. Dalšími jsou Michael Freund, náš trenér Theo Timmerman a spousta dalších vynikajících jezdců, kterým se pokouším dívat pod ruce a přiučit se.

Co si slibuji od cesty do Normandie?

Zkusit se umístit v první půlce startovního pole, ale samozřejmě si jsem vědom obrovské konkurence. A přeci jenom jsem nováčkem v této disciplíně. Budu se snažit co nejlépe reprezentovat Národní hřebčín - Českou republiku a hlavě ukázat, jak kvalitní a impozantní jsou starokladrubští bělouši.

Na závěr bych rád popřál štěstí všem, kteří se Jezdeckých her budou účastnit.

Češi do Normandie

Češi do Normandie...

to je název benefiční sbírky, která se koná při příležitosti Alltech FEI Světových jezdeckých her konajících se v Normandii v roce 2014. Hlavním partnerem Her je mezinárodní společnost Alltech, která se zabývá vývojem nových řešení výživy zvířat. Partnerem Her pro Českou republiku je česká značka krmiv Fitmin společnosti Dibaq.

Češi do NormandieStát se součástí české reprezentace na události, která se koná pouze jednou za čtyři roky, totiž vyžaduje kromě nesmírné píle neméně nesmírné finanční prostředky. A právě proto, spontánně a s nadšením, vznikl mezi fandy jezdeckého sportu projekt "Češi do Normandie". Svou troškou do mlýna může přispět každý z nás.

Jak se můžete zapojit vy? Informace hledejte v článku Sbírka na pomoc českým závodníkům..., aktuální informace najdete také na webu Češi do Normandie.

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…