První kolo kvalifikací na ME chladnokrevných koní vyhrál v Podlesí Pavel Reichl

2. 6. 2009 Petra Šanturovová Autor fotek: Petra Šanturovová
/data/imgs/00002707l.jpg
/data/imgs/00002707l.jpg

V sobotu 23. května 2009 byly prvním kolem zahájeny letošní kvalifikace na ME chladnokrevných koní. Jak jsme vás již informovali, samotné mistrovství Evropy se bude konat 12. září na Klokočově. Na toto kvalifikační kolo dorazilo do Podlesí sedm soutěžních trojic, které se představily divákům a sboru rozhodčích (který tentokrát úřadoval ve složení p. Nedbálek a p. Zasadil) v následujícím pořadí, které si před začátkem soutěže vylosovali.

Startovní pořadí a obsazení:

 • p. Václav Mišák z Otrokovic s klisnami Majka a Samanta (obě SN)
 • p. Vladimír Hajtmar z Rovenska s plemenným hřebcem 2985 Gondor a valachem Rigem (oba SN)
 • p. Jan Blizňák z Podlesí s plemenným hřebcem 2868 Nacho Salazar- ZV(SN) a hřebcem Begas (ČMB)
 • p. Mojmír Kubíček ze Staměřic s plemennými hřebci 2910 Biskup (SN) a 2981 Sokol (ČMB)
 • p. Pavel Reichl z Dolního Benešova s plemennými hřebci 2986 Neron (SN) a 2987 Mazut (ČMB)
 • p. Kaluža z Klokočova s klisnami Chůze a Ibiza (obě SN)
 • p. Stanislav Maurič Ranče Ladná s hřebci Fleš a SaigonZuberský
 • První soutěží byla formanská jízda, kde na soutěžící čekalo dvanáct překážek. Kromě osmi průjezdových branek se zde nacházela překážka ve tvaru L, přejezd valu, osmička a couvání ve tvaru T, které je zde oblíbené a mohli jste jej vidět před několika lety např. na finále formanky v Pardubicích. První startující, Václav Mišák s Majkou a Samantou, ztratil pár cenných vteřin na překážce couvání a cílem projel v čase 3.01.62 min. bez trestných bodů. Druhý na startu, Vladimír Hajtmar s Gondorem a Rigem, jel na jistotu a cílovou čarou projel v čase 2.44.47 minut bez trestných bodů. To třetí v pořadí, Jan Blizňák s Nacho Salazarem a Begasem, nasadil své obvyklé závodní supertempo a i přes jednu chybu na překážkách a s penalizací 5 tr. vteřin projel cílem ve velmi rychlém celkovém čase 2.21.36 minut. Následující startující, pan Mojmír Kubíček s Biskupem a Sokolem, se bohužel dosti zdrželi na překážce couvání, kde ještě navíc získali za porušení překážky pět trestných vteřin a přišli tak o možnost zasáhnout do bojů o přední příčky. Navíc na poslední překážce byli taktéž penalizováni pěti trestnými vteřinami a jejich výsledný čas v cíli tak činil 4.13.69 min. Pátý startoval Pavel Reichl s Neronem a Mazutem a projeli, jak už je u nich také zvykem, trať ve velmi rychlém tempu, navíc bez penalizace. Jejich dosažený čas činil 2.29.15 min. Šestý startující, pan Kaluža s Chuzí a Ibizou, projel trať bez trestných bodů v čase 2.52.77 min. Poslední na trať vyjel Stanislav Maurič s Flešem a Saigonem Zuberským a projel trať taktéž bez trestných bodů, v čase 2.53.47 min.
  Ve formanské jízdě tedy obsadil první místo Jan Blizňák, druhý byl Pavel Reichl, třetí Vladimír Hajtmar, čtvrtý p. Kaluža, pátý Stanislav Maurič, šestý Václav Mišák a sedmý Mojmír Kubíček.

  Druhou soutěží byla ovladatelnost v kládě. Letos jsou upravena kvalifikační pravidla „klády" v těchto bodech:

  • soutěžící musí projet startem se spřežením zapřaženým ve voze, na určeném místě vůz zastavit , spřežení vypřáhnout, zapřáhnout do připravené klády, s kterou následně projede trať ovladatelnosti, dopraví kladu zpět na výchozí místo a spřežení opět zapřáhne do vozu a projede cílem
  • u vypřahání ani zapřahání nesmí asistovat soutěžícímu pomocník

  Trať ovladatelnosti se skládala ze šesti překážek, z nichž určitě nejsložitější bylo couvání s následným sražením kuželu čelem klády a přejezd přes val. Prvnímu soutěžící, p. Mišák, měl potíže na překážce couvání, kdy se mu nedařilo kládu nasměrovat přesně na kužel a zaznamenal zde dosti velké časové zdržení, takže i když se na trati nedopustil žádné chyby, byl jeho výsledný čas 9.52.16 minut. Zato druhému startujícímu, Vladimíru Hajtmarovi, se dařilo v couvání lépe a kužel trefil na první pokus. Na trati však udělal dvě chyby a tak se mu k výslednému času připočítalo rovných 10 trestných vteřin. Jeho čas v cíli tak činil 6.04.74 min. Jan Blizňák se dopustil na trati dvou chyb a byl penalizován také 10 trestnými vteřinami, přičemž cílem projel v čase 7.05.71 minut. Čtvrtý startující, pan Mojmír Kubíček, si mezi řpekážkami počínal velmi obratně. I couvání se jejich trojici vydařilo na první pokus a tak se časomíra zastavila na pěkném výsledném čase 6.07.83 minut. Jako pátý se vydal na trať Pavel Reichl, který celou trasu absolvoval bez chyby na překážkách v nejrychlejším čase 5.48.78 minut. Následující startující, pan Kaluža, tak neměl nejlepší pozici a navíc se velmi zdržel na překážce couvání, kdy se mu opakovaně nedařilo natočit kládu do požadovaného směru. Dále na trati získal 5 trestných vteřin za shozený kužel a nejdelší výsledný čas ovladatelnosti tak činil 12.09.02 minut. Poslední startující, Stanislav Maurič, projel vše bez trestných vteřin v čase 7.28.75 minut.
  V ovladatelnosti v kládě se tedy na prvním místě umístil Pavel Reichl, druhé místo patřilo Vladimíru Hajtmarovi, třetí skončil Mojmír Kubíček, čtvrtý Jan Blizňák, pátý Stanislav Maurič, šestý Václav Mišák a sedmý p. Kaluža.

  Poslední soutěží této kvalifikace byl těžký tah. I v této soutěži doznala pravidla drobných změn, a tak letos není povolena jízda s bičem. Už na základní váze 1.500 kg bylo vidět, že koně budou mít na těžkém podkladu se saněmi co dělat. Jako první skončil v této soutěži Stanislav Maurič, jehož koně utáhli základní váhu 1.500 kg na vzdálenost 4,60 metrů. V druhém kole na váze 1.700 kg skončil p. Kaluža, jehož klisny utáhly sáně do vzdálenosti 3,20 metru a Mojmír Kubíček, jehož hřebci utáhli sáně na 4,10 metru. Na váze 1.900 kg se začal lámat chleba a bylo jasné, že toto kolo rozhodne o vítězi. V soutěži zůstali čtyři startující. Prvnímu Václavu Mišákovi se s jeho klisnami podařilo přetáhnout celou dráhu 20 metrů, druhý Vladimír Hajtmar skončil, když jeho koně dotáhli sáně na vzdálenost 6.80 metrů, Janu Blizňákovi a jeho páře se podařilo sáně dotáhnout do vzdálenosti 4.80 metrů a hřebci Pavla Reichla dotáhli sáně do vzdálenosti 3.50 metrů.
  Na prvním místě se tedy v těžkém tahu umístil Václav Mišák, druhý byl Vladimír Hajtmar, třetí místo obsadil Jan Blizňák, čtvrté Pavel Reichl, páté Mojmír Kubíček, šesté p. Kaluža a sedmý skončil Stanislav Maurič.

  Následně pořadatelé sečetli výsledky jednotlivých disciplín a sbor rozhodčích určil konečné pořadí, přičemž při rovnosti bodů rozhodovalo umístění ve formanské jízdě.

  Pořadí po prvním kvalifikačním kole na ME:

 • p. Pavel Reichl 2986 Neron a 2987Mazut - 20 bodů
 • p. Vladimír Hajtmar 2985 Gondor a Rigo - 17 bodů
 • p. Jan Blizňák 2868 Nacho Salazar- Zv a Begas - 15 bodů
 • p. Václav Mišák Majka a Samanta - 14 bodů
 • p. Mojmír Kubíček 2910 Biskup a 2981 Sokol - 13 bodů
 • p. Kaluža Chůze a Ibiza - 12 bodů
 • p. Stanislav Maurič Fleš a Saigon Zuberský - 11 bodů
 • Další kvalifikační kolo na ME se bude konat 13.června 2009 v Podivíně.

  Podobné články

  Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

  Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.