Také v Klokočově bodoval Jan Blizňák

10. 8. 2009 Petra Šanturovová Autor fotek: Petra Šanturovová

Třetí kvalifikační kolo na ME chladnokrevných koní se jelo v sobotu, 11.července 2009, na Klokočově u Vítkova. Po vydatném nočním dešti byla na kolbišti místy bažinatá místa, ale naštěstí během dopoledne vykouklo sluníčko a počasí ukázalo i svou příznivější tvář...

Soutěže začaly po desáté hodině slavnostním nástupem všech zúčasněných spřežení. Po představení soutěžících si účastníci vylosovali startovní pořadí. Sbor rozhodčích i v tomto kvalifikačním kole pracoval ve složení František Nedbálek a Jiří Zasadil.

Pohár Francova dvora - formanka nanečisto

První soutěží byla (již tradiční) samostatná formanská jízda o Pohár Francova dvora, jejíž výsledky se nezapočítávaly do kvalifikace ME. Na startu se představilo celkem devět spřežení, na které čekala trať, čítající 14 překážek. Mezi nejtěžší patřilo jako obvykle couvání a také průjezd vodním příkopem. Chod koní byl povolen libovolný a tak se diváci dočkali i velmi rychlých cvalových úseků.

Pavel Reichl s hřebci Neron a MazutJako první se na trať vydal Pavel Reichl s hřebci Neron a Mazut, kteří projeli trať ve velmi rychlém čase 2.54.46 min bez trestných bodů. Druhý v pořadí Jan Blizňák s hřebci Begasem a Nacho Salazarem se vydal na stíhací jízdu, nicméně Pavla reichla nepřejdel. Stopky rozhodčích se v cíli zastavily v čase 2.57.81 min., taktéž čistém bez chyb. Jako třetí se vydal na trať Mojmír Kubíček s hřebci Biskup a Sokol, který také neudělal žádnou chybu a cílem projel v čase 3.30.85 min. Další v pořadí, Roman Kala s Bleskem a Ferdou, se nejprve dopustili dvou chyb na překážce couvání a následně byli diskvalifikování pro projetí překážky mimo pořadí. Jak častá chyba, pramenící většinou z nervozity.. Pátý startující Pavel Kaluža s klisnami Ibiza a Chůze zvolil trošku mírnější tempo a cílovou pásku projel v čase 4.03.38 min., taktéž bez trestných bodů. Šestý v pořadí, Stanislav Maurič s Flešem a Saigonem zuberským, shodili jeden míček, což znamenalo penalizaci 5 tr. vteřinami a celkový čas 4.32.20 minut. Sedmý startující Václav Mišák s klisnami Samanta a Majka projeli trať bez chyby v čase 3.48.50 min. Předposlední startující, Vladimír Hajtmar s Gondorem a Rigem, udělali chybu na poslední překážce a cílem projeli v celkovém čase 3.20.24. min. Poslední na startu, Rostislav Kuchař s klisnami Gita a Gama, vzdal účast v soutěži po nezdarech na překážce couvání.
Vítězem úvodní formanské jízdy se tak stal Pavel Reichl, druhý skončil Jan Blizňák, třetí Vladimír Hajtmar, čtvrtý Mojmír Kubíček, pátý Václav Mišák, šestý Pavel Kaluža a sedmý Stanislav Maurič.

 

Jan Blizňák s Begasem a Nacho SalazaremCouvání - problém, problém, problém...

Druhou soutěží byla formanská jízda, která byla již součástí kvalifikace na ME a jela se na stejné trati, jako soutěž zahajovací. V ní se představilo osm závodníků, již bez účasti Rostislava Kuchaře. Jelikož se soutěžící snažili o co nejrychlejší čas, ani jedné páře se nepodařilo projet trať bez trestných bodů. Nejrychleji projel trať a první místo obsadil Jan Blizňák, který se dopustil jedné chyby v překážce couvání a jeho celkový čas byl 2.46.76 min. Následovám byl Pavlem Reichlem, který taktéž udělal jednu chybu na překážce couvání a jeho výsledný čas činil 2.50.04 min. Na třetím místě skončil Vladimír Hajtmar, který se dopustil dvou chyb v překážce couvání a jeho výsledný čas činil 3.06.94 min. Čtvrtý se umístil Václav Mišák s časem 3.25.00 min a jednou chybou při průjezdu druhou brankou. Páté místo patřilo Pavlu Kalužovi s časem 3.39.84 min a jednou chybou v překážce couvání. Na šestém místě dojel Stanislav Maurič s jednou chybou na překážce couvání a výsledným časem 3.55.28 min. Sedmé místo patřilo Romanu Kalovi, který udělal na překážce couvání tři chyby a jeho celkový čas činil 3.59.86 min. Na osmém místě skončil Mojmír Kubíček s jednou chybou na úvodní překážce a výsledným časem 4.11.18 min.

Ovladatelnost


Třetí soutěží byla ovladatelnost v kládě. Závodníci museli na určeném místě zapřáhnout kládu, projet trať, kde na ně čekalo pět průjezdových překážek a couvání, na určitém místě opět kládu vypřáhnout, projet překžkou bez klády a dojet do cíle.

Václav Mišák s klisnami Samanta a MajkaNejlépe si v této disciplíně vedl Václav Mišák, který trať projel bez jediného zaváhání v čase 3.09.71 min. Druhý se umístil Jan Blizňák, který též na trati neudělal jedinou chybu a jeho výsledný čas činil 3.12.30 min. Na třetím místě se umístil Vladimír Hajtmar, který cílem projel v čase 3.24.55 min. Čtvrtý v pořádí byl Pavel Reichl, kterému se v přákážce couvání hned nepodařilo shodit balonek a trochu se na této překážce zdržel. Jeho čas v cíli byl 4.10.09. Také pátý v konečném pořadí, Roman Kala, se zdržel na překážce couvání a cílem projel v čase 4.58.05 min. Na šestém místě skončil Pavel Kaluža, jemuž se rovněž na překážce couvání nepodařilo shodit míček na první pokus a i pro něj tato prekážka znamanala zdržení. Jeho výsledný čas činil 5.29.10 min. Sedmé místo patřilo Stanislavu Mauričovi, který měl též problémy na překážce couvání a jeho výsledný čas byl 6.10.56 min.

Smolařem této soutěže se stal Mojmír Kubíček, který trať projel ve velmi dobrém čase, bohužel poslední překážku projel ze špatné strany a byl ze soutěže diskvalifikován. Tato chyba jej nakonec stála jednu příčku v celkovém pořadí kvalifikací.

 

Těžký tah rozhodnul styl

Poslední soutěží byl těžký tah. V ní už pokračovalo jen sedm závodníků, bez Mojmíra Kubíčka. Úvodní váhu 1.500 kg zvládli všichni účastníci bez problémů. Ve druhém kole na váze 1.700 kg skončila soutěž pro Stanislava Mauriče, když jeho koně dotáhli saně do vzdálenosti 4,7 metru. Následující kolo na váze 1.900 kg absolvovali všichni zbývající závodníci. V dalším kole na váze 2.100 kg skončila soutěž pro Romana Kalu, když jeho koně dotáhli saně do vzdálenosti 2 metrů. V posledním kole na váze 2.300 kg skončil pro technickou závadu na výstroji Pavel Reichl, když jeho hřebci dotáhli saně do vzdálenosti 2.3 metrů. Ostatní čtyři zbývající závodníci překonali celou trasu a připsali si do konečného hodnocení 1 bod. Sbor rozhodčích následně určil pořadí dle stylu tahu koní. Na prvním místě se umístil Vladimír Hajtmar, druhé místo přiřkli rozhodčí Pavlu Kalužovi, třetí Janu Blizňákovi a čtvrté Václavu Mišákovi.

Konečné pořadí třetího kvalifikačního kola:

1) Jan Blizňák - Begas a Nacho Salazar - 20 bodů
2) Václav Mišák - Samanta a Majka - 17 bodů
3) Vladimír Hajtmar - Gondor a Rigo - 15 bodů
4) Pavel Reichl - Neron a Mazut - 14 bodů
5) Pavel Kaluža - Ibiza a Chůze - 13 bodů
6) Roman Kala - Blesk a Ferda - 12 bodů
7) Stanislav Maurič - Fleš a Saigon zuberský - 11 bodů

Celkové pořadí po třetím kvalifikačním kole:

1) Jan Blizňák - 55 bodů
2) Vladimír Hajtmar - 51 bodů
3) Pavel Reichl - 48 bodů
4) Václav Mišák - 44 bodů
5) Pavel Kaluža - 35 bodů
6) Mojmír Kubíček - 28 bodů
7) Stanislav Maurič - 22 bodů
8) Oskar Sněhota - 12 bodů
9) Roman Kala - 12 bodů

Podobné články

Možná si někdo vzpomene na můj text z roku 2017, kdy se v Lučině konala akce premiérově současně s výstavou trofejí a soutěží trubačů. Tentokrát se v…

Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…