Poslední chladnokrevný boj o kvalifikace - Vesce

17. 8. 2009 Lucie Hladová Autor fotek: Lucie Hladová, Josef Pernička

V sobotu 8. srpna se uskutečnila v obci Vesce u Soběslavi již tradiční akce, závody chladnokrevných koní, které měly nádech jednak kvalifikace na MČR, ale také na ME. Poslední postupové body na evropský šampionát byly rozdány.

Bojovalo se ve všech tří disciplínách: formanská jízda, ovladatelnost v kládě, těžký tah. Protože mistrovství Evropy je párová soutěž, k vidění bylo zase něco méně obvyklého.

Formanská jízda je o zručnosti a dobrém uvažování

Celé chladnokrevné klání bylo zahájeno soutěží formanská jízda. První na startu, Vladimír Hajtmar z Rovenska s koňmi Gondor a Rigo, zvolil raději jistější, střední tempo, čili převážně klus, aby projel trať čistě. To se mu však nevydařilo a k jeho nejpomalejšímu času ze všech zúčastněných dvojic, 2:17,91 min., mu bylo připsáno pět trestných vteřin. I to mu však stačilo na třetí příčku.

Pavel Reichl při couváníHned za ním se na trať vydal s velmi razantním tempem Pavel Reichl z Dolního Benešova s hřebci Brys Slezský a Neron. „Trať je hodně lámaná, není zde tedy prostor pro plynulé delší cválání, které šetří čas. Koně se musí ohýbat v bocích. Problém dělají také zdejší kužely, které jsou menší než obvykle a za vozem tedy nejsou vidět. Náročné je jistě couvání do branky, ale koně ho musí perfektně znát," komentoval forman. Jeho nejlepší čas a čistá jízda bez penalizace znamenala jisté vítězství.

Nelze opomenout ani výkon třetí startující páry - Sokol a Biskup - vedené panem Mojmírem Kubíčkem ze Staměřic. Ten sice zvolil také svižnější tempo, ale zato utržil za dvě chyby deset trestných vteřin a to znamenalo v součtu nejpomalejší výkon 2:25,48, tedy čtvrtou příčku. Známý matador z Podlesí, předloňský mistr Evropy Jan Blizňák byl se svými hřebci Nacho Salazarem a mladým Begasem ze všech startujících nejrychlejší, avšak udělal jednu chybu, která jej odsunula na druhou příčku. Ani druhou, ani poslední pozici však netřeba oplakávat. Na ME se kvalifikovali všichni zúčastnění kočí.

Přesnost, preciznost a koncentrace hraje velkou roli při ovladatelnosti v kládě

Po technické přestávce, kdy na kolbišti zkušení pořadatelé v čele s Radkem Žákem a sbor rozhodčích ve složení Stanislav Kulanda, Blahoslav Políček a pan Nedbálek, postavili předepsanou trať pro další disciplínu, mohla začít ovladatelnost v kládě.

Tato disciplína odráží skutečnou práci v lese; jediný šetrný ekologický způsob, jak získat z lesa dříví, je totiž právě s chladnokrevným koněm. Bohužel v jižních Čechách je takových málo a tedy nebýt moravských kočích, akce by nebyla závodem. Chov těžkých koní pomalu upadá, jelikož jen málokdo je schopen se věnovat činnostem, kde se nejlépe uplatňují: tah, svážení dřeva a orba. Všeho se ujímá technika a prostředí podle toho také tak vypadá - poničené meze, zlámané mladé stromky, zamořená pole a svezení v kočáře na Staroměstském náměstí vás vyjde také k tisícikoruně...

Zásah!Ovladatelnost v kládě dbá především na celkovou souhru kočího a jeho koní, na jejich koncentraci a poslušnost. Mistrovství Evropy se jezdí v páru s desetimetrovou kládou. Mistrovství České republiky, na které se zde jela taktéž kvalifikace, se jezdí pouze s jedním koněm a osmimetrovou kládou. Pořadatele zde zvolili poměrně příjemné, rovné kmeny. Vždy záleží na povrchu, podle kterého se kláda přetáčí. Avšak jak podotkli samotní účastníci - „tahle rovinka se lesu nemůže rovnat," a je to tak. Travnatý povrch zde nebyl sice rovný, hrboly včetně mírného svahu ukázaly své, ale i to by měl závodník s praxí zvládnout bez větších problémů.

Nejlépe se úkolu v soutěži párů (kvalifikace na ME) zhostila pára Nacho Salazar a Begas J. Blizňáka. Jihočech Mojmír Kubíček se Sokolem a Biskupem vybojoval druhou pozici. Následován byl v konečném pořadí Pavlem Raichlem a Vladimírem Hajtmarem.

Následovala úprava trati pro kvalifikační soutěž na MČR, tedy pro jednoho koně. Na start se postavil jako první málo známý Krištof Hora s Blekem. Ten však neznal pravidla a za koněm běhal v poklusu. Povoleno je však pouze vyšší tempo koně, kočí musí jít v kroku. Neznalost se neomlouvá a dvojice byla proto vyloučena. Kočí si to však mohl poučen zopakovat, a to se svým druhým přihlášeným koněm Míšou. Bohužel ani s ním nebyl sehraný, posbírali pět trestných vteřin a v součtu to pro dvojici znamenalo předposlední, sedmou pozici.

Naopak velice pěkný klidný výkon jsme shlédli od J. Blizňáka a jeho méně zkušeného hřebce Begase. Nasbírali sice taktéž pět trestných vteřin, ale jejich pěkný čas i po součtu zasloužil třetí pozici. Pro příčku první si dojel Vladimír Hajtmar s Gondorem. Po součtu bodů z kvalifikačních kol zde ve Vesci a v Zálší bude za Jižní Čechy na MČR startovat třeboňák Karel Školka s Blizardem, a to nejen v ovladatelnosti klády, ale také v těžkém tahu.

Hoď přes překážku srdce, kůň skočí - v tomto případě odhoď bič a povzbuzuj, kůň zabere

Ano, říká se u skokových koní, hoď přes překážku srdce, kůň za ním skočí. Zde by platilo: Odhoď bič a povzbuzuj, kůň zabere. Pravda, těžký tah se jezdí bez biče a kočí ovládá koně pouze hlasem. Na saně se naloží základní váha, která se následně navyšuje. Saně musí kůň táhnout, tedy nesmí celou dráhu vyskakovat. Tato soutěž se hodnotí podle vzdálenosti, kam jsou nakonec saně dotaženy, a pochopitelně podle váhy, na které dvojice dokončí.

Soutěžně jednotlivců se zúčastnili pouze tři kočí. Luboš Pilař z České Lípy se svým konstitučně slabším koněm Rio dokončil na váze 1.000 kilogramů na dráze 8,10 metrů. Jihočech Karel Školka s nadějným Blizzardem, kterým se nedařilo v Podivíně, ale zde předváděli opravdu pěkné výkony po celý den, dokončili na vítězné váze 1.200kg, avšak na vzdálenosti 8,5 metrů. Vítězství tak patřilo J. Blizňákovi s Nacho Salazarem, který saně bez větších problémů dotáhl až na konec požadované trasy.

Těžký tah - Vladimír HajtmarNa 2 300 kilogramech už šlo „pouze" o styl

Sobotní třešničkou na dortu byl opravdu napínavý souboj pár taktéž v těžkém tahu. Trasa byla postavená mírně do kopce, ale ani to však koním nevadilo. Základní váhu překonali všechni účastníci a tak se přidávalo a přidávalo, že i traktor, který má pod kapotou kolem 80 koní, měl s váhou co dělat. A to tahal saně zpět z mírného svahu! :o) A jak se pořád hmotnost saní navyšovala, najednou stála před soutěžícími poslední nejvyšší možná váha - 2.300 kilogramů. A přesně jak znalci v publiku odhadli, „tady už se rozhodne".

Jako první se na start postavil Vladimír Hajtmar s hřebci Gondor a Rigo. Na 2, 5 metrech pak vzdala druhá startující dvojice Pavel Raichl s Brysem Slezským a Neronem. Po celý den pražilo sluníčko, což jistě také koním na výkonu nepřidá. O metr dál se dostal M. Kubíček se Sokolem a Biskupem, třetí příčka tak byla také rozdána. Následoval velký boj. Za bouřlivého povzbuzování diváků se koně do chomoutů doslova zavěsily a obě páry, tedy pára J. Blizňáka a Vladimíra Hajtmara, váhu dovezly na samotný konec. Sbor rozhodčí tedy musel hodnotit n astyl - a doslova „pro lepší styl" určil vítězem Vladimíra Hajtmara a jeho Gondora a Riga.

Kdo bude bojovat o titul mistra Evropy?

Pohár za celkové výsledky v kvalifikaci na ME získal Jan Blizňák a na ME, které se uskuteční 12. září v Klokočově, se vydá společně se všemi účastníky poslední kvalifikace zde v obci Vesce u Soběslavi. Konkurovat jim bude také loňský mistr Evropy Oskar Sněhota a kočí ze zahraničí - Německa, Itálie, Rakouska, Polska, Maďarska, Slovenska. Jak poznamenal pan Blizňák, výkony se vyrovnávají. Němci se připravují podle našich pravidel, i Poláci i Slováci jsou velice silní, budem etedy zvědavi, jak se našim v Klokočově povede.

A co (možná) budoucí čeští mistři?

Ve Vesci též končila kvalifikace na MČR. Na start se dostavilo 8 dvojic, ovšem někteří jeli mimo kvalifikaci.

Nejlépe si vedl Vladimír Hajtmar s Gondorem, který zajel nejlepší čas i po přičtení penalizace za shozenou překážku. Druhý se umístil František Fait s Nezbedou bez trestných bodů. Dále se prezentoval se svým druhým koněm Mary, též bez trestných bodů. Jan Blizňák, Pavel Reichel i Karel Školka si připsaly trestné body při couvání klády mezi kužely. Miroslav Krištofík s Blekem vzdal a s druhým koněm Míšou udělal jednu chybu.

Kvalifikace na MČR formanů se zúčastnily pouze tři dvojice. Luboš Pilař z České Lípy s koněm Rio skončil na 1000 kg, které dotáhl na vzdálenost 8,10 m. Jihočech Karel Školka s Blizardem dokončil soutěž na váze 1200 kg a 8,5 m od startu. Vítězství patřilo Janu Blizňákovi s Nachem Salazarem, který dotáhl 1200 kg do cíle.

Podařené zápolení

Letošní kvalifikace jsou tímto ukončeny. „Počasí se vydařilo, bohužel je zde málo koní, ale i tak se mi závody líbily a jsem s výsledky spokojen," kometoval hlavní rozhodčí pan Nedbálek. Nebyl sám, kdo kladně hodnotil celý průběh akce. Diváků se sešlo dost nejen z okolních vsí, ale i ze samotné Soběslavy a Tábora. Někteří milovníci chlaďasů přijeli až z druhého konce republiky, tyto závody se totiž opravdu nekonají každý víkend a všude, jako například parkury či drezury.

Občerstvení za přijatelné ceny, tombola, perníky, to vše pořadatelé zajistili, včetně zakrytého posezení s výhledem na závod. I samotní závodníci si pochvalovali organizaci závodů, která probíhala bez sebemenších zádrhelů až do samotného večera. Na ten byla přichystána hudebně laděná zábava.

Za zmínku stojí také ceny v soutěžích. Celkový vítěz si totiž kromě poháru obce Vesce odvezl živé sele a hlavně finanční dotaci ve výši 7.000 Kč, což skutečně nebývá mezi chladnokrevníky obvyklé! Druhý v pořadí si k poháru přilepšil 5.000 korunami a třetí třemi tisícovkami. Jako uznání zveřejňujeme jak seznam sponzorů, tak pod článkem kompletní přehled cen.

Pod článkem si také můžete stáhnout výsledkové listiny.

Velký dík patří všem zúčastněných, pořadatelům celé akce a samozřejmě i jejím sponzorům

Generálnímu sponzorovi, kterým byl Jihočeský svaz chovatelů koní a dále:

 • Autodoprava - Žák Martin, Vesce
 • Soukromý zemědělec Josef Štech, Debrník
 • Soukromý zemědělec Jindřich Kadlec, Hlavatce
 • Soukromý zemědělec Miroslav Drs, Debrník
 • Václav Šír, Hlavatce
 • Roman Mička - Autoservis U sloupu
 • Miroslav Pecháček, Debrník
 • František Frait, Nedvědice
 • Václav Toman, Soběslav
 • Reklamní atelier - Roman Růžička, Dráchov
 • Obec Vesce
 • Sedlářství - Václav Čechtický - Sedlečko
 • Kovářství - podkovářství Václav Kožera, Lásenice
 • Jan Novák, Vesce
 • Ivan Beránek - videoslužby
 • Petr Huzl
Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.