Alltech FEI WEG 20101 aktuálně: Den 1-3

24. 9. 2010 EQCH redakce Autor fotek: Alltech, FEI, TZ a uvedení autoři

AKTUALIZACE: 28.9. Výsledky pondělních drezur // 27.9. Drásovští naložili koně, česká voltiž letí! // Startovní listiny drezur + fotogalerie WEG 2010 // Pod pokličkou vytrvalosti // Alltech-Videomagazín o drezuře // slovenská vytrvalostní jezdkyně úspěšně dokončila dostih // Den 3. bude ve znamení drezury // *** V americkém Kentucky Horse Parku oficiálně začaly světové jezdecké hry. Průběžně pro vás aktualizujeme následující článek...

28. 9. 11:00

Holandští jezdci v čele prvního dne MS v drezuře

H.P. MinderhoudHolandští jezdci Imke Schellekens-Bartels a Hans Peter Minderhoud včera (pondělí, 27. 9.) výrazně napomohli Holandsku ve vedení nad Německem.

Schellekens-Bartels (33 let) na Hunter Douglas Sunrise vyhrála mezi jednotlivci s ohodnocením 73,44 %. Další holandská dvojice H. Minderhoud (36 let) na koni Exquis Nadine se posunula na 3. místo mezi jednotlivci se skóre 72,25 %. Jejich tým tak získal celkové ohodnocení 145,70 b., a tím se v polovině zápolení mezi družstvy dostal o více než 5 bodů před Německo (140,34 b.).

Německý jezdec Christoph Koschel (na koni Donnperignon) se umístil mezi oběma Holanďany se skóre 72,63 %. Dva z pěti rozhodčích ohodnotili jeho jízdu lépe, než jízdu Schellekens-Bartels. Jeho týmová kolegyně Anabel Balkenhol se se ziskem 67,70 % dostala na 12. místo.

Christoph KoschelVelká Británie (138,34 b.) je třetí mezi družstvy, USA čtvrté (136,17 b.) a Kanada pátá (135,70 b.).

Holandští jezdci ještě nebudou oslavovat. "Stále máme ještě dva jezdce, kteří budou startovat zítra (úterý 28. 9.)a může se stát cokoli. Uvidíme, jak to půjde," říká Minderhoud.

Všichni však byli včera spokojení se svým výkonem. Minderhoud byl zvláště potěšen, protože pouze před dvěma dny jeho Exquis Nadine uklouzla, když se vracel zpět do stáje po tréninku. "Natáhla se zadníma nohama za sebe a podřela si zadní nohy a karpy. Ale nekulhala a nic jí neoteklo a dnes skutečně udělala výborný kus práce. Měla v obdélníku výbornou náladu," říká Minderhoud.

Schellekens-Bartels vysvětlila, že chyba ve cvalových přeskocích "cik-cak" byla její vina, nikoli koně. "Byla to skutečně dobře zajetá úloha, ale zapomněla jsem se připravit na přeskok a ona jen šla do strany. Dělala, co jsem jí řekla, že má udělat. Já jsem chybovala," říká Schellekens-Bartels.

I. Schellekens-Bartels

Německo vyhrálo zlatou medaili na všech světových jezdeckých hrách. Holandské družstvo získalo stříbrnou medaili v letech 1994, 1998 a 2006.

Soutěž družstev na úrovni GP pokračuje dnes (úterý 28. 9.), první dvojice první části bude startovat ve 14:30 CET a druhá část začíná ve 20:00 CET. Ihned bude následovat dekorování.

Výsledkové listiny první poloviny soutěže družstev najdete přiložené pod článkem.

27. 9. 2010 15:30

Sledujete web českého voltižního týmu? Nakládání koně - Belgie

Dnes v 9:45

"Naše první etapa cesty za velkou louži vedla z Drásova do belgického města Lüttich, kam jsme vezli našeho koně Capitano a slovenského koně Vilám. Z belgického letiště v Lüttichu odlétají všichni koně z Evropy, kteří míří na WEG do Kentucky. Podle odhadu by jich mělo být kolem 450.

Z Drásova jsme vyrazili v sobotu po 22. hodině, za velké podpory kamarádů, rodičů a sponzorů, kteří nám přišli popřát hodně úspěchů a šťastnou cestu. Bylo i pár slziček. Cesta na letiště proběhla hladce, bez vážnějších problémů. Do Belgie jsme dorazili v neděli po 21. hod. Dozvěděli jsme se, že nakládání koní začne ráno kolem 4. hodiny. Byli jsme celou noc trošku nervózní, jak to bude probíhat, ale když nastal čas nakládání do kontejneru, ve kterém se koně převáží, nebylo za 20 sekund co řešit. Capitano šel na řadu jako úplně první kůň společně s Vilámem a tím pádem šli i první do letadla. V přepravním kontejneru jsou sami dva, takže místa mají hodně. Po 8. hodině ráno už bylo letadlo se vzácným nákladem koní a jejich ošetřovatelů ve vzduchu směr americké Cincinnati. Zbytek výpravy se teď přesouvá do německého Kolína, odkud odlétá do Ameriky v úterý.

Kápo a Luky, přejeme vám šťastný let!

Sledujte na http://luckydrasov.blog.cz/rubrika/weg-kentucky

27. 9. 2010 14:00

Pod článkem najdete přiložené startovní listiny drezur na pondělí a úterý (soutěž týmů).

První dvojice se na startu ukáže už ve 14:30 CET. Ještě jednou upozorňujeme, že online výsledky se budou zobrazovat na této stránce.

V galerii Equichannelu najdete fotografie věnované Alltech FEI světovým jezdeckým hrám 2010: račte vstoupit!

27. 9. 2010 13:30

Pod pokličkou vytrvalosti

Vytrvalostní závody se takto nenazývají bezdůvodně. Koně musí vytrvat v dlouhém dostihu, prověřuje se jejich výdrž a musejí překonat různorodý terén. Bohužel neexistuje kůň s výdrží zajíčka "energizer", takže tým musí svého koně i jezdce udržet po celý dostih čerstvého. Všechny tyto akce pak probíhají na úkor času, včetně mnoha hodin tréninku. Během dostihu pak tým pečuje o svého koně jako o jemně seřízený strojek, aby zvýšil jeho šance úspěšně dostih dokončit.

péče o vytrvalostního koněAmerický vytrvalostní jezdec Jeremy Reynolds říká, že tyto přestávky na chlazení/uklidnění koně během vytrvalostního dostihu naprosto ovlivní konečné výsledky. Reynolds, který musel stáhnout svého koně ze světových jezdeckých her 2010 ještě před soutěží, zde pak měl úlohu podpory svého týmu, především pak manželky Heather.

"Pokud cestou zastavíte, abyste se napil, vaše průměrná rychlost klesne," říká Reynolds. "Můžete ztratit osminu míle i více."

Vědra s vodou, "senná kaše", mrkve, stříkačky s eletrolyty a mnoho dalšího materiálu představuje "oblast obsluhy" každého týmu. Jakmile kůň přijede, členové týmu ho "atakují" svojí péčí. Primárně se soustředí na chlazení koně a krmení.

Velké nádoby s vodou slouží nejen pro hydrataci, ale i pro chlazení koně. Cílem mnoha týmů je ochladit koně co nejdříve je to možné. Snahou je snížit jeho tepovou frekvenci na určitou hodnotu a splnit další požadavky, než kůň bude opět moct vyjet na trať.

Členové týmu omývají koně studenou nebo dokonce ledovou vodou, protože chtějí koně co nejrychleji ochladit. "Lze využít i větru během větrných dní," říká Maura Leahy, asistentka manažera kanadského vytrvalostního týmu. "Dnes byla snad ideální teplota. Matka Příroda nám však dá to, co sama uzná za vhodné."

než vyběhnou na vytrvalostní traťPoté, co jsou koně ochlazeni, je dalším úkolem týmu dostat do něho kalorie, které ho udrží v "chodu". "Krmíme koně čímkoli, co sežere," říká Leathy. "Řepné řízky, senné kostky, sladká krmiva, cokoli."

Leahy uvádí, že koním podávají elektrolyty každých 10 mil a snaží se přidat i uhlohydráty, které nejsou jen cukr. Říká, že hlavním cílem je prostě do koně dostat cokoli.

A pokud kůň nic nechce? Vytrvalostní tým má celou zásobů triků. Reynolds prozrazuje, že namíchal perfektní směs, která koni pomáhá žrát. Obsahuje elektrolyty, minerály a další přírodní ingredience, které očividně fungují.

Místa, kde probíhají tyto přestávky ve vytrvalostním dostihu, jsou velmi rušná, ale pokud každý člen týmu dělá svoji práci, koně a jezdci je rychle opustí a vrátí se na trať, kde pokračují v prokazování své vytrvalosti.

27. 9. 2010 12:00

Den 3 - Videorozhovory s představiteli světové sportovní drezury

Uvidíte:

 • krátký pohled na favorita v drezuře Edwarda Gala a jeho koně Moorlands,
 • dětský sbor Haitian Harmony children's v pavilonu Alltech Experience Pavilion, návštěva koutku pro děti,
 • interview s německým drezurním týmem.

 

27. 9. 2010 11:30

Slovenská vytrvalostní jezdkyně úspěšně dokončila soutěž!

Lucia Starovecká na koni Balkan dokončila vytrvalostní soutěž na 53. místě s průměrnou rychlostí 14,6 km/h.

Pod článkem jsou přiložené výsledky soutěže družstev reiningu, 1. kola kvalifikace jednotlivců reiningu, startovní listina 2. kola kvalifikace jednotlivců reiningu a definitivní seznam startujících všestrannosti.

27. 9. 2010 9:30

Den 3. - Ve znamení drezury

FEI logo drezuraDnešní - třetí - den kentuckých světových jezdeckých her bude ve znamení drezury a zahájí ho soutěže družstev v Grand Prix. Všechny soutěže se jedou na hlavním stadioně. Definitivní seznam startujících v drezuře najdete přiložený pod článkem.

Program drezurních soutěží:

(přehledně v tabulce a v angličtině ho najdete na této stránce)

 • Pondělí 27. 9. 14:30 CET - 1. část 1. poloviny GP soutěže družstev, 20:00 CET - 2. část 1. poloviny GP soutěže družstev
 • Úterý 28. 9. 14:30 CET - 1. část 2. poloviny GP soutěže družstev, 20:00 CET - 2. část 2. poloviny GP soutěže družstev
 • Středa 29. 9. 16:00 CET - 1. polovina Grand Prix Special, 20:30 CET - 2. polovina Grand Prix Special
 • Pátek 1. 10. 13:00 CET - GP kür
Přímé přenosy drezury na Eurosportu:
 • úterý 28. 9. 22:00 finále drezury soutěž týmů (ŽIVĚ)
 • středa 29. 9. 21:30 drezura Grand Prix Special (ŽIVĚ)

Pro anglicky rozumějící zájemce nabízíme audio-záznamy, mezi nimiž najdete i rozhovory s nejrůznějšími osobnostmi drezurního a reinigového světa.

Drezurní výsledky ONLINE

Vytrvalost:

V pondělí 27. září ještě budou vyhlášeny ceny kondice a proběhne vyhlašování výsledků.

Ostatní:

V Equine Village budou probíhat ukázky práce mnoha trenérů a chovatelů koní, např. John Lyons, westfálský svaz, Clinton Anderson aj.

27. 9. 2010 01:55

Den 2. - Vytrvalost: první projela cílovou páskou Španělka

Maria Mercedes Alvarez Ponton ze Španělska na koni Nobby doslova na poslední chvíli předběhla své protivníky a získala zlatou medaili jednotlivců na MS ve vytrvalosti, které se konalo v rámci Alltech FEI WEG 2010 v Kentucky.

HH Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum na koni Ciel Oriental a jeho syn HE Sheikh Hamdan bin Mohammed Al Maktoum na koni SAS Alexis procválali cílem jen o 1:55 později, pro sebe získali stříbro a bronz v soutěži jednotlivců a pro Spojené arabské emiráty první týmové zlato ze světových jezdeckých her.

Ponton dokončila poslední etapu s průměrnou rychlostí 29,44 km/hod, zatímco zástupci SAE běželi průměrnou rychlostí 31,66 km/hod. Průměrná rychlost vítězky během celého dostihu na 100 mil byla 21,07 km/hod.

"Je to skutečně zvláštní pocit, protože jsem opravdu chtěla, aby mistrem světa byl Šejk Mohammed," řekla Ponton hned po dostihu. "Myslela jsem, že si to zaslouží. Je to člověk, který pro tento sport dělá nejvíce ze všech. Tento sport vděčí své současné podobě právě jemu. Ale nevěděla jsem, že je za mnou. Myslela jem si, že to byl Američan a Francouz."

Ponton však hned dodala: "Nehodlám medaile měnit."

Ponton (34 let) a Nobby vyhráli už tři mistrovství během posledních tří let - MS ve vytrvalosti 2008, MS ve vytrvalosti 2009 a nyní světové jezdecké hry.

Mezi ME a svým vítězstvím na letošních jezdeckých hrách se jí narodila dcerka, Maria Punti-Alvarez, jen před 7 týdny.

"Bylo opravdu náročné trénovat, kojit dítě a vůbec dělat všechno ostatní," dodává Ponton. "Poslední rok, když jsem otěhotněla, myslela jsem si, že bych se mohla zúčastnit jezdeckých her 2010. Všichni mi však říkali, že je to nemožné. Cítila jsem se dobře. Jako bych ani nikdy neměla dítě."

Zlatá medaile Ponton je ještě "sladší", protože její manžel, Jaume Punti-Dachs, trénuje Šejka Mohammeda (60 let) a jeho syna.

Šejk Mohammed, první ministr SAE, hostil v roce 1998 mistrovství světa v Dubaji a pravidelně pořádá jiné důležité vytrvalostní dostihy. Velmi chválil trasu, která křižovala Kentucky Horse Park i mnoho sousedních farem. "Jen jsem se staral o svého koně. Velmi jsem si užíval dnešní jízdy," řekl.

Ponton byla velmi spokojená s tím, jak dobře zvládl Nobby (15 let) 100 mil kentucké krajiny. "[Trasa] byla opravdu, opravdu náročná. Velmi rychlé pro mě a velmi náročné. Lidé říkali, že je to rovina. Ale to vůbec není rovina. Byl to ten nejobtížnější dostih, který jsem s Nobby vyhrála," řekla.

Na snímku v čele jede jezdkyně, která jako první protnula cílovou pásku dostihu. Maria Mercedes Alvarez Ponton a Nobby (drobná jezdkyně v modrém), Španělsko.

Start vytrvalostního dostihu

27. 9. 2010 00:30

Den 2. - Tým USA vyhrál první zlatou medaili letošních her...

...a to samozřejmě v reiningu. Stříbrným týmem je Belgie, bronzovým pak Itálie.

Tři nejlepší reiningové týmy: USA, Belgie a Itálie.Američané zvítězili na světových hrách v dané disciplíně již potřetí, poté, co vyhráli na každých hrách, které reining obsahovaly. Pořadí dalších deseti nejlepších týmů je Rakousko, Kanada, Německo, Brazílie, Nizozemí, Velká Británie a Mexiko. Letošní úroveň připravenosti jezdců reiningu je přitom celkově hodnocena jako velmi zvýšená proti hrám předchozím a konkurence je tedy velmi tvrdá.

Další podrobnosti pro vás připravujeme.

 

26. 9. 2010 23:59

Den 2. - hromadný start endurance

Kdo se chce podívat, jak vypadal hromadný start takřka stovky koní ve vytrvalosti, může shlédnout např. video na stránkách amerického týmu pod tímto odkazem. (Abyste nahráli funkční video, je třeba kliknout vpravo na tlačítko - odkaz "On the grounds")

Další odkazy:

Pravidelný magazín - souhrn novinek z WEG - je všem čtenářům k dispozici na speciálním kanálu YouTube. Shlédnout jej tak můžete také přímo na Equichannelu.

Aktuální díl magazínu WEG:

 

26. 9. 2010 13:20

Den 1.- reining

První soutěže reiningu družstev byly vysílány na www.feitv.org živě v 15 a ve 20 hodin našeho času (CEST). Hned v první části soutěže jela velmi sledovaná Anky van Grunsven s Whizashiningwalla BB, vítězka minulých her v klasické drezuře. Dvojice zajela výborně a svým výkonem tak přispěla k pěknému 5. pořadí holandského týmu. Naopak velké zklamání čekalo německý tým, kdy jejich největší želízko v ohni, N. Hörmann s Mister Dual Spring, nedokončil díky závažné chybě již zpočátku. Pokračování můžete sledovat na www.feitv.org

Výsledky můžete sledovat pod tímto odkazem.

Reining: Stefano MASSIGNAN (ITA) a Yellow Jersey. Foto Kit Houghton/FEI.

Reining: Stefano MASSIGNAN (ITA) a Yellow Jersey. Foto Kit Houghton/FEI.

1 319 ITA, S. Massignan Yellow Jersey 224.00
2 328 USA, C. Schmersal Mister Montana Nic 223.50
3 341 USA, T. McQuay Hollywoodstinseltown 220.50
3 309 GER, G. Ludwig Hot Smokin Chex 220.50
5 355 AUT, M. Mühlstätter Wimpys Little Buddy 219.50
5 324 BEL, A. Poels Whizdom Shines 219.50
7 377 GBR, L. Rutter Setting Off Sparks 216.00
8 349 MEX, A. Gonzalez Barragan Custom Harley 214.00
9 343 DEN, J. McCabe Starbucks Sidekick 213.00
9 357 AUT, M. Morawitz Spin Me A Deal 213.00
11 301 BRA, P. Koury Neto Spin Zone Whiz 212.50
11 335 BRA, J. Salgado Filho Leopardo do Infinito 212.50
13 374 CAN, V. Sapergia Its Wimpys Turn 211.50
14 312 NED, A. van Grunsven Whizashiningwalla BB 211.00
14 311 NED, F. Elzinga Smoking Kills 211.00 (dále viz odkaz)

Umístění družstev po sobotním klání najdete pod tímto odkazem.

1 USA, C. Schmersal / T. McQuay / T. McCutcheon / S. Flarida 444.00
2 AUT, M. Mühlstätter / M. Morawitz / D. Schulz / R. Kronsteiner 432.50
3 BRA, P. Koury Neto / J. Salgado Filho / W. Teixeira / J. Lacerda 425.00
4 BEL, A. Poels / J. Boogaerts / C. Baeck / B. Fonck 424.50
5 NED, A. van Grunsven / F. Elzinga / H. Heule / R. Young-van Osch 422.00
6 MEX, A. Gonzalez Barragan / A. Hawa Sarquis / R. Pacheco Cuevas / J. Vazquez Hernandez 420.50
7 AUS, S. Larcombe / W. Schiller / W. Backhouse / M. Larcombe 420.00
8 GBR, L. Rutter / T. Greaves / D. Allen / F. Sternberg 404.50
9 ITA, S. Massignan / M. Ricotta / D. Carmignani / N. Brunelli 224.00
10 GER, G. Ludwig / N. Hörmann / E. Ernst / S. Rzepka 220.50
11 DEN, J. McCabe / A. Lau / S. Skovrider 213.00
12 CAN, V. Sapergia / S. Sapergia / D. Latimer 211.50
13 FRA, A. Girinon / P. Barret / G. Legrand 208.50
14 SWE, M. Goransson / H. Hokkanen / I. Silverstolpe / F. Thomsson 166.00

Zahajovací ceremoniál.V sobotu 25. září 2010 v 19 hodin místního času (našeho času v 1:00 hod 26. 09. 2010) také na místě vypukl zahajovací ceremoniál. Neopakovatelná událost, na níž se podílelo 200 koní a 1500 lidí ve věku od 8 do 80 let, odhalila krásy prérie, Broadway, divoký západ i zákoutí jihu - představeno bylo 40 různých scén, včetně vystoupení slavného Kentuckého rodáka - Muhammada Aliho. Muhammad Ali spolu s Alltechem pracuje na mnoha dobročinných projektech. (http://www.alltech.com/en/involvement/Pages/SocialResponsibility.aspx.) S tímto souvisí i účast dětí z Haiti na programu zahajovacího ceremoniálu.

Spolu s Wynonnou Judd, s Operou při hudební konzervatoři v Kentucky a s mnoha dalšími umělci tak dotvořily tyto děti překrásný hudební doprovod k této velkolepé show.

Zahajovací ceremoniál.Diváci nebyli ochuzeni ani o úžasné okamžiky souhry dvou sborů a jednoho hudebního tělesa, kdy v jeden moment vše "řídili" tři dirigenti. Snad jedině kameře lze trochu vytknout, že se více než koním v aréně věnovala lidem a umělcům okolo. Na druhou stranu pohled na celý stadion a všechny ty davy lidí kolem byl opravdu uchvacující...

V neděli 26. 09. 2010 se můžeme těšit na pokračování v reiningu a na start endurance. Na www.feitv.org můžete po registraci a zaplacení poplatku 25,99 Euro sledovat online přenosy reiningu. Endurance, doufejme, poběží alespoň v záznamu.

24. 09. 2010 13:00

Den "první", sobota 25. září 2010, bude ve znamení reiningu.

FEI logo reiningPo zahajovacím ceremoniálu, který se roztočí ve 13 hodin letního středoevropského času neboli CET (= 7 hodin místního času), přichází

 • v 15 hod. CET 1. část soutěže družstev,
 • v 18 hod. CET následuje 2. část soutěže družstev.

(Na 3. a 4. část soutěže družstev v reiningu se můžete těšit hned v neděli, v úterý proběhnou kvalifikační reiningové soutěže na finále jednotlivců, které se bude konat ve čtvrtek 30.9., včetně free-style exhibice.)

Ve čtvrtek ve 20:00 pak můžete sledovat i přímý přenos reiningu na Eurosportu.

Anky Van Grunsven s Whizashingwalla BB v první veterinární kontrole.Bližší informace o soutěžích v reiningu najdete na stránce http://www.alltechfeigames.com/competition/discipline.aspx?id=232.

Časový program reiningových soutěží: http://www.alltechfeigames.com/competition/events.aspx?calid=14&id=232.

Zde můžete průběžně sledovat výsledky reiningu: http://www.alltechfeigames.com/competition/results/results.aspx?idCalendar=14&id=232.

Zbývá posledních 24 hodin a v americkém Kentucky Horse Parku spustí zahajovací ceremoniál letošní světové jezdecké hry. Equichannel vám bude průběžně přinášet aktuální informace z tamního dění, čili výsledky, fotografie, videa a případné zajímavosti. Než celá vřava vypukne, připomeneme časový plán celých her.

Světové jezdecké hry 2010 se konají od 25. září do 10. října a během této doby se zde bude soutěžit ve všech disciplinách spadajících pod hlavičku FEI. Přesný časový harmonogram jednotlivých dní vypadá takto:

program WEG 2010

program WEG 2010

program WEG 2010

program WEG 2010

Časový harmonogram jezdeckých her v PDF verzi najdete přiložený pod článkem.

Pod článkem přikládáme také definitivní seznamy startujících v reiningu, drezuře a vytrvalosti.

Podobné články

Na zasedání představenstva FEI v Lausanne 19.-21. června 2019 se 10 států ucházelo o pořadatelství světového šampionátu v roce 2022, z toho 2…

/data/imgs/00154056l.jpg

I když "jezdecká olympiáda" v Tryonu v Severní Karolíně přinesla několik krásných soutěží, zůstává po jejím skončení víc otazníků než před jejím…