Mistrovské zápřeže v Humpolci – tentokrát chladnokrevné

18. 10. 2017 Natálie Blizňáková a Josef Našinec Autor fotek: Hanka Vyhnánková, Michaela Šindelářová

Přelomový víkend mezi zářím a říjnem patřil v areálu Zlaté podkovy jiným zápřežím než obvykle – tentokrát tam proběhlo Mistrovství ČR v kombinované soutěži chladnokrevných koní. A jak to dopadlo?

Soutěž byla rozdělena na sobotní jednospřežné disciplíny a nedělní dvojspřežné, samozřejmě se soutěžilo v ovladatelnosti v kládě, ve formance a těžkém tahu.

 Hlavním rozhodčím byl Jan Louda, rozhodčími dalšími František Nedbálek, Jaroslav Straka a Petr Novák, který byl také autorem a stavitelem trati. Komentování dvoudenní akce padlo na Františka Horníka, Blahoslava Políčka a Josefa Našince.

Trať byla postavena již v pátek v dopoledních hodinách, ale soutěžícím byl povolen vstup až v sobotu ráno při prohlídce trati, stejně tak i v neděli, kdy byla trať částečně změněna. Autor trati měl k ruce osvědčené pomocníky - Jirku Tesaře, Jana Hudače a Michala Nechutného, zkušené správce trati, kteří již absolvovali také řadu soutěží. Technické delegátky - Natálie a Barbora Blizňákovy - vzorně připravily startovní listiny i obsáhlé komentáře, výsledky kompletovala Pavla Švanová a Martina Kosová.

Mistrovství začalo klasicky v pátek příjezdem, ustájením a ubytováním - a večer upřesněním podmínek akce, rozlosováním pořadových čísel pro sobotu i neděli. Začátek soutěže byl naplánován na 9:00 hodin - čas bylo stěžejní dodržet kvůli velkému počtu závodníků, kterých v sobotu nastoupilo 24.

Jednospřežní sobota

Přesně v 8:45 hod začalo MČR prohlídkou trati, poté byl v 9 hodin slavnostní nástup všech účastníků, a rovnou bylo zahájeno první částí kombinované soutěže, kterou byla formanská jízda.

 Na start soutěže se postavilo celkem 24 startujících, tentokrát měl každý závodník pouze jednoho koně, jinak by ani za celý den nebylo možné porci kvalifikovaných závodníků provést všemi disciplínami. Ukazuje se, i po loňských zkušenostech s 26 startujícími, že je nutno celou soutěž divácky zatraktivnit alespoň tím, že dlouhá disciplína - kláda - bude mít svižný průběh, není přeci možné, aby jedna disciplína trvala přes 6 hodin, to utahá každého.

Formanská jízda

Trať se skládala z 12 překážek, a měla několik záludností, v areálu Zlaté podkovy to ani jinak nemohlo dopadnout - jezírko je škoda nevyužít :-) Po startu byla klasická „8", pak projet krajem jezírka s prudkou otočkou o 360 stupňů, v dalším jezírko projet celé až ven a hned zase zpátky, ale celé procouvat. Další překážkou byl kolotoč, který ale s vozem nedělal potíže, ty přišly na řadu až v další disciplíně. Ani dvojité „U" a další průjezdy nebyly nijak těžké, takže nejtěžší překážkou zřejmě zůstalo couvání vodou, které bylo dlouhé asi 6 metrů.

Nejlépe si s tratí poradil Pavel Reichel s Neronem v čase 156,12 vteřin bez trestných bodů - zajistil si tím v této soutěži vítězství. Druhé místo obsadil Jan Blizňák se Švarnou v čase 172,33 vteřin bez trestných bodů, třetí skončil Mojmír Kubíček s Biskupem v čase 175,57 vteřin a rovněž bez trestných bodů. Čtvrtou příčku obsadil Dušan Turčan s Grafem v čase 184,51 vteřin a 0 trestných bodů, pátý byl Jaroslav Marvan s Girou v čase 187,29 vteřin a 10 trestných bodů. I přes náročnost trati nebyly časové penalizace u závodníků nijak velké, což svědčí jen o vysoké kvalitě závodníků, kteří se na mistrovství kvalifikovali.

Druhou soutěží sobotního dne byla ovladatelnost s kládou

Bylo postaveno 8 překážek, k těžkým překážkám patřilo couvání vedle jezírka, kolotoč, skládka, kde se kláda zasekávala při navalení, couvání na sklopku. Asi nejvíc trestných bodů nachytali soutěžící na kolotoči, kdy vzdálenost kuželů od hlavního sloupu byla něco málo přes 4 metry (při délce klády 8 metrů), takže šlo o to umně zacouvat, když před koněm a zároveň za koncem klády stojí další z kuželů. Kláda byla čerstvá a jak se ukázalo, pro některé mladší koně těžká. Stanovený optimální čas pro tuto soutěž byl 9 minut 30 vteřin, do kterého se vešli pouze 2 závodníci, Michal Bančík a Vladimír Hajtmar, což se také velmi odrazilo na jejich umístění.

V ovladatelnosti s kládou byl nakonec nejúspěšnější Vladimír Hajtmar s Grafitem v čase 481,24 vteřin a 10 trestných bodů, druhé místo obsadil Michal Bančík s Nailou v čase 528,24 a 15 trestnými body, třetí byl Miroslav Pavelka s Barošem v čase 592 vteřin a 20 trestných bodů. Čtvrtý Jan Blizňák se Švarnou v čase 616,30 vteřin a 20 trestných bodů, pátý byl Michal Jindra s Gábí v čase 653,01 vteřin s 25 trestnými body.

Poslední částí sobotního trojboje byl těžký tah

První místo si dotažením saní o váze 1 800 kg přes celou délku dráhy, tj. 20 metrů, zajistil Pavol Kitaš s Ostermannem, druhý skončil na váze 1 900 kg a jejím dotažením do vzdálenosti 11,3 metrů Vladimír Hajtmar s s Grafitem, třetí se umístil Michal Bančík s Nailou na váze 1 900 kg a vzdálenosti 10,9 metru. Čtvrtým byl Jan Blizňák se Švarnou (1 800 kg a 20,5 m) a pátým František Beran s Egonem (1 800 kg a 14,9 m).

Krátce před 19. hodinou bylo dobojováno a čekalo se na sečtení výsledků a jejich rychlé vyhlášení - protože bylo jasné, že tma na sebe nedá dlouho čekat.

Mistrem ČR v kombinované soutěži jednospřeží se stal Jan Blizňák se Švarnou, kteří posbírali pouhých 10 bodů a nad výkony této teprve čtyřleté klisny musíme smeknout klobouk a kočímu jen gratulovat k výkonu. Vicemistrem s 15 body Vladimír Hajtmar s Grafitem, třetí místo obsadil s počtem 15 bodů (ale horší kládou) Michal Bančík s Nailou. Čtvrté místo s 21 body patřilo Miroslavu Pavelkovi s Barošem a pátou příčku pro sebe získali s 23 body František Beran s Egonem.

Dvojspřežní neděle

Začala slavnostním nástupem všech zúčastněných koní a kočích, při kterém byli všichni jednotlivě představeni divákům.

Formanská jízda

Trať se jela na stejném kurzu trati jako formanská jízda jednospřeží. Nejtěžšími překážkami byly podobně jako v sobotu voda a couvání vodou.
Vítězem této soutěže se stal Jan Blizňák s Tajfunkou a Švarnou v čase 160,23 vteřin (včetně 10 trestných), druhý byl Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským s časem 161,06 vteřin (0 trestných vteřin), třetí Michal Bančík s Nickem a Nailou v čase 174,51 vteřin (také čistě). Čtvrtou příčku si pro sebe zajistil časem 175 vteřin (včetně 10 trestných vteřin) Mojmír Kubíček s Biskupem a Amírem Žlutavským, na pátém místě skončil Pavol Kitaš se Zasterem a Ostermannem v čase 178,47 vteřin (včetně 10 trestných vteřin).

Dalším bodem programu byla druhá část kombinované soutěže dvojspřeží, a to ovladatelnost s kládou.

Změna proti sobotnímu kurzu nastala u kolotoče, který byl rozšířen na 5 metrů (při délce klády 10 metrů), vypuštěno bylo jedno couvání, takže zůstala skládka - navalení a začelení, a pak vyvážení křížem přes skládku, a couvání na sklopku bylo také mírně prodlouženo.
Vítězem této soutěže se stal Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem s 15 trestnými body v čase 495,09 vteřin, druhý byl opět Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským s 20 trestnými body a časem 493,15 vteřin a třetím opět Michal Bančík s Nickem a Nailou s 25 trestnými body v čase 546,57 vteřin. Čtvrtou příčku si pro sebe zajistil 30 trestnými body a časem 567,0 vteřin Mojmír Kubíček s Biskupem a Amírem Žlutavským, na místě pátém skončil Jan Blizňák s Tajfunkou a Švarnou s 35 trestnými body v čase 623,0 vteřin.

Celkem 8 soutěžních trojic skončilo na 17. místě (posledním), protože nestihli zdolat trať v určeném maximálním čase 12 minut, když po uplynutí 8. minuty se za každou započatou půlminutu připočítává 5 trestných bodů.

 Poslední soutěží mistrovství byl těžký tah

První skončil suverénně Marian Fízek s Lordo a Buntekem (v sobotu nesoutěžil, protože má políčeno na mistrovský titul na Slovensku a byl v sobotu právě na slovenském poháru) s celkovou absolvovanou vahou 3 300 kg na vzdálenost 20 metrů. Druhý byl s celkovou vahou 3 300 kg a 10,1 metry František Beran s Egonem a Neklanem, třetí Pavol Kitaš se Zasterem a Ostermannem (3 200 kg a 19,7 metru), čtvrtý Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem (3 200 kg a 6,5 metru) a pátý Jan Blizňák s Tajfunkou a Švarnou (3 100 kg a 20 m).

Po sečtení výsledků všech tří disciplín se mistrem ČR v kombinované soutěži dvojspřeží stal vítěz sobotního jednospřeží Jan Blizňák s Tajfunkou a Švarnou se ziskem 11 bodů. Tento kočí opět ukázal, že k titulu dokáže dojít nejen se staršími zkušenými koňmi, ale také s mladými klisnami, které zkušenosti teprve sbírají a závodí prvním rokem. Druhý byl Michal Bančík s Nickem a Nailou s 12 body, třetí Mojmír Kubíček s Biskupem a Amírem Žlutavským s celkem 16 body, čtvrtý byl Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem s 18 body. Páté místo vybojoval Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským - s 19 body.

 Závěrem cítíme povinnost poděkovat těm, kteří chladnokrevné soutěže v letošním roce podpořili - Lesům ČR, Národnímu programu genových zdrojů, Výzkumnému ústavu živočišné výroby Praha-Uhříněves, Asociaci svazů chovatelů koní, Ministerstvu zemědělství a Svazu chovatelů chladnokrevných koní - ti všichni měli svůj díl zásluhy na letošním finále, ale i na oblastních předkolech.

Velkou neznámou ale zůstává pro příští rok situace s diváky, kdy v sobotu byla účast mizivá a v neděli velmi malá, to je pokračující trend na všech koňských podnicích v Čechách, na Moravě je to zatím stále lepší.

Další fotografie Hanky Vyhnánkové najdete v galerii na Facebooku: MČR chladnokrevných koní v areálu Zlaté podkovy v Humpolci r. 2017

Pořadatelé děkují společnosti Lesy ČR, s.p., která dlouhodobě podporuje prezentaci chladnokrevných koní na veřejnosti.

Podobné články
Deník

Mistrovství, na němž se představilo devětatřicet koní z Německa, Rakouska a Čech, se na konci července konalo v Hinterwies-Sankt Englmar. Svůj A tým,…

Svaz chovatelů a přátel norika, z. s. srdečně zve na Výstavu norických koní a Soutěž chladnokrevných koní v ovladatelnosti v kládě, které se budou…