IV. závody spřežení v Hradištku nejlépe svědčily Jirgalům a Nesvačilům

29. 1. 2011 Běla Fialová Autor fotek: Běla Fialová

Poslední lednová sobota zavedla příznivce kočárového sportu po roce opět do haly JŠ Equus Kinsky v Hradištku u Sadské. Jezdecký klub Semice uspořádal již čtvrtý ročník halových závodů spřežení a věřte, že vskutku bylo na co koukat. Diváci zaplnili halu a o skvělou sportovní podívanou se postaralo celkem 35 jezdců v kategoriích jedno-, dvojspřeží pony a velkých koní a nakonec také čtyřspřeží.

Vskutku mrazivé ráno a dopoledne odradilo od cesty do Hradištka asi málokoho, neboť potíže se startováním či odemykáním vozidla potkávaly jezdce i diváky. Ovšem celý den svítilo příjemné sluníčko, které však v hale dávalo jen pramálo tepla. Sněhu byla jen troška, ale jindy promáčený terén opracoviště a bahnité okolí jezdecké haly, to vše bylo pořádně zmrzlé. Nicméně zpátky do haly.Jan ExnarTam na soutěžící čekal připravený vozatajský parkur s 13 překážkami (z toho jedna byla maratonová se shoditelnými prvky a průjezdy A až D). Autorem a zároveň zpracovatelem výsledků v jedné osobě byl, i zde se dá říci tradičně, Jaroslav Kosař. Pověstný chleba se lámal právě na maratonové překážce, která působila největší potíže čtyřkám.

Soutěž probíhala v souladu s pravidly pro halové soutěže, tedy byla dvoukolová, přičemž časy z každého kola se sečetly a navyšovala je ještě případná penalizace. Každá chyba v parkuru znamenala pět vteřin navíc. A jak se ukázalo, právě chyby míchaly celkovým pořadím. Po každé dokončené soutěži jednotlivých kategorií následovalo vyhodnocení a úprava trati (příp. rozšíření branek). Jezdci jednospřeží téměř celodenní klání zahájili přesně v 10,30 hod., další kategorie byla dvojspřeží velkých koní a vložena byla, poprvé v historii halových soutěží u nás, rovněž soutěž pro pony páry. Tím získali jezdci, kteří přepřahali či sepřehali koně bojující v předchozích kategoriích (především párech), drahocenný čas. Zde bych ještě uvedla, že minutou ticha přítomní uctili památku nedávno zesnulé Ilony Matouškové. O jejím nenadálém odchodu jsme vás informovali tento týden.

Jedničky bez velkého překvapení - první místo bral Jan Exnar z JK Hřebčín Favory

Dvanáctičlenné startovní pole jezdců kategorie jednospřeží se snažilo rozehřát promrzlé diváky a dařilo se to jen velmi obtížně. První kolo brali někteří jezdci jako „rozkoukávací" a závodili až v kole druhém, někteří však nenechávali nic náhodě a šli do toho naplno hned od počátku.

Taktika naplno hned se vyplatila především Janu Exnarovi z JK Hřebčín Favory, který předvedl v obou kolech bezchybný výkon a Gss Farina XXXVIII-57 zároveň proběhl celou trať jednoznačně nejrychleji. O mnoho za Janem Exnarem ale nezaostala nejlepší žena soutěže, Markéta Jelínková, s Quintou, reprezentující JK Stáj Accos. Této dvojici vynesly druhou příčku opět bezchybné a plynulé jízdy. S odstupem necelého trestného bodu pak absolvoval soutěž celkově na třetím místě reprezentant sobotecké stáje Pavel Matouš a Delisa.

Marek Jirgala vstoupil do sezóny 2011 vítězstvím pro JS Hřebčín Siglavy

Po dvouleté závodní přestávce jsme měli možnost vidět v akci, tentokrát však s dvojspřežím lipicánů JS Hřebčín Siglavy, Marka Jirgalu. Návrat to byl vskutku impozantní, neboť s náskokem pohodlných téměř jedenácti trestných bodů získal pro sebe první a hned to nejlepší možné umístění. Dotaci za druhé místo si vyzvedl letos v Hradištku Pavel Groul, reprezentant JK Boharyně se svým párem nepřehlédnutelných strakošů. Pro třetí příčku v párech si přijel Radek Nesvačil s bíločerným spřežením NH Kladruby n. L. s.p.o. Částečné obavy ze závodní premiéry vraníka Sacramoso Rosaca IV-15 se tedy ukázaly jako liché a avizovaná klidná opatrná jízda byla nakonec pohledná, avšak dostatečně dravá a rychlá jízda.

V kategorii dvojspřeží však svou premiéru neměli jen koně, nýbrž i jezdci. První z nich - Petru Duškovou z JK Robousy jsme přeci jen zvyklí vídat s klisnou Rousmery v jednospřeží, tentokrát ale připřáhla ke své klisně ještě Lumpa. Skončila až na předposledním místě a se svým výkonem spokojena příliš nebyla, nicméně potvrdila, že zůstává věrna jedničkám. Druhým pak byl David Jirgala, který stejně jako jeho bratr zapřahal lipicány JS Hřebčín Siglavy. Dařilo se mu o něco lépe než jmenované Petře Duškové a skončil celkově jedenáctý.

Premiéru v Hradištku měly pony páry - nejlepší byla Monika Pospíšilová

Poprvé v historii tuzemských halových závodů byla vypsána v oficiálních (nikoliv jen hobby) závodech spřežení soutěž pro kategorii pony a jak řekla sama „iniciátorka" a zároveň vítězka v triu pony spřežení, Monika Pospíšilová (JK Boharyně), chtěla si to v hale prostě vyzkoušet. Za zkoušku to tedy určitě stálo :-). Doslova na paty jí šlapal se svým tmavým spřežením Jiří Mičánek (TJ Krakonoš Trutnov), který za vítězkou zaostal o pouhé tři trestné body. S odstupem třetí projel cílem Pavel Drbohlav s párem haflingů JK Pamela Bylany.

FOTOGALERII ze závodů naleznete v sekci sportovní okamžiky pod názvem Závody spřežení v Hradištku u Sadské 2011

Radek Nesvačil, NH Kladruby n. L. s.p.o. - vítěz čtyřspřeží

Královskou disciplínou mezi spřeženími jsou čtyřspřeží a těch se po dvouleté odmlce sjelo nakonec pět. Dvě z nich reprezentovala NH Kladruby n. L. s.p.o. - bílé spřežení vedl Jiří Nesvačil ml., druhé černobílé (tři vraníky a jednoho bělouše) vedl jeho bratr Radek. Na startu samozřejmě nechyběl ani hlavní pořadatel sobotních závodů ing. Jaroslav Jandl, se čtyřkou si zazávodil ještě Zdeněk Jirásek (JK Robousy) a také Marek Jirgala (JS Hřebčín Siglavy).

První kolo se jezdcům moc nedařilo a tak si reputaci zachraňovali v kole druhém. Jiřího Nesvačila ml. potrápily vlastní ruce a tak svou druhou jízdu absolvoval s bolestí, ale také se ctí. To mu v konečném a nervydrásajícím sčítání vyneslo celkovou druhou příčku. Obrovské štěstí Radkovi Nesvačilovi velmi pravděpodobně, a to nejednou, „zachránilo" vítězství. Jednou ze šťastných chvil byl kousek bělouše Generale Iscana II-5 v jeho spřežení. Ten, místo toho, aby kužel jedné z parkurových překážek, který měl už prakticky pod svýma nohama, pobořil, jej namísto toho prostě přeskočil. Naopak zklamaný byl z konečného vyúčtování Marek Jirgala, jemuž naopak ta pověstná špetka štěstí chyběla. Skončil celkově „pouze" třetí.

Co říci závěrem? Závody se opravdu vydařily, a to po všech stránkách. Počasí vyšlo na jedničku, organizace klapala skvěle bez zbytečných prodlev, skvělé sportovní výkony komentoval stejně skvěle Aleš Suchánek a bezchybný výběr hudby zajistil Ludvík Jandourek. Diváci se i přes velmi chladné počasí jistě dobře pobavili a závodníci si první letošní soutěžní klání pořádně užili.

Podobné články

Mezinárodní vozatajské závody CAI Kladruby 2024, jejichž součástí je i Světový pohár a Pohár národů čtyřspřeží, byly zahájeny!

V sobotu 6. dubna hostil hřebčín Slatiňany již tradiční jednodenní závody spřežení CAN1*, jimiž byla zahájena venkovní sezóna závodů spřežení roku…