Jak probíhaly chladnokrevné kvalifikace na jihu

27. 6. 2017 Natalie Blizňáková Autor fotek: Barbora Blizňáková, Pavla Švanová

Chladnokrevná sezóna začala na jižní Moravě druhou a třetí květnovou sobotu, kdy se uskutečnily kvalifikace na mistrovství České republiky v kombinovaných soutěžích jednospřeží a dvojspřeží v Petrovicích a ve dvojspřeží také v Třešti. Na obě akce poměrně vyšlo počasí a jak v Petrovicích, tak v Třešti bylo hodně závodníků i diváků.

13. května se v Petrovicích u Moravského Krasu sešlo osm jednospřeží a sedm dvojspřeží.

V jednospřeží se celkovým vítězem stal Otakar Kubíček s Amírem Žlutavským, kteří ze tří disciplín získali dohromady 5 bodů, a to za 3. místo ve vozatajské jízdě, 1. místo v ovladatelnosti s kládou a 1 bod za překonání váhy 1 500 kg v těžkém tahu. Stejný počet bodů získal i Michal Bančík s klisnou Nailou, kteří se umístili na 2. místě ve vozatajské jízdě i v ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu získali 1 bod. I přes shodný počet bodů zvítězil Otakar Kubíček, jelikož rozhoduje umístění v ovladatelnosti s kládou.

Janoš

Bronzovou příčku vybojoval David Janoš s Brysem Stadleckým, který zvítězil ve vozatajské jízdě, v ovladatelnosti s kládou skončil 7. a v těžkém tahu také získal 1 bod. Čtvrté místo obsadil opět Michal Bančík, tentokrát s valachem Nickem. Tato dvojice skončila na 6. místě ve vozatajské jízdě, na 3. v ovladatelnosti s kládou a v těžkém tahu získali 1 bod. Na páté pozici skončil jeden z pořadatelů závodů, Dušan Turčan, který spolu s Pavlem Škvařilem pořádá závody v Petrovicích již několik let. Dušan spolu s valachem Grafem získal 4. místo ve vozatajské jízdě, 5. v ovladatelnosti a 1 bod v těžkém tahu.

Graf

Ve dvojspřeží se celkově na prvních dvou místech opět sešel shodný počet bodů, a proto znovu rozhodovala ovladatelnost s kládou. První místo získal Jan Blizňák, který závodil s tříletou klisnou Tajfunkou a čtyřletou Švarnou, a získali 3. místo ve vozatajské jízdě, 4. v ovladatelnosti a jeden bod v těžkém tahu. Druhé místo ve vozatajské jízdě, páté v ovladatelnosti a jeden bod v těžkém tahu získal Marian Fizek s valachy Lordem a Buntkem. Bronzovou příčku vybojoval Pavel Reichel s hřebci Neronem a Brysem Slezským, kteří se umístili 2x na prvním místě a v těžkém tahu skončili na 7. pozici.

Celý den probíhal pod dozorem rozhodčího pana Františka Nedbálka a panovala pohodová atmosféra, za kterou vděčíme nejen závodníkům a divákům, ale samozřejmě také pořadatelům.

Bančík

O týden později se konala kvalifikace v Třešti, kde se jela soutěž dvojspřeží, ale také proběhla oblastní výstava tříletých chladnokrevných klisen a klisen s hříbaty. V kolekci klisen s hříbaty se představily tři klisny. První z nich je klisna 55/397 Minka s hřebečkem Arkádem po hřebci 1699 Agy, druhou z nich je 56/563 Marika s hřebečkem Kornelem po hřebci 2201 Korbík a jako poslední 59/867 Linda s hřebečkem Samem po hřebci 1704 Sapér.

pan Muller

Dále se představilo 6 tříletých klisen, a to 1/416 Bona (otec 2955 Bošar, matka 13/397 Bety), 56/624 Sabina (otec 2942 Almar, matka 61/206 Samara) 16/915 Adélka (otec 2881 Agar, matka 44/934 Vendulka), 56/618 Kolette (otec 1435 Markon, matka 63/26 Korina), 20/899 Bylina (otec 2955 Bošar, matka 11/133 Kora), 61/588 Lucka (otec 2907 Arnold, matka 61/204 Azbuka). Klisny byly odborně ohodnoceny a oceněny flotem.

Výstava tříletých klisen

Program dále pokračoval samotnými závody, které rozhodcoval František Nedbálek, Lenka Ryšavá a Mojmír Kubíček. Závodilo 10 dvojspřeží, z nichž většinu mohli diváci vidět i v Petrovicích.

Krásný areál, kde se závody konají, vytváří skvělou možnost pro tvorbu zajímavých překážek do vozatajské jízdy i do ovladatelnosti s kládou. Dominantní je především potok, který areálem protéká, je sice pro některé závodníky neoblíbenou, ale pro diváky určitě velmi atraktivní překážkou.


ZH Písek

Formanská jízda se nejlépe povedla Pavlu Reichlovi s hřebci Neronem a Brysem Slezským, druhé místo obsadil Jan Janovský s Brokem a Inspektorem a jako třetí skončil Michal Bančík s Nickem a Nailou.

V druhé soutěži, ovladatelnosti s kládou, si museli závodníci poradit s několika technickými překážkami, které si pro ně pořadatelé připravili. S touto tratí se nejlépe popral Jan Blizňák, který zapřahá teprve tříletou klisnu Tajfunku a čtyřletou Švarnou. Druhý se za ním umístil David Janoš s Roxanou a Brysem Stadleckým a třetí skončil Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským.

V těžkém tahu přetáhli váhu potřebnou k dosažení jednoho bodu všechny dvojspřeží kromě páry Luďka Musila, který zapřahá mladé tříleté hřebce.


Jan janovský - Inspektor a Brok

Po sečtení bodů došlo k vyhlášení celkových výsledků. 1. místo si s 5 body vysoutěžil Pavel Reichel s Neronem a Brysem Slezským, pouhý bod za ním na druhém místě skončil Jan Blizňák s Tajfunkou a Švarnou, třetí příčku obsadil Michal Bančík s Nickem a Nailou, čtvrté místo patřilo Janu Janovskému s Inspektorem a Brokem a na pátém místě skončil David Janoš s Roxanou a Brysem Stadleckým.

Celý den se o odborný komentář starala Eva Matyšová, které bychom rádi poděkovali stejně jako sponzorům této akce, kterými jsou Lesy ČR, Správa městských lesů Jihlava, soukromý zemědělec Petr Martin z Lubné, Uni Hobby Jihlava, Equisun Martin Čapek, Nestlé cz. Doufáme, že se v tomto krásném areálu budeme scházet pravidelně každý rok.

Pavel Reichel

Podobné články

Stáj Erina a obec Nihošovice vás srdečně zvou na Memoriál bratří Machů, který je kvalifikací na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.

Ranč U Rudolfa Bobrovníky vás srdečně zve na 5. ročník Kvalifikace na MČR v kombinovaných soutěžích chladnokrevných koní.