Jak probíhaly moravské kvalifikace chladnokrevníků?

9. 9. 2015 Natalie Blizňáková Autor fotek: Barbora Blizňáková, Michaela Šindelářová, Sára Knapovská

V letošním roce bylo na Moravě uspořádáno osm kvalifikací v kombinované soutěži chladnokrevných koní, z nichž pět bylo na severní a tři na jižní Moravě. Závodní sezóna začala kvalifikací 1. května na Prostřední Bečvě a poslední kvalifikace se konala 23. srpna na Františkově dvoře. Tímto článkem bychom rádi poděkovali všem, kteří se rozhodli kvalifikaci uspořádat a vytvořili tak vozatajcům možnost účastnit se takovýchto soutěží aktivně se svými koňmi.

Dále také děkujeme všem sponzorům, kteří byli ochotni poskytnout nějaké sponzorské dary do těchto soutěží.

V letošním roce se kvalifikací účastnili jak „staří matadoři", kteří se na těchto soutěžích objevují již více let, tak také pár nováčků. Z nich se mezi pravidelné účastníky zařadil například David Šima s kobylkou Sarou a valachem Blackem. Doufáme, že další soutěžící budou v příštích sezónách přibývat.

Šima

Některé z letošních kvalifikací vám přiblížíme v tomto článku.

Zuzka PodhorskáProstřední Bečva - 2. května 2015

Letošní první moravská kvalifikace proběhla 2. května 2015 na Prostřední Bečvě v areálu JK Valašsko. Soutěžilo se v jednospřeží a na start se postavilo dvacet soutěžních dvojic. Tento vyšší počet mile překvapil jak diváky, tak pořadatele. Kromě českých závodníků soutěžilo i 8 zástupců Slovenska a mezi nimi i jediná účastnice v soutěži Zuzana Podhorská s valachem Matějem.

Ve vozatajské jízdě zvítězil Jiří Bajer s valachem Leonem, na druhém místě skončil Mojmír Kubíček s plemenným hřebcem slezského norika Biskupem a jako třetí se umístil opět Jiří Bajer tentokrát s klisnou Leidy.

Ovladatelnost s kládou se nejvíce vydařila slovenskému zástupci Patriku Játymu s hřebcem muráňského norika Litvorem. Druhou příčku obsadil Mojmír Kubíček s Biskupem a třetí místo pak Jan Janovský s polským chladnokrevníkem Brokem.

V těžkém tahu zvítězil hřebec slezského norika Sagem pod vedením Milana Blizňáka, druhý skončil Jan Janovský s polským hřebcem Inspektorem a třetí Miroslav Šulava s Wizírem.

Celkovým vítězem první kvalifikace se stal Mojmír Kubíček s Biskupem, druhou příčku získal Patrik Játy s Litvorem a na třetím místě skončil Jiří Bajer s klisnou Leidy.

Po celý den panovalo chladnější počasí, které však neodradilo velké množství diváků. Mimo kvalifikační soutěž byla k vidění i ukázka zásahu hasičů tak, jak probíhala v roce 1930.

Sagem

Petrovice - 16. května 2015

Druhá kvalifikace na Moravě se konala u pana Turčana v Petrovicích u Moravského krasu. Krátký článek z těchto závodů jsme získali od pořadatelů.

Kvalifikace na mistrovství České republiky v kombinované soutěži chladnokrevných koní v Petrovicích letos proběhla za krásného počasí.
V soutěžích jednospřeží se účastnilo sedm koní. V celkovém hodnocení ze všech tří disciplín: vozatajské soutěže, ovladatelnost v kládě a těžkém tahu, si nejlépe vedl Oskar Sněhota, který se svým koněm Jasánkem obsadil první místo. Na druhém místě se umístil Jan Janovský s Brokem, třetí byl Knapovský Jiří se Samantou-K, čtvrtý Zdeněk Hruška s Grafem a Václav Karpíšek s Britem skončil pátý, tomu ale nebyla uznána kvalifikace, protože jeho vůz neodpovídal pravidlům této soutěže.

Brok

Vozatajská soutěž, ovladatelnost v kládě i těžký tah, čekalo i na 12 dvojspřeží.
První příčka kombinované soutěže patřila domácímu jezdci a zároveň pořadateli těchto závodů Dušanu Turčanovi a jeho koním Juráškovi a Saimonovi. Druhé místo obsadili plemenní hřebci Biskup a Barbar pod vedením zkušeného kočího Mojmíra Kubíčka, jehož předvedení je slast pro oko.
Polští chladnokrevní koně, Inspektor a Brok, jejichž opratě držel Jan Janovský, skončili na třetím místě. Čtvrtý pak byl Oskar Sněhota s Jasánkem a Nilem. A na pátém místě skončil Pavel Škvařil, stavitel tratě v Petrovicích, domácí jezdec s jeho koňmi Sagarem a Blekem.

Všem zúčastněným děkujeme, že přijeli ve svém volnu změřit síly na naše kolbiště. Dále děkujeme všem sponzorům, bez kterých by to snad ani nešlo.
Text: I. Pavlů

Turčan

Dolní Benešov - 23. května 2015

FizoLetos poprvé se uskutečnila kvalifikace dvojspřeží i v Dolním Benešově, a to 23. května 2015. Tuto akci pořádali bratři Reichlové, kteří už několik let jezdí po soutěžích a pravidelně se umisťují na předních pozicích. Soutěže se zúčastnilo 14 párů, z nich 2 zástupci Slovenské republiky, a rozhodčím byl František Nedbálek. Chladné počasí, které ten den panovalo, diváky neodradilo, naopak díky bohatému doprovodnému programu, výstavě zemědělských strojů a množství stánků sem zavítal velký počet návštěvníků. Tak jako vždy se kvalifikace skládala ze třech částí - formanské jízdy, ovladatelnosti s kládou a těžkého tahu.

Ve formanské jízdě se museli závodníci vypořádat i s vytvořeným valem, couvačkou i průjezdy. Nejvíce se v této části dařilo Mojmíru Kubíčkovi s plemennými hřebci Biskupem a Barbarem, druhý se umístil Marian Fizek s valachy Lordem a Buntkem a třetí domácí závodník a pořadatel Pavel Reichel s hřebci Neronem a Nachem-B.

V ovladatelnosti s kládou zvítězil závodník z Blanska Dušan Turčan se svými valachy Juráškem a Saimonem, druhý skončil Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem a třetí místo získal slovenský účastník Josef Jurko se Sašou a Baronem z Lipské.
V těžkém tahu se tahalo závaží do 1 300 kilogramů čili do zátěže potřebné pro získání 1 bodu. Tuto váhu utáhlo 10 pár ze 14.

Škvařil

Celkovým vítězem se stal Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem. Stříbrnou příčku vybojoval Dušan Turčan s Juráškem a Saimonem a bronzový skončil pořadatel Pavel Reichel s Neronem a Nachem-B.

Celý den probíhal v uvolněné a klidné atmosféře a jsme rádi, že se našli další závodníci, kteří jsou ochotni nejen na soutěže jezdit, ale také je na jisté úrovni pořádat.
Kubíček

Potštát - 13. června 2015

Devět pár přijelo soutěžit také do Heřmánek u Potštátu, kde kvalifikaci pořádají Vojenské lesy (Divize Lipník nad Bečvou). Mimo chladnokrevné soutěže zde probíhala i výstava loveckých trofejí. Pořadatelé se snažili přilákat i dětské publikum, a proto byl zajištěn bohatý program i pro děti. Celý den provázelo horké slunečné počasí. Funkce hlavního rozhodčího se ujal Petr Novák.

JurkoNejzajímavější částí vozatajské jízdy byl určitě zdejší vodní příkop, který je divácky velmi atraktivní. V tomto horkém dni se i závodníci se svými koňmi rádi při jízdě zchladili.

Vozatajskou jízdu nejlépe zajel Pavel Reichel s hřebci slezského norika Neronem a Nachem-B. Druhou příčku obsadil David Janoš se svými klisnami Linkou a Nagánou a třetí skončil Jan Janovský s polskými chladnokrevníky Inspektorem a Brokem.

V ovladatelnosti s kládou mohli diváci sledovat překážky jako navalení, začelení nebo shazování kužele. S touto tratí si nejlépe poradil slovenský zástupce Jozef Jurko s Princem a Vaškem, druhý skončil Jiří Bajer s Leidy a Leonem a třetí Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem.

KubíčekNejtěžší zátěž v těžkém tahu utáhli plemenní hřebci Biskup a Barbar pod vedením Mojmíra Kubíčka, druhý se umístil Jozef Jurko s Princem a Vaškem a třetí skončil účastník z Čech Jan Janovský s Inspektorem a Brokem.

Po sečtení bodů došlo k vyhlášení výsledků. Vítězem se stal zkušený vozataj Mojmír Kubíček s hřebci Barbarem a Biskupem. Tato pára pod vedením Mojmíra Kubíčka sbírá v letošním roce samé úspěchy téměř na všech kvalifikacích. Stříbrnou příčku získal Jiří Bajer s Leidy a Leonem a bronzový skončil Peter Jurko s Vaškem a Princem.

Lomnice - 4. července 2015

MikešEkofarma Lomnice uspořádala tuto kvalifikaci již po několikáté. V tomto roce pořádali kvalifikaci 4. 7. 2015 a to pro jednospřeží i pro dvojspřeží. Mírnou nevýhodou bylo opravdu velké teplo, které odradilo některé diváky. Naopak účast závodníků byla opravdu vysoká. V jednospřeží závodilo 15 závodních dvojic a do dvojspřeží se přihlásilo 9 pár. Hlavním rozhodčím byl Petr Novák.

Při dopoledním programu probíhala soutěž jednospřeží. Vozatajská jízda probíhala na vytvořeném kolbišti, které imponuje dlouhým vodním příkopem a pro soutěžící je obtížné pro nerovný terén a stromy na závodišti. S tímto terénem si v jednospřeží nejlépe poradil Pavel Reichel s hřebcem Neronem, druhý skončil Vladimír Hajtmar s valachem s Grafitem a třetí Jiří Knapovský s klisnou jménem Samanta-K.

Ovladatelnost probíhala na druhém závodišti, kde byly vytvořeny technické překážky jako podsmyk, začelení, průjezd příkopem nebo shazování kužele.
První místo získal opět Pavel Reichel s Neronem, druhý byl Jan Blizňák s klisnou Cácorkou a třetí Marian Fizek s valachem Lordem.

OvladatelnostHajtmar

V těžkém tahu se v jednospřeží tahalo pouze do váhy potřebné k získání jednoho bodu a to je váha 1 000 kilogramů. Tuto hmotnost utáhlo 9 koní.
Jednospřeží vyhrála s celkovým počtem 9 bodů klisna Cácorka pod vedením zkušeného kočího Jana Blizňáka, druhou příčku obsadil Vladimír Hajtmar s Grafitem. Pan Hajtmar se se svým druhým koněm Galenem umístil na čtvrtém místě. Třetí skončil Marian Fizek s polským chladnokrevníkem Lordem.

MarvanPo krátké pauze následovala soutěž dvojspřeží. Trať pro soutěžící byla stejná, takže někteří ji měli již projetou z jednospřeží.

Vozatajskou jízdu zajel v nejlepším čase Pavel Reichel s hřebci Neronem a Nachem-B, druhý skončil Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem, který jako jediný nejel v jednospřeží, a třetí Jan Blizňák s Cácorkou a Rozárkou.

S technickou tratí v ovladatelnosti si nejlépe poradil Miroslav Marvan s Mikim a Míšou, druhý skončil Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem a třetí Jan Blizňák s klisnami Cácorkou a Rozárkou.

V párách se těžký tah tahal až do konce. Saně šly velmi těžko a došlo se na váhu 2 100 kilogramů. Tuto váhu dotáhnul na vzdálenost necelých 15 metrů Jan Blizňák s Cácorkou a Rozárkou, tu samou váhu dotáhli na téměř 10 metrů Galen a Grafit pod vedením Vladimíra Hajtmara a 4 metry potáhli Lordo a Buntek s Mariánem Fizkem.

Kubíček

První příčku obsadil stejně jako v Potštátě a Dolním Benešově Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem, druhý se umístil Vladimír Hajtmar s Galenem a Grafitem a třetí Marian Fizek s Lordem a Buntkem.

Rosice - 25. července 2015

V sobotu 25. 7. 2015 se v Rosicích u Brna uskutečnil již 11. ročník vozatajských závodů. Počasí bylo slunečné a teplé a vzhledem k letošnímu dlouhotrvajícímu suchu bylo opravdu tvrdo a prašno. Celodenní program začal přehlídkou plemenných hřebců, ve které byli předvedeni 2 hřebci z Písku belgici Maral a Almar (zapůjčený ovšem z tlumačovského hřebčince) a čmb hřebec Sauron.

Sauron

Následovala vozatajská soutěž zvaná Rosické derby, kterou opanovali rychlí teplokrevníci a mrštní poníci. Jediní z chladnokrevníků, kteří se probojovali až do druhého kola, byli Adam a Sauron vedení Zdeňkem Kalou. Následné kombinované soutěže chladnokrevných koní se zúčastnilo 8 jednospřeží a 7 dvojspřeží. Trať formanky byla pěkná, obohacena dvěma suchými příkopy a couváním, které prověřilo nejednoho účastníka. Ovladatelnost s kládou byla poměrně snadná, takže v jednospřeží až na jednoho zajeli všichni čistě, ve dvojspřeží však většina závodníků chybovala při couvání. Těžký tah v jednospřeží končil na 900 kilogramech a až na jednoho ho všichni bez problémů absolvovali, takže bylo 7 vítězů a 1 poražený. Ve dvojspřeží se tahalo do váhy 2 300 kg, kterou po celé délce dráhy utáhly 3 dvojice.

V trojkombinaci jednospřeží na 1. místě skončil Oskar Sněhota s Nilem před druhým Janem Janovským s Brokem a třetím Dušanem Turčanem se Saimonem. Ve dvojspřeží vyhrál opět Oskar Sněhota s Jasánkem a Nilem, druhý se umístil Pavel Škvařil se Sagarem a Bleskem a třetí Václav Karpíšek s Britem a Baronem. Funkce hlavního rozhodčího se pro tyto závody zhostila paní Petra Šanturovová.

Klokočov - 23. srpna 2015

Poslední kvalifikací tohoto roku byla kvalifikace, která se uskutečnila 23. srpna na Františkově dvoře v Klokočově u Vítkova. Kvalifikaci pořádala fa Vítkovská zemědělská. V průběhu roku se tu již konaly zkoušky výkonnosti tříletých klisen a Den slezského norika. Spolu se srpnovou kvalifikací byly tyto akce jistě dobrým tréninkem na Mistrovství České republiky, které se bude taktéž konat na Františkově dvoře první víkend v říjnu.

MikešDo jednospřeží bylo přihlášeno 11 koní a do dvojspřeží potom 8 pár. Hlavním rozhodčím byl Ivan Petrtýl, který pečlivě kontroloval průběh soutěže. Celý den panovalo příjemné chladnější počasí, které po dlouhotrvajících vedrech uvítali jak diváci, tak soutěžící i koně.

Trať byla postavena stejná pro jedináky i páry. Stavitelkou trati byla Jana Voráčková s pomocí Pavla Kaluži. Vozatajská jízda byla pro závodníky ztížena o vodní příkop, val, couvačku do písmene T a obsahovala několik průjezdů.

V jednospřeží se ve vozatajské jízdě jako první umístil Marián Fizek s valachem Lordem, druhý Jiří Bajer s Leonem a třetí Jan Blizňák s Cácorkou.

Ovladatelnost s kládou obsahovala kromě průjezdů i přejezd přes val, shození míčku nebo začelení. S touto tratí si nejlépe poradil Libor Mikeš s kobylkou Stellou. Toto dobré umístění mu také pomohlo ke kvalifikaci na mistrovství České republiky do Pardubic. Druhý skončil pan Ambrož se Šohajem a třetí Jiří Bajer s Leonem.

SagemTěžký tah se tahal do hmotnosti 1 000 kilogramů, kterou přetáhli všichni koně, tím pádem získali všichni 1 bod.

Celkovým vítězem jednospřeží se stal Jiří Bajer s Leonem. Tomuto závodníkovi jistě pomohla i velká podpora fanoušků, kteří jemu i jeho koním vytrvale fandili po celý den. Druhou příčku vybojoval Marián Fizek s Buntkem a třetí skočil Jan Blizňák s Cácorkou.

V odpoledním dvojspřeží soutěžilo tedy 8 pár.
Vítězem vozatajské jízdy se stal Pavel Reichel s Neronem a Nachem-B, druhý potom Marián Fizek s Lordem a Buntkem. Na třetím místě se umístil Jiří Bajer s Leidy a Leonem.

Jiří Bajer zvítězil také v ovladatelnosti s kládou, na druhém místě skončil Pavel Reichel s Neronem a Nachem-B a na třetím Mojmír Kubíček s Barbarem a Biskupem. Těžký tah se opět tahal jen do hmotnosti potřebné k získání jednoho bodu.

Celkovým vítězem se stal Jiří Bajer s Leidy a Leonem. Jak pan Bajer zjistil, dovézt velký fanclub se určitě vyplatí. Stříbrnou pozici vybojoval Marián Fizek s Lordem a Buntkem. Jako třetí se umístil Pavel Reichel s Neronem a Nachem-B.
Bajerovi

Těmito závody byly tedy kvalifikace na Moravě zdárně uzavřeny. Kvalifikací se letošní rok účastnilo ve své míře hodně soutěžících a také diváků. Právě divákům za jejich podporu chladnokrevným koním děkujeme, protože bez nich by tyto soutěže neměly smysl.

Zároveň vás chceme pozvat na vrchol soutěžní sezóny, a to na mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní, které se uskuteční 3. a 4. října v areálu Františkova Dvora na Klokočově. Všichni jsou srdečně zváni!

Fizečko

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.